Jump to content
Son zamanlarda artan kullanıcı hesap hırsızlıkları sebebiyle tüm kullanıcılara şifre sıfırlama maili gönderilmiştir. Lütfen güveli şifreler seçiniz. Mevcut e-mail adresinize erişemiyorsanız, en aşağıdaki destek linkinden bize ulaşınız. ×

Reklamları Ve Takipçileri Hosts Dosyasıyla Engelleyin

HARBİKIZ
 Share

Recommended Posts

Reklamları ve takipçileri Hosts dosyasıyla engelleyin

Arkadaşlar, eklenti ve programlar kurarak reklamlardan takipçi sitelerden kurtulmak için hepimiz uğraşmışızdır, ama bunları çok küçük bir host dosyasıyla da önlemek mümkün (tabi bu daha önceleri de biliniyordu ve ustalarımız tarafından da uygulanıyordur). Host dosyasını indiriyoruz  "C:\Windows\System32\drivers\etc" konumundaki klasöre kopyala yapıştır yaparak değişimi onaylıyoruz ve yeniden başlat yapıyoruz. Yalnız bir noktayı belirtmek istiyorum bilgisayar da bir yavaşlama olmaması için,  Denetim masası>Yönetimsel Araçlar>Hizmetler>DNS istemcisine sağ tuş yapıp özelliklere tıklıyoruz ve başlangıç türü devre dışı, hizmet durumu durduruldu yapıyoruz ve uygula tamam diyoruz...

Host dosyasın da yeni değişiklikler olursa otomatik olarak link güncellenmesi yapılacaktır.

(Konuyu yanlış bölüme açtıysam yönetici arkadaşlardan özür diliyorum)

Virüs total sonucu....  https://www.virustotal.com/tr/file/8964e29eb1ded8f3b9f5b95e2c38e25353df3a5888270378df606ad6cebc4bf8/analysis/1551289551/

İndirme linki....  https://yadi.sk/i/yTizlpZSDjzyHw    

selokan arkadaşımızın konu ile ilgili anlatımı aşağıdadır.

♠♠♠ EkNot babında şunu da eklemek isterim ki, gerek HOSTS üzerinden, gerek adguard üzerinden gerek de tarayıcı eklentileri üzerinden reklam engelleme olsun; hepsi zaten HOST dosyası kullanırlar. Yani burada paylaşılan ve benim paylaştığım dosyalarda da isteyen HOSTS üzerinden isteyen de tarayıcı eklentileri ya da program üzerinden engelleme yapabilir. Tarayıcı eklentilerinde (kurulan eklentiye göre menüler değişeceğinden genel yazıyorum. İşsiz ya da vakti olan biri genişçe yazabilir. Çok da önemli değil.) seçeneklerden yeni host dosyası/kaynak eklemeyi bularak paylaşılan host'u ekleyebilir. (hatta içindeki metni kopyalayıp karaliste'ye de koyabilir. Seçenek çok. Aynısını programla da yapabilir. (Örneğin Adguard for Win gibi). Şu unutulmamalı ve karıştırılmamalı ki, tarayıcı eklentileri tarayıcıyı yavaşlatırken (ürüne göre yavaşlatma düzeyi değişiklik gösterir. Ama hepsi bir nebze olsun yavaşlatır.) Program düzeyinde çalışan reklam önleyiciler ise sistem düzeyinde sistemi ve interneti yavaşlatabilmektedirler. (kullanılan eklenti düzeyi ve programa göre değişkenlik göstererek. Şöyle düşünün AntiVirüslerin çalışma mantığı gibi çalışır basitçe söylersek. Reklam gelme, Mining gelme, vs. durumlarına önlem almaya çalışır. Dolayısıyla bir nebze de olsa yavaşlık söz konusu olur. ) Gerek tarayıcı gerek de win programı olan reklam engelleyicilerde şunu da görmüşsünüzdür: eklenti/ya da program içinde bir çok reklam engelleme için seçenekler vardır. Farklı diller, pop-up engelleme, mining engelleme, fanboys engelleme, can sıkıcı şeyleri engelleme vs... vs... işte bunların hepsi filtre/host/eklenti olarak adlandırılmakta ve ne kadar çok seçenek seçerseniz o kadar çok engelleme yapmakta... Maalesef ki gerçek bu. Bu kadar yazdık, HOSTS dosyası ile engelleme hakkında bahssetmedik ama... O ne yapar peki? O ise sistem dosyasına yazılır. Dikkat etti iseniz TEK BİR HOST dosyası var. (Paylaşılan kapsamlı ya da lite olandan birini seçtiğiniz taktirde) bu da tarayıcı eklentilerindeki gibi yok şu filtre bu filtre olayı değil. Etkin, seçilmiş, gerçekten istenmeyen sayfalar, reklamlar, pop-ups vs. vs. ve SÜREKLİ GÜNCEL. Tek dosya ve tek işlem. Daha iyi değil mi? HOSTS windows açılışında RAM'a yüklenir. Tekrar reset atana kadar orada kalır. Sisteme kesinlikle yük bindirmez.  32mb RAM ile çalışan bir Bilgisayarda bile bu işlemi yapabilirsiniz. İnternet hızınızın bir önemi dahi yoktur. İnterneti diğer yöntemler gibi yavaşlatmaz. (ilerleyen mesajlarda bu gibi yazılar oldu. fakat dalgınlıktan kaynaklı fark edemedim. hata oldu. Oradaki ölçümler hosts kaynaklı değiller ve sürekli değişkenlik arz ediyorlar aslında. İsterseniz kendiniz deneyin. uzun vadede.. dikkat edilecek hususu yazacağım şimdi) HOSTS çalışmasını ping olarak düşünün (zaten öyle) gereksiz her bir PING engellenir. Daha PCye girmeden... Yani Ping ölçümü yaptığınızda daha düşük seviyeler elde edersiniz. (Online Oyun oynayanlar ne demek istediğimi gayet iyi anlayacaklar.) Programla engellese idiniz Ping değerleri artacaktı. Tarayıcı eklentisi ise tarayıcı kapalı iken bir işe yaramıyor zaten...

♣ Bir de her girdiğiniz sitede hemen karşınıza çıkan bu site cookie kullanıyor, sitedeki içeriğe erişmeniz için onaylayın vs... diye ekranın bir kısmını kaplayan. Sırf onaylamak için olan ve olmasa da olur diyeceğimiz bu gereksiz onay kutucuklarını da engellemek mümkün.

♣Buna da bir dosya oluşturuldu:

♦ İlgili HOSTS için buyrun :

Cookie Sucker.txt

Edited by HARBİKIZ
  • Like 7
  • Haha 1

Konuda bahsi geçen ayarları kendime uygulayıp sisteme ekledim paylaşım için teşekkürler.

işlemler: sistemdeki mevcut hosts dosyasını yedekledim,reklam engelleyici hosts dosyasını ilgili dizine ilave ettim hizmetlerden dns istemcisini devredışına alıp,çalışıyor modunda bırakıldı.

Spoiler

b2cb402502f.gif

• Like 4

forjest, 6 dakika önce yazdı:

Konuda bahsi geçen ayarları kendime uygulayıp sisteme ekledim paylaşım için teşekkürler.

işlemler: sistemdeki mevcut hosts dosyasını yedekledim,reklam engelleyici hosts dosyasını ilgili dizine ilave ettim hizmetlerden dns istemcisini devredışına alıp,çalışıyor modunda bırakıldı.

İçeriği Gizle

b2cb402502f.gif

Hocam eline sağlık video çekmişin ama biraz hızlı mı olmuş acaba, hepimiz sizin kadar profosyonel değiliz hani ...

• Like 1

naturel

• Sistem dosyası değişimlerinde 'yönetici haklarına sahip" olarak bu vb. dosyaların ancak değişimi mümkün olacaktır.Dolayısı ile administrator/yönetici hesabında olmak yada sistem dosyaları değişimlerinde '
    Please register to see this content.
    ' regisrty girdisi olan shell ön ekini sistem ilave ederek,evvela değişikliğin gerçekleşeceği ilgili dosyaya sağtık yapıp 'Sahipliği al' tanımlaması yaparak değiştirme iznini almak yapmak gerekli.
  • Diğer taraftandan da bu ve benzer işleri daha fazla sistemde kalıcı şekilde  kolaylaştırmak için mephistooo2 üstadın hazırladığı Admin Explorer uygulamasını kullanarak sistem dosyaları değişimlerindeki onay engellemelerinde vb. daha da kolaylaştırmak mümkün olmakta.

HARBİKIZ

Dosya büyük olduğundan bazı bölgeleri kesip,hızlandırma girişimi oldu ondan dolayı frame'lar hızlı hareket etmekte :) 

Biraz küçültüp,yavaşlattım resmi saygılarımla.

Spoiler

3ffea2161e7.gif

• Like 4

HARBİKIZ, 2 saat önce yazdı:

Reklamları ve takipçileri Hosts dosyasıyla engelleyin

Arkadaşlar, eklenti ve programlar kurarak reklamlardan takipçi sitelerden kurtulmak için hepimiz uğraşmışızdır, ama bunları çok küçük bir host dosyasıyla da önlemek mümkün (tabi bu daha önceleri de biliniyordu ve ustalarımız tarafından da uygulanıyordur). Host dosyasını indiriyoruz  "C:\Windows\System32\drivers\etc" konumundaki klasöre kopyala yapıştır yaparak değişimi onaylıyoruz ve yeniden başlat yapıyoruz. Yalnız bir noktayı belirtmek istiyorum bilgisayar da bir yavaşlama olmaması için,  Denetim masası>Yönetimsel Araçlar>Hizmetler>DNS istemcisine sağ tuş yapıp özelliklere tıklıyoruz ve başlangıç türü devre dışı, hizmet durumu durduruldu yapıyoruz ve uygula tamam diyoruz...

Host dosyasın da yeni değişiklikler olursa otomatik olarak link güncellenmesi yapılacaktır.

(Konuyu yanlış bölüme açtıysam yönetici arkadaşlardan özür diliyorum)

Virüs total sonucu....  

İndirme linki....  

host degısıklıgı ıcın cmd yontemı varmı

kocamanadam, 55 dakika önce yazdı:

Uyguladım,şimdilik iyi.Bir şey soracağım bazı sitelerdeki google reklamlarını bir türlü engelliyemiyorum.(Örn.chip.com.tr)Bunu engellemenin bir yolu var mı?

hocam host dosyasında google reklam servisini engellemek gerekiyor diye biliyorum ,yanlışım yoksa hatırladığım kadarıyla 
127.0.0.1 www.ads.google.com  eklemek gerekir.Yalnız adres  www.ads.google.com bu mu emin değilim bilenler yazar herhalde.

Edit -  ''127.0.0.1 pagead2.googlesyndication.com''  adres bu , tırnaklar olmadan host dosyasına ekleyin lütfen.

casper0007, 6 saat önce yazdı:

bildiğim kadarıyla yok ama emin değilim.

Edited by HARBİKIZ
  • Like 1

HARBİKIZ, 55 dakika önce yazdı:

hocam host dosyasında google reklam servisini engellemek gerekiyor diye biliyorum ,yanlışım yoksa hatırladığım kadarıyla 
127.0.0.1 www.ads.google.com  eklemek gerekir.Yalnız adres  www.ads.google.com bu mu emin değilim bilenler yazar herhalde.

Edit -  ''127.0.0.1 pagead2.googlesyndication.com''  adres bu , tırnaklar olmadan host dosyasına ekleyin lütfen.

Ekledim ama yine de gösteriyor.

kocamanadam, 1 saat önce yazdı:

hocam ben orda ublockla reklamlar ve yanda çıkan gereksizler dahil herşeyi engelledim :D site haber okuma görünümünde çıkıyor nerdeyse

Örnek :

Edited by SoNKraL_

HARBİKIZ, 27.02.2019 - 21:31 yazdı:

Arkadaşlar, eklenti ve programlar kurarak reklamlardan takipçi sitelerden kurtulmak için hepimiz uğraşmışızdır, ama bunları çok küçük bir host dosyasıyla da önlemek mümkün. Host dosyasını indiriyoruz  "C:\Windows\System32\drivers\etc" konumundaki klasöre kopyala yapıştır yaparak değişimi onaylıyoruz ve yeniden başlat yapıyoruz. Yalnız bir noktayı belirtmek istiyorum bilgisayar da bir yavaşlama olmaması için,  Denetim masası>Yönetimsel Araçlar>Hizmetler>DNS istemcisine sağ tuş yapıp özelliklere tıklıyoruz ve başlangıç türü devre dışı, hizmet durumu durduruldu yapıyoruz ve uygula tamam diyoruz...

►Merhaba @HARBİKIZ paylaşım için teşekkürler. HOSTSunu inceledim.

►Genel olarak iyi. Az da olsa Türkiye menşeli kaynaklar da mevcut.

►Bu da Yerli sitelerde gözüken reklamların az engelleneceği anlamına geliyor.

►Farklı (yabancı) bir forum sitesinde benim de oluşturup-paylaştığım HOSTS dosyaları mevcut.

(Hatta bu forumda bir arkadaş onu bulmuştu ve ÖM yoluyla ben ve bir kaç kişiye tavsiyede bulunmuştu. Kendisine onun zaten bana ait olduğunu söylemiştim. Konunuzu görünce iyi oldu. Burada her şeyden bahsedelim ve yardımcı olmak için elimden geleni yapayım)

EkNot babında şunu da eklemek isterim ki, gerek HOSTS üzerinden, gerek adguard üzerinden gerek de tarayıcı eklentileri üzerinden reklam engelleme olsun; hepsi zaten HOST dosyası kullanırlar. Yani burada paylaşılan ve benim paylaştığım dosyalarda da isteyen HOSTS üzerinden isteyen de tarayıcı eklentileri ya da program üzerinden engelleme yapabilir. Tarayıcı eklentilerinde (kurulan eklentiye göre menüler değişeceğinden genel yazıyorum. İşsiz ya da vakti olan biri genişçe yazabilir. Çok da önemli değil.) seçeneklerden yeni host dosyası/kaynak eklemeyi bularak paylaşılan host'u ekleyebilir. (hatta içindeki metni kopyalayıp karaliste'ye de koyabilir. Seçenek çok. Aynısını programla da yapabilir. (Örneğin Adguard for Win gibi). Şu unutulmamalı ve karıştırılmamalı ki, tarayıcı eklentileri tarayıcıyı yavaşlatırken (ürüne göre yavaşlatma düzeyi değişiklik gösterir. Ama hepsi bir nebze olsun yavaşlatır.) Program düzeyinde çalışan reklam önleyiciler ise sistem düzeyinde sistemi ve interneti yavaşlatabilmektedirler. (kullanılan eklenti düzeyi ve programa göre değişkenlik göstererek. Şöyle düşünün AntiVirüslerin çalışma mantığı gibi çalışır basitçe söylersek. Reklam gelme, Mining gelme, vs. durumlarına önlem almaya çalışır. Dolayısıyla bir nebze de olsa yavaşlık söz konusu olur. ) Gerek tarayıcı gerek de win programı olan reklam engelleyicilerde şunu da görmüşsünüzdür: eklenti/ya da program içinde bir çok reklam engelleme için seçenekler vardır. Farklı diller, pop-up engelleme, mining engelleme, fanboys engelleme, can sıkıcı şeyleri engelleme vs... vs... işte bunların hepsi filtre/host/eklenti olarak adlandırılmakta ve ne kadar çok seçenek seçerseniz o kadar çok engelleme yapmakta... Maalesef ki gerçek bu. Bu kadar yazdık, HOSTS dosyası ile engelleme hakkında bahssetmedik ama... O ne yapar peki? O ise sistem dosyasına yazılır. Dikkat etti iseniz TEK BİR HOST dosyası var. (Paylaşılan kapsamlı ya da lite olandan birini seçtiğiniz taktirde) bu da tarayıcı eklentilerindeki gibi yok şu filtre bu filtre olayı değil. Etkin, seçilmiş, gerçekten istenmeyen sayfalar, reklamlar, pop-ups vs. vs. ve SÜREKLİ GÜNCEL. Tek dosya ve tek işlem. Daha iyi değil mi? HOSTS windows açılışında RAM'a yüklenir. Tekrar reset atana kadar orada kalır. Sisteme kesinlikle yük bindirmez.  32mb RAM ile çalışan bir Bilgisayarda bile bu işlemi yapabilirsiniz. İnternet hızınızın bir önemi dahi yoktur. İnterneti diğer yöntemler gibi yavaşlatmaz. (ilerleyen mesajlarda bu gibi yazılar oldu. fakat dalgınlıktan kaynaklı fark edemedim. hata oldu. Oradaki ölçümler hosts kaynaklı değiller ve sürekli değişkenlik arz ediyorlar aslında. İsterseniz kendiniz deneyin. uzun vadede.. dikkat edilecek hususu yazacağım şimdi) HOSTS çalışmasını ping olarak düşünün (zaten öyle) gereksiz her bir PING engellenir. Daha PCye girmeden... Yani Ping ölçümü yaptığınızda daha düşük seviyeler elde edersiniz. (Online Oyun oynayanlar ne demek istediğimi gayet iyi anlayacaklar.) Programla engellese idiniz Ping değerleri artacaktı. Tarayıcı eklentisi ise tarayıcı kapalı iken bir işe yaramıyor zaten... (Hala daha yazacağım şeyler var. Zaman buldukça da yazarım. Hatta tüm yazıyı düzenleyip düzgünce bir hale getirebilirim. Akademik bir yazı haline...)

►Sizin paylaşımınıza ek olarak ekleyerek öneride bulunacağım ve şu anda günlük ve saatlik olarak sürekli güncel olan 2 tane HOSTS dosyası var. Geri bildirimler ile sürekli olarak yeni Domain'ler ekleniyor

►2 Sürümü var demiştim: Kapsamlı ve Lite sürüm şeklinde.

►Türkiye Menşeli tonla sitede de engellemeler mevcut.

►Kapsamlı olan 73,621 Domain' i engellemiş durumda;

►Lite olan ise 52,398 Domain'i engellemiş durumda.

►Konunuz içerisine bu mesajımı/paylaşımı da taşırsanız daha da faydalı olacağı kanaatindeyim.

►Kullanıcının kendisi yapması ve kendi dosyasını düzenlemesinin daha yerinde olacağını düşünürüm.

Bütün mesele: Balık tutmayı öğretmek...?

♣ Kapsamlı olan için link : 

♠ Lite olan için link : 

Bir de her girdiğiniz sitede hemen karşınıza çıkan bu site cookie kullanıyor, sitedeki içeriğe erişmeniz için onaylayın vs... diye ekranın bir kısmını kaplayan. Sırf onaylamak için olan ve olmasa da olur diyeceğimiz bu gereksiz onay kutucuklarını da engellemek mümkün. (Açıklamayı tekrar düzenleyerek -eğer anlamayan olursa diye izah ederim) Buna da bir dosya oluşturdum:

→Bir de kısaca şöyle bir açıklamada bulunayım: HOSTS dosyasıyla reklam engellemenin faydası ne?

1-) Herşeyi kendin yaparsın.

2-) İçini-Dışını bilirsin.

3-) Başkasının yaptığı ve içinde ne barındırdığını bilmediğin programları kullanmamış olursun.

4-) Program veya tarayıcı eklentisi kullanmak (az ya da çok ) sistemde yer kaplar. Ram kullanır. İnternet harcar.

5-) Program veya tarayıcı eklentisi kullanmak sizin girdiğiniz tüm siteleri izler! Nereye girerseniz girin.

6-) HOSTS'un mantığı ise en basit hali ile; girdiğiniz sitedeki reklam adresleri sizin bilgisayarınız aracılığıyla reddedilir. Takipçiler engellenir. İlgili tüm istenmeyenler PC ye daha indirilmeden durdurulmuş olur. v.s...

7-) Yazsam roman olur. Bir ton açıklayacak konu var. (Fakat Yorgunum...?) Kısaca HOSTS candır. Gerisi Heyecan.. Tek güvenli ve ne olduğunu bileceğin yöntem HOSTS işidir.

Edited by selokan
  • Like 5
  • Thanks 2

kocamanadam, 3 saat önce yazdı:

google reklam adresi değişmiş herhalde onu öğrenip yazmak lazım host dosyasına.

selokan, Bir saat önce yazdı:

►Merhaba @HARBİKIZ paylaşım için teşekkürler. HOSTSunu inceledim.

►Genel olarak iyi. Az da olsa Türkiye menşeli kaynaklar da mevcut.

►Bu da Yerli sitelerde gözüken reklamların az engelleneceği anlamına geliyor.

►Farklı (yabancı) bir forum sitesinde benim de oluşturup-paylaştığım HOSTS dosyaları mevcut. (Hatta bu forumda bir arkadaş onu bulmuştu ve ÖM yoluyla ben ve bir kaç kişiye tavsiyede bulunmuştu?)

►Sizin paylaşımınıza ek olarak ekleyerek öneride bulunacağım ve şu anda günlük ve saatlik olarak sürekli güncel olan 2 tane HOSTS dosyası var. Geri bildirimler ile yeni Domain'ler ekleniyor ve farklı dillerde sitelerde de reklam engellemesi yapılıyor.

►Türkçe, İngilizce, Almanca, Fransızca, İspanyolca, Arapça, Farsça, Kürtçe v.s. bu dillerden birkaçı... 

►2 Sürümü var demiştim: Kapsamlı ve Lite sürüm şeklinde.

►Türkiye Menşeli tonla sitede de engellemeler mevcut.

►Kapsamlı olan 73,621 Domain' i engellemiş durumda;

►Lite olan ise 52,398 Domain'i engellemiş durumda.

►Konunuz içerisine bu mesajımı/paylaşımı da taşırsanız daha da faydalı olacağı kanaatindeyim.

►CMD ya da VBS yolu ile veya EXE olarak da hazırlayabilirim. (Vaktim olursa) Şu anda iOS ve MacOS için hazırlamaktayım. Klasik bir program olmasından ziyade, kullanıcı kendisi elleriyle yapması ve kendinin kendi dosyasını düzenlemesinin daha yerinde olacağını düşünürüm. Balık tutmayı öğretmek...

♪♪ Kapsamlı olan için link : 

♪♪ Lite olan için link : 

►Bir de kısaca şöyle bir açıklamada bulunayım: HOSTS dosyasıyla reklam engellemenin faydası ne?

1-) Herşeyi kendin yaparsın.

2-) İçini-Dışını bilirsin.

3-) Başkasının yaptığı ve içinde ne barındırdığını bilmediğin programları kullanmamış olursun.

4-) Program veya tarayıcı eklentisi kullanmak (az ya da çok ) sistemde yer kaplar. Ram kullanır. İnternet harcar.

5-) Program veya tarayıcı eklentisi kullanmak sizin girdiğiniz tüm siteleri izler! Nereye girerseniz girin.

6-) HOSTS'un mantığı ise en basit hali ile; girdiğiniz sitedeki reklam adresleri sizin bilgisayarınız aracılığıyla reddedilir. Takipçiler engellenir. v.s...

7-) Yazsam roman olur. Bir ton açıklayacak konu var. (Fakat Yorgunum...?) Kısaca HOSTS candır. Tek güvenli ve ne olduğunu bileceğin yöntemdir.

exe olarak hazırlanıp sunulsa herkes kendi host dosyasıyla değiştirip kullanır, kolaylık olur diye düşünüyorum.Sizin kapsamlı olan hostu denedim ve chıp sitesinde yine reklamlar çıktı

Edited by HARBİKIZ
  • Confused 1

• Editor
casper0007, 12 saat önce yazdı:

Evet var ?

Kod parçacığı içindeki metni kopyalayıp cmd formatından kaydedin.

Yeni bir yasaklı web sitenin nasıl ekleneceği ve kodların tam olarak ne iş yaptığına dair açıklamalar cmd betiği içinde kodların üstünde yazıyor.

Buradaki örnekte Adobe ürünleri lisans doğrulama websiteleri engellenmiştir.

Benim tavsiyem sistem dosyaları üzerinde değişiklik yapmanın en kolay yolu Admin Explorer uygulamasıdır.

İsteyen aşağıdaki yöntemi de kullanabilir.

Kopyalama yaparken karakter bozukluğu olduğu için ayrıca link ile veriyorum kodları ancak kod içeriğini merak edenler spoiler içeriğini inceleyebilirler

Kod içeriği:

@ECHO OFF
TITLE by mephistooo2 ^| TNCTR.com
COLOR 30
:init
setlocal DisableDelayedExpansion
set cmdInvoke=1
set winSysFolder=System32
set "batchPath=%~0"
for %%k in (%0) do set batchName=%%~nk
set "vbsGetPrivileges=%temp%\OEgetPriv_%batchName%.vbs"
setlocal EnableDelayedExpansion

:checkPrivileges
echo YONETICI HAKLARI CAGIRILIYOR...
NET FILE 1>NUL 2>NUL
if '%errorlevel%' == '0' ( goto gotPrivileges ) else ( goto getPrivileges )

:getPrivileges
if '%1'=='ELEV' (echo ELEV & shift /1 & goto gotPrivileges)
ECHO Set UAC = CreateObject^("Shell.Application"^) > "%vbsGetPrivileges%"
ECHO args = "ELEV " >> "%vbsGetPrivileges%"
ECHO For Each strArg in WScript.Arguments >> "%vbsGetPrivileges%"
ECHO args = args ^& strArg ^& " "  >> "%vbsGetPrivileges%"
ECHO Next >> "%vbsGetPrivileges%"
if '%cmdInvoke%'=='1' goto InvokeCmd 
ECHO UAC.ShellExecute "!batchPath!", args, "", "runas", 1 >> "%vbsGetPrivileges%"
goto ExecElevation

:InvokeCmd
ECHO args = "/c """ + "!batchPath!" + """ " + args >> "%vbsGetPrivileges%"
ECHO UAC.ShellExecute "%SystemRoot%\%winSysFolder%\cmd.exe", args, "", "runas", 1 >> "%vbsGetPrivileges%"

:ExecElevation
"%SystemRoot%\%winSysFolder%\WScript.exe" "%vbsGetPrivileges%" %*
exit /B

:gotPrivileges
setlocal & cd /d %~dp0
if '%1'=='ELEV' (del "%vbsGetPrivileges%" 1>nul 2>nul  &  shift /1)
::===============================================================================================================
cls
ECHO.
ECHO    HOSTS ile WebSite Engelleme by mephistooo2 ^| TNCTR.com
ECHO _______________________________________________________________________
echo.
ECHO.   LISTEDEKI WEB SITELERI ENGELLENECEKTIR.
ECHO.

:: hosts dosyasi yedeklenir.
REN %WINDIR%\system32\drivers\etc\hosts hosts.backup 2> nul

:: duzenleme yapilamiyorsa bilgilendirme ekranina yonlendirilir ve yedeklenen host dosyasi orijinal hale getirilir.
IF %ERRORLEVEL% NEQ 0 GOTO ERROR
REN %WINDIR%\system32\drivers\etc\hosts.backup hosts > nul

:: hosts dosyasi salt okunurluğu kaldirilir, islem esnasinda hata olursa bilgilendirme ekranina yonlendirilir.
ATTRIB -R %WINDIR%\system32\drivers\etc\hosts > nul

::  YASAKLI LISTE OLUSTURMA:
::  Herhangi bir web sitesini HOSTS uzerinden engellemek icin 
::  FIND kelimesi ve ikinci parantez ")" arasindaki orneklere 
::  bakarak yasakli listenizi olusturabilirsiniz.
:: 	Aslinda tek yapilması gereken web site ismini eklemek olacaktir :)

:: hosts dosyasinda web site isminin olup olmadigina bakilir.
FIND /c /i "na1r.services.adobe.com" %WINDIR%\system32\drivers\etc\hosts > nul
IF %ERRORLEVEL% NEQ 0 (
:: yoksa hosts dosyasina eklenir
  ECHO ^127.0.0.1 na1r.services.adobe.com >> %WINDIR%\system32\drivers\etc\hosts
  ECHO    na1r.services.adobe.com hosts dosyasina basariyla eklendi.
) ELSE (
:: varsa kullanici bilgilendirilir.
  ECHO    na1r.services.adobe.com girdisi zaten hosts dosyasinda mevcut
)

FIND /c /i "hlrcv.stage.adobe.com" %WINDIR%\system32\drivers\etc\hosts > nul
IF %ERRORLEVEL% NEQ 0 (
  ECHO ^127.0.0.1 hlrcv.stage.adobe.com >> %WINDIR%\system32\drivers\etc\hosts
  ECHO    hlrcv.stage.adobe.com hosts dosyasina basariyla eklendi.
) ELSE (
  ECHO    hlrcv.stage.adobe.com girdisi zaten hosts dosyasinda mevcut.
)

FIND /c /i "lmlicenses.wip4.adobe.com" %WINDIR%\system32\drivers\etc\hosts > nul
IF %ERRORLEVEL% NEQ 0 (
  ECHO ^127.0.0.1 lmlicenses.wip4.adobe.com >> %WINDIR%\system32\drivers\etc\hosts
  ECHO    lmlicenses.wip4.adobe.com hosts dosyasina basariyla eklendi.
) ELSE (
  ECHO    lmlicenses.wip4.adobe.com girdisi zaten hosts dosyasinda mevcut.
)

FIND /c /i "lm.licenses.adobe.com" %WINDIR%\system32\drivers\etc\hosts > nul
IF %ERRORLEVEL% NEQ 0 (
  ECHO ^127.0.0.1 lm.licenses.adobe.com >> %WINDIR%\system32\drivers\etc\hosts
  ECHO    lm.licenses.adobe.com hosts dosyasina basariyla eklendi.
) ELSE (
  ECHO    lm.licenses.adobe.com girdisi zaten hosts dosyasinda mevcut.
)

FIND /c /i " activate.adobe.com" %WINDIR%\system32\drivers\etc\hosts > nul
IF %ERRORLEVEL% NEQ 0 (
  ECHO ^127.0.0.1 activate.adobe.com >> %WINDIR%\system32\drivers\etc\hosts
  ECHO    activate.adobe.com hosts dosyasina basariyla eklendi.
) ELSE (
  ECHO    activate.adobe.com girdisi zaten hosts dosyasinda mevcut.
)

FIND /c /i "practivate.adobe.com" %WINDIR%\system32\drivers\etc\hosts > nul
IF %ERRORLEVEL% NEQ 0 (
  ECHO ^127.0.0.1 practivate.adobe.com >> %WINDIR%\system32\drivers\etc\hosts
  ECHO    practivate.adobe.com hosts dosyasina basariyla eklendi.
) ELSE (
  ECHO    practivate.adobe.com girdisi zaten hosts dosyasinda mevcut.
)

FIND /c /i "genuine.adobe.com" %WINDIR%\system32\drivers\etc\hosts > nul
IF %ERRORLEVEL% NEQ 0 (
  ECHO ^127.0.0.1 genuine.adobe.com >> %WINDIR%\system32\drivers\etc\hosts
  ECHO    genuine.adobe.com hosts dosyasina basariyla eklendi.
) ELSE (
  ECHO    genuine.adobe.com girdisi zaten hosts dosyasinda mevcut.
)

FIND /c /i "prod.adobegenuine.com" %WINDIR%\system32\drivers\etc\hosts > nul
IF %ERRORLEVEL% NEQ 0 (
  ECHO ^127.0.0.1 prod.adobegenuine.com >> %WINDIR%\system32\drivers\etc\hosts
  ECHO    prod.adobegenuine.com hosts dosyasina basariyla eklendi.
) ELSE (
  ECHO    prod.adobegenuine.com girdisi zaten hosts dosyasinda mevcut.
)

ECHO.
ECHO.
:: DNS önbellegi temizleme
ipconfig /flushdns > nul
ECHO    DNS ONBELLEGI TEMIZLENDI!
ECHO.
ECHO    GEREKLI TUM DEGISIKLIKLER SISTEM UZERINDE YAPILDI!
ECHO.
ECHO.
FOR /f %%a IN ('"PROMPT $h &ECHO ON &FOR %%b IN (1) DO REM"') DO SET bs=%%a
< nul set /p a=%bs%   CIKIS ICIN BIR TUSA BASIN...
PAUSE > nul
EXIT

:ERROR
ECHO    Hosts dosyasi duzenleme icin uygun degil.
ECHO.
ECHO    Hosts dosyasi salt okunur olabilir yada 
ECHO    guvenlik yaziliminiz degisikligi engelliyor olabilir.
ECHO.
ECHO.
ECHO.
< nul SET /p a="CIKIS ICIN BIR TUSA BASIN... "
PAUSE > nul
EXIT
Edited by mephistooo2
  • Like 3

mephistooo2, 13 dakika önce yazdı:

Evet var ?

Kod parçacığı içindeki metni kopyalayıp cmd formatından kaydedin.

Yeni bir yasaklı web sitenin nasıl ekleneceği ve kodların tam olarak ne iş yaptığına dair açıklamalar cmd betiği içinde kodların üstünde yazıyor.

Buradaki örnekte Adobe ürünleri lisans doğrulama websiteleri engellenmiştir.

Benim tavsiyem sistem dosyaları üzerinde değişiklik yapmanın en kolay yolu Admin Explorer uygulamasıdır.

İsteyen aşağıdaki yöntemi de kullanabilir.

Kod içeriği:

İçeriği Gizle

@ECHO OFF
TITLE by mephistooo2 ^| TNCTR.com
COLOR 30
:init
setlocal DisableDelayedExpansion
set cmdInvoke=1
set winSysFolder=System32
set "batchPath=%~0"
for %%k in (%0) do set batchName=%%~nk
set "vbsGetPrivileges=%temp%\OEgetPriv_%batchName%.vbs"
setlocal EnableDelayedExpansion

:checkPrivileges
echo YONETICI HAKLARI CAGIRILIYOR...
NET FILE 1>NUL 2>NUL
if '%errorlevel%' == '0' ( goto gotPrivileges ) else ( goto getPrivileges )

:getPrivileges
if '%1'=='ELEV' (echo ELEV & shift /1 & goto gotPrivileges)
ECHO Set UAC = CreateObject^("Shell.Application"^) > "%vbsGetPrivileges%"
ECHO args = "ELEV " >> "%vbsGetPrivileges%"
ECHO For Each strArg in WScript.Arguments >> "%vbsGetPrivileges%"
ECHO args = args ^& strArg ^& " "  >> "%vbsGetPrivileges%"
ECHO Next >> "%vbsGetPrivileges%"
if '%cmdInvoke%'=='1' goto InvokeCmd 
ECHO UAC.ShellExecute "!batchPath!", args, "", "runas", 1 >> "%vbsGetPrivileges%"
goto ExecElevation

:InvokeCmd
ECHO args = "/c """ + "!batchPath!" + """ " + args >> "%vbsGetPrivileges%"
ECHO UAC.ShellExecute "%SystemRoot%\%winSysFolder%\cmd.exe", args, "", "runas", 1 >> "%vbsGetPrivileges%"

:ExecElevation
"%SystemRoot%\%winSysFolder%\WScript.exe" "%vbsGetPrivileges%" %*
exit /B

:gotPrivileges
setlocal & cd /d %~dp0
if '%1'=='ELEV' (del "%vbsGetPrivileges%" 1>nul 2>nul  &  shift /1)
::===============================================================================================================
cls
ECHO.
ECHO    HOSTS ile WebSite Engelleme by mephistooo2 ^| TNCTR.com
echo.
ECHO.   LISTEDEKI WEB SITELERI ENGELLENECEKTIR.
ECHO.

:: hosts dosyasi yedeklenir.
REN %WINDIR%\system32\drivers\etc\hosts hosts.backup 2> nul

:: duzenleme yapilamiyorsa bilgilendirme ekranina yonlendirilir ve yedeklenen host dosyasi orijinal hale getirilir.
REN %WINDIR%\system32\drivers\etc\hosts.backup hosts > nul

:: hosts dosyasi salt okunurluğu kaldirilir, islem esnasinda hata olursa bilgilendirme ekranina yonlendirilir.
ATTRIB -R %WINDIR%\system32\drivers\etc\hosts > nul

::  YASAKLI LISTE OLUSTURMA:
::  Herhangi bir web sitesini HOSTS uzerinden engellemek icin 
::  FIND kelimesi ve ikinci parantez ")" arasindaki orneklere 
::  bakarak yasakli listenizi olusturabilirsiniz.

:: hosts dosyasinda web site isminin olup olmadigina bakilir.
FIND /c /i "na1r.services.adobe.com" %WINDIR%\system32\drivers\etc\hosts > nul
IF %ERRORLEVEL% NEQ 0 (
:: yoksa hosts dosyasina eklenir
  ECHO ^127.0.0.1 na1r.services.adobe.com >> %WINDIR%\system32\drivers\etc\hosts
  ECHO    na1r.services.adobe.com hosts dosyasina basariyla eklendi.
) ELSE (
:: varsa kullanici bilgilendirilir.
  ECHO    na1r.services.adobe.com girdisi zaten hosts dosyasinda mevcut
)

FIND /c /i "hlrcv.stage.adobe.com" %WINDIR%\system32\drivers\etc\hosts > nul
IF %ERRORLEVEL% NEQ 0 (
  ECHO ^127.0.0.1 hlrcv.stage.adobe.com >> %WINDIR%\system32\drivers\etc\hosts
  ECHO    hlrcv.stage.adobe.com hosts dosyasina basariyla eklendi.
) ELSE (
  ECHO    hlrcv.stage.adobe.com girdisi zaten hosts dosyasinda mevcut.
)

FIND /c /i "lmlicenses.wip4.adobe.com" %WINDIR%\system32\drivers\etc\hosts > nul
IF %ERRORLEVEL% NEQ 0 (
  ECHO ^127.0.0.1 lmlicenses.wip4.adobe.com >> %WINDIR%\system32\drivers\etc\hosts
  ECHO    lmlicenses.wip4.adobe.com hosts dosyasina basariyla eklendi.
) ELSE (
  ECHO    lmlicenses.wip4.adobe.com girdisi zaten hosts dosyasinda mevcut.
)

FIND /c /i "lm.licenses.adobe.com" %WINDIR%\system32\drivers\etc\hosts > nul
IF %ERRORLEVEL% NEQ 0 (
  ECHO ^127.0.0.1 lm.licenses.adobe.com >> %WINDIR%\system32\drivers\etc\hosts
  ECHO    lm.licenses.adobe.com hosts dosyasina basariyla eklendi.
) ELSE (
  ECHO    lm.licenses.adobe.com girdisi zaten hosts dosyasinda mevcut.
)

FIND /c /i " activate.adobe.com" %WINDIR%\system32\drivers\etc\hosts > nul
IF %ERRORLEVEL% NEQ 0 (
  ECHO ^127.0.0.1 activate.adobe.com >> %WINDIR%\system32\drivers\etc\hosts
  ECHO    activate.adobe.com hosts dosyasina basariyla eklendi.
) ELSE (
  ECHO    activate.adobe.com girdisi zaten hosts dosyasinda mevcut.
)

FIND /c /i "practivate.adobe.com" %WINDIR%\system32\drivers\etc\hosts > nul
IF %ERRORLEVEL% NEQ 0 (
  ECHO ^127.0.0.1 practivate.adobe.com >> %WINDIR%\system32\drivers\etc\hosts
  ECHO    practivate.adobe.com hosts dosyasina basariyla eklendi.
) ELSE (
  ECHO    practivate.adobe.com girdisi zaten hosts dosyasinda mevcut.
)

FIND /c /i "genuine.adobe.com" %WINDIR%\system32\drivers\etc\hosts > nul
IF %ERRORLEVEL% NEQ 0 (
  ECHO ^127.0.0.1 genuine.adobe.com >> %WINDIR%\system32\drivers\etc\hosts
  ECHO    genuine.adobe.com hosts dosyasina basariyla eklendi.
) ELSE (
  ECHO    genuine.adobe.com girdisi zaten hosts dosyasinda mevcut.
)

FIND /c /i "prod.adobegenuine.com" %WINDIR%\system32\drivers\etc\hosts > nul
IF %ERRORLEVEL% NEQ 0 (
  ECHO ^127.0.0.1 prod.adobegenuine.com >> %WINDIR%\system32\drivers\etc\hosts
  ECHO    prod.adobegenuine.com hosts dosyasina basariyla eklendi.
) ELSE (
  ECHO    prod.adobegenuine.com girdisi zaten hosts dosyasinda mevcut.
)

ECHO.
ECHO.
:: DNS önbellegi temizleme
ipconfig /flushdns > nul
ECHO    DNS ONBELLEGI TEMIZLENDI!
ECHO.
ECHO    GEREKLI TUM DEGISIKLIKLER SISTEM UZERINDE YAPILDI!
ECHO.
ECHO.
FOR /f %%a IN ('"PROMPT $h &ECHO ON &FOR %%b IN (1) DO REM"') DO SET bs=%%a
< nul set /p a=%bs%   CIKIS ICIN BIR TUSA BASIN...
PAUSE > nul
EXIT

:ERROR
ECHO    Hosts dosyasi duzenleme icin uygun degil.
ECHO.
ECHO    Hosts dosyasi salt okunur olabilir yada 
ECHO    guvenlik yaziliminiz degisikligi engelliyor olabilir.
ECHO.
ECHO.
ECHO.
< nul SET /p a="CIKIS ICIN BIR TUSA BASIN... "
PAUSE > nul
EXIT

hocam sizi her zaman dikkatle takip ediyoruz, host dosyasında reklamların tamamına yakınını engelledik ama google reklamları maalesef çıkmaya devam ediyor bunun için ne yapmamızı önerirsiniz.Host dosyasında google reklamı engeli nasıl konulur acaba.

• Editor
HARBİKIZ, 6 dakika önce yazdı:

hocam sizi her zaman dikkatle takip ediyoruz, host dosyasında reklamların tamamına yakınını engelledik ama google reklamları maalesef çıkmaya devam ediyor bunun için ne yapmamızı önerirsiniz.Host dosyasında google reklamı engeli nasıl konulur acaba.

Google reklam ip'lerini ben de arıyorum :D

Şuana kadar hosts üzerinden engelleme görmedim...

• Like 3

• Editor
HARBİKIZ, 23 dakika önce yazdı:

Hocam çok olduk farkındayım ama, Admin  Explorer  pc ye kurduk nasıl kalkar acaba ...

C:\Windows\Admin Explorer.exe dosyasını silin

Sonra da aşağıdaki regedit kaydını girin.

Windows Registry Editor Version 5.00

[-HKEY_CLASSES_ROOT\Directory\Background\shell\Admin Explorer]
"Icon"="C:\\Windows\\Admin Explorer.exe"
"MUIVerb"="Admin Explorer"
"Position"="Top"

[-HKEY_CLASSES_ROOT\Directory\Background\shell\Admin Explorer\command]
@="explorer /root,C:\\Windows\\Admin Explorer.exe"

• Like 2
  • Thanks 1

mephistooo2, 28.02.2019 - 13:30 yazdı:

Google reklam ip'lerini ben de arıyorum

◘Yukarıda konu içinde paylaştım. Bilginize...

◘Google IP'leri sabit değiller. Google yönlendirmeliler var. (Onlar yukarıda paylaştım) Bir de Adsense var. Adsense için çözüm yolu mevcut. Yönlendirmeler için ise şunu diyebilirim: ne kadar site varsa o kadar ip vardır... (yani milyonlarca... maalesef herkes google reklamı kullandığı için durum böyle. Yahoo! reklamı ya da Bing Ads kullanılsa daha fazla reklam ücreti alacaklar. Ama insanlar alışkanlıklardan vazgeçemiyor. En çok Microsoft veriyor. Reklamlar için çok fazla seçeneği de var... Engellemek de oldukça kolay. Çünkü Yahoo ve Bing Sabit tek IP üzerinden reklam sağlamakta iken Facebook ve Google işin *unu çıkarmışlar.

Edited by selokan
  • Thanks 3

selokan, 5 dakika önce yazdı:

Yukarıda konu içinde paylaştım. Bilginize...

google reklamlarını engelliyor mu peki, bir çok host dosyası denedim sonuç hüsran.

mephistooo2, 53 dakika önce yazdı:

C:\Windows\Admin Explorer.exe dosyasını silin

Sonra da aşağıdaki regedit kaydını girin.

Windows Registry Editor Version 5.00

[-HKEY_CLASSES_ROOT\Directory\Background\shell\Admin Explorer]
"Icon"="C:\\Windows\\Admin Explorer.exe"
"MUIVerb"="Admin Explorer"
"Position"="Top"

[-HKEY_CLASSES_ROOT\Directory\Background\shell\Admin Explorer\command]
@="explorer /root,C:\\Windows\\Admin Explorer.exe"

C:\Windows  da böyle bir dosya yok  ama dosya gezginin de c ye sağ tuş yapınca var nasıl iş bu böyle..

HARBİKIZ, 28.02.2019 - 14:53 yazdı:

google reklamlarını engelliyor mu peki, bir çok host dosyası denedim sonuç hüsran.

Aslında üstteki mesajı düzenlerken yazmışsınız.

Cevabınızı siz bu mesajı vermeden yazıyormuşum... (Nostradamus da kim oluyor)

Kısa cevap: Evet çoğunu şu anda engellemekte.

Uzun cevap: Uzun cevap yok aslında.  Deneyerek görmek lazım. Hangi siteye girdiğinize bağlı olarak değişir. Kapsamlı olanı deneyin. Eğer hala reklam görürseniz rapor edin. Şu sıralar sosyal medya düğmelerini engellemek ile uğraşıyoruz..

Edited by selokan
  • Like 1
  • Thanks 3

• Administrator

Arkadaşlar konunun içine 2mb'lik text dosyasını neden post ediyorsunuz? Sayfanın açılışını katlettiniz. İlgili içeriği kaldırdım.

Ayrıca hosts dosyasının çok büyük olması, dns sorgularınızı yavaşlatır. Her sayfaya girdiğinizde, sistem 2mb'lik text dosyası içinde bu site var mı diye arama yapacaktır. Ayrıca otomatik güncellenen bir sistem olmadığı için etkili olup olmadığı da tartışılır. 

• Like 1
  • Thanks 1

@sk8er_boi'den ve sayfaya giremeyen herkesten Özür dileriz  (Sorunun düzeldiğine sevindim. Tekrardan editledim.)

Şimdi farkettim ben de.. Bir anlık dalgınlık..  (Trafikte de olsa kötü burada da... Dalmamak, uykulu uykulu PC başına geçmemek lazım.. Sonra farklı şeyler paylaşabiliriz... Mazallah...)

@HARBİKIZ DNS engellemeyi ben hiç bu şekilde yapmamıştım. 

Normalde daha farklı şekilde, programlar aracılığıyla çözerdim. 

Yönteminizi deneyip, (yavaşlama ve kasma engelleme için paylaştığınız) bakacağım... 

Edited by selokan
  • Like 1
  • Thanks 3

sk8er_boi, 4 dakika önce yazdı:

Arkadaşlar konunun içine 2mb'lik text dosyasını neden post ediyorsunuz? Sayfanın açılışını katlettiniz. İlgili içeriği kaldırdım.

Ayrıca hosts dosyasının çok büyük olması, dns sorgularınızı yavaşlatır. Her sayfaya girdiğinizde, sistem 2mb'lik text dosyası içinde bu site var mı diye arama yapacaktır. Ayrıca otomatik güncellenen bir sistem olmadığı için etkili olup olmadığı da tartışılır. 

Hocam yavaşlamayı önlemek için konu içinde yapılacakları yazdım.