Jump to content
mephistooo2

Windows 10 1909 19h2 V18363.628 32-64 Bit Güncellendi

Recommended Posts

mephistooo2, 2 saat önce yazdı:

Please login or register to see this link.

Ön izleme resmi bir önceki Windows 10 konumdan alıntıdır. Maksat sadece içerdiği sürümleri göstermek içindir.

Tüm sürümler 2019 Ocak güncellemesini içerir. Sadece Windows Defender güvenlik güncellemesi çıkacaktır.

Son sürüm güncel Windows 10 Version 1809 v17763.253 RS5 RTM 32 & 64 bit Tüm Sürümler:

x86 ve x64 bit ISO içerikleri aşağıdaki sürümlerden oluşmaktadır.

Windows 10 Home x86 & x64
Windows 10 Pro x86 & x64
Windows 10 Home Single Language x86 & x64
Windows 10 Pro Education x86 & x64
Windows 10 Pro for Workstations x86 & x64
Windows 10 Education x86 & x64
Windows 10 Pro Single Language x86 & x64
Windows 10 Enterprise for Remote Sessions x86 & x64
Windows 10 Enterprise x86 & x64

UEFI ve MBR kurulumuna uygundur.

Tüm sürümlerde yapılan değişiklikler:
* NetFramework v3.5 entegre edilmiştir.

x64 bit ISO Doğrulama Değerleri:

Dosya Adı  : Windows 10 RS5 v17763.195 AIO x64.ISO
CRC-32       : ab7724f9
MD4             : 20b08dc408655ee21ed45956c0903438
MD5             : a2a7fec773fe7f760576b4af3c30cb8d
SHA-1         : a92d31a544825a4a00734005611fa04c5ef23ae6

x64 bit ISO İndirme Linki:

Please login or register to see this link. Please login or register to see this link.

x86 bit ISO Doğrulama Değerleri:

Dosya Adı  : Windows 10 RS5 v17763.253 AIO x86.ISO
CRC-32       : 37bf05a9
MD4             : 51d14f48cdf9daaf950666a52cef6015
MD5             : 09c0cff0880ba581184901bb1a36fd9d
SHA-1         : 73762a1ac8fb05022e51e691e6f253a7ef62faed

x86 bit ISO İndirme Linki:

Please login or register to see this link. Please login or register to see this link.

Aktivasyon için lütfen KMS & Dijital & Online Aktivasyon Suite konumu ziyaret ediniz :)

Üstad ntfs ile yazdırdığımızda hem uefi hem bios kurulumu yapılabiliyor değil mi

lord_figo18, 9 dakika önce yazdı:

Üstad ntfs ile yazdırdığımızda hem uefi hem bios kurulumu yapılabiliyor değil mi

Rufus ile NTFS olarak da yazıdırabilirsiniz, UEFI desteği devam eder.

wim dosya boyutu 4 GB'dan düşük olduğu için FAT32 olarak da yazdırabilirsiniz...

Windows 10 V1809 V17763.253rs5 Rtm 32-64 Bit Güncel (ocak 2019)

Windows 10 AIO X86-x64 Rs5 V17763.253 Efi&mbr (ocak 2019)

üstat ikisi arasında nasıl bir fark var ?

hakarakurt, 41 dakika önce yazdı:

Windows 10 V1809 V17763.253rs5 Rtm 32-64 Bit Güncel (ocak 2019)

Windows 10 AIO X86-x64 Rs5 V17763.253 Efi&mbr (ocak 2019)

üstat ikisi arasında nasıl bir fark var ?

Birinde 32 bit ile 64 bit ayrı diğer çalışmada beraber dual boot ile seçim var...

• Like 1

JZOY0o.jpg

Hocam merhaba sistemi kurdum bu kadar güncelleme çıktı 

Enterprise ltsc sürüm mü oluyor ? yabancı forumlarda enterprise ve enterprise ltsc farklı diye gördüm sanki

spyking_21, Bir saat önce yazdı:

Enterprise ltsc sürüm mü oluyor ? yabancı forumlarda enterprise ve enterprise ltsc farklı diye gördüm sanki

ikisi farklı sürümler 🙂

Evet, Windows 10 Enterprise ve Enterprise LTSC farklı sürümler. Burada normal Enterprise sürümü var.
Ayrıca en stabil işletim sistemidir şuanda Enterprise ve Pro sürümü. Sıkıntısız indirip kurabilirsiniz benim gibi, üstadımıza teşekkürler. An itibariyle en güncel aio burada.
Yanlış düşünmüyorsam Microsoft LTSC sürüme güncel iso çıkarmıyor ve kullanıcılarına tüketici (consumer iso) ürünlerini tavsiye ediyor.

selamün aleyküm dostum teşekkür ederim home kurdum on numara cok hızlı sistem stabil süper yanlız birşeyi merak ediyorum cmd bölümünden slmgr -dlv yazdım 1001 gün kaldı diyor yani demek istedigim aktivasyona 1001 gün mü kaldı demek istiyor ? eğer öyleyse cok güzel birşey olmuş diyorum :)

slmgr.vbs -xpr komutuyla bakın hocam kaç gün kaldığına, zira bendede 1001 yazıyor orada gün ile alakası yok.

multiboot sistemde çalışıyor.eski versiyon çalışmıyordu

Windows 10 v1809 V17763.292 RS5 32-64 Bit iso dosyaları güncellenmiştir.

2019 Ocak güncellemesini ve sonrasında yayımlanan güvenlik güncellemelerini  içeren versiyondur.

Versiyon numarası: v17763.292

Edited by mephistooo2
  • Like 1

Abiler selamlar.

Kurdum ben ellere sağlık fakat etkinleştirilmiş görünüyor kms vs yapmadım. Nasıl oldu bu fikri olan ?

e-this, 8 saat önce yazdı:

Abiler selamlar.

Kurdum ben ellere sağlık fakat etkinleştirilmiş görünüyor kms vs yapmadım. Nasıl oldu bu fikri olan ?

Daha önce kms dijital aktivasyon yöntemiyle win 10'u etkinleştirdiyseniz her formatta ve her yükseltmede oto etkinleşir tekrar tekrar lisanslama yapmanıza gerek kalmaz.

• Like 1

ustam ellerine sağlık 10  numara olmuş fakat tek sorum şu olacak x86 (32bit) dvd ye yazılıyor fakat x64 (64bit) cd ye yazılmıyor 9mb civ.fazlalık var maalesef sebebi nedir acaba

Hocam, harika bir iş çıkarmışsın 👍 ancak bu akşam deneme şansım oldu. Window 7 kurulumunu. Sanal makinada mbr olarak kulum görüntüsü bu şekilde:

QLLOo3.png

gerçek makinada UEFi kurulumu da bu şekilde oldu Windows 7 nin:

dvvgpX.jpg

266zAA.jpg

Nnn0vX.jpg

Tekrar Ellerine Sağlık, Süper İş Çıkarmışsın. 

NOT: ben rufus kullanmadığım için usb yi dikpart komutları ile fat32 olarak biçimlendirdim ve sorunsuz UEFi kurulum gerçekleşti.

• Like 2

MOTUN, 18 saat önce yazdı:

gerçek makinada UEFi kurulumu da bu şekilde oldu Windows 7 nin:

Tekrar Ellerine Sağlık, Süper İş Çıkarmışsın. 

NOT: ben rufus kullanmadığım için usb yi dikpart komutları ile fat32 olarak biçimlendirdim ve sorunsuz UEFi kurulum gerçekleşti.

USTAD bu bölüm windows10 bölümü sizin paylaştıgınız windows7  aradaki bağlantıyı anlamadım

Edited by bozart

bozart, 49 dakika önce yazdı:

USTAD bu bölüm windows10 bölümü sizin paylaştıgınız windows7  aradaki bağlantıyı anlamadım

gayet basit, bu çalışmadaki install.wim lerin yerine( x86 ve x64 deki) hazırladığım windows 7 install.wim leri koyup kurulum yaptım.  sonucunu da paylaştım, hepsi bu kadar :) . kurduklarım windows 7 ama çalışmanın geri kalan her şeyi mephistooo2 ye aittir...

166QGG.png

• Thanks 1

Üstad ESD li çalışma mi bu sistem 

bozart, 3 saat önce yazdı:

Üstad ESD li çalışma mi bu sistem 

evet

goldfather1, 1 saat önce yazdı:

yani istediğimiz instal wim buraya yerleştirip çalıştırabiliriz doğrumu anladım...

evet

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Similar Content

• By dlebook
      Planning for Microsoft 365 Windows 10 Deployment
      .MP4, AVC, 1024x768, 30 fps | English, AAC, 2 Ch | 48m | 74.4 MB
      Instructor: Brian Alderman

This course introduces, discusses, and explores the planning, deployment, and security considerations of Windows 10 Enterprise in Microsoft 365. You'll learn about planning for upgrades and updates as well as how to secure your Windows 10 computers.
      Planning the deployment of the Windows 10 operating system is one of the first steps to deploying a Windows 10 Enterprise. In this course, Planning for Microsoft 365 Windows 10 Deployment, you'll learn foundational knowledge of the Windows 10 Enterprise operating system that can be deployed to all your tenant users. First, you'll learn how to determine whether the computer is compatible with Windows 10, and also secure the computer after Windows 10 has been deployed. Next, you'll discover all the necessary considerations for deploying Windows 10. Finally you'll explore all the deployment methods available for the deployment, in addition to the tools used to troubleshoot a failed deployment, and the tools needed to minimize the failure of the deployment of Windows 10. When you're finished with this course, you'll have the skills and knowledge of Windows 10 needed for the operating system to be deployed, managed, controlled, configured, and monitored.
      More Info https://www.pluralsight.com/courses/planning-microsoft-365-windows-10-deployment

Buy Premium From My Links To Get Resumable Support,Max Speed & Support Me
      [b]Download (Uploadgig)[/b] https://uploadgig.com/file/download/4daf721F8260D704/udaum.Planning.for.Microsoft.365.Windows.10.Deployment.rar Download ( Rapidgator ) https://rapidgator.net/file/c8fd69babcb6217fb68f9181efead541/udaum.Planning.for.Microsoft.365.Windows.10.Deployment.rar Download ( NitroFlare ) http://nitroflare.com/view/794EC14A05C1507/udaum.Planning.for.Microsoft.365.Windows.10.Deployment.rar

• By 0DayReleases
      Topaz Labs Sharpen AI 1.2.1 x64 RePacK

File Size: 759 MiB

Create tack-sharp images with no artifacts or halos. Sharpen AI is the first sharpening and shake reduction software that can tell difference between real detail and noise. Create tack-sharp images even when you're shooting handheld, at night, or with a shallow depth of field.

Powered by AI
      Sharpen AI was trained with millions of images so it could learn the characteristics of detail vs. noise - and then enhance just the detail. In some cases, it can even recover image detail.

Seamless integration
      Works wherever you currently edit your photos. Use Sharpen AI either as a standalone software or as a plug-in for Topaz Studio / Photoshop / Lightroom Classic.

Constantly improving
      Through continuous AI training, Sharpen AI's enhancement model becomes both faster and higher-quality with time. You'll get the latest and greatest when the model improves.

Three kinds of sharpening for a perfect photo.
      There's nothing worse than the feeling of taking the perfect photo, rushing home, opening it up on your computer. and realizing that it's blurry at 100%. When this happens, it's usually caused by one of three problems: camera shake, focus issues, or general softness. Sharpen AI includes a separate module to handle each one.

Stabilize: natural shake reduction
      Even the steadiest hands don't compare to a tripod when it comes to image sharpness. Unlike a tripod, though, you always have your hands with you! Sharpen AI's Stabilize module has been trained to reverse motion blur and make handheld images look like they were taken from a tripod.

Focus: better focus correction
      Focus correction is a notoriously difficult problem that's easy to get wrong, but Sharpen AI's Focus module excels at correct up to ten pixels of focus blur. This is perfect for sharpening out-of-focus eyes or correct issues caused by incorrect in-camera focus. Tip: use selective adjustments for best results!

Sharpen: general input sharpening
      Even with no motion blur or focus issues, images generally come out of the camera soft. Sharpen AI includes the Sharpen module that specializes in correcting small amounts of general softness without any artifacts or halos. It's the most natural-looking sharpening tool that you will ever use.

The perfect time to make images tack-sharp.
      The need for sharpening is universal: most images come out a little soft straight out of the camera. Here's just a handful of use cases in which we've seen exceptional results with Sharpen AI.

Animal Photography
      You can pose people, but it's much harder to ask animals to stay still! Use Sharpen AI's Stabilize module to correct camera shake and the inevitable motion blur you get from fast-moving subjects. It's also difficult to focus perfectly in these situations, so the Focus module will also be very useful. This applies to any photos with fast-moving subjects - not just animals! Adjust the slider to the left to see the difference at 100%, or click for a larger before/after.

Hand-held Landscapes
      No matter how fast you set your shutter speed, you can't shoot handheld landscapes as sharp as if you had a tripod. You don't always have a tripod with you, though. Sometimes you don't even have the luxury of using a fast shutter speed. Sharpen AI's Stabilize module helps you get handheld images that look like they were taken from a tripod. This model was trained specifically to counteract motion blur caused by camera shake and can produce some pretty exceptional results in your photos.

Portrait Photography
      Getting sharp portraits is essential. Using controlled lighting and tripods in a studio setting is a good way to do that, but you're not always in a studio. Use Sharpen AI when the otherwise perfect portrait has slightly out-of-focus eyes or camera shake.

A new approach to sharpening.
      We believe that better technology enables you to produce better art. The photos that thousands of other photographers have created with AI technology have been astounding, and we can't wait to see what you create. Here's how it works.

What does sharpness look like? (Training)
      The first step of the machine learning process is to teach the software what sharpness is. We do this by feeding millions of blurred/sharp image pairs into the software and asking it to learn the characteristics of what makes an image sharp.

How to achieve this sharpness? (Learning)
      Just like computers perform math and complex operations faster than humans, they can also learn much faster for very specific tasks. Sharpen AI soon understands how sharp images generally become blurred, and therefore how to reverse the process.

How do we sharpen images faster? (Optimization)
      Sharpen AI performs millions of operations per pixel, so a significant amount of work is done to speed it up. This whole process continues even after the product's release: you'll likely see new updates with sharpening model improvements as the software learns more.

Operating System Version:
      - Windows 7 x64
      - Windows 8/8.1 x64
      - Windows 10 x64

Hardware Requirements:
      - System RAM: 8GB / 16GB recommended
      - GPU VRAM: 2GB / 4GB recommended

Graphics Card Requirements:
      - NVIDIA: GeForce GTX 770 2GB / GeForce GTX 960 4GB recommended
      - AMD: Radeon HD 8570 2GB / Radeon R9 270 4GB recommended
      - Intel: HD Graphics 5000 / Iris Plus Graphics 640 recommended

Language: English

DownLoad

NitroFlare

http://nitroflare.com/view/02768B946E07D7B/Topaz.Labs.Sharpen.AI.1.2.1.x64.RePacK.rar

RapidGator

https://rapidgator.net/file/c79241c17ef7fc7f42b607f6147a0e86/Topaz.Labs.Sharpen.AI.1.2.1.x64.RePacK.rar.html

UploadGiG

https://uploadgig.com/file/download/ae35a294333ed4aa/Topaz.Labs.Sharpen.AI.1.2.1.x64.RePacK.rar

• By dlebook
      Build a Mail Server on Windows: Unlimited Business Emails
      .MP4, AVC, 1920x1080, 30 fps | English, AAC, 2 Ch | 48m | 745 MB
      Instructor: Hasan Aboul Hasan

Learn how to build your own mail server (SMTP) on Windows easily for your small-medium businesses
      Learn
      Send and receive emails using your own mail server
      Relay emails through your own SMTP server
      Configure rDNS, SSL, DKIM and SPF to avoid spam mails on Windows
      Create unlimited business emails
      Understand how to create a virtual private server (VPS)
      Create a domain name
      About
      If you're looking for a way to send and receive unlimited emails using your own Windows Mail Server, without MS Exchange Server; configure your Windows machine and use it as a mail server; or simply create unlimited business emails, then this course will help you get started.
      The course is designed to guide you on how to build your own mail server on Windows step-by-step. You will do this by using free open-source software. This will enable you to send unlimited emails from your server. A dedicated section will even assist you in creating unlimited business emails for your employees or clients. In addition to this, you'll get to grips with creating email marketing campaigns with your own server using any email sender. Later, the course will demonstrate how to set up your mail server for your online business.
      By the end of this course, you will have learned how to build a mail server on Windows and create unlimited business emails.
      All code and supporting files are placed at -
      https://github.com/PacktPublishing/Build-a-Mail-Server-on-Windows-Unlimited-Business-Emails
      https://github.com/PacktPublishing/Build-a-Mail-Server-on-Windows-Unlimited-Business-Emails

Features
      Get up to speed with the working of an email system
      Learn how to install hMailServer in a step-by-step manner
      Understand how to connect mailing applications
      More Info https://www.packtpub.com/cloud-networking/build-a-mail-server-on-windows-unlimited-business-emails-video

[b]Download (Uploadgig)[/b] https://uploadgig.com/file/download/f9E1531cab5eb872/f6g91.Build.a.Mail.Server.on.Windows.Unlimited.Business.Emails.rar Download ( Rapidgator ) https://rapidgator.net/file/01f5c18bb91f0152fb8416a9f5e1d83c/f6g91.Build.a.Mail.Server.on.Windows.Unlimited.Business.Emails.rar Download ( NitroFlare ) http://nitroflare.com/view/87CF90532D58DD8/f6g91.Build.a.Mail.Server.on.Windows.Unlimited.Business.Emails.rar

• By dlebook
      Windows Command Line, Batch Programming and Automation Ideas
      Video: .mp4 (1280x720, 30 fps(r)) | Audio: aac, 44100 Hz, 2ch | Size: 1.08 GB
      Genre: eLearning Video | Duration: 12 lectures (1 hour, 40 mins) | Language: English

Windows Command Line (50+ Commands), Batch Programming(15+ examples) and Automation Ideas (5 Samples).
      What you'll learn
      Windows Command Line
      Batch programming
      Automation ideas using Batch
      Task Scheduling using the batch
      Requirements
      No
      Description
      This course explains in detail about the windows command line, and navigates to the various aspects of Batch programming. The course covers over 15+ illustrations and 5 automation idea examples that can be implemented from a basic user to an advanced user...The ideas presented in the course will help in automating few of the routine tasks that we perform in the IT industry regularly..
      Who this course is for:
      Beginner
      Student
      Professional
      IT

[b]Download (Uploadgig)[/b] https://uploadgig.com/file/download/D5CF8056de87b171/vq2nt.Windows.Command.Line.Batch.Programming.and.Automation.Ideas.rar Download ( Rapidgator ) https://rapidgator.net/file/f943d35a7913e3ec44aba7940dd354a1/vq2nt.Windows.Command.Line.Batch.Programming.and.Automation.Ideas.rar Download ( NitroFlare ) http://nitroflare.com/view/E4D87B701F89F2E/vq2nt.Windows.Command.Line.Batch.Programming.and.Automation.Ideas.rar

• By dlebook
      Implementing Windows Server 2019 Distributed Networking Services
      .MP4, AVC, 1024x768, 30 fps | English, AAC, 2 Ch | 2h 37m | 269 MB
      Instructor: Chris Blackden

Windows DFS and BranchCache are powerful tools to share and manage data resources across regions. This course explains the use cases, configuration, and best practices of each.
      Organizations that have spread out across the globe need ways to enable sharing data with their users while still keeping control of that data. In this course, Implementing Windows Server 2019 Distributed Networking Services, you will gain the ability to set up and manage data on Windows. First, you will learn how to setup and configure Distributed File Services. Next, you will discover replicating network shares with DFS Replication. Finally, you will explore how to install and configure BranchCache. When you are finished with this course, you will have the skills and knowledge of managing the Windows data features needed to manage data for your end users across the globe.
      More Info https://www.pluralsight.com/courses/implementing-windows-server-2019-distributed-networking-services

[b]Download (Uploadgig)[/b] https://uploadgig.com/file/download/fa2155c8ec30cF4E/xwfrr.Implementing.Windows.Server.2019.Distributed.Networking.Services.rar Download ( Rapidgator ) https://rapidgator.net/file/e6b9aedf6baf61305da12e98d2758eb9/xwfrr.Implementing.Windows.Server.2019.Distributed.Networking.Services.rar Download ( NitroFlare ) http://nitroflare.com/view/DAB4D25B87A5EB2/xwfrr.Implementing.Windows.Server.2019.Distributed.Networking.Services.rar

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...