Jump to content
Son zamanlarda artan kullanıcı hesap hırsızlıkları sebebiyle tüm kullanıcılara şifre sıfırlama maili gönderilmiştir. Lütfen güveli şifreler seçiniz. Mevcut e-mail adresinize erişemiyorsanız, en aşağıdaki destek linkinden bize ulaşınız. ×

Bozuk Usb Disk & Hafıza Kartı Onarım & Tamir Rehberi

tahsin4345
 Share

Recommended Posts

selokan, 16.01.2019 - 17:10 yazdı:

Bir de başta adı geçmişti. Şu markalar kötü vs. diye.. Marka olayında toshiba ve sandisk çok hata veriyor dedik. Şunu da ekleyelim, bazı modelleri (plastik görünümlü) çabuk yıranıyor, dış iskeleti soyulup USB girişinde sabit duramayacak hale de gelebiliyor. Eğer yoğun olarak USB kullanıyorsanız bu iki marka sıkıntılı. Peki nedir iyi markalar? Esas olarak yoğun kullanımda iyi marka yok :) kullanıcıya göre değişen ömürleri var. Biraz da şans işi. Ama yine de bir kaç tane isim sıralayacak olursak; yan üretim olmayan, çin işi olmayan, kalitesiz ürünü olmayan (ya da az olan) şunlardır diyebiliriz:
Patriot Patriot Supersonic Rage, Kingston DataTraveller G, Verbatim Pinstripe, PNY Turbo, Samsung T3 Marka ve modelleri diyebiliriz. Dediğim gibi önemli olan sizin kullanımınız ve biraz da şans.. Ama Flash ile yedekleme yaparım mesele sağlamlık derseniz yine bu saydıklarım önemli. Ucuza kaçmayın, plastiğe aldanmayın, tek parça demirgörüntülüler ile de işlevsellik aramayın :)
Öncelikle ihtiyacınız ne? Hız? Kapasite? Güvenlik? Sağlamlık? Kalite? Kendi Yazılımları? U3 olup Progrramlanabilmesi? Sadece UCUZ olması??! ne aradığınız önemli.. Bu kriterler de umarım yeni Flash alırken göz önünde bulunduracaklarınızdan olur. (Telefon alırken iPhone a verilen para nasıl ki -bazı insanlar için- hiçbirşey ise, FLASH alırken de aynısını düşünmek gerek. Çünkü bozulduğu sırada içinde önemli şeylerin olup-olmaması çok önemli husus... 

Hocam sadece sandisk blade modelleri tam anlamıyla rezil bir model, ucuz diye almıştım. 2-3 günde bozuldu. Windows görmemeye başladı, biçimlendirmiyor falan. Daha sonrasında sandisk cruzer glide usb aldım, yıllardır kullanıyorum. 32 gb, 128 gb modellerini daha bir sorun dahi yaşamadım.

tahsin4345, 14.01.2019 - 14:21 yazdı:
EventData
    DeviceInstanceId USBSTOR\Disk&Ven_GENERIC&Prod_USB_Mass_Storage&Rev_1.00\52604FA6E64BCE10BBFF360C&0
    DriverName disk.inf
    ClassGuid {4D36E967-E325-11CE-BFC1-08002BE10318}
    DriverDate 06/21/2006
    DriverVersion 10.0.17134.1
    DriverProvider Microsoft
    DriverInbox true
    DriverSection disk_install.NT
    DriverRank 0xff0006
    MatchingDeviceId GenDisk
    OutrankedDrivers disk.inf:GenDisk:00FF2002
    DeviceUpdated false
    Status 0x0
    ParentDeviceInstanceId USB\VID_0930&PID_6544\52604FA6E64BCE10BBFF360C

BİLGİLER BUNLAR  RESİNDE EKTEDİR İLGİNİZ İÇİN TEŞEKKÜRLER

Please register to see this content.

Benim Usb Basıma geldi ama Nasıl Halettım Unuttum Cidden..

• Like 1

anilguleryuz, 09.02.2019 - 22:26 yazdı:

Hocam sadece sandisk blade modelleri tam anlamıyla rezil bir model, ucuz diye almıştım. 2-3 günde bozuldu. Windows görmemeye başladı, biçimlendirmiyor falan. Daha sonrasında sandisk cruzer glide usb aldım, yıllardır kullanıyorum. 32 gb, 128 gb modellerini daha bir sorun dahi yaşamadım.

@selokan ın yazısının öncesini de okudunuz mu? haklı olabilirsiniz fakat o sizden daha haklı. Diyorki ilk olarak; önemli olan marka değil kullanıcının kendisi... Olay bitmiştir.

Siz isterseniz 50 yıl kullanın cihaz bozulmasın. Bu kaliteli anlamına gelmez. İstisnalar kaideyi bozmaz. Dünyanın heryerinde sandisk ve toshiba deyince insanlar gülüyor... Harbiden çöp olan iki marka bunlar. Siz mutlu iseniz iyi kullanımlar. Bir de yine kendisi ifade etmiş ki, plastik görünümlüler, adi olanlar, ucuz olanlar = marka fark etmeksizin hepsi çöp... Daha ne konuşulsun ki? bu durum her konuda ve cihazda olan bir şey... 

Benim gibi günde en az 20-25 kere cihazdan cihaza sokup çıkaran, sürekli son limitine kadar kopyalan birisi bile şu teminatı verebilir ki, kaliteli marka yok... heleki sandisk ... hele ki toshiba... ömürleri hızlı bitiyor... Yıpranmış USN girişli bir PCde 2 hafta dahi ömürleri olmuyor. Bir de kişinin kendisi kaba kullanırsa, hemen bitiyor.

İlla paraya kıyıp iyi marka almak lazım... Ekimden geçmeyen kalmadı... Şimdi DataTraveller G 128 ve de bir tane 1TB ile  Verbatim Pinstripe 64 ve 256lık var. Gayet sağlamlar. Okuma yazmaları dahi mükemmel hızda. Fakat ömürleri ne zaman bitecek diye endişeliyim. Üreticileri bile 1000 okuma yazma, 50TB kopyalama ömrü verirken; 50 yıldır kullanıyorum demek bir anlam ifade etmez.. Yılda bir kere tozunu mu siliyor bu kişiler anlamadım.. Gerçekten kullanım şekli ve kişinin tavrı önemli hatta en önemli faktör... Bir de takılacağı cihazın (özellikle Portun) yeni ya da temiz olması veya uyumluluğu acaip derecede önemli....     .

• Like 2

WakeUpNeo, 6 saat önce yazdı:

@selokan ın yazısının öncesini de okudunuz mu? haklı olabilirsiniz fakat o sizden daha haklı. Diyorki ilk olarak; önemli olan marka değil kullanıcının kendisi... Olay bitmiştir.

Siz isterseniz 50 yıl kullanın cihaz bozulmasın. Bu kaliteli anlamına gelmez. İstisnalar kaideyi bozmaz. Dünyanın heryerinde sandisk ve toshiba deyince insanlar gülüyor... Harbiden çöp olan iki marka bunlar. Siz mutlu iseniz iyi kullanımlar. Bir de yine kendisi ifade etmiş ki, plastik görünümlüler, adi olanlar, ucuz olanlar = marka fark etmeksizin hepsi çöp... Daha ne konuşulsun ki? bu durum her konuda ve cihazda olan bir şey... 

Benim gibi günde en az 20-25 kere cihazdan cihaza sokup çıkaran, sürekli son limitine kadar kopyalan birisi bile şu teminatı verebilir ki, kaliteli marka yok... heleki sandisk ... hele ki toshiba... ömürleri hızlı bitiyor... Yıpranmış USN girişli bir PCde 2 hafta dahi ömürleri olmuyor. Bir de kişinin kendisi kaba kullanırsa, hemen bitiyor.

İlla paraya kıyıp iyi marka almak lazım... Ekimden geçmeyen kalmadı... Şimdi DataTraveller G 128 ve de bir tane 1TB ile  Verbatim Pinstripe 64 ve 256lık var. Gayet sağlamlar. Okuma yazmaları dahi mükemmel hızda. Fakat ömürleri ne zaman bitecek diye endişeliyim. Üreticileri bile 1000 okuma yazma, 50TB kopyalama ömrü verirken; 50 yıldır kullanıyorum demek bir anlam ifade etmez.. Yılda bir kere tozunu mu siliyor bu kişiler anlamadım.. Gerçekten kullanım şekli ve kişinin tavrı önemli hatta en önemli faktör... Bir de takılacağı cihazın (özellikle Portun) yeni ya da temiz olması veya uyumluluğu acaip derecede önemli....     .

Bence belleklerde kötü marka yoktur kötü şans ve kötü kullanıcı vardır.

toshiba ve sandisk marka belleklerden aktif olarak kullandığım elimde 5'er adet var ve hergün yaklaşık 30 yada 35 kere kullanıyorum sistem kurulum, program yükleme driver kurulum vs. vs.  ve bu bellekler elimde 4. yılını tamamladı banamısın demedi, bir sıkıntı yaşadığımda genelde yazılımsal sorunlar oluyor, ilk başlarda bir diskpart videosu atmıştım o yöntem ile her zaman çözdüm.

Edited by byhabit

Scandisk ı bilmem ama Toshiba ya laf yok... Ben 4 yıldır 32gb kullanıyorum hiç tık yok... Arkadaşın dediği gibi kötü mal yok kötü kullanıcı vardır... Gidipte virüslu pclere veya saat simgenin orda devre dışı yapmadan direk kasa dan çıkarılirsa bozulur... 

@selokan  ben bu selokanın yormunu degerli buluyor ve katılıyorum gerisi boş laf bana göre .olaya selokan daha gerçekci yaklaşmış bende itina ile kullanıyorum lakin bir çok çeşit içinde sadece toşhiba olanlar beni yolda bıraktılar . ozaman bu toşhiba hakkında kötü yorumlarda bulunanlar haklıdır diyorum

Bu mesaj ve hemen üstündeki 4 mesaj ile biraz daha üstteki anılgüleryüzün mesajının tam anlamıyla özeti zaten söylenmiş. @WakeUpNeo
Hocam da söylemiş,

@tahsin4345

Hocam da söylemiş,

@byhabit

Hocam da söylemiş.

En başından beri ise @selokan

Hocamın söylediğine çıkmış konu. Kendisi özetin özetini söylemiş, az ve öz söylemiş... Önce kullanıcı sonra şans en son da markanın kendisi gelir diye sıralamış. (Net ve Son Nokta... :) ) Aydınlatıcı bir konu olmuş. Bir de konu sahibi sayın @tahsin4345 hocamdan ricam konu bu sayede çok bilgilendirici olmuş. Her türlü flash hatası ve flash satın alma ile ilgili herşeyi kapsar mahiyette bir konu.

Ricam şu olacak, konu adını tekrar düzenlemeniz.

Örneğin, bozuk flash disk onarma ve satın alma rehberi gibi bir isim vererek, değerli hocamların isimleri de katarak ve paylaşımlarını da isterseniz konunuz içinde düzenleyerek derlerseniz çok bilgilendirici olur.

Faydalı paylaşımda bulunan ve yararı dokunan herkese teşekkürler...

Lütfen ilgililere teşekkür etmeyi de unutmayalım...

Edited by DeathStroke
  • Like 1
  • Thanks 1

WakeUpNeo, 11.02.2019 - 01:41 yazdı:

Cevabınızı daha yeni okumaktayım, evet kullanıcıdan kaynaklı sorunlar olmaz demiyorum. Elbette ki olabiliyor, ama benim demek istediğim konu şu, sandisk’in blade modelleri gerçekten sorunlu, üretim hatası olup olmadığı bilinmez. Fakat bu kullanım kişiden kişiye değişebiliyor, uyumsuz bir pcde kullanıldığında bu durumlar ortaya çıkabiliyor. Yani demek istediğim konu da sürekli biçimlendirip, dosya sistemini değiştirmek de flash belleğin ömrünü önemli ölçüde azaltabiliyor, evet bu bir gerçek. Bir diğer önemli olabilecek konuda usb belleğin windows üzerinden cihazı kaldır demeden cihazın elektriğini kesenlerde var. Bunu birçok kişi de gördüm. Bu da doğru birşey değil. Konumuza geri döneyim ben, Sandisk usb bellekler veya başka marka usb bellekler kötü diye birşey yok. Sandisk’i bende övmüyorum, ama fiyatları oldukça makul olunca, iş görsün diye alınıyor. İşimizi de oldukça görüyor. Hani derler ya, elektronik cihaz şans işidir diye. Bundan birkaç yıl önce corsair ssd almıştım. Fakat 4 ayda ssd arızalandı. Ssd üzerinde olmaması gereken şey oldu. Ssd de badsector oluştu, düşünün ssd de badsector oluşur mu? Her neyse cihazı garantiye gönderdim, ilk başta kabul etmediler. Windows kurup diski geri gönderdiler, daha sonrasında firmayı arayıp durumu izah ettim. Yine de anlamadılar, cihazda sorun yok dediler. Corsair ile iletişime geçtiğim de de üretim hatası olduğunu belirttiler, arızalı olan cihazı değiştirmek yerine, bana yeni ve aldığımdan farklı bir model ssd gönderdiler. Arızalı olan diskide benden geri istemediler, 3-4 yıldır kullanıyorum, şuan için bir problem yaşamadım, ama artık ömrünü tamamlamaya başladığını düşünüyorum. Yani demem o ki, kötü ürün diye birşey yoktur, kötü şans vardır, kötü kullanım vardır. Ama varıp da çin malı 10-20 tlye satılan 64 gb, 128 gb usb bellekler tabii ki de kullanılmaz.