Jump to content
Son zamanlarda artan kullanıcı hesap hırsızlıkları sebebiyle tüm kullanıcılara şifre sıfırlama maili gönderilmiştir. Lütfen güveli şifreler seçiniz. Mevcut e-mail adresinize erişemiyorsanız, en aşağıdaki destek linkinden bize ulaşınız. ×

Acer Aspire 5738g Oyun Oynarken Kapanması

ceobey
 Share

Recommended Posts

ACER ASPİRE 5738G OYUN OYNARKEN KAPANMASI

Merhaba arkadaşlar elimde acer 5738g modelli bir bilgisayar var fakat oyun oynarken ortalama yarım saat sonra kapanıyor sebebi nedir wolfteam oynarken kapanıyor çok ağırda bi oyun değil aslında bilgisayarın özelliklerini yazıyorum temizlik yapın diceksiniz temizlik yaptım termal macunu değiştirdim gene aynısı oluyor internette bi ayar buldum pille ilgili işlemci gücünü düşüre düşüre test ediyorum düzelmezse sizin önerilerinizi deniyeceğim 

alD7b7.jpg

Marka : Acer
İşlemci Tipi : Intel Core 2 Duo
İşlemci Hızı : 2.1 Ghz
İşlemci Veri yolu hızı : 800 Mhz
İşlemci ön belleği : 2 MB
İşlemci Modeli : T6500
Bellek Hızı : DDR3 1066 Mhz
Bellek miktarı : 4 GB
Ekran boyutu : 15.6 inç
Ekran Tipi : WXGA
Ekran çözünürlüğü : 1366 x 768 px
Ekran Kartı : NVIDIA GeForce G105M
Ekran Kartı Belleği : 512 MB
Ekran Kartı tipi : Harici Nvidia
İşletim sistemi : Windows Vista Home Premium
Hdd Kapasitesi : 320 GB
Hdd Rpm : 5400 rpm
Hdd tipi : SATA
Optik sürücü tipi : DVD Yazıcı (Super Multi)
Modem : 56 K
Ethernet : 10/100/1000 Mbps
Kablosuz Ağ : 802.11 A/B/G/N
Bluetooth : Bluetooth V2.0+EDR
3G : -
Diğer Bağlantılar : -
DVI Çıkışı : -
Kızılötesi : -
HDMI Çıkışı : 1
IEEE 1394 : -
Kart girişi : 1 x Express Card
Monitör Çıkışı : 1 x VGA
Ses Bağlantıları : 1 x Kulaklık Çıkışı 1 x Mikrofon Girişi
Tv-Out : -
USB : 4
E-SATA : -
Ses Kartı : Dahili ses kartı
Hoparlör : Dahili hoparlör
Touchpad : Var
Klavye : Türkçe Q Klavye + Nümerik Tuş Takımı
Kart okuyucu : 5-in-1 card reader
Kamera : 0.3 Megapiksel Web Kamerası
Parmak izi Okuyucu : -
Pil : lityum-iyon
Genişlik : 383 mm
Derinlik : 250 mm
Yükseklik : 32 mm
Ağırlık : 2.800 Kg

Edited by ceobey

yunusemre75, 6 saat önce yazdı:

Bende 5739g vardı masaüstünde değilde dizimde oyun oynarken fan çıkışı kapandığında ısınıp kapatıyordu kendini. Oyunu açıp 20 dakika sonra everest vs. bir programla sıcaklığa bak büyük ihtimal sıcaklıktandır.

Arkadaş Everest Derken AIDA64 Extreme Programından Bahsetmiş :)

• Like 1
  • Thanks 1

Notebook teknolojisinin yükselme aşamalarında,masaüstü kurgusunda üretilen cihazlar soğutma macunlarının,sıvılarının vd.yetersizliğinden,anakart görüntü chipset arabirimi üzerinde yüksek ısı oluşumuna bağlı olarak kapanma,mavi ekrana düşme,ekranda çizgilerin belirmesi beraberinde yüksek dpi_türbülansında fan gürültüleri kaçınılmaz olmakta.

Yükü azaltmak,bu gibi sorunları en aza indirmek için cihaz altı soğutucu kullanımı,düşük donanım tüketimi olan işletim sistemi seçimi (lite sistemler vb.),performansa etki edecek doğru bios ayarlamalarının yapılması vs.muhtemel gelişecek sorun ve dezavantajlarıda minimum seviyelere indirgeyecektir.

Saygılarımla. :) 

• Thanks 1

yunusemre75, 19.12.2018 - 02:30 yazdı:

Bende 5739g vardı masaüstünde değilde dizimde oyun oynarken fan çıkışı kapandığında ısınıp kapatıyordu kendini. Oyunu açıp 20 dakika sonra everest vs. bir programla sıcaklığa bak büyük ihtimal sıcaklıktandır.

Sıcaklıktan oluyor altına extra fan koydum ama yetersiz oluyor fandan az ses cıkıyor daha dogrusu az çalışıyor bende bir program buldum onla hızlandırıyorum cayır cayır ses geliyor ama çok çok yarım saat faydası oluyor onunda.

cuneyt78, 19.12.2018 - 06:48 yazdı:

termal macunları yenilemek de çözüm olabilir.

Termal macununu yeni değiştirdim.

mogokce, 19.12.2018 - 10:23 yazdı:

Bilgisayarı ekstra fan veya buz kasetleriyle falan soğuk tutup daha uzun oynayabiliyor musun bir bak. Sorun ısınmadan mı değil mi anlamış olursun. Driver ile ilgili de sorun olabilir.

Sorun Isınmadan ama neden bu kadar çok ısınıyor onu anlamış değilim oyun oynarken cpu sıcaklığı 100 dereceye vurunca bilgisayar otomatik kapatma moduna geçiyor.

forjest, 19.12.2018 - 12:49 yazdı:

Notebook teknolojisinin yükselme aşamalarında,masaüstü kurgusunda üretilen cihazlar soğutma macunlarının,sıvılarının vd.yetersizliğinden,anakart görüntü chipset arabirimi üzerinde yüksek ısı oluşumuna bağlı olarak kapanma,mavi ekrana düşme,ekranda çizgilerin belirmesi beraberinde yüksek dpi_türbülansında fan gürültüleri kaçınılmaz olmakta.

Yükü azaltmak,bu gibi sorunları en aza indirmek için cihaz altı soğutucu kullanımı,düşük donanım tüketimi olan işletim sistemi seçimi (lite sistemler vb.),performansa etki edecek doğru bios ayarlamalarının yapılması vs.muhtemel gelişecek sorun ve dezavantajlarıda minimum seviyelere indirgeyecektir.

Saygılarımla. :) 

bana vaktini ayırdığın için teşekkür ederim fakat 4 gb ram var bilgisayarımda lite kullanırsam benim bildiğim lite de 32 bit olur ram düşecektir bu sefer windows 7 enterprise kullanıyorum 64 bit programla anca ısıyı düşürebiliyorum fakat oda yarım saat etkili oluyor ondan sonra çıkıyor gene 100 dereceye kapanıyor.

arkadaşlar fan'ın ömrü bitmiş olabilirmi sizce veya bu termal macunlarda kalite farkı varmı?