Jump to content
Son zamanlarda artan kullanıcı hesap hırsızlıkları sebebiyle tüm kullanıcılara şifre sıfırlama maili gönderilmiştir. Lütfen güveli şifreler seçiniz. Mevcut e-mail adresinize erişemiyorsanız, en aşağıdaki destek linkinden bize ulaşınız. ×

Güncel 64 Bit Windows 7 Sp1 öneriler

MOTUN
 Share

Recommended Posts

Yeterince acık yazdıgın kanısındayım ornek verecek olursak netfrework 4.7 yuklu bı sıstem  4,75 gb olmakta

Format sonrası program kuruluma eklenebılır ama bu sefer kurulum sonrasıı  ufak tefek rıskler olabılır nadirde olsa

Su asamada ve bu saatte aklıma gelen bıse olmadı henuz

Yeni ūretilen bilgisayarlar ( Laptoplar ) wın_10 işletim sistemi kurulacak şekilde ūretiliyor ( Misi) ben bu cihazı aldıgımda içerisinde işletim sistemi yoktu kendim Win_7 işletim sistemi kurmaya çalıştıgımda cihaz buna izin vermedi.

Win_10 işletim sistemini 5 dk kurdum.

Çözūmū ne derseniz kurulumda instal.wim  olarak Wim_8 veya Wim_10 kullanmanız  olacaktır.

Misi laptop cihazına Win_7 işletim sistemini kurmamı ūst paragraftaki degişikligi yaparak gerçekleştirdim

Esenlikler dilerim

• Like 2

cankusa, Bir saat önce yazdı:

Yeni ūretilen bilgisayarlar ( Laptoplar ) wın_10 işletim sistemi kurulacak şekilde ūretiliyor ( Misi) ben bu cihazı aldıgımda içerisinde işletim sistemi yoktu kendim Win_7 işletim sistemi kurmaya çalıştıgımda cihaz buna izin vermedi.

Çözūmū ne derseniz kurulumda instal.wim  olarak Wim_8 veya Wim_10 kullanmanız  olacaktır.

Misi laptop cihazına Win_7 işletim sistemini kurmamı ūst paragraftaki degişikligi yaparak gerçekleştirdim

Esenlikler dilerim

Bendede MSI GE73VR 7RF var windows 7'nin boot.wim ve install.wim dosyalarına ASMedia USB 3.1, intel USB 3.0 ve Intel Rapid Storage Technology Driver sürücülerini entegre etmen yeterli windows 7 sıkıntı çıkarmadan kurulur ;)

Kurulumda Win-8.1 veya Wın-10  kullanıp aşadaki  drevırleri  de eklerseniz mükemmel bir çalışma olur kanısındayım   kolaylıklar dilerim

USB 3 Driver
Gerek boot medyasında ve gerek install.wim medyasında USB 3 driverlerı entegreli olarak gelir.
Ekli olanlar;

– AMD (USB 3.0) v1.1.0.0249 (x86/x64) / v2.0.0.0048 (x64)
– AMD (USB 3.1) v1.0.5.3
– ASMedia (USB 3.x) v1.16.51.1
– Etron (USB 3.0) v1.0.0.0119
– Fresco Logic (USB 3.0) v3.8.33709.0
– Intel (USB 3.0) (7 Series Chipsets) v1.0.10.255 / v2.5.0.19 / v3.0.0.33
– Intel (USB 3.x) (8 Series Chipsets up) v5.0.4.43
– Renesas (USB 3.0) Gen1 v2.1.39.0 / Gen2 v3.0.23.0
– Texas Instruments (USB 3.0) v1.16.6.0
– VIA (USB 3.0) v6.1.7600.5601

• Yeni üretim donanıma sahip komşumun Asus marka laptop'a sadece windows 10 kurulabilir olduğunu daha evvel ilk kez görmüştüm istenilen windows 7 sistemi ekran kartı,wifi,ses vb.bazı detayları tanımamıştı.Üreticinin bu laptop modeli ile ilgili sadece windows 10 kurulabilir destekli ibareyi koymuş olduğunu sonradan farkettim.
  • Çoğu donanım,yazılım ve işletim sistemleri desteklerini 64 bit sistemlere  yönelmesinden sonra 32 bit sistemlerinde piyasa "eski donanımlı pc'ler  hariç elbette" kullanımının buna bağlı olarakda uygulama gereksinimlerinin,geçmiş yıllara göre daha da azaldığını az çok gözlemlemekteyiz hepimiz özetle tercihler daha çok şimdilerde  64 bit sistemler yönünde olmakta.
  • Belki bireysel kullanıcılar için yada uzun yıllardır sistemin stable ve kararlığı kullanım alışkanlıklarına binaen windows 7 işletim sistemi 2019 yılında olmamıza rağmen tercih edilmekte.Ancak yinede üstte bahsi geçen yeni donanımlar cihazlar hususlarını göz önünde bulundurarak sahip olduğu yeni cihazlarda kullanamayacak olduğu gerçeğide söz konusu artık onun içindirki masaüstü bilgisayarlar,yeni üretim cihazlarda olsa desktop,laptop ve netbook vb,donanım desteği veriyorsa eğer windows 7  kullanıcıları tarafından yine tercih edilecek şekilde kurulum için ve diğer işletim sistemlerine göre kullanışlılık arayüz vb.etkenlerden dolayı kullanım için tercih edilir durumda olma özelliğini hala korumakta. 
  • Ben geçmişte windows 7 işletim sisteminin Professional olan dağıtım paketini sevmiştim hız ve akıcılık açısından elbette diğer dağıtım paketleride oldukça iyi belki alışkanlık ondanda olabilir.
  • Uzun süredir performans aldığım sistem olarakda halen kullandığım taş gibi sistem windows embedded 8.1 industry pro sistemininde çok hızlı olduğunu belirmeliyim. :) 
  • Spoiler

69f40c3b48b.png

Windows 7 Yeni bir çalışmada işlevsellik açısından eklediğim uygulamalar kullanılabilir kanaatindeyim:

IE,yerine Googlechrome (silverlight) ile beraber,Media player yerine Vlc player 2.8 versiyonu çok iyi!, Winrar 5.70 Final yada 7-Zip olabilir,Directx9/11/12 görüntü paketleri,OFis2016 Lite paketi olabilir,Görsellik istenirse eğer Flat color simge paketi olabilir çok beğenilmişti diye hatırlıyorum diğer arkadaşlarda katılacaklardır.

Son olarak işletim sistemi üzerinde büyük yük yaratan kalıntılardan arındırılmasıda boyutta kurulumda da yazma okuma  (eski hdd'ler+pc'ler vs.) ayrıca etkili olacaktır.

Aklıma benim şimdilik bunlar geldi saygılarımla. :) 

• Like 4

forjest, 27 dakika önce yazdı:
  • Yeni üretim donanıma sahip komşumun Asus marka laptop'a sadece windows 10 kurulabilir olduğunu daha evvel ilk kez görmüştüm istenilen windows 7 sistemi ekran kartı,wifi,ses vb.bazı detayları tanımamıştı.Üreticinin bu laptop modeli ile ilgili sadece windows 10 kurulabilir destekli ibareyi koymuş olduğunu sonradan farkettim.
  • Çoğu donanım,yazılım ve işletim sistemleri desteklerini 64 bit sistemlere  yönelmesinden sonra 32 bit sistemlerinde piyasa "eski donanımlı pc'ler  hariç elbette" kullanımının buna bağlı olarakda uygulama gereksinimlerinin,geçmiş yıllara göre daha da azaldığını az çok gözlemlemekteyiz hepimiz özetle tercihler daha çok şimdilerde  64 bit sistemler yönünde olmakta.
  • Belki bireysel kullanıcılar için yada uzun yıllardır sistemin stable ve kararlığı kullanım alışkanlıklarına binaen windows 7 işletim sistemi 2019 yılında olmamıza rağmen tercih edilmekte.Ancak yinede üstte bahsi geçen yeni donanımlar cihazlar hususlarını göz önünde bulundurarak sahip olduğu yeni cihazlarda kullanamayacak olduğu gerçeğide söz konusu artık onun içindirki masaüstü bilgisayarlar,yeni üretim cihazlarda olsa desktop,laptop ve netbook vb,donanım desteği veriyorsa eğer windows 7  kullanıcıları tarafından yine tercih edilecek şekilde kurulum için ve diğer işletim sistemlerine göre kullanışlılık arayüz vb.etkenlerden dolayı kullanım için tercih edilir durumda olma özelliğini hala korumakta. 
  • Ben geçmişte windows 7 işletim sisteminin Professional olan dağıtım paketini sevmiştim hız ve akıcılık açısından elbette diğer dağıtım paketleride oldukça iyi belki alışkanlık ondanda olabilir.
  • Uzun süredir performans aldığım sistem olarakda halen kullandığım taş gibi sistem windows embedded 8.1 industry pro sistemininde çok hızlı olduğunu belirmeliyim. :) 
  •   İçeriği Görüntüle

69f40c3b48b.png

Windows 7 Yeni bir çalışmada işlevsellik açısından eklediğim uygulamalar kullanılabilir kanaatindeyim:

IE,yerine Googlechrome (silverlight) ile beraber,Media player yerine Vlc player 2.8 versiyonu çok iyi!, Winrar 5.70 Final yada 7-Zip olabilir,Directx9/11/12 görüntü paketleri,OFis2016 Lite paketi olabilir,Görsellik istenirse eğer Flat color simge paketi olabilir çok beğenilmişti diye hatırlıyorum diğer arkadaşlarda katılacaklardır.

Son olarak işletim sistemi üzerinde büyük yük yaratan kalıntılardan arındırılmasıda boyutta kurulumda da yazma okuma  (eski hdd'ler+pc'ler vs.) ayrıca etkili olacaktır.

Aklıma benim şimdilik bunlar geldi saygılarımla. :) 

Hocam vlc şart,winrar şart,direct x şart lakin google chrome ve ofis'in varsayılan yüklü gelmesinden rahatsız olurum açıkcası kaldıki bahsi geçen yazılımalr katılımsız kurulacağından ileriye dönük güncelleme vs sıkıntıları çıkarıyorlar.Tarayıcı olayı kullanıcıya bırakılmalı bence tüm tarayıcıları içeren çok sık kullanılan bir yükleme programı oluşturacaksınız bunların içinede 1 mblık güncel tarayıcı indirme şeyi eklenecek kurulum tamamlandığında bu program açılacak

Google Chrome YÜKLE
Firefox YÜKLE
Opera YÜKLE

şeklinde çıkacak yükleye tıkalyınca kendi sitesinden indirip en güncel sürümü yükleyecek bu mantıklı olur ama direk chromeyi gömmek hiç mantıklı gelmiyor sırf bu yüzden bu sitede 3 farklı sistemi çok beğenmeme rağmen indirmedim

• Like 1

• Editor
lord_figo18, 18 saat önce yazdı:

Professional üzerinde çalışırsanız x86-x64 bu özelliklerde süper olur üstad tabi siz bilirsiniz yine de teşekkür ederiz süper olur yaparsanız 

32 bit olmayacak bu paylaşımda...

senyor3, 18 saat önce yazdı:

Kurulum sonunda katılımsız programları otomatik kuracak software klasörü içermeli kesinlikle :)

eskiden paylaşırdım öyle sistemler :) ama amaç sadece güncel win 7. kurulum platformları var sitede, bence sonradan kurdursunlar programları.

mustafakarasan, 10 saat önce yazdı:

Microsoft Windows 7 with SP1 and all Updates on August, 2018 ✔️Build 6.1.7601.24214.win7sp1_ldr_escrow.180801-1700 diye bir son iso çıkmış Windows 7de bu dosyaalrı el değmemiş Türkçe halini nerden bulurum wzorda İngilizcesi var

konu ile alaka?

gangstarap, 7 saat önce yazdı:

Windows 7 Home Premium 64 bit'te Destroy Windows 7 Spying 2.2.2.2 adlı program KB3042058 ve KB3093513 güncellemelerini çıkardı bunlarda mı telemetry?.

iddalar var ama microsft güvenlik açıklarından bahsetmiş, uzaktan kod yürütme gibi... ben ekliyeceğim bu ikisini de.

cankusa, 6 saat önce yazdı:

Esenlikler dilerim

8.1 ya da 10 boot dosyası bu paylaşımda kullanılmayacak diye belirtmiştim. başka paylaşımlarda olabilir. üstelik install.wim değiştirilerek herkes zaten kullanabilir o şekilde. ben esd sıkıştırma yaptığım zaman o şekilde paylaşıyorum.

KiT, 4 saat önce yazdı:

Uefi tabiki faydalı olacaktır.

En stabil Windows 8.1 indystry pro.

?

cankusa, 2 saat önce yazdı:

Kurulumda Win-8.1 veya Wın-10  kullanıp aşadaki  drevırleri  de eklerseniz mükemmel bir çalışma olur kanısındayım   kolaylıklar dilerim

USB 3 Driver
Gerek boot medyasında ve gerek install.wim medyasında USB 3 driverlerı entegreli olarak gelir.
Ekli olanlar;

– AMD (USB 3.0) v1.1.0.0249 (x86/x64) / v2.0.0.0048 (x64)
– AMD (USB 3.1) v1.0.5.3
– ASMedia (USB 3.x) v1.16.51.1
– Etron (USB 3.0) v1.0.0.0119
– Fresco Logic (USB 3.0) v3.8.33709.0
– Intel (USB 3.0) (7 Series Chipsets) v1.0.10.255 / v2.5.0.19 / v3.0.0.33
– Intel (USB 3.x) (8 Series Chipsets up) v5.0.4.43
– Renesas (USB 3.0) Gen1 v2.1.39.0 / Gen2 v3.0.23.0
– Texas Instruments (USB 3.0) v1.16.6.0
– VIA (USB 3.0) v6.1.7600.5601

yukarıda sıraladığınız sürücüleri  bu paketi kullananlar ekliyorlar.hazır halide burada:

Please register to see this content.

ama o paket dism ile değil, mum dosyalarını değiştirerek ve ekleme ile güncelleme yapmaktadır. zaten kurulum ekranında tarih o paketin hazırlandığı tarih olarak görünmektedir. örneğin: 15.02.2019 gibi... ben kullanmayı düşünmüyorum ama usb3 sürücüleri için sürücü paketini eklerim :)

• Like 1
  • Thanks 1

Ben de microsoftun nvme sürücülerinin entegre edilmesini rica edeceğim. Yeni aldığım (Samsung 970 evo) nvme ssdye windows 7 kurmak istiyorum. Windows 8.1 ve 10 sevmiyorum arayüzden dolayı. Win 7 bana daha pratik ve kolay geliyor.

Edited by djbugra
Ekleme

SoNKraL_

Programlar elbette bir kaç dakikada kurulabilir hiç olmasada olur browser ancak ben şu mantık çerçevesinde olaya baktım bahsi geçen chrome tarayıcısına göre,IE kullanıcısı hatta edge'de dahil windows defender gibi kullanıcı tercih etmemekte.Flash ve java platformlarına da desteği söz konusu olunca,kurulum sonunda bir takım işlemlerde arama vb.girilecek siteleri destekleme babında mantıklı görünüyor.

Diğer taraftanda da seçmeli olarak internet tarayıcıları farklı varyasyonlarda seçmeli online kurulum uygulamalarda dahil edilebilir derken aklıma,antergos linux'ün kurulumunda seçmeli program kurulum paneli geldi keşke aynısı windows'un orijin yapısında da olsaydı en azından online olunduğunda güncellemeler hariç seçmeli programların güncel olanlarıda sistem kurulumda kuruluma hazır hale gelirdi şimdiye kadar olmadı bundan sonrada olmaz zaten yorumunadatabiiki katılıyorum ayrıca. :) 

Alta eklediğim ninite iyi bir seçim olabilirdi aslında,senaryo kişinin seçtiği uygulamalara göre bir dosya oluşturuyor daha sonra ,online olan kişi bu dosya ile seçtiği programları otomatik silent katılımsız şekilde sistemine kurabiliyor tabii aralarında öyle pro uygulamalar vs.yok daha çok free/ücretsiz programlar. 

Benim seçtiğim uygulamaların listesi ve aldığım download linki: 

Spoiler

Liste: Adobehshockwave,Silverlight,chrome,java832/64bit,spotify,chrome,sumatraPDF,teamviewer,Vlcplayer,imgburn,greenshot

Anasayfası: 

Sürücüler içinde düşünülebilir tabii buda bir seçenek:

Spoiler

• Like 1

• Editor
djbugra, Bir saat önce yazdı:

Ben de microsoftun nvme sürücülerinin entegre edilmesini rica edeceğim. Yeni aldığım (Samsung 970 evo) nvme ssdye windows 7 kurmak istiyorum. Windows 8.1 ve 10 sevmiyorum arayüzden dolayı. Win 7 bana daha pratik ve kolay geliyor.

ekleyelim  :)

cankusa, 53 dakika önce yazdı:

Kurulumdan sonra işletim sisteminde üstteki yorumlarımda karşılaştıgım sorunlardan birtanesi de resimdeki gibi uyarı almamdır.

windows 10 kurun işte :D 

forjest, 13 dakika önce yazdı:

SoNKraL_

Programlar elbette bir kaç dakikada kurulabilir hiç olmasada olur browser ancak ben şu mantık çerçevesinde olaya baktım bahsi geçen chrome tarayıcısına göre,IE kullanıcısı hatta edge'de dahil windows defender gibi kullanıcı tercih etmemekte.Flash ve java platformlarına da desteği söz konusu olunca,kurulum sonunda bir takım işlemlerde arama vb.girilecek siteleri destekleme babında mantıklı görünüyor.

Diğer taraftanda da seçmeli olarak internet tarayıcıları farklı varyasyonlarda seçmeli online kurulum uygulamalarda dahil edilebilir derken aklıma,antergos linux'ün kurulumunda seçmeli program kurulum paneli geldi keşke aynısı windows'un orijin yapısında da olsaydı en azından online olunduğunda güncellemeler hariç seçmeli programların güncel olanlarıda sistem kurulumda kuruluma hazır hale gelirdi şimdiye kadar olmadı bundan sonrada olmaz zaten yorumunadatabiiki katılıyorum ayrıca. :) 

Alta eklediğim ninite iyi bir seçim olabilirdi aslında,senaryo kişinin seçtiği uygulamalara göre bir dosya oluşturuyor daha sonra ,online olan kişi bu dosya ile seçtiği programları otomatik silent katılımsız şekilde sistemine kurabiliyor tabii aralarında öyle pro uygulamalar vs.yok daha çok free/ücretsiz programlar. 

Benim seçtiğim uygulamaların listesi ve aldığım download linki: 

İçeriği Görüntüle

Liste: Adobehshockwave,Silverlight,chrome,java832/64bit,spotify,chrome,sumatraPDF,teamviewer,Vlcplayer,imgburn,greenshot

Anasayfası: 

Sürücüler içinde düşünülebilir tabii buda bir seçenek:

İçeriği Görüntüle

linux e devam etsene be abi, ne işin var findovsla senin :trollface: 

• Like 2

merhaba eskimeyen DOST

evet 4gb önemli bir sorun farkındayım. ama .netframe ler de maalesef oldukça etken bir sorun oluşturuyor.. şuan için çok fazla işletme içindeki yazılımlarda ihtiyaç olmasa bile, aynı pc yi muhasebeye verince sorun başlıyor. eklemende fayda olabilir veya katılımsız full pack paylaşman da uygun olabilir

rapor servisi, vs gibi hizmetlere gerek olmadığı gibi, işletme içinde kullanırken searchindexer.exe yi devre dışı bırakıyorum. eğer servisi silecek olursam tabiki explorer.exe deki arama kısmını da kaldırıyor. dolayısı ile servisi durdurmakla yetiniyorum.

neler ekleyebilrisin içine ?

java mutlak olmasa bile flash önemi olabiliyor. yada base bir flash desteği de olabilir tüm browser lar için.

intel in güncel driver paketi ile temel amd-intel-nvidia driver ları eklemen sorun oluşturur mu boyutda ?

32-64 beraber mi olacak yoksa sadece 64 ün tüm serilerine mi yapacaksın tama açıklama göremedim. 64 için pro ile isteyen olur ise ultimate seçimi fazla bile. ev kullanıcıları özel bir ihtiyaçları yok ise PRO oldukça yeterli. ultimate de en cazip benim gördüğüm kendi sanallaştırması idi onu da 1 defalık ben xp için kullandım vede muhasebeciler için. o dönemde 64 bit desteği sorunlu idi onların. artık win10 da bile çalışıyorlar.

telemetry vs nedir bilmiyorum kullanmadım.  işe yarar bişi mi emin de değilim. bu arada "kalite güvencesi" ismindeki güncellemelerin alakası olmadığını belirtmekde fayda var. searchindexer ile çalışan bir wordlist çalışması. yani sizin dosyalarınızı bu tür bir combodan alarak nete girince peyder peyder broadcast amaçlı. netice olarak o defender vs gibi yazılımlar korumadan çok korunmasız hale getiren uygulamalar.

teknoloji ilerledikçe ister istemez açık sayısı fazla. eskiden bir köpek tüm sürüyü koruyor iken, şimdi 10 köpek bir evi koruyamıyor babında.

neyse merak ile bekliyorum

başarılar

• Like 1

• Editor
tosunpasa, Bir saat önce yazdı:

merhaba eskimeyen DOST

evet 4gb önemli bir sorun farkındayım. ama .netframe ler de maalesef oldukça etken bir sorun oluşturuyor.. şuan için çok fazla işletme içindeki yazılımlarda ihtiyaç olmasa bile, aynı pc yi muhasebeye verince sorun başlıyor. eklemende fayda olabilir veya katılımsız full pack paylaşman da uygun olabilir

..................................................................................

neyse merak ile bekliyorum

başarılar

merhaba abi;

söylediklerinde haklısın. özellikle net framework gerekli. ama framework ün olduğu bir paylaşım hazırlarsam esd sıkıştırma ve windows 10 boot dosyalrını kullanırım. hele bir normal windows paylaşayım da :) söylediğin gibi ultimate ve professional volume license  bir arada sadece 64 bit yapmayı düşünüyorum. umarım wim boyutu 4.gb ı geçmez. güncellemeler gelsin bakacağız. aylık kalite bilmemnesi diye ayda iki defa paket çıkarıyorlar, ikincisi çıkınca yapacağım galiba. bana kalsa o aylık zırvalıkları eklemem. çünkü içerdiği güncellemeler telemetry olarak bilinen bazı güncellemelerin yerini alıyormuş gibi geliyor bana. daha önce sp2 toplu güncelleme paketi diye çıkardıkları içeriyordu. bizzat inceledim yerine geçtiği updatelerin. neyse isteyenler var ekleyeceğiz artık. sürücüler için yazdığım gibi usb3 ve 3.1 leri eklemeye çalışacağım. diğerlerine el atmam. ilk mesajımda hangi sürümleri hazırlayacağımı belirtmememin sebebi düşüncelerini yazanlar olur diye beklememdi. şu sürüm veya sürümler olsun diyen çıkmadı ilginç.

Allah'a emanet ol, sağlıcakla kal :) 

• Editor
engin_imren_24, 22 saat önce yazdı:

7-8-8,1-10  86/64 aio olarak yapsan daha iyi olur

evet yapan olursa güzel olur :) 

install.wim deki 6 sürüme (h.basic, h.premium, pro, ulti, pro vl, enterprise) ve boot.wim index 2 ye indirdiğim usb sürücüleri ekledim az önce. güncellemelerin çıkmasını bekliyorum...

Ba1nZQ.png

pbaAoJ.png

• Like 2

tapfer, 05.03.2019 - 19:48 yazdı:

modifiyeli olursa iyi olur.

Genelde yalın  sıstem yapıyor o sebebple kendısınden moadıfıkasyon talebınde  bulunmaı ayrıca sıstem kalıbı 64 bıtlerde  sıserken en aza ıdırgemenınn pesıde ben bıle ıso kalıplarının boyutunden 

memnun deılım  :D

Edited by casper0007