Jump to content
Son zamanlarda artan kullanıcı hesap hırsızlıkları sebebiyle tüm kullanıcılara şifre sıfırlama maili gönderilmiştir. Lütfen güveli şifreler seçiniz. Mevcut e-mail adresinize erişemiyorsanız, en aşağıdaki destek linkinden bize ulaşınız. ×

Pc çok Geç Açılıyor F1 Hataı

bkrydn68
 Share

Recommended Posts

Resimde görüldüğü gibi  pc de f1 hatası var ve açılması iki üç dakikayı buluyor. Biostan default ayarlarına getirdim durum değişmedi. Yardımlarınızı bekliyorum. Şimdidien çok teşekkür ederim.

IMG_20190510_162749.jpg

Başlık f1 hatası olacaktı özür dilerim

bkrydn68, 20 dakika önce yazdı:

Resimde görüldüğü gibi  pc de f1 hatası var ve açılması iki üç dakikayı buluyor. Biostan default ayarlarına getirdim durum değişmedi. Yardımlarınızı bekliyorum. Şimdidien çok teşekkür ederim.

Başlık f1 hatası olacaktı özür dilerim

Biostan f1 uyarı vermeyi kaldır

sonra hdtune gibi bir programla harddiski test et

• Like 1

Merhaba..
BIOS F1 hatasını, BIOS security veya boot bölümündeki Wait For 'F1'  seçeneğini Disabled yapın ve F10 tuşu ile kaydedip çıkın.
İsterseniz aşağıdaki Videoyu izleyip daha açıklayıcı bilgi alabilirsiniz..
Sevgiler..

firtina_limani, 39 dakika önce yazdı:

bios da hata mesaj iptali vardir f1 dsebell yap kaydet cik  onun hariici yavas acilmaya birsey yapamayiz 

Zaten f1  hatasını çözebilsem pc  erken açılack.aıl sorun bu efendim

Bios pilini değiştir. Problem çözülecektir. (+gecikmeye neden olan bir diğer husus HDD hatalarıdır. HDD'lerinin sağlığını kontrol et. Bazen çalışan bir HDD -okuma startı yüzünden- bios tarafından geç okunur, bu da gecikmeye neden olur.)

Eski anakartlarda klasik bilinen sorunlardan F1 vd. kısayol kombinasyonlarının belirmesi illaki tuşlanacak.:D 

• üstteki bahsi geçen ayarlara ulaşılamayıp F1 hatası giderilemiyor ise,Anakart CMOS sıfırlama,default/varsayılan bios ayarlarına alma ve pil değişimi vb.denemelerle inceleyin birde.
  • Diğer alternatifler varsa eğer bios güncellemesi ile yeni bios sürüm yenilemeleri,farklı powersupply kullanımı bir ihtimal_gariptirti bundanda yapma ihtimali var nedenine rastlamadım daha uzun zaman önce denk gelmiştim.
  • Üstteki işlemler hiçbir sonuç vermiyorsa eğer,anakartı tamamen soyup,detaylı temizliğe almak gerekli buda biraz deneyim gerektirir varsa eğer,tamamen elden geçirin oksit,devre sızması,çapak,manyetik etkilere sebepler,gözle görülemeyen devre içi sıkışık partiküller her türlü sorunu yaratabilirler ısı,rutin dışı türbülans,fazla elek.tüketimi,kararsız çalışma,çökme donma restart kapanma vb.değişik anlamsız durumları sergiler en sağlamı bu işlemlerden geçirmek olacaktır aşina olan biri için kolaydır esasen.
  • işlemci ve ram destekliyorsa eğer güncel olan yeni bir işletim sistemi ve sürücüleride güncelleyerek sıfırda sistemi kurmak işi sağlama alır.

Kolay gelsin. :) 

• Like 2

HDD de ömrünü doldurmuş olabilir. USB Live sistem ile yazılımsal hdd onarma yapılabilir tabi anakart hddyi görürse. Bad sector varsa düzeltilebilir.

SATA kablolarını yenilemek işe yarayabilir, veya farklı bir SATA girişine bağlamak.

Edited by DJ_Rush

• 2 hafta sonra ...
yeniceli2001, 7 saat önce yazdı:

Akasa kapağı açıldı hatası veriyor.

Eğer ki bulamadı isen, anakartın marka modelini yazarsan manual/kılavuz içinde yazıyordur bakalım.

aynen .Kasa kapağını sağlam kapatınca sorun çözüldü. Çok teşekkür ederim. PC saat gibi çalışıyor.. acaba bios pilini çıkarıp takınca düzelir mi diye denemiştim. Kasa kapağını sağlam kapatmamışım demek ki..

Edited by bkrydn68
eksik yazım
  • Thanks 1