Jump to content
eXtrmE_sPoRtS

Extrme Edition Os X64 - 2019 Güncel

Recommended Posts

joealbania, 9/10/2019 - 2:51 PM yazdı:

Win 10 X64 RS5 PRO VENOM EDITION da güncellendimi ?

aynen bende uzun zamandır beklemedeyım bu sıstemı kullandıktan sonra baskasını kurmak dahı ıstemıyorum guncelleme dusunuyomusunuz gercekten?

• Like 1

Selam hocam, Ltsc v5 sürümünü farklı bilgisayarda denedim ve resim dosyalarında çıktı ekranı gelmiyor. Yazdır kısmından da denedim, ctrl+p tıklayarak da denedim tepki yok. Office belgelerinde yazıcıya göndermede sorun yok ama resim dosyalarında print ekranı gelmiyor. Nasıl çözebilirim ?

nedim63, 8/17/2019 - 2:15 PM yazdı:

hocam windows 7 çalışmanızı kullanıyorum.Bluetooth aygıtlarını bağlayamıyorum.ayrıca bilgisayarı her açtığımda şöyle bir uyarı çıkıyor Please login or register to see this link.

Bluetooth sürücüsünü kaldırın eski bir sürüm bluetooth sürücüsü yükleyin muhtemelen düzelir. Windows'ta böyle hatarlar normaldir.

The_Undertaker, 8/28/2019 - 2:26 AM yazdı:

Arkadaşlar ve sistemi hazırlayan hocam bu sorunu yaşıyorum Revo Uninstaller programını açarken ne yapmam gerekiyor? İşletim Sistemi bu konuda ki Windows 8.1. Bir hevesle indirip kurdum ama bu sorunu görünce canım sıkıldı. Var mı bir çözümü? Bir şey daha eklemek istiyorum herhangi bir sekmeyi tutup yukarı yapıştıramıyorum nasıl çözülür bu? Sekmeyi hani taşıyıp yukarı bırakınca o sekme tam ekran oluyor ya hani büyüyor hemen bu olmuyor şuan.

Please login or register to see this link. Please login or register to see this link.

Revo uninstalller'in katılımsız sürümünü yükleyebilirsiniz. Solidshare sitesinde bulabilirsiniz muhtemelen. Eğer alternatif arıyorsanız UninstallTool da kullanabilirsiniz. Iobit yazılımlarını tavsiye etmem. Sisteme yarardan çok zarar getiriyor.

aliakkya06, 9/10/2019 - 11:21 AM yazdı:

En hızlı be stabil olan sürüm hangisi ltsc mi pro mu hangisi oyunlarda daha iyi FPS.  verir

Visual studio kullanmıyorsanız ltsc kullanabilirsiniz. Zira ltsc'nin visual stuido'ya desteği yok.

joealbania, 9/10/2019 - 2:51 PM yazdı:

Win 10 X64 RS5 PRO VENOM EDITION da güncellendimi ?

Hayır o çıkan ilk sürüm. Bazı arkadaşlar geri istemiş. Birisi yüklemiş oradan çektim.

AliKaba, 9/10/2019 - 7:23 PM yazdı:

Windows 10 olarak hangi sürümü önerirsin şimdi ?

Visual studio kullanmıyorsanız ltsc kullanın. Yoksa pro v3 kullanabilirsiniz.

krmesut, 9/16/2019 - 9:28 PM yazdı:

aynen bende uzun zamandır beklemedeyım bu sıstemı kullandıktan sonra baskasını kurmak dahı ıstemıyorum guncelleme dusunuyomusunuz gercekten?

İleride olabilir.

LostZ, 9/19/2019 - 10:03 AM yazdı:

Selam hocam, Ltsc v5 sürümünü farklı bilgisayarda denedim ve resim dosyalarında çıktı ekranı gelmiyor. Yazdır kısmından da denedim, ctrl+p tıklayarak da denedim tepki yok. Office belgelerinde yazıcıya göndermede sorun yok ama resim dosyalarında print ekranı gelmiyor. Nasıl çözebilirim ?

Program ekle kaldırı açın. Özellik aç veya kapat yazısına tıklayın.

Çıkan menüden yazdırma ve belge hizmetleri devre dışı ise seçin ve tamam'a basın.

Ardından services.msc yani hizmetleri açın.

Yazdırma Biriktiricisi servisi devre dışı ise etkinleştirin ve başlatın.

Bilgisayarı yeniden başlatın.

Sorun çözülecektir, muhtemelen.

• Like 1

eXtrmE_sPoRtS, 1 saat önce yazdı:

Bluetooth sürücüsünü kaldırın eski bir sürüm bluetooth sürücüsü yükleyin muhtemelen düzelir. Windows'ta böyle hatarlar normaldir.

Revo uninstalller'in katılımsız sürümünü yükleyebilirsiniz. Solidshare sitesinde bulabilirsiniz muhtemelen. Eğer alternatif arıyorsanız UninstallTool da kullanabilirsiniz. Iobit yazılımlarını tavsiye etmem. Sisteme yarardan çok zarar getiriyor.

Visual studio kullanmıyorsanız ltsc kullanabilirsiniz. Zira ltsc'nin visual stuido'ya desteği yok.

Hayır o çıkan ilk sürüm. Bazı arkadaşlar geri istemiş. Birisi yüklemiş oradan çektim.

Visual studio kullanmıyorsanız ltsc kullanın. Yoksa pro v3 kullanabilirsiniz.

İleride olabilir.

Çıkan menüden yazdırma ve belge hizmetleri devre dışı ise seçin ve tamam'a basın.

Zaten katılımsız kuruyordum her seferinde aynı hatayı veriyordu. Yaklaşık 1 aydır ( Geçmişte Olabilir ) Windows 10 1809 LTSC 2019 Enterprise kullanıyorum memnunum.

Çevirilerden vakit bulamıyorum sistemleri güncellemeye ileride güncelleyebilirim yine. Takipte kalın. 

Son olarak gelmek isterseniz bekleriz. ~ ApeX Çeviri

Please login or register to see this link.

• Like 2

eXtrmE_sPoRtS, 20 saat önce yazdı:

Hocam aynen bahsettiğiniz ayarları yaparak sistemi yeniden başlattım ama halen resim dosyalarında ctrl+p ya da yazdır kısmına tıkladığımda yazdırma ekranı gelmiyor.

tO4tN3.png

LostZ, 2 saat önce yazdı:

Hocam aynen bahsettiğiniz ayarları yaparak sistemi yeniden başlattım ama halen resim dosyalarında ctrl+p ya da yazdır kısmına tıkladığımda yazdırma ekranı gelmiyor.

Belgeyi tarayıcı ile açıp öyle yazdırmayı deneyin. Yukarıdaki yöntemle de sırf dosya kaydet ekranı çıkıyorsa çözebilirsiniz.

Hocam ben ltsc v5 sürümünü yükledim ama hiçbir sorun giderici çalışmıyor.Örneğin ağ sorunlarını gidere basıyorum böyle bir hata veriyor.

EyXbPf.png

callest, 10/7/2019 - 9:54 PM yazdı:

Hocam ben ltsc v5 sürümünü yükledim ama hiçbir sorun giderici çalışmıyor.Örneğin ağ sorunlarını gidere basıyorum böyle bir hata veriyor.

EyXbPf.png

Buradaki adımları CMD'yi yönetici olarak açıp deneyin.

Olmazsa buradaki gibi bütün yerel diskler'de yönetici olarak varsayılan hesabı atayın. Bütün izinleri varsayılan hesabınıza verin;

Edited by eXtrmE_sPoRtS

Hocam extreme insider olanını kurdum. Kurduktan sonra ve aktivasyonu yaptıktan sonra sürekli  olarak ativasyon süresi dolacak ekranı geliyor. Ne yapabilirim?

Leagu of legends ve pubg lite oynuyorum onun dışında okul için office vb programlar kullanıyorum klasi bi ev bilgisayarı hızlı ve en iyi fps için hangi sürümü kurmalıyım şuan Win 10 X64 RS5 PRO VENOM EDITION  indirmeye başladım ne önerirsiniz yanlışsa sileyim başka sürümü indireyim ?

Forumdaki güncel isolarda ve diğerlerinde modifiye sistemlerde hep bi sıkıntı yaşadım malesef. Bu arkadaşın isoları sanırım benim sistemime en uygun olanları sorunsuz olarak oldukça stabiller ISO ariyanlarla önerimdir. Keşke sürümlerini güncellese

• Like 1

Emeğine sağlık kardeşim win10pro  v3 kullanıyorum. Bluetooth u nasıl aktif edebilirim?

pparduss, 16.10.2019 - 12:38 yazdı:

bluetooth kulaklığımı bağlamayı beceremedim. bir çözümü var mıdır?

ForceW, 29.11.2019 - 20:54 yazdı:

Emeğine sağlık kardeşim win10pro  v3 kullanıyorum. Bluetooth u nasıl aktif edebilirim?

Buradaki Bluetooth servis açma-kapatma aracını kullanabilirsiniz.

akillialtay1995, 16.10.2019 - 19:35 yazdı:

Hocam extreme insider olanını kurdum. Kurduktan sonra ve aktivasyonu yaptıktan sonra sürekli  olarak ativasyon süresi dolacak ekranı geliyor. Ne yapabilirim?

Buradaki yazılım ile aktivasyonunuzu kaldırın ve manuel olarak tekrar aktif edin.

aliakkya06, 23.10.2019 - 15:46 yazdı:

Leagu of legends ve pubg lite oynuyorum onun dışında okul için office vb programlar kullanıyorum klasi bi ev bilgisayarı hızlı ve en iyi fps için hangi sürümü kurmalıyım şuan Win 10 X64 RS5 PRO VENOM EDITION  indirmeye başladım ne önerirsiniz yanlışsa sileyim başka sürümü indireyim ?

Kullanabilirsiniz. Sorun yok.

Hocam foruma geri dönmüştür sanırım sizin ltsc dışında çok sistem denedim hiç biri sizin hazırladığınız sitem kadar iyi değildi yeni sürüm gelicekmi ?

aliakkya06, 06.01.2020 - 21:09 yazdı:

Hocam foruma geri dönmüştür sanırım sizin ltsc dışında çok sistem denedim hiç biri sizin hazırladığınız sitem kadar iyi değildi yeni sürüm gelicekmi ?

lord_figo18, 06.01.2020 - 00:03 yazdı:

Yeni çalışma gelmiyor mu üstad 

Şuan için düşünmüyorum. İleride büyük bir güncelleme gelirse Windows'a belki olabilir. Ama şimdilik var olan sistemi indirip güncelleştirebiilrsiniz. Muhtemelen yapılandırılan ayarlar aynı kalacaktır.

eXtrmE_sPoRtS, 17.01.2020 - 15:12 yazdı:

Şuan için düşünmüyorum. İleride büyük bir güncelleme gelirse Windows'a belki olabilir. Ama şimdilik var olan sistemi indirip güncelleştirebiilrsiniz. Muhtemelen yapılandırılan ayarlar aynı kalacaktır.

win 8 için de geçerli mi bu söylediğiniz yani indirip içinden update yapsam ayarlar bozulmaz mı? Elimde intel hd graphics 3000 ekran kartına sahip bir laptop var win10 desteklemiyor monitöre yansımıyor ekran win10 olunca. Win8.1 kurucam ek olarak "Dev-C++" yazılımını kurmam gerek sıkıntı olur mu? Bana kalsa win7 kullanırdım ama güncelleme desteği bittiği için 8.1 kullanayım dedim.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Similar Content

• By dlebook
      h264, yuv420p, 1280x720 |ENGLISH, aac, 44100 Hz, stereo | 5h 39 mn | 3.35 GB
      Created by: Nicholas Lever
      Learn to use the HTML5 Canvas to create HTML5 games that will run in all modern desktop and mobile browsers.

What you'll learn
      Create stunning games that will run in most modern browsers, desktop and mobile.
      Understand how to approach a complex interactive game for a client.
      Understand how to approach multi-player games using web sockets.
      How to add the bells and whistles to your game that make it stand out in the market
      Requirements
      Basic knowledge of setting up a website.
      A text editor, Brackets (free) is recommended.
      A basic knowledge of HTML and javascript is assumed.
      Description
      HTML5 Games run on just about all devices. Learn how to create them from someone who has spent the last 20 years creating casual games. All HTML5 games are based around a knowledge of displaying content on a Canvas using JavaScript. We use the latest JavaScript version, ES6, so as well as learning game development you will also learn the latest JavaScript syntax. In this course we start with the basics of individual images on a Canvas. From there we move onto sprites - developing step by step a sprite library that you are free to use in your own games. The library allows you to display frame animated sprites that show a flip book of images to display walking and running characters and much more.
      You will learn:
      About physics to easily add dynamic collision detection to your games.
      How to create platform games, puzzle and card games.
      How to add multiple layers of audio.
      How to add a preloader to your games.
      How to add the bells and whistles that make your game stand out.
      How to handle multiple users via WebSockets.
      All code is free to use in your own games. The course contains lots of assets and code examples that you are free to use in your own games. As a course student you also have access to an online tool for creating spritesheets and animations.
      Having completed this course you will be ready to develop any 2d game. Only a basic knowledge of HTML and Javascript are assumed, all ideas are explained with examples you can try and resources you can use in your own games.
      Take a look at the trailer to see the kind of content that you will be building once you've studied the course. HTML5 Game Development is great fun to learn and the skills you learn in this course will greatly improve your JavaScript skills which will be useful in your Web Development career.
      Student reviews
      "Great Course!!! I am learning so much. Nicholas is very good at presenting a concept explaining it and then implementing it into code all the while, allowing me the student to code along addressing any nuances that may be there. He is also very responsive to any questions. I know that enrolling into this course was a great decision and I already have the confidence to begin planning and developing my first game"
      "If you're looking for the stepping stones to becoming a Game Developer with HTML5, this is the best starting stone you could possibly find. Love this course!!"
      "This is the first game development course I have been through where I really feel like I am being taught by an absolute expert/professional in the field."
      Who this course is for:
      Students wishing to learn about 2d game authoring
      Developers who want to use the HTML5 canvas for complex graphic content.
      Students who want to learn tips and tricks from a pro on interactive sprite animation
      Developers who want to learn how to create platform, tiled, card and puzzle games.

Buy Premium From My Links To Get Resumable Support,Max Speed & Support Me
      [b]Download (Uploadgig)[/b] https://uploadgig.com/file/download/bb63b7249f889762/db6z8.HTML5.Game.Development..Beginner.to.Pro.part1.rar https://uploadgig.com/file/download/853941a250b29490/db6z8.HTML5.Game.Development..Beginner.to.Pro.part2.rar https://uploadgig.com/file/download/5f8fe5ddff6e2CcF/db6z8.HTML5.Game.Development..Beginner.to.Pro.part3.rar https://uploadgig.com/file/download/7d508490929792fD/db6z8.HTML5.Game.Development..Beginner.to.Pro.part4.rar Download ( Rapidgator ) https://rapidgator.net/file/02cf74d169edf87533087c27e489fa29/db6z8.HTML5.Game.Development..Beginner.to.Pro.part1.rar https://rapidgator.net/file/3c9be505dccea42b074b959b2a2eacaa/db6z8.HTML5.Game.Development..Beginner.to.Pro.part2.rar https://rapidgator.net/file/236237fc22864b9f419de0d7c602f0fe/db6z8.HTML5.Game.Development..Beginner.to.Pro.part3.rar https://rapidgator.net/file/56bef7443f258b6700c836459f6b8903/db6z8.HTML5.Game.Development..Beginner.to.Pro.part4.rar Download ( NitroFlare ) http://nitroflare.com/view/4F4D241893B4CA5/db6z8.HTML5.Game.Development..Beginner.to.Pro.part1.rar http://nitroflare.com/view/A27F41A8D0ECC6B/db6z8.HTML5.Game.Development..Beginner.to.Pro.part2.rar http://nitroflare.com/view/6E317DC8A7F61B7/db6z8.HTML5.Game.Development..Beginner.to.Pro.part3.rar http://nitroflare.com/view/7DE14244D59551E/db6z8.HTML5.Game.Development..Beginner.to.Pro.part4.rar

• By dlebook
      h264, yuv420p, 1280x720 |ENGLISH, aac, 48000 Hz, 2 channels | 1h 33 mn | 1.01 GB
      Created by: Noor Aldeen Najdeah
      Intensive ON_GRID Solar Energy Course. Components, Site survey, Design, SOFTWARES,Pricing ,Technical & finanical Reports

What you'll learn
      Design your OWN PV SYSTEM
      What is solar energy system ?
      Solar Radiation and PV fundamentals
      Power & Units
      All components of the system
      Solar Panels
      Panel Productivity
      The inverter
      The structure types and Fundamentals
      Temperature Effect according to structure type
      Circuit Breakers in the solar system
      Most important points in site survey
      Specific steps to get best design
      Energy consumption
      Sizing DC and #PV Modules needed
      Inverter Sizing
      system area
      Wires & Breakers Sizing
      SketchUp From Zero to Full system design
      Skelion Plugin in SketchUp for solar system
      Shadow simulation with SketchUp
      PVSYST from Zero to System report
      Energy yield by PVSYST
      Design a system
      Installation procedure & Aesthetics & Appearance
      System pricing
      Penles productivity
      Payback period calculation
      Technical Report
      Financial Report
      Requirements
      Passion to learn !
      Basic computer skills
      Description
      The Intensive Solar Energy course (from zero to complete design), will Give you exactly what you need to know about solar system to start your career path or build your own system
      One of the MOST IMPORTANT features of this course is that you will learn the design through specialized design software (PVSYST & SketchUp) through which you can visualize the shape of the system and analyze the shadow, and calculate the Energy yield
      In this course, you will learn what the solar system is and what its main components are, and explain each of them in a practical way
      You will also learn the installation procedure of the practical system, aesthetics and appearance
      With the practical examples you will be able to build full Visualization about the real field and how you can deal with it professionally
      You will learn how to pricing the system and the calculation of simple Payback period
      You will also be able to make a technical and financial report professionally for your customers or the company you work with
      Who this course is for:
      Engineering students
      Beginner Engineers in this field
      Beginner Solar energy worker
      Any one who want to enter this sector

[b]Download (Uploadgig)[/b] https://uploadgig.com/file/download/b5Cc169c6001ec3E/sfbwk.FULL.SOLAR.ENERGY.Design.Course.With.SketchUp..PVSYST.rar Download ( Rapidgator ) https://rapidgator.net/file/d7d89dc50dce1b568d970deee1587134/sfbwk.FULL.SOLAR.ENERGY.Design.Course.With.SketchUp..PVSYST.rar Download ( NitroFlare ) http://nitroflare.com/view/DAAE726E6D0E285/sfbwk.FULL.SOLAR.ENERGY.Design.Course.With.SketchUp..PVSYST.rar

• By nous
      Avira Antivirus Pro 15.0.2002.1755 Türkçe | Katılımsız

Avira Antivirus Pro antivirüs yazılımları, virüslere karşı sistemi korumak için tasarlanmıştır. Yazılım Antivirüs ağ robotları engellemek ve yetişkin web sitelerine erişimi kısıtlamak için izin modülleri içerir vb virüsler, trojanlar, solucanlar, casus yazılımlar, blok reklamları bulmak ve kaldırmak için sağlar. Sisteminizde hatasından sonra, Avira kurtarma işlevini kullanarak çalışma durumunu için bilgisayar geri verir. Yazılım minimum sistem kaynaklarını kullanır ve daha iyi koruma için yerleşik bir güvenlik duvarı vardır.

2099 Yılına Kadar Lisanslıdır. Virüs Veritabanı 22.03.2020 Tarihine kadar günceldir.. Varsa önceki sürümü kaldırın ve Sistemi yeniden başlatın. Yönetici olarak Çalıştırın. "Kurulum Tamamlandı!" uyarısı çıkana kadar bekleyin. Kurulum tamamlandıktan sonra sistemi yeniden başlatın. MD5: CB6EB4D83010EE03773281612B493BFA

(177,22 Mb)

http://turbobit.net/5zx4c74kitko.html  

• By dlebook
      New IELTS Elephant Course: Full IELTS Preparation in 6 hours
      Video: .mp4 (1280x720, 30 fps(r)) | Audio: aac, 48000 Hz, 2ch | Size: 2.92 GB
      Genre: eLearning Video | Duration: 56 lectures (6 hour, 12 mins) | Language: English

Everything you need to know to achieve a 7+ IELTS band score
      What you'll learn
      Pass the IELTS test with 7 or above in all modules by focusing ONLY on what's important
      LISTENING - Practise listening techniques and predict answers for a higher rate of success
      READING - Master the simple tips to get through reading passages faster and to spot the right answers
      WRITING - Learn complete essay structures & practise vocabulary and grammar that will prepare you for any IELTS writing topic
      SPEAKING - Prepare to give extended answers on a wide range of speaking topics with confidence
      Get a FREE eBook with extra practice material for each module, complete with the course transcript and resources
      Requirements
      Level of English: Intermediate or above
      Description
      This is a complete guide to the IELTS Academic test in just 6 hours. The 55 short, clear and informative lectures of the IELTS Elephant course give detailed explanations with lots of examples of all question types to prepare you for the test and help you succeed in IELTS with a high band score.
      The course is based on tried and tested IELTS techniques with Dina Panayi, your instructor, who has been using them for over 20 years with great success. The high pass rate in IELTS and positive student reviews testify to the fact that her students are both successful in achieving their goals and find the lessons both enjoyable and interesting.
      Provided with the course is a free ebook with a copy of all the material in the course and a transcript. Extra practice material is included as well as model answers to the Speaking and Writing Task 1 and 2 questions. To get the free ebook, you would need to sign in to the IELTS Elephant website by sharing your personal information.
      Find what you will learn in this course in more detail below:
      In the Reading module, you will learn
      Skimming and scanning techniques to save time and find the answer quickly in the text
      Tips for how to answer all IELTS question types from True - False - Not Given to matching headings and multiple choice questions
      How to be sure you have chosen the correct answer
      How to deal with long texts and unfamiliar vocabulary
      In the Listening module, you will learn
      What to expect in the four sections of the IELTS Listening test
      How to answer all different question types
      How to predict the kind of answer you are listening for
      How to avoid leaving a blank by making an educated guess
      In the Writing Task One module, you will learn
      How to summarise the important information on all types of diagrams and charts
      How to identify the main trends and write an overview (the "elephant")
      The appropriate language to describe, compare and contrast the information
      How to structure your response in a logical way
      How to use a wide range of grammatical structures
      In the Writing Task Two module, you will learn
      How to analyse and structure all types of IELTS Writing Task Two questions
      The vocabulary and grammatical structures needed to achieve a high band score
      How to check your essay using the Writing band descriptors
      And you will find many model essays that follow the given structures
      In the Speaking module, you will learn
      How to answer questions in all 3 parts of the IELTS speaking test
      How to expand your answer and speak fluently
      How to avoid long pauses using fillers
      The most common general IELTS speaking topics
      Useful vocabulary for common IELTS speaking questions
      And you will find many model answers of common questions
      Note: You don't need to be familiar with the format of the IELTS test since this is something that is explained in the course.
      Note: This is a strategy and techniques course to help you pass the IELTS test successfully. There is advice on grammar, vocabulary and overall English language skills, but the focus in NOT on English language learning.
      Note: There is prompt availability for further questions about the course or for an explanation of any points relating to the material or about the IELTS test.
      Note: This is preparation for the IELTS Academic test. The course can still help you prepare for the IELTS General test but the examples given for the Writing Task 1 are for the Academic test.
      Who this course is for:
      Students who wish to take the IELTS Academic test.
      Students who are preparing to take the IELTS test.
      Student who are retaking the IELTS test and need to achieve 7+.

[b]Download (Uploadgig)[/b] https://uploadgig.com/file/download/fe729cAc0BbC89e4/p42km.New.IELTS.Elephant.Course.Full.IELTS.Preparation.in.6.hours.part1.rar https://uploadgig.com/file/download/43ff8a7503328143/p42km.New.IELTS.Elephant.Course.Full.IELTS.Preparation.in.6.hours.part2.rar https://uploadgig.com/file/download/264dFbB2b758ff26/p42km.New.IELTS.Elephant.Course.Full.IELTS.Preparation.in.6.hours.part3.rar https://uploadgig.com/file/download/3e0f79e5e5ceDDd0/p42km.New.IELTS.Elephant.Course.Full.IELTS.Preparation.in.6.hours.part4.rar Download ( Rapidgator ) https://rapidgator.net/file/f25e252ec9a620387db36839c328a6d0/p42km.New.IELTS.Elephant.Course.Full.IELTS.Preparation.in.6.hours.part1.rar https://rapidgator.net/file/dfe9171e1c5194f70d136c373f6147dc/p42km.New.IELTS.Elephant.Course.Full.IELTS.Preparation.in.6.hours.part2.rar https://rapidgator.net/file/41a2e1f515a4da75d7a2af40d2fa0b76/p42km.New.IELTS.Elephant.Course.Full.IELTS.Preparation.in.6.hours.part3.rar https://rapidgator.net/file/8c138444710aebdd1bcd6d6ee73c0691/p42km.New.IELTS.Elephant.Course.Full.IELTS.Preparation.in.6.hours.part4.rar Download ( NitroFlare ) http://nitroflare.com/view/E307DF1A0666AAA/p42km.New.IELTS.Elephant.Course.Full.IELTS.Preparation.in.6.hours.part1.rar http://nitroflare.com/view/D8E35F71BD4EC84/p42km.New.IELTS.Elephant.Course.Full.IELTS.Preparation.in.6.hours.part2.rar http://nitroflare.com/view/415C06FA594B782/p42km.New.IELTS.Elephant.Course.Full.IELTS.Preparation.in.6.hours.part3.rar http://nitroflare.com/view/321F252277DF618/p42km.New.IELTS.Elephant.Course.Full.IELTS.Preparation.in.6.hours.part4.rar

• By dlebook
      Windows Command Line (cmd) & Batch Script Management
      Video: .mp4 (1280x720, 30 fps(r)) | Audio: aac, 44100 Hz, 2ch | Size: 219 MB
      Genre: eLearning Video | Duration: 17 lectures (33 mins) | Language: English

Learn some of the most common commands used on a Windows command (cmd) prompt & create batch scripts to automate tasks.
      What you'll learn
      How to create, rename, move and delete files and directories.
      The different types of file systems and how to navigate between directories
      Setting the date and time on your PC using the date, time and tzutil commands
      Managing and formatting disk drives using the Diskpart command
      Shutting down, restarting and logging off your machine
      Viewing and applying group policy information using the Gpupdate and Gpresult commands
      Creating batch files and some of the most common commands used within them
      How to access Windows Management Instrumentation database (WMI) information using the WMIC command
      Requirements
      Access to a computer running Windows 10 or Windows Server 2016 (earlier versions will work for most of the commands)
      Description
      One of the many tools that administrators use on a daily basis is the Windows Command Prompt. Over this course, you'll learn the following skills, which are often used in the real world:
      * How to create, rename, move and delete files and directories.
      * The different types of file systems and how to navigate between directories
      * Setting the date and time on your PC using the date, time and tzutil commands
      * Managing and formatting disk drives using the Diskpart command
      * Shutting down, restarting and logging off your machine
      * Viewing and applying group policy information using the Gpupdate and Gpresult commands
      * Creating batch files and some of the most common commands used within them.
      * How to access Windows Management Instrumentation database (WMI) information using the WMIC command
      Whilst there are some differences between versions of Windows, a lot of these commands haven't changed since Windows 2000, meaning that any prior knowledge of this subject, while not essential by any means, would be advantageous.
      Who this course is for:
      IT Professionals wanting to learn more about the Windows command prompt

[b]Download (Uploadgig)[/b] https://uploadgig.com/file/download/2F4bd6520D570eBd/w4tvs.Windows.Command.Line.cmd..Batch.Script.Management.rar Download ( Rapidgator ) https://rapidgator.net/file/19c623914086eedb2c471ea3e40ae5b7/w4tvs.Windows.Command.Line.cmd..Batch.Script.Management.rar Download ( NitroFlare ) http://nitroflare.com/view/2E9B35769EE1169/w4tvs.Windows.Command.Line.cmd..Batch.Script.Management.rar

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...