Jump to content

Msdn Windows 10 Rs5 1809 Home 64 Bit Uefi - Hadibeolsun

hadibeolsun
 Share

Recommended Posts

Öncelikle @DJ_Rush ve @muharremerd adlı kişilere teşekkür ederim. Onların vermiş olduğu bilgiler neticesinde bu sistemi hazırladım. Teşekkürler.

ezgif-4-bd91de20d2cf.gif

Peki neden Home Sürümü tercih edildi diye sorarsanız!

Hepimiz Windows 10 Pro sürümünü yüklüyoruz ama içerisinde birden çok gereksiz servis ve hizmetler var.
Biz bunların % kaçını kullanabiliyoruz sadece işimize yarayanları dimi.
İşimize yaramayan servis ve hizmetleri ise birtakım ayarlar ile Devre dışı bırakmaya çalışıyoruz.
Ne kadar başarılı oluyoruz muamma!
Microsoft ise biz Kullanıcılara özgü Standart Ayarlarda Home Sürümünü önermiştir.
Bende bu çalışmam da Home Sürümünü tercih ettim.

PRO ile HOME Sürümü arasındaki fark ise alt kısımdaki resimden anlaşılıyor

16ZYoB.jpg

XM3Bg5.jpg

Masaüstü Sağ tık eklentisine "Power" eklendi
Windows Defender ve Telemetry tamamen silinmiştir
HyperV ve Internet Explorer 11 kaldırıldı
Windows Search Devre dışı bırakıldı
Servis ve Hizmetler Black Viper modunda ayarlandı

MSDN kalıp üzerinde olan Güncelleştirmeler mevcuttur

.Net 3.5 Eklenmedi kurmak isteyen olursa Windows Update ile de kuruluyor yine ek bir yazılım yükleyerek de kurabilirsiniz

.Net 3.5 İndir (Tnc Debrid ile İndir)

net3.5iniyor.jpg

net3.5yuklendi.jpg

Neden böyle bir sistem yaptım Amacım Neydi?  

Bu benim ilk Sistem yaptığım ISO kalıbıdır.

Hataları elbet vardır, benim gözümden bakılınca olmayabilir sizlerinde değerlendirmesini isterim.

Dosyayı indirmeden şu olaydı bu olmayaydı gibi sözler yerine sistemin incelenmesini rica ediyorum.

Sistem kurulumu sonrası Gereksiz servis ve hizmetlerin devre dışı veya silinmesine yönelik yapılmıştır.

Sistemi incelediğinizde sizin de farkettiğiniz bir durum olursa konu içerisinde mutlaka bilgi veriniz. 

Ek olarak da Şunlar Kaldırıldı

Spoiler

Briefcase
Character Map
Disk Image Burning Tool
Disk Quto
Disk Space Cleaner
Welcome Center
Windows Mail
Windows Sidebar
Write
Wordpad
Action Center
Auto Play
Tablet PC
Game Controllers
Mobility Center
Windows Recovery ve Backup
Windows Biometric Service
Ebeveyn Denetimleri
Konum Hizmetleri
Windows Firewall
Workspaces Center
ModernUI (bazı gereksiz uygulamaları)
WinSxS Devre dışı
Hibernation Devre dışı

BU KONU İPTAL 

YENİ BAĞLANTI LİNKİ BURADAN TAKİP EDİNİZ

Edited by hadibeolsun
  • Like 6
  • Thanks 3

DJ_Rush, Şimdi yazdı:

Güzel çalışma, tebrikler. Home sürümü benimde aklımdayken sen çabuk daha davrandın. ;)

Benden önce upload edebilirsin sıkıntı yok. Bende Upload ediyorum bitsin Tek Link ISO paylaşacağım.

Ben sadece şunu istiyorum herkesten Her türlü eleştiriye açık birisiyim. İçerisinde argo sözcükler olmasın tabi. Kullandığım yazılım vasıtasıyla dileyene özel script hazırlarım kendileri istediği gibi kendi IMAJını oluşturabilir.

Bir problem olursa ben buradayım.

DJ_Rush, 3 dakika önce yazdı:

Dün ilk defa home kurdum test ediyorum. Çalışma sonra gelir.

Sen bana birşey gösterdin ben o günden beri farklı teknikler uygulayarak geliştirdim ve öğrendim kaç günden beri uğraşıyorum hem kendim için bir sistem hazırlamak hem de kullanıcılara özgü genel kapsayıcı bir nitelikte olması için sabahlara kadar çalıştım.

İnşallah kimse bir problem yaşamaz takdirleri toplarız.

• Like 1

DJ_Rush, 2 saat önce yazdı:

İlk gelecek soru.

NetFramework3.5 etkin mi?

Güncellemeler ekli mi?

Bu açıklamaları da ekleyiver.

Evet .net 3.5 ekledim ama eklenmemiş olarak gözükmektedir. Ben konu içerisinde .net 3.5 linki ekledim indirip kurabilirler.

Güncellemelere gelince hiçbir güncelleme dosyası eklemedim. MSDN sunucularındaki ISO kalıbı neyse onun üzerinde değişiklik yaptım.

Bazı güncelleştirme dosyaları ISO kalıbına entegre edilse bile kurulum yaparken veya sonrasında bir çok hataya sebebiyet verdiğini bilmekteyim.

Güncelleştirmeleri entegre edebilmek için tek tek güncelleştirme dosyaları hakkında olumlu olumsuz yorumları incelemem lazım. İlerde olabilir.

Edited by hadibeolsun
  • Like 1

TheDiffere, 1 dakika önce yazdı:

Karışık programa benziyor Windows Defender ve Telemetry için kullanımı anlatmanız mümkün mü?

Kullandığım yazılımı indirdiğim sitenin admin yetkilileri de yardımcı oldu tavsiyeleri dikkate alarak yapmaya çalıştım. Hiçbilmeyenler için zordur program.

hasan835, 53 dakika önce yazdı:

Üstad, emeğine sağlık, tşk.ederim, 

özellikle, ev kullanıcıları, kendi işyerinde kullanmak için, en seri çalışan işletim sitemi,

kurup uygulamayı da görmek gerek, incelediğim kadarı ile çok emek vermişsin,

winSxS devre dışı bırakman güncellemeleri almamasına sebep olacakmı?

saygılarımla;

Bildiğim kadarıyla WinSxS gereksiz yere çok fazla disk alanı kullanıyor olduğundan dolayı devre dışı bıraktım. Windows Update servislerine dokunmadım güncelleme yapabilsin dedim.

Edited by hadibeolsun

kocamanadam, 20 saat önce yazdı:

Emeğine sağlık ama olmamış.Kablosuz ağları görmüyor ve dolayısıyla bağlanamıyor.Bir sistem internete bağlanmazsa bir işe yarar mı?Bu sistemleri bu kadar uğraşıp yaptıktan sonra hiç denemiyormusunuz?Anlayamıyorum.

Güzel ilk eleştirimizi aldık. Verdiğiniz bilgi incelenecektir. Gerçi Wi-Fi ile ilgili driverları silmedim ama yine de bir bakalım.

Mesaj incelendi. Wi-Fi driverlarına dokunulmamıştır.

Edited by hadibeolsun

Wifi driverlarına dokunulmamak önemli değil başka bir şey silerken onada zarar vermiş olabilirsiniz ki buda zarar verdiğinizi gösteriyor.Bırak wifi ağına bağlanmayı kablosuz ağları bile göstermiyor.Benim haricimde indirip kuran yok herhalde.Kursalarda haklı olduğum anlaşılsa.Sağlıcakla kalın.

kocamanadam, 4 saat önce yazdı:

Wifi driverlarına dokunulmamak önemli değil başka bir şey silerken onada zarar vermiş olabilirsiniz ki buda zarar verdiğinizi gösteriyor.Bırak wifi ağına bağlanmayı kablosuz ağları bile göstermiyor.Benim haricimde indirip kuran yok herhalde.Kursalarda haklı olduğum anlaşılsa.Sağlıcakla kalın.

Farketmez kurabilirler veya kurmayabilirler. Eğer sanal makine programında deniyorsanız Wi-Fi ayarlarını tekrar kontrol ediniz. Yok sanal makine üzerinde kurmadım diyorsanız ben yaptığım ayarları tek tek kontrol ettim yine de kontrol ederim.

hasan835, 4 saat önce yazdı:

Üstad, 2 ayrı PC'ye akşam kurdum, ağ bağlantılarında problem yaşadım, epey uğraştım, masaüstü olanını halettim, laptop'a kurduğumu aktif edemedim. fakat genel olarak şunu söyleyebilirim, W10'da kaldırılan bileşenler ağ bağlantılarını etkiliyor kanaatindeyim. çok fazla bileşen devre dışı bırakılmamış W10 kurulumdan sonra bazı bileşenleri devre dışı bırakmak daha mantıklı geliyor bana,

amatörce'de olsa kendim hazırladığım, W10 Pro, W10 Ltsc gibi işletim programlarında'da  yaşamıştım,

bence sıkıntı WinSxS düşüncesindeyim,

kolay gelsin,

saygılarımla;

WinSxS'in buna neden olabileceğini bilmiyordum. Ben 2 gün önce PRO sürümü üzerinde editleme işlemini NTLite üzerinde yaptım Bazı gereksiz servis ve hizmetleri de WinReducer yazılımı üzerinden sildim. İmaj aldım vmware de denedim Ağları görüyor ilk hazırladığım HOME sürümüde ağları görüyordu gelen yorumlara bakınca bir sıkıntı olduğunu sizlerden öğrendim bu da benim hoşuma gitti hatamı söylemeniz beni memnun etti.

Wireless bağlantısı ile ilgili driverlara asla dokunmam eğer böyle bir sorun varsa farklı bir PC'de deneyeceğim. Sonucu buradan sizlere bildirim.

Teşekkür ederim ilginiz için. 

Çalışmalar devam ediyor. :)

• Like 2

Öncelikle yaptığın çalışma için Ellerine Sağlık Çok Teşekkürler...Mağaza uygulaması yoktu onu ben yükledim ama Xbox Live Oturum açamıyorum Oğlum Minecraft oynuyor haliyle oturum açamadığım sıkıntı oluyor online onayamıyor Xbox app yükledim ama açılmadı yardımcı olabilirsen sevinirim...

Please register to see this content.

Edited by empire29