Jump to content

Flash Belleklerinizi Virüs Geçirmez Yapın

sk8er_boi
 Share

Recommended Posts

• Administrator

Flash Bellek içine bir adet autorun.inf koyuyuroz ve bu dosyanın tüm yazma izinlerini kaldırıyoruz. Böylece başka bir program veya virüs bu dosyayı elleyemiyor. Bu sayede virüs flash belleğe yazılsa da autorun'a giremediği için takıldığı bilgisyarda çalışmayacak. Flashlı anlatım mevcuttur:

http://img293.imageshack.us/my.php?image=flashbellekkorumaaa1.swf[/CODE]

2.Metod

Programı indirin ve resimdeki butona tıklayın. Tüm sürücülerinize silinemeyen bir autorun.inf dosyası atacak. Artık virüs, kendi dosyasını diskinize atamayacak.

[CODE]http://rapidshare.com/files/130895319/Multi_USBGuard_1.0_TNCTR.exe[/CODE]

adszhh8.jpg

• Replies 139
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Evet bende çok uğraştım ama olmuyor. Bir türlü güvenlik ayarları gelmiyor.Bu konuda yardım istiyoruzz :clapping:

Evt Haklısınız Özeliklerde yukarıdaki sekmelerde güvenlik yok

• Administrator
Flashdiskim malesef NTFS olarak formatlanmıyor.

Sadece FAT ve FAT32 destekliyor.

Benimki oluyor. Birde komut satırından deneyin.

convert D /FS:NTFS[/CODE]

şeklinde. D yazan yere sürücünüzün harfini yazın

Benimki oluyor. Birde komut satırından deneyin.

convert D /FS:NTFS[/CODE]

şeklinde. D yazan yere sürücünüzün harfini yazın

Noktalama hatası olmuş:

CONVERT D[b][color=#FF0000]:[/color][/b] /FS:NTFS

Ben yaptım oldu.

Teşekkürler.

Edited by drisert

Çok güzel bir paylaşım teşekkürler. Bir ekleme de ben yapayım. Zira başıma geldi. Eğer flash diskiniz. CONVERT E: /FS:NTFS şeklinde formatlanmıyorsa komut isteminizde size (E formatlanmamış olabilir. Kirli biti temizleyin gibi bir uyarı verir. bunu halletmek için flash diskinizi sağ tıklayıp ÖZELLİKLER-ARAÇLAR-Şimdi Denetle yi tıklayıp oradaki Chekboxların ikisini de işaretleyip flashdiskinizi windowsa inceletin. Denetleme bittikten sonra komut isteminde CONVERT E: /FS:NTFS yazıp tekrar formatladığınızda ntfs dosya sistemine dönüştüğünü göreceksiniz. Autorun.inf dosyasınıda masaüstünde değil Flashdiskinizde oluşturun. kopyalama derdi olmasın

Yalnız Flashdiskim NTFS dosya sistemi olduktan sonra sanki yavaşladı. İçinden bilgisayarıma aldığım dosyaları geri yüklerken oldukça zorlandığını görüyorum.

Yalnız Flashdiskim NTFS dosya sistemi olduktan sonra sanki yavaşladı. İçinden bilgisayarıma aldığım dosyaları geri yüklerken oldukça zorlandığını görüyorum.

Benimkide aksine daha hızlandı. Fat32 daha yavaş :whistle:

USB Belleklerinizi NTFS'ye Dönüştürün

USB belleklerinizin dosya sistemini Fat/Fat32'den NTFS'ye dönüştürmeniz mümkün...

İlk önce nasıl yapıldığını, makalenin sonunda ise faydalarını açıklamaya çalışayım..

Adım Adım Anlatım

* Öncelikle, Bilgisayarım'a sağ tıklayıp özellikleri seçiyoruz.

Daha sonra açılan küçük pencereden Donanım sekmesinde yer alan Aygıt Yöneticisini seçiyoruz

* Açılan bu yeni pencereden de, Disk Sürücüsü sekmesindeki o an takılı olan flash belleğimizin markası neyse üzerine sağ tıklayıp Özellikleri seçiyoruz..

Benim Flash belleğin markası SanDisk'tir.. Sizlerinki farklı olabilir, problem değil..

Özellikleri tıkladıktan sonra açılan bu yeni pencerenin üst menüsündeki ilkeler sekmesini tıkladıktan sonra Performans için en iyi duruma getir seçeneğini seçiyoruz ve açık olan tüm pencerelerden tamam deyip çıkıyoruz.

Artık USB belleğimize NTFS dosya sistemi özelliğini kazandırabiliriz.. Önce Bilgisayarım'a girip, USB belleğimize sağ tıklıyor ve Biçimlendir'i seçiyoruz

Aşağıdaki resimde gördüğünüz üzere artık Dosya Sistemi dizininden NTFS'yi seçtikten sonra Hızlı Biçimlendir kutucuğunu da işaretleyip, tama 'ı tıkladıktan sonra işlemlerimizi bitirmiş oluyoruz...

Kısaca neden NTFS'ye geçiş yapayım ki sorusuna cevapolarak ;

* Daha esnektir..

* Daha stabildir..

* Daha güvenlidir..

* 4gb'tan fazla dosyalarınızı tek parça olarak depolayabilir veya oluşturabilirsiniz ( bkz: Winrar ile parçalara bölmek )..

* Daha hızlıdır..

* File encryption(dosya şifreleme) ile dosyaların şifrelenmesine olanak sağlar

* Uzun dosya adlarını destekler

* Bireysel kullanıcıların kullandığı disk alanı miktarını izleyip sınırlama koymanıza olanak veren disk kotaları

ve daha fazlasına olanak sağlar..

Dip Not: NTFS windows NT ile geliştirilmiş bir dosya sistemidir.(NT file sistem)

Deskjetosd saygılarımla

Bende deneyecektim ama aklıma şu geldi, ntfs'yi win98 ile çalışan bilgisayar okumaz herhalde, yoksa yanlış mı biliyorum?

kesinlikle dogru biliyorsun zaaten harici HDD lerin hepsi FAt32 seklinde formatli gelir sebebi: bu tarz uyumluluktur , bir ilave daha günümüz virüsleri artik bu tarz korumalari kolayca asiyorlar

NTFS format sorunu yaşayan arkadaşlar, aşağıdaki programla formatlamayı dener misiniz?

Please register to see this content.

.

arkadaşın verdiği program işe yaradı. çok güzel bir program ek olarak nfs biçimine kota koyabiliyor.

bbbbbbdu0.png

• Administrator
kesinlikle dogru biliyorsun zaaten harici HDD lerin hepsi FAt32 seklinde formatli gelir sebebi: bu tarz uyumluluktur , bir ilave daha günümüz virüsleri artik bu tarz korumalari kolayca asiyorlar

Bu korumayı başka bir yerde duydunuz mu daha önceden? Dün aklıma geldi böyle birşey olur mu diye. Denedim, çalıştı.

arkadaşlar ntfs küçük boyutlu dosyalarda çok hızlıdır büyük boyutlu dosyalarda yavaşlayabiliyor ama ntfs ile sınırsız büyüklükte dosya atabilirsiniz oysa fat32'de bile en fazla 4 gblık bir dosya atabiliyorsunuz.

Share

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...