Jump to content

Açılıştaki Sürücü Nasıl Değiştirebilirim Yardımlar

ja2xx

Recommended Posts

arkadaşlar merhaba,

şöyle bir sorundan bahseylemek istiyorum.

şimdi bir arkadaşımın bilgisayarında c: ve d: isminde iki tane sürücü var.bunların ikisinde de aynı işletim sistemi var.yani winxp home edition sp2...şimdi sorunu şu arkadaşımın: lütfen dikkatle okuyunuz...lütfen...

arkadaşımın bilgisayarı, c: sürücüsünden açılacak şekilde ayarlanmış.fakat arkadaşımın abisi bu c: sürücüsündeki winxp'yi başlat-çalıştır-syskey komutu ile şifrelemiş...arkadaşım da bilgisayarı d: sürücüsünden açmak istiyor ama bilgisayarı d: sürücüsünden nasıl başlayacak şekilde ayarlayacağını bilmiyor...d: sürücüsünden açılacak şekilde ayarlamak istemesinin sebebi ise, d: sürücüsünün syskey ile şifrelenmemiş olması...çocuğun önemli dosyaları var.. ama günlerdir ulaşamıyor...sarardı soldu, bir dirhem kaldı garibancık...sizlerden onun adına ilgi destek bekliyorum...

çocuğa ayıp oldu...dedim ben de biosa bir bakayım, ben de bir şey anlamadım...ide controller falan yazıyor...

ÇOK ÖNEMLİ NOT:

c: sürücüsü samsung 2mb ide hdd.. d: sürücüsü ise western digital 8mb sata

bu teknik özellikler işe yarar sanırım....

ayrıca bunu becerdik diyelim ki, peki bu yaptıklarımızı nasıl tekrar geri alırız...abisi d: den açılacak şekilde görmesin yoksa aile faciası olur...sabah abisi gittiğinde d: den açılacak şekilde ayarlayacakmış...işini hallettikten sonra tekrar pc'yi eski haline, yani syskey ile şifrelenmiş c: sürücüsünden açılacak şekilde ayarlayacakmış...

bu çocuk bir acayip...hekır olacak canım...

desteklerinizi ve denenmiş, sonradan geri alınabilecek kolay çözüm yollarınızı bekliyoruz.....

haydi selametle....

Bios ta Boot Bölümünde Disk Drivers Bölümü Olucak Orada Samsung İle Western Diskleri Gözükmesi Gerekiyor Western i Üste Alırsan Bilgisayar O Diskten Açılır Sonra Tekrar C:\ Den Açılması İçin Samsung u Üste Alır.

arkadaşım belki inanmayacaksın ama onu da denedim...

yukarıda konuyu açarken yazmayı akıl edemedim...

aynen dediğini yaptım...ama olmadı yine siyah ekranda şifre sordu...yani başbelası syskey şifrelemesi....

senin dediğinde para etmedi...yani, kusura bakma ama başka bir yol lazım...anlamadığım şey, o durumda neden açılmadı....mantıken öyle yaptığımda açılması lazımdı...

ilgin için teşekkürler...

Bios ta Boot Bölümünde Disk Drivers Bölümü Olucak Orada Samsung İle Western Diskleri Gözükmesi Gerekiyor Western i Üste Alırsan Bilgisayar O Diskten Açılır Sonra Tekrar C:\ Den Açılması İçin Samsung u Üste Alır.

Bilgisayarı kapat açarken F9'a bas boot menüsü var

oradanda cd-rom hard-disk ve usb sanırsam böyle alt alta sıralı menü gelecek

hard-disk seçip hangisinden başlatacaksan onu seç

umarım işine yarar...

Arkadaşım şifre biosa konulmasın eminmisin windowsta olduğundan eğer biosta ise ana karttaki pili çıkar bi süre bekle tak ama şifre silinmiş olur tamamen yada sadece HDD den bişeyler almak istiyorsan TNC Live CD ile çalıştırıp istediğin dosyaları diğer HDD ye alabilirsin

merhaba.

şifre biosa koyulmamış...o kadarını anlayabiliyorum ve biliyorum... :D bakın şimdi aşağıya ne yazacağım...biraz uzun ama işin özü bu: :)

ben sadece hdd den bazı şeyleri görüntülemek, almak istiyorum...Bende daha önceden "knoppix live dvd" vardı.Onunla boot ediyordum ama o işletim sistemide hdd'ye yazma ve hdd'den silme işlemlerine izin vermiyordu...O zamanlar bu arkadaşın evindeki bilgisayarda gfx5500 quake ekran kartı vardı...Ama şimdi sapphire hd2600 ati ekran kartı var...işte bendeki "live knoppix" dvdsi biraz eski sürüm olduğu için, içerisinde hd2600 sürücüleri yok...açılışta unknown graphic card gibi bir hata veriyor...yani, açılmıyor...Ama gfx 5500 de sorunsuzca açıyorduk...

Şimdi, mesajından alıntı yaptığım özo bey yazmış ki; "sadece HDD den bişeyler almak istiyorsan TNC Live CD ile çalıştırıp istediğin dosyaları diğer HDD ye alabilirsin..." Eğer bu bahsettiğiniz işletim sistemi hdd'ye yazma ve hdd'den dosya silme gibi şeylere imkan veriyorsa ve hd2600 ekran kartı için de "sürücü bulunamadı.." gibi hata mesajları vermiyorsa ben de o zaman bu işletim sistemini kullanayım...Ayrıca bu tnc live xp içerisinde winrar gibi uygulamalar hazır olarak bulunuyor mu? Sonradan beni, hdd'ye winrar kurmak zorunda bırakmasın...Yoksa foyamız ortaya çıkar... :):D

Herkese iyi günler... :D

Bahsettiğiniz işletim sistemi için link verebilir misiniz acaba özo bey? Sağolun...

Arkadaşım şifre biosa konulmasın eminmisin windowsta olduğundan eğer biosta ise ana karttaki pili çıkar bi süre bekle tak ama şifre silinmiş olur tamamen yada sadece HDD den bişeyler almak istiyorsan TNC Live CD ile çalıştırıp istediğin dosyaları diğer HDD ye alabilirsin

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...