Jump to content

Acronis Ile Tek Tusla Vista-Windows7'de

HoT_JaZz
 Share

Recommended Posts

asdye7.png

Acronis True Image Home sabit diskinizin tam bir kopyasını yaratmanızı sağlayan en iyi yedekleme yazılımıdır bunu bir çok kişi biliyor peki Acronis True Imagenin Active Acronis Startup Recovery Manager özelliğini biliyormusunuz.

Active Acronis Startup Recovery Manager sizi yedeklerinizi DVD yazma derdinden kurtarıyor. Hardiskinizde küçük bir bölüm ayırıyorsunuz tüm yedeklerinizi ayırdığınız bölüme yüklüyorsunuz sorun çıktığınıda F11 bastığınızda tüm yedekler ilk kuduğunuz şekilde yeniden yükleniyor.

A. Acronis Startup Recovery Manager

İlk aşama olarak kullandığınız işletim sisteminin boot bölümünü silip kendi boot menüsünü yüklüyor.

Starting Acronis Loader

Press F11 for Acronis Startup Recovery Manager...

şeklinde bir yazı ile açılıyor bu ekranda F11 basarak yedek alabilir veya mevcut yedeğinizi yükleyebilirsiniz.

1. Management Tools

image1livevistaiblogcomyz3.jpg

2. Activate Acronis Startup Recovery Manager

image2livevistaiblogcomnd2.jpg

3. Activate Acronis Startup Recovery Manager kurulum sihirbazında Next tıklayarak bir sonraki aşamaya geçin.

image3livevistaiblogcombm6.jpg

4. Activate Acronis Startup Recovery Manager resimde görüldüğü gibi disk bilgileriniz gösteriliyor burada seçeceğiniz disk üzerinde Acronis Secure Zone bölümü oluşturucağız.

image4livevistaiblogcomvv0.jpg

5. Acronis Secure Zone alanının kaç GB oluşacağını belirliyoruz. Windows işletim sistemi Office ve diğer yüklediğiniz programları düşünerek buradaki değeri belirleyin. Bu arada burada oluşturduğunuz disk bölümü Bilgisayarım tıkladığında görünmez gizli Partition' dır.

image5livevistaiblogcomzl4.jpg

6. Acronis Secure Zone bilgisayarınız ortak kullanıyorsanız Acronis Secure Zone kısmına şifre ile koruyabilirsiniz.

image6livevistaiblogcomhi3.jpg

7. Acronis Secure Zone bilgilerini gösteriyor Proceed ile Acronis Secure Zone partition oluşturmaya başlayın.

image7livevistaiblogcomiu0.jpg

8. Acronis Secure Zone oluşturuluyor

image8livevistaiblogcomzg6.jpg

9. Bu işlemden sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın.

image9livevistaiblogcomrf3.jpg

10. Bilgisayarım kısmına girdiğinizde oluşturduğunuz bölüm görünmüyor. Disk bölümünü görebilmeniz için Denetim Masası | Yönetimsel Araçlar | Bilgisayar Yönetimi | Depolama | Disk Yönetimi kısmına görebilirsiniz.

image10livevistaiblogcoey2.jpg

B - Backup ve Restore

İlk aşamada Boot menü ve Acronis Secure Zone disk bölümünü oluşturduk Şimdi işletim sistemini gerekli güncellemeleri ve programlarımızı yükleyip yedeğini alıp Acronis Secure Zone kısmına yükleyelim..

1. Backup ve Restore

image11livevistaiblogcomi1.jpg

2. Backup tıklayın.

image12livevistaiblogcois4.jpg

3. Backup - Next tıklayın

image13livevistaiblogcoyu2.jpg

4. Backup - Next

image14livevistaiblogcofi4.jpg

5. Backup - Next

image15livevistaiblogcovt5.jpg

6. Backup - bu kısımda ilk aşamada oluşturduğumuz Acronis Secure Zone partition seçmelisiniz.

image16livevistaiblogcody7.jpg

7. Backup - Next

image17livevistaiblogcoyd1.jpg

8. Backup - Next

image18livevistaiblogcodb6.jpg

9. Backup - Next

image19livevistaiblogcoou8.jpg

10. Backup - Next

image20livevistaiblogcozz6.jpg

11. Backup - Next

image21livevistaiblogcogs2.jpg

12. Backup - Proceed

image22livevistaiblogcoiu5.jpg

13. Backup alma işlemi bitmiştir.

image23livevistaiblogcoaw6.jpg

C - Restore

Gerekli yedekleri aldık ileride işletim sisteminde sorun çıktı yedeği nasıl yükleyeceğiniz anlatayım.

1. Starting Acronis Loader - Bilgisayarınız ilk açıldığında

Starting Acronis Loader

Press F11 for Acronis Startup Recovery Manager...

Bu mesajı gördüğünüzde F11 tuşuna basın

image24livevistaiblogcorq1.jpg

2. Acronis True Image tıklayın.

image25livevistaiblogcoac4.jpg

3. Recovery kullanarak sisteminizi geri yükleyebilirsiniz.

Backup ile belli aralıkla sisteminiz yedeğini güncelleyebilirsiniz.

image26livevistaiblogcoqj7.jpg

Kaynak : livevista.iblog.com

Edited by HoT_JaZz

• Replies 98
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

waw bu süper bir teknoloji laptoplardaki sistemin birebir aynısı zaten hayran kalmıştım acaba masaüstülere uygulanabilirmi diye cok arastırma yaptım nafile sonunda bunuda yaptılar.peki xp de uygulanıyormu acaba?sade vistaya ise bu kötü işte.. tesekkürler...

Edited by sparrow

waw bu süper bir teknoloji laptoplardaki sistemin birebir aynısı zaten hayran kalmıştım acaba masaüstülere uygulanabilirmi diye cok arastırma yaptım nafile sonunda bunuda yaptılar.peki xp de uygulanıyormu acaba?sade vistaya ise bu kötü işte.. tesekkürler...

acroniste bu özellik uzun süredir var...

sadece vistada değil istediğin tüm işletim sistemlerinde yapabilirsin..

çünkü işletim sistemi üzerinden değil kendisini biosa entegre ederek boot menüsünden çalışıyor..

ayrıca işletim sistemi üzerine kurulum yapmanada gerek yok..

elinde acronisin bootable cd si (kurtarma cd si) bulunması yeterli..(55-60 mb bişey)

işte buda hazır boot cd

http://rapidshare.com/files/100677319/Acronis_True_Image_11_BootCd.iso[/CODE]

edit:acronis kullanmayı bilen fakat bu özelliğini bilmeyenler için kısaca özetliyeyim..

1-"manage acronis secure zone" diyerek..hdd de windows üzerinde görünmeyen yedeğinizin sığacağı kadarlık

gizli bi bölüm oluşturun..oluştururken seçeneklerden "activate acronis startup manager" işaretli kalsın

2-yedeginizi alırken hedef klasör olarak "acronis secure zone" gösterin

bu kadar ..artık yedeğiniz güvende..geri yüklerkende buradan geri yükleyin..

not:startup manager pc açılışını 2-3 sn geciktirdiği için ben secure zone oluşturup startup manageri iptal ediyorum..böylece yedek yine güvende oluyor ama geri yüklerken acronis boot cd gerekiyor..benim içinde çok problem olmuyor.. :)

Edited by ooppss

f11 e basınca kendisi recovery yapıyor mu yoksa acronis ekranı açılıyorda oradan mauel olarak biz mi yapıyoruz

biz yapıyorsak tek tuş nerede :huh:

kendısı degıl kardesım acronis ekranı acılıyor ve bıldıgın recovery asamaları ama ben 3 yıldır kullanıyorum gercekten cok faydalı bır ozellık.

Edited by avis

@ooppss; öyle deme geçenlerde dvdrw ı görmüyodu makinem firmwareini de bulamadım imajımı geri yüklicem ama ortada cd yok yazdıramıyorum dvdrw zaten yok ve startupı kullandım oldu bitti iş.Fakat bu oluşturduğu alanı tekrar kazanabilmem için bişiler yapmam lazım bir ara :huh:

@ooppss; öyle deme geçenlerde dvdrw ı görmüyodu makinem firmwareini de bulamadım imajımı geri yüklicem ama ortada cd yok yazdıramıyorum dvdrw zaten yok ve startupı kullandım oldu bitti iş.Fakat bu oluşturduğu alanı tekrar kazanabilmem için bişiler yapmam lazım bir ara :drinks:

elinde işine yaramaz 128 lik eski bi flash disk varsa hirens boot cd yi ona atmanı öneririm..

böylece cd bağımlılığıda bitiyor(tabii pc in usb den boot ediyorsa)..bu tür durumlarda çok işe yarıyor.en azından

düz duvara tırmandırmıyor :D

tavsiye ederim.

:huh: :huh:

acroniste bu özellik uzun süredir var...

sadece vistada değil istediğin tüm işletim sistemlerinde yapabilirsin..

çünkü işletim sistemi üzerinden değil kendisini biosa entegre ederek boot menüsünden çalışıyor..

Bios tan Değil olusturduğun Disk bölümünden boot ediyor.

Edited by asr_i_saadet

HoT_JaZz Acronis Ile Tek Tusla Vista'yı Geri Yükleyebiliyorsan çelişkiler ortadan kalkacak :D

tuş o kadar sihirli ki başka hiçbirşeye tıklamana hacet bırakmayacak

var mı böyle bir tuş

HoT_JaZz Acronis Ile Tek Tusla Vista'yı Geri Yükleyebiliyorsan çelişkiler ortadan kalkacak :shifty:

tuş o kadar sihirli ki başka hiçbirşeye tıklamana hacet bırakmayacak

var mı böyle bir tuş

Buradan Yetkililere Sesleniyorum Tek Tuşla Vista yı Geri Yükleyebilen Bir Program İstiyoruz

:D

Kaybolmayan Sakız da İsteriz Yanında :D

HoT_JaZz Ben acronis true image home v11 kullanıyorum şu an. Denemediğim fakat sormak istediğim 2 husus var

1. Acronisle oluşturduğumuz kurtarma cd'si ve yedeği başka bilgisayarda kullanabilir miyiz? Yani mesela yedeği dvd'ye alıp başka bir bilgisayar hard diskine atsak elimizdeki kurtarma cd'si ile kurtarma yapılabilir mi?

2. Kurtarma cd'si ve yedek oluşturduktan sonra acronis'i bilgisayardan kaldırırsak kurtarma cd'si ve yedek yine kullanılabilir mi yoksa acronis programı sürekli bilgisayarda kalmalı mı?

HoT_JaZz Ben acronis true image home v11 kullanıyorum şu an. Denemediğim fakat sormak istediğim 2 husus var

1. Acronisle oluşturduğumuz kurtarma cd'si ve yedeği başka bilgisayarda kullanabilir miyiz? Yani mesela yedeği dvd'ye alıp başka bir bilgisayar hard diskine atsak elimizdeki kurtarma cd'si ile kurtarma yapılabilir mi?

2. Kurtarma cd'si ve yedek oluşturduktan sonra acronis'i bilgisayardan kaldırırsak kurtarma cd'si ve yedek yine kullanılabilir mi yoksa acronis programı sürekli bilgisayarda kalmalı mı?

1- Acronisle Kendi PC inden Aldığın İmaj ı Başka Bir Bilgisayara Yüklediğinde Çalışma İhtimali Çok Düşük Çünki Senin Bilgisayarının Temeline Göre Alıyor İmajını Şöyle Örnek Veriyim Senin VIA Chipsetli Bir Anakartın Varsayalım Ve Bundan Aldın İmajı Gidip SİS Chipsetli Bir Anakarta Yüklersen Çalışma İhtimali Düşük Sadece Windows Dosyalarını Alıyor Sanmayalım

2- Kurtarma CD ni Oluşturduktan Sonra Bilgisayarından Acronis i Kaldırırsan Yinede Çalışır.

Kurtarma diskini ayırırken neden fat 32 ile ayırıyor .. Oysa C ntfs ???? Birde f11 yazısını yakalamk imkansız sürekli f 11 e basmak lazım ama bunun neresi tek tuş onu anlamadım :D en az 10 tuşa basılıyor gene :) Ayrıca diskin gizli olması çok hoş ama bunu silmeden yeni yedeği nasıl alacaz onu açıklarmısın...Yedek alma işini anladım galiba aynı isimle aldığı için ikinci yedek 1. ciyi siliyor..

Edited by volkan23

teşekkürler ama lnk, göremedim

Bu acronis 10 full keymaker de içinde ........

http://rapidshare.com/files/16962776/Acronis.True.Image.Home.v10.0.4940.Incl.Keymaker-CORE.rar[/CODE]

[size=4][font=Arial Black]Buda anlatımı ben hazırladım .. Herkes faydalanabilir... çok ayrıntılı anlattım[/font][/size]

[size=4][font=Arial Black]ACRONİS SECURE ZONE OLUŞTURMA - YEDEK ALMA - YEDEĞİ GERİ YÜKLEME – ZONE ALANLI DİSKİ SİLME[/font][/size]

[CODE]http://rapidshare.com/files/111050254/Acronis_zone_olu__351_turma_yeniiiii.rar.html[/CODE]

[size=4][font=Arial Black]Not: Acronis 11 lede yaptım ama acronis 11 boot cd si hata verdi o yüzden sağlam olsun diye 10 la yaptım ve sorunsuz çalıştı

C diskini sildim ve deep freze 6.3 yükledim banamısın demedi ve zonedeki yedeği her defasında geri yükleyebildim.....:D

[/font]

[/size]

<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<

<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<

<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<

Edited by volkan23

• 1 ay sonra...
  • 3 ay sonra...
 Share

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...