Jump to content
Son zamanlarda artan kullanıcı hesap hırsızlıkları sebebiyle tüm kullanıcılara şifre sıfırlama maili gönderilmiştir. Lütfen güveli şifreler seçiniz. Mevcut e-mail adresinize erişemiyorsanız, en aşağıdaki destek linkinden bize ulaşınız. ×

Reklamları Ve Takipçileri Hosts Dosyasıyla Engelleyin

HARBİKIZ
 Share

Recommended Posts

• Administrator
HARBİKIZ, 5 dakika önce yazdı:

Hocam yavaşlamayı önlemek için konu içinde yapılacakları yazdım.

WindowsDns İstemcisi, dns sorgularını önbellekler. Bu olmadan, ilgili dosyaya daha çok sorgu yapılacaktır mantıken. Zaten dosya çalışıyorsa, kullanılıyor da demektir. 

Bunu test etmek gerek. Eğer indirip kuran varsa aşağıdaki komut ile sorgu süresini test edebilir. 

powershell "Measure-Command { nslookup www.tnctr.com }"
  • Like 2

• Editor
HARBİKIZ, Bir saat önce yazdı:

C:\Windows  da böyle bir dosya yok  ama dosya gezginin de c ye sağ tuş yapınca var nasıl iş bu böyle..

Demek ki kurulumu yapmışsınız ama Windows klasöründe Admin Explorer dosyası bir şekilde silinmiş, sadece regedit kaydını girmeniz yeterli...

Edited by mephistooo2

sk8er_boi, 28.02.2019 - 15:44 yazdı:

WindowsDns İstemcisi, dns sorgularını önbellekler. Bu olmadan, ilgili dosyaya daha çok sorgu yapılacaktır mantıken. Zaten dosya çalışıyorsa, kullanılıyor da demektir. 

Bunu test etmek gerek. Eğer indirip kuran varsa aşağıdaki komut ile sorgu süresini test edebilir. 

powershell "Measure-Command { nslookup www.tnctr.com }"

Hocam sonuçtan sonra neye bakmalıyız? Ya da ideal değerler nedir? Aralık verir misiniz? En kapsamlısı yapılıp sizin komutu girince şu sonucu verdi; iyi mi kötü mü bilmiyorum: 126,XXX milisaniye...

Edited by selokan
  • Thanks 3

sk8er_boi, 19 dakika önce yazdı:

önce liste ile aynı adrese 10-20 sorgu yapıp ardından listesiz 10-20 sorgu yapıp milisaniyelerin ortalamasını almak mantıklı olabilir. 

sürekli değişen bir değer olacağını bilmiyordum?

♠ En Kapsamlı Listeli halde yapınca milisaniyelerde en düşük 97,xxx küsürat en yüksek 143, xxx küsürat elde ettim. 20-25 kez tekrarladım. Aşağı yukarı tahminen 115,xxx civarı bir ortalama söz konusu. (Not: sorgulamaların bazılarını arka arkaya 1 sn bile geçmeden sorguladım, bazılarını da 1-2 sn sonra. Genelde yaklaşık değerler oldu)

♦ Orjinali ile ise ortalama şöyle diyeyim : 86,xxx civarı en düşük 79,xxx en yüksek 131,xxx küsüratlar elde ettim. (Not: Sorgulama sayısı yine 20-25 kez oldu ve yine sorgulamaların bazılarını arka arkaya 1 sn bile geçmeden sorguladım, bazılarını da 1-2 sn sonra. Genelde yaklaşık değerler oldu)

♣ Lakin hocam şunu soracağım: milisaniyelerden söz ediyoruz. Gözle fark edillir mi? Bir de anladığım kadarı bunlar sorgu ile siteye ulaşma süresi ve yanıt gelme süresi (mi?). Merak ettiğim diğer husus ise sayfa yükleme süresi ne olacak? Diyelim ki sorgularda böyle oldu. Reklamlı sayfa Orjinal host ile 1sn de yüklense, reklam almayan host ile 0.5 sn de yüklenmesi gerekmez mi? (bunu nasıl test edebiliriz?) Çünkü reklamsız host kullanınca bir nebze olsun karşıdan reklam yüklenmiyor, takipçi ve cookie almıyor. Bu sayede hem internetten tasarruf ediyoruz hem de zamandan diye düşünüyorum?

Yoksa yanılıyor muyum?

Edited by selokan
  • Like 1
  • Thanks 3

• Administrator

İki test arasında dns ön belleğini boşalttın mı acaba? Test sonuçları bu sebeple objektif olmayabilir. 

Ayrıca bu sayfayı açarken dahi 8-9 farklı domainden veri çekiliyor. Bunlar üst üste gelince, ekstra yavaşlık oluşabilir. Ayrıca bu listenin güncel tehditleri engelleyebileceğine de çok emin değilim. Nitekim bu işten para kazanan insanlara karşı savaşıyoruz. Her gün farklı tehditler çıkıyor. Listeyi güncelleyen insanlar da bu işten para kazanmalı ki, savaş etkili olsun. Adblock veya ublock origin gibi seçenekler bence en iyisi.

• Like 4
  • Thanks 1

HARBİKIZ, 8 saat önce yazdı:

google reklam adresi değişmiş herhalde onu öğrenip yazmak lazım host dosyasına.

exe olarak hazırlanıp sunulsa herkes kendi host dosyasıyla değiştirip kullanır, kolaylık olur diye düşünüyorum.Sizin kapsamlı olan hostu denedim ve chıp sitesinde yine reklamlar çıktı

Her 3 hostu da birleştirip tek host yaptım. Sonra baktım ki, 2. Ve 3. Host arasında 3.host aslında 2. Hostun lite hali imiş. ?neyse, konuya döneyim:

Ben de ilk chipde denedim. Malum reklam cümbüşü kendisi. ?

Gördüm ki engellemede sorun var. Sonra chipdeki reklam kaynaklarına bakınca gördüğüm şu ki, bazılarını kendi sunucuları (ya da web sitesi- kendi temalarına gömülü vs..) üzerinden reklam alıp koymuşlar. Bu durumda chip ayrıca editlenerek, reklamları teker teker seçilip editlenmiş şekilde hosta eklenmeliler.

Diğer sitelerde fena değiller, beğendim. Umarım daha da harika hale getirirsiniz. ?

Bu 3 hostu da uygulama (ya da otomatik komut) haline getirip üstüne de yavaşlama engelleme yöntemini de eklerseniz mükemmel olur. İstediğimiz zaman açıp kapatacağımız şekilde çalışırsa tadından yenmez.

(İnternetim hızlı, bana bir zararı yok şu anda.)

host için rapor edin denilmiş. Nereye rapor edeceğiz? Bildiğim tonla reklam, pop-up ve clickbait içeren site var da...???

Edited by DeathStroke
  • Like 1

Adguard for windowsu tavsiye ederim oda pc çapında engelleme yapıyor. birde host dosyasıyla iligli şöyle bir sorun var. bazen gerekli şeylerde gözden kaçabiliyor ve ilerde bazı bağlantı sorunları yaşanabiliyor. o sebeple kaliteli bir adblocker her zaman tercihimdir. çünkü filtreleri ve block stilleri sürekli güncelleniyor.

host engelleme tekniği çok eski yüzlerce mblık host dosyalarıda gördüm yine bizim dizi sitelerindeki reklamları engelleyemiyorlardı :D üstüne üstlük milisaniye bile olsa yavaşlık yapıyor host dosyası adblocker gibi hız sağlamıyor. o sebeple zaten çok kullanışsız. editlemeside zor. ancak adguard for windows gerçekten yeterli ve sağlıklı.

Edited by EgeGrkn
  • Like 1

kocamanadam, 3 saat önce yazdı:

Adguard interneti acayip yavaşlatıyor,üstelik 15 gün süreli,hemen kaldırdım.

ben o programın çalışma mantığını inceledim. siz ise tıklayarak, şöyle bir bakıp bir yorum yazdınız.

1) interneti yavaşlatmıyor aksine browserdaki eklenti interneti yavaşlatıyor. veya host dosyası yavaşlatıyor. bunun sebebi ise browser eklentisinin reklamları sadece gizlemesi. indirilmeye karşı önlem almaması. oysa windowsa kurulan versiyon. gizleme değil direkt olarak bilgisayara indirilmesini engelliyor. bu sebeple internette gezinirken reklamların oluşturduğu dosya boyutunu hiç indirmemiş oluyorsunuz. buna ek olarak windowsa kurulan sürüm. her yazılım içindeki reklamı engelliyor. buna spotify vs de dahil.

2) heryer crackli paylaşım doluyken trial versiyon kurmak sizin terchinizdi.

EgeGrkn, 1 saat önce yazdı:

ben o programın çalışma mantığını inceledim. siz ise tıklayarak, şöyle bir bakıp bir yorum yazdınız.

1) interneti yavaşlatmıyor aksine browserdaki eklenti interneti yavaşlatıyor. veya host dosyası yavaşlatıyor. bunun sebebi ise browser eklentisinin reklamları sadece gizlemesi. indirilmeye karşı önlem almaması. oysa windowsa kurulan versiyon. gizleme değil direkt olarak bilgisayara indirilmesini engelliyor. bu sebeple internette gezinirken reklamların oluşturduğu dosya boyutunu hiç indirmemiş oluyorsunuz. buna ek olarak windowsa kurulan sürüm. her yazılım içindeki reklamı engelliyor. buna spotify vs de dahil.

2) heryer crackli paylaşım doluyken trial versiyon kurmak sizin terchinizdi.

Sevgili EgeGrkn bana sitem etmeyin ben sizin Kokteyli ve işletim sistemini kullanıyorum bu bir.İkincisi yaşım 62 ve internet ve sistemleri yeni kullanan ve kurmadan denemeden yorum yapan birisi değilim.Ha şu var belki Adguard benim sistemime uymamış olabilir,sizinde böyle demenizi beklerdim.Her program bildiğiniz gibi herkese uymaz.Sevgilerimle.

• Like 2

♠♠♠ EkNot babında şunu da eklemek isterim ki, gerek HOSTS üzerinden, gerek adguard üzerinden gerek de tarayıcı eklentileri üzerinden reklam engelleme olsun; hepsi zaten HOST dosyası kullanırlar. Yani burada paylaşılan ve benim paylaştığım dosyalarda da isteyen HOSTS üzerinden isteyen de tarayıcı eklentileri ya da program üzerinden engelleme yapabilir. Tarayıcı eklentilerinde (kurulan eklentiye göre menüler değişeceğinden genel yazıyorum. İşsiz ya da vakti olan biri genişçe yazabilir. Çok da önemli değil.) seçeneklerden yeni host dosyası/kaynak eklemeyi bularak paylaşılan host'u ekleyebilir. (hatta içindeki metni kopyalayıp karaliste'ye de koyabilir. Seçenek çok. Aynısını programla da yapabilir. (Örneğin Adguard for Win gibi). Şu unutulmamalı ve karıştırılmamalı ki, tarayıcı eklentileri tarayıcıyı yavaşlatırken (ürüne göre yavaşlatma düzeyi değişiklik gösterir. Ama hepsi bir nebze olsun yavaşlatır.) Program düzeyinde çalışan reklam önleyiciler ise sistem düzeyinde sistemi ve interneti yavaşlatabilmektedirler. (kullanılan eklenti düzeyi ve programa göre değişkenlik göstererek. Şöyle düşünün AntiVirüslerin çalışma mantığı gibi çalışır basitçe söylersek. Reklam gelme, Mining gelme, vs. durumlarına önlem almaya çalışır. Dolayısıyla bir nebze de olsa yavaşlık söz konusu olur. ) Gerek tarayıcı gerek de win programı olan reklam engelleyicilerde şunu da görmüşsünüzdür: eklenti/ya da program içinde bir çok reklam engelleme için seçenekler vardır. Farklı diller, pop-up engelleme, mining engelleme, fanboys engelleme, can sıkıcı şeyleri engelleme vs... vs... işte bunların hepsi filtre/host/eklenti olarak adlandırılmakta ve ne kadar çok seçenek seçerseniz o kadar çok engelleme yapmakta... Maalesef ki gerçek bu. Bu kadar yazdık, HOSTS dosyası ile engelleme hakkında bahssetmedik ama... O ne yapar peki? O ise sistem dosyasına yazılır. Dikkat etti iseniz TEK BİR HOST dosyası var. (Paylaşılan kapsamlı ya da lite olandan birini seçtiğiniz taktirde) bu da tarayıcı eklentilerindeki gibi yok şu filtre bu filtre olayı değil. Etkin, seçilmiş, gerçekten istenmeyen sayfalar, reklamlar, pop-ups vs. vs. ve SÜREKLİ GÜNCEL. Tek dosya ve tek işlem. Daha iyi değil mi? HOSTS windows açılışında RAM'a yüklenir. Tekrar reset atana kadar orada kalır. Sisteme kesinlikle yük bindirmez.  32mb RAM ile çalışan bir Bilgisayarda bile bu işlemi yapabilirsiniz. İnternet hızınızın bir önemi dahi yoktur. İnterneti diğer yöntemler gibi yavaşlatmaz. (ilerleyen mesajlarda bu gibi yazılar oldu. fakat dalgınlıktan kaynaklı fark edemedim. hata oldu. Oradaki ölçümler hosts kaynaklı değiller ve sürekli değişkenlik arz ediyorlar aslında. İsterseniz kendiniz deneyin. uzun vadede.. dikkat edilecek hususu yazacağım şimdi) HOSTS çalışmasını ping olarak düşünün (zaten öyle) gereksiz her bir PING engellenir. Daha PCye girmeden... Yani Ping ölçümü yaptığınızda daha düşük seviyeler elde edersiniz. (Online Oyun oynayanlar ne demek istediğimi gayet iyi anlayacaklar.) Programla engellese idiniz Ping değerleri artacaktı. Tarayıcı eklentisi ise tarayıcı kapalı iken bir işe yaramıyor zaten...

Edited by selokan
  • Thanks 3

♣ Bir de her girdiğiniz herhangi bir sitede hemen karşınıza çıkan:  -bu site cookie kullanıyor, -sitedeki içeriğe erişmeniz için, -onaylayın vs... diye ekranın bir kısmını kaplayan ve sırf onaylamak için olan, olmasa da olur diyeceğimiz bu gereksiz onay kutucuklarını da engellemek mümkün. Bunun için de bir dosya oluşturdum.

♦ İlgili HOSTS için buyrun :

Please register to see this content.

Edited by selokan
  • Like 1
  • Thanks 3

• 1 ay sonra...
  • Editor

Eski dosyaların kurcalarken google reklamları için şunları gördüm:

Alıntı

127.0.0.2 pagead2.googlesyndication.com

127.0.0.2 googleadservices.com

127.0.0.2 www.googleadservices.com

127.0.0.2 partner.googleadservices.com

127.0.0.2 doubleclick.net

127.0.0.2 g.doubleclick.net

127.0.0.2 googleads.g.doubleclick.net

127.0.0.2 securepubads.g.doubleclick.net

127.0.0.2 ad.doubleclick.net

127.0.0.2 pubads.g.doubleclick.net

127.0.0.2 adclick.g.doubleclick.net

127.0.0.2 stats.g.doubleclick.net

127.0.0.2 fls.doubleclick.net

127.0.0.2 ad-emea.doubleclick.net

127.0.0.2 googletagservices.com

Tarayıcı eklentisi... Zamanında en az 30 tane test ettim; benim için en kullanışlı ikili;

1-) Ghostery {En az 100 MB RAM}

2-) Ublock Plus veya Ublock Origin (Adguard'ın filtresini de kullanır..) {En az 55 MB RAM}

Bu iki eklenti W7x64 Chrome'da 200 MB civarı bellek kulanıyor.. [ En iyi antivirusten hallice :D ]

Arkadaşlar bu hosts dosyası interneti yavaşlatır mı? Yavaşlatmaması için yapılabilecek bir şey var mı?

Eğer bulursam kendi derlediğim bir hosts dosyasını paylaşırım bu konuda. Yalnız dosya boyutu fazla olduğu için kullanmayı tercih etmiyorum. 

Kendi derlediğim özel hosts dosyası:

Please register to see this content.

(ŞİFRE: TNCTR)

Uyarı: Artı on sekiz siteleri ve Spotify reklam bağlantılarını da engellemeye yarıyor. Boyutu 15 MB olduğu için kullanmayı tercih etmiyor ve size de önermiyorum. İşinize yarayacak kısmını kopyalayarak kendi hosts dosyanızı oluşturmada kullanabilirsiniz.
Edited by AcemiBey

• 1 ay sonra...
  • Editor

MVPS HOSTS File Update June-11-2019

"hosts" dosyası ile engelleme yapmak isteyenler için bir seçenek..

Translate ile:

Reklamları, afişleri, 3. parti Çerezleri, 3. parti sayfa sayaçlarını, web hatalarını ve hatta çoğu kullanıcı korsanlarını engellemek için MVPS HOSTS dosyasını kullanabilirsiniz.

Bu, bu küçük taşları besleyen bağlantıların bloke edilmesi ile gerçekleştirilir.

Hosts dosyası başlangıçta belleğe (önbellek) yüklenir; bu nedenle, DNS İstemcisi servisi hariç herhangi bir ayarı açmanıza, ayarlamanıza veya değiştirmenize gerek yoktur (aşağıya bakın).

Windows, otomatik olarak bir HOSTS dosyasının varlığını arar ve bulunursa, ilk önce HOSTS dosyasını daha önce istediğiniz web sayfasına girişler için kontrol eder.

0.0.0.0 (önek) bilgisayarınızın konumu olarak kabul edilir, bu nedenle MVPS HOSTS dosyasında listelenen bir giriş görüntülediğiniz sayfada istendiğinde, bilgisayarınız 0.0.0.0 dosyasının konumu olduğunu düşünüyor.

Bu dosya bulunmadığında bir sonraki dosyaya atlar ve böylece reklam sunucusunun afiş, Çerez veya bazı rahatsız edici ActiveX veya javascript dosyalarını yüklemesi engellenir.

EN

You can use MVPS HOSTS file to block ads, banners, 3rd party Cookies, 3rd party page counters, web bugs, and even most hijackers.

This is accomplished by blocking the connection(s) that supplies these little gems.

The Hosts file is loaded into memory (cache) at startup, so there is no need to turn on, adjust or change any settings with the exception of the DNS Client service (see below).

Windows automatically looks for the existence of a HOSTS file and if found, checks the HOSTS file first for entries to the web page you just requested.

The 0.0.0.0 (prefix) is considered the location of your computer, so when an entry listed in the MVPS HOSTS file is requested on a page you are viewing, your computer thinks 0.0.0.0 is the location of the file.

When this file is not located it skips onto the next file and thus the ad server is blocked from loading the banner, Cookie, or some unscrupulous ActiveX, or javascript file.

Homepage: http://winhelp2002.mvps.org/hosts.htm

FAQ: http://winhelp2002.mvps.org/hostsfaq.htm

Blog: https://mvpshostsnews.blogspot.com/

Instructions: http://winhelp2002.mvps.org/hosts2.htm

Download: http://winhelp2002.mvps.org/hosts.zip

• Like 1