Jump to content
Son zamanlarda artan kullanıcı hesap hırsızlıkları sebebiyle tüm kullanıcılara şifre sıfırlama maili gönderilmiştir. Lütfen güveli şifreler seçiniz. Mevcut e-mail adresinize erişemiyorsanız, en aşağıdaki destek linkinden bize ulaşınız. ×

Seagate Expansion Hatası

Anduriel
 Share

Recommended Posts

Seagate Expansion Hatası

Merhaba arkadaşlar bir kaç gün önce çalışan harici diskim bugün çalışmadı. Çalışmadı derken şöyle bir durum oluştu; Harici diski takıyorum dındın sesi geliyor dikste ışık yanıyor hatta kulağımı dayayıp sesini duyabiliyorum diskin döndüğünü ancak o sıra pc donuyor mouse falan gidiyor daha sonra mouse kendine geliyor ancak diks hala görünmüyor. Biraz önce pc format attım tekrar denedim yine olmadı biostan baktım orda da görünmüyor. İçinde resimler videolar var çok kıymetli bilgiler var. Bunu nasıl düzeltebilirim yada bu düzelir mi? Yardımcı olursanız sevinirim

• Disk ve PC ara kablosunda temassızlık sorunu (Farklı benzer bir kablo ile deneme yanılma yapmak)
  • Disk bağlantı (hdd kutu üzeri) arabirimi devre üzerinde oluşan oksitlenme,temassızlık yada arıza durumu (disk kutusu bağlantılarından sökülere ilgili bağlantıları kontrol,temizlik,kontak sprey olabilir kullanılarak hızlı çözüme alınabilir.)
  • PC üzerindeki usb portları 2.0/3.0 voltaj yetersizliği,bulunulan alanlarda faz elek.sorunları manyetik etkiler vb.anlaşılamayan sorunlar,birden fazla varsa eğer diğer portları deneyerek gözlemleme yaparak ilerlemek.
  • Disk darbeden kaynaklı olarak olarak disk üzerinde oluşan mevcut sektör sorunu
  • Bios ayarlarını varsayılan ayarlara alarak deneme yanılma (usb vb.bağlantılara ilişkin disable/enable şeklinde ayarlar varsa aktif etmek.) vs.
  • Tüm işlemler yapılırken pc üzerinde farklı bir bağlantı olmadan,direkt bağlantı yaparak denemek (bazen sürücüler,disk harf atamaları vb.durumlarda çakışma gecikme olabilir)
  • Mevcut işletim sistemi yerine,live çalışan herhangi bir boot edilebilen linux sistemlerinden herhangi birini kullanarak sorunların windows'tan bağımsız olarak analiz etmek
  • Disk kendi üzerinden bağlantısı ile iletişim kurulamıyorsa eğer,box kutu içerisinden,diski çıkararak,harici sata/usb bağlantı aparatlarını kullanarak deneme işlemi.
  • Hiç biri olmuyorsa eğer garantisi varsa ürünü servise gösterin yada bu işin eğli olan veri kurtarma ile ilgili en yakın uzman bir teknik servisle durumu görüşün.

Saygılarımla kolay gelsin.

• Like 1

Hocam kablosunu dikkatli bir biçimde incele, kopma v.s var mı diye. Seagatenin 2 tb lık harici diski bende var. Özellikle elektrik kablosu çok kalitesiz ve sert bir malzemeden yapıldığı için belli bir süreden sonra kopma olabiliyor. Tam olarak bahsettiğin şeyleri bende yaşadım daha önce,  birebir aynı kablodan bulamadığım için orjinalini tamir ettiler. Bir prize taktığın kabloyu kontrol etmeni tavsiye ederim, hatta usb bağladığın kabloyu da bir kontrol et. Bende aynı şeyler yaşadığımda ilk gittiğim pc tamircisi farklı bir kablo ile deneyip bu yanmış diyerek neredeyse çöpe attırıyordu. Allahtan tanıdık pc tamircisi vardı, lehimle, yapıştırıcı falan derken kör topal kullanıyorum. Şu notu da ekleyeyim; eğer kablo kaynaklı ise 1,5 A - 12V ile çalışıyor çoğu seagate harici diskler. Her 1,5 A-12V adaptör olmuyor...

Anduriel, 2 saat önce yazdı:

Disk arızalı ise kurtarma şansımız var mıdır? Yani tamiri mümkün mü? 

Benim sorun yaşadığım dönemde tamiri olmadığını söylemişlerdi. Benim bildiğim kadarıyla da hddler tamir olmuyor. Eğer sorun (yanlış anlatmayayım ama ne demek istediğimi anlarsın) bu elektrik bağlantısı yada usb bağlantısı girişlerinde falansa kutuyu kırıp bir kutu alıp sabit disk haline getirebiliyorsun. Ancak yine tekrarlayayım. Sorunun bence diskte değil. Çok büyük ihtimalle kablolarda bir sıkıntı var. Seagate bana göre kasıtlı olarak kabloları çok sert yapıyor ve 1-2 yıl içerisinde kablolar hasar görüyor. Benim tavsiyem çevrende seagate harici disk kullanıcısı varsa ve adaptörü aynı ise onunla bir denemen olur. Daha önce de yazdığım gibi aynı sorunu bende yaşadım. Nerdeyse çöpe attırıyorlardı 2 tb lık harici diski. Maddi durumun iyiyse modelin orijinal kablosunu bir deneyip alman yararlı olur. Her aynı voltajda çalışan kablo olmuyor...

Gittigidiyordan bir tane kablo aldım "USB 3.0 HDD HARDİSK KABLOSU 30 CM BST-2063P VERİ BAĞLANTI " yazıyor bunu denedm olmadı bu kablo ile başka bir bilgisayarda denedm yazılım yükleniyor diyor ancak yine görmüyor smart tv de denedm yine olmadı ne yaptıysam olmadı. Haftasonu elektronik cihazlara bakan bir dükkan biliyorum oraya götürücem bir sonuç alırsam yazarım