Jump to content

Notebook Cihazıma Windows 8.1 Pro Kurmak Istiyorum.

anilguleryuz
 Share

Recommended Posts

Notebook Cihazıma Windows 8.1 Pro Kurmak İstiyorum.

Merhaba arkadaşlar, konu başlığında belirttiğim üzere cihazıma windows 8.1 pro kurmak istiyorum. Çünkü windows 10 da çok fazla sorun yaşamaktayım, notebook cihazımı windows 10 home kurulu olarak satın aldım. Haliyle lisansım bios'a gömülü. Ben bu cihazıma windows 8.1 pro kurmak istiyorum. Konuya biraz daha değineyim;

Aslında beni endişelendiren bir konuda şu bazı forumlarda okudum, hatta microsoft'un forumlarında da gezindim biraz, birkaç arkadaşımızda bu işlemi yapmak istiyormuş. Şöyle ki sorum şu olacak arkadaşlar.

Cihazıma 8.1 pro yüklediğim zaman haliyle lisans da gireceğim, bu gireceğim lisans bios'a yazılır mı? Yani windows 10 orijinal lisansını da kaybetmek istemiyorum. Bu yüzden biraz tereddüt içindeyim. Bilgisi olan arkadaşlar yanıtlarsa sevinirim. Bu işlemleri yapmadan önce her ihtimale karşı işletim sistemimin yedeğini recovery programıyla hem usb belleğe hem de dvdlere aldım. Driverlarla ilgili bir problem yaşadığımda tekrar windows 10 a geri dönebilmek için, gerçi hdd partition'u olan recovery partition da silmeyeceğim :D

Bu arada cihazım MSI GE73 Raider RGB 8RE

Windows 10 Lisansı mevcut ise sadece o işletim sistemi için geçerlidir. Orjinal lisans kodunuzu kaybetmek istemiyorsanız şu işlemi yapıp not alınız.

başlat > çalıştır > cmd (yönetici olarak çalıştırın) şu komutu yazınız. 

slmgr.vbs -dlv

Veya

wmic path softwarelicensingservice get OA3xOriginalProductKey

Biostan lisansı silmek istiyorsanız başlat > çalıştır > cmd (yönetici olarak çalıştırın) şu komutu sırasıyla yazarak lisansı silebilirsiniz

slmgr /upk

slmgr /cpky

Şimdi Windows 8.1 Pro yükleyebilirsiniz ve ona göre de lisans almalısınız isterseniz digital lisans programlarıyla veya cracklerle de sisteminizi lisanslayabilirsiniz.  

• Like 1

hadibeolsun, 18 saat önce yazdı:

Windows 10 Lisansı mevcut ise sadece o işletim sistemi için geçerlidir. Orjinal lisans kodunuzu kaybetmek istemiyorsanız şu işlemi yapıp not alınız.

başlat > çalıştır > cmd (yönetici olarak çalıştırın) şu komutu yazınız. 

slmgr.vbs -dlv

Veya

wmic path softwarelicensingservice get OA3xOriginalProductKey

Biostan lisansı silmek istiyorsanız başlat > çalıştır > cmd (yönetici olarak çalıştırın) şu komutu sırasıyla yazarak lisansı silebilirsiniz

slmgr /upk

slmgr /cpky

Şimdi Windows 8.1 Pro yükleyebilirsiniz ve ona göre de lisans almalısınız isterseniz digital lisans programlarıyla veya cracklerle de sisteminizi lisanslayabilirsiniz.  

Lisansımı bulup aldım zaten onunla ilgili bir problemim yok. benim sormak istediğim soruyu anlamadınız. Windows 8.1 Pro yüklediğim zaman lisans girilecek haliyle, windows 8.1 lisansı girildiği zaman bu lisans bios'a yazılacak mı? Yazılmayacaksa bir problem yok, sadece merak ettiğim konu buydu. Çünkü windows 10 formatı attığımda lisans sormadan format atıyordum. Lisansımı biosdan okuyordu,  internete bağlanınca da, otomatik olarak aktif oluyordu. Yeni sistem bioslardan çok fazla anlamıyorum, daha eski bioslara daha çok hakimim. Bu yüzden bu konuyu açtım, yardım alabilmek için.

Windows 10 formatı attığında lisansını görüyorsa o makineye oem lisans tanıtılmış demektir sadece o anakart ve o işletim sistemine uyarlanmıştır.

8.1 yükleyecek isen windows 10 lisansı geçersiz olur tanımaz.

8.1 orjinal lisans kodun varsa bios'a yazılır.

Ama öncesinde lisans çakışmaları yaşamamak için verdiğim kodlara göre hareket etmen lazım. 

Sonrasında 8.1 lisans kodunu girmelisin.

Windows 10 dururken neden 8.1 veya 7 kuruyorsun ki. Microsoft desteklerini 1 yıl boyunca erteledi windows 10 dan devam edeceğini söylediler. En güncel sistemi kullansana.

Edited by hadibeolsun

hadibeolsun, 5 dakika önce yazdı:

Windows 10 formatı attığında lisansını görüyorsa o makineye oem lisans tanıtılmış demektir sadece o anakart ve o işletim sistemine uyarlanmıştır.

8.1 yükleyecek isen windows 10 lisansı geçersiz olur tanımaz.

8.1 orjinal lisans kodun varsa bios'a yazılır.

Ama öncesinde lisans çakışmaları yaşamamak için verdiğim kodlara göre hareket etmen lazım. 

Sonrasında 8.1 lisans kodunu girmelisin.

Anladım, teşekkürler. Uygun olduğum bir zamanda deneyeceğim

Edit mesajı: @hadibeolsun Windows 10 dururken neden 8.1 veya 7 kuruyorsun ki. Microsoft desteklerini 1 yıl boyunca erteledi windows 10 dan devam edeceğini söylediler. En güncel sistemi kullansana.

Windows 10 da çok fazla uyumsuzluk sorunu yaşıyorum, aynı zamanda da stabil çalışmıyor. Windows 8.1, windows 10 a göre daha stabil durumda ve bunun yüzünden 8.1 yüklemek istedim. Bende biliyorum, güncel bir sistem kullanmayı ama alışamadım da değil. 1809 güncellemesiyle hepten berbat oldu cihazım. Sürekli bir takım hatalar alıyorum. Pc'mi açtığım zaman bazen internete bağlanamıyorum, bunun için cihazı tekrar yeniden başlatmam gerekebiliyor. Daha sayamadığım birçok uyumsuzluk sorunları baş göstermeye başladı. Bundan dolayı 8.1 pro yüklemeye karar verdim.

Edited by anilguleryuz
Ekleme

Stabil çalışması için bazı ayarlar var o ayarları yaparsan o zaman istediğin olur. Pro versiyonunda çok fazla özellik olmasına rağmen bir o kadar gereksiz servis ve özellikleri normal kullanıcıya gitmez. Windows 10 kullanacaksan Home sürümünü kullanacaksın.

Birtakım ayarların yapılmasını istiyorsan uzaktan bağlanıp halledebiliriz .

hadibeolsun, 8 dakika önce yazdı:

Stabil çalışması için bazı ayarlar var o ayarları yaparsan o zaman istediğin olur. Pro versiyonunda çok fazla özellik olmasına rağmen bir o kadar gereksiz servis ve özellikleri normal kullanıcıya gitmez. Windows 10 kullanacaksan Home sürümünü kullanacaksın.

Birtakım ayarların yapılmasını istiyorsan uzaktan bağlanıp halledebiliriz .

Windows 10 Home kullanıyorum zaten, ama uzaktan bağlanmanı gerektirecek bir durum yok.