Jump to content
Son zamanlarda artan kullanıcı hesap hırsızlıkları sebebiyle tüm kullanıcılara şifre sıfırlama maili gönderilmiştir. Lütfen güveli şifreler seçiniz. Mevcut e-mail adresinize erişemiyorsanız, en aşağıdaki destek linkinden bize ulaşınız. ×

Windows 10 Mayıs 19h1 ( 1903 ) Pro 64 Bit Türkçe | Hadibeolsun

hadibeolsun
 Share

Recommended Posts

hadibeolsun, 21 dakika önce yazdı:

@By_FaRuK   daha önceki çalışmalarımdan bir tanesi google drive hesabında idi. Birileri paylaştığım URL adresini şikayet etmiş google gmail hesabımı askıya aldığından dolayı bende bundan sonra hep megaya upload edeceğim. Millete yardımcı oluyoruz millet bize ibnelik yapıyor. MegaSync veya MegaDownloader programı ile indirebilirsin. Bu arada megadownloader yazılımı ile 7 part ( 2 gb tan ) dosya indirdim bana hiç error uyarısı vermedi. 

Hocam indirdim şu anda sistemi uefi olarak evimdeki notebook uma kuruyorum. Biraz kullanayim. Yorum yazarım. Bu kadar kişi beğenmiş muhtemelen güzel bir çalışma olmuştur diye düşünüyorum. Eline emeğine sağlık.

• Thanks 1

By_FaRuK, 47 dakika önce yazdı:

Hocam indirdim şu anda sistemi uefi olarak evimdeki notebook uma kuruyorum. Biraz kullanayim. Yorum yazarım. Bu kadar kişi beğenmiş muhtemelen güzel bir çalışma olmuştur diye düşünüyorum. Eline emeğine sağlık.

Yorumlarını bekliyorum. 

Daha önceki yorumlara bir bak incele göndereceğin yorum ile bir benzerlik olmasın :D 

Edited by hadibeolsun

@hadibeolsun sistemi uefi olarak evimdeki notebook uma kurdum. Kurulumdan sonra ilk işim güncelleştirmeleri yapmak oldu. Sonrasında bir kaç ufak ayar ve ilk programların yüklenmesi derken kullanıma hazır hale geldi. Evet, arkadaşların Bilgisayar Özellikleri, Kullanıcı Adı  ve Geri Dönüşüm Kutusu konusundaki fikirlerine bende katılıyorum. Ancak o kadar büyütülecek bir dert olmadı benim için. Ayrıca hesap makinesinde de herşey normal gözüküyor ? Bir sorunla karşılaşmadım. Yorumlarda birisi bu konuda şikayetçiydi. Onun dışında sistem gayet stable ve akıcı. Bir soruna rastlamadım. Yapılması gereken ayarlar yapılmış. Teşekkür ediyorum çalışman için. Eline emeğine sağlık.. 

• Like 3

işetim sistemim C   kurulu  diskin içerisinde Görünen Klasörlerden birtanesi eksik aşagıda gibidir  ( Eksik olan klasör ProgramData)

Kullanıcılar klasörü

PerfLogs

Program Dosyaları (x86)

Program Files

--------    Görünmeyen Klasör burada olması gerekiyor  (ProgramData)  görünmesi için yaptıgım işlemi aşagıda açıklamaya çalışacagım------

Windows

Görünmeyen Gizlenmiş Klasör ProgramData    Görünür hale getirmek için üst kısımda Araçlara girip  Klasör seçeneklerinden  Görünüm penceresini açtıgımda Gizli dosya ve klasörler altında Gizli dosya klasör ve sürücüleri göster dedeyip uygula tamam dedigimde  ProgramData klasürü açıga çıkmıyor.

Bu klasörü açıga çıkarmak için bir hamle daha yapıyorum  Görünüm penceresinden alt tarafa dogru indigimde  Korunan işletim sistemi dosyaları gizle (Önerilen)  buradaki penceredeki tıkı kaldırdıgımda   aradıgım klasör açıga çıkyor  Genel Penceresinin altında  Gizli  penceresindeki tıkı kaldırmam gerekiyor ama pencere pasif oldugu için birşey yapamıyorum.

Bu pencereyi aktif hale germek için ne yapmalıyım.

Resim  1

Resim 2

Please register to see this content.

@cankusa  Bende Aktif olarak gözükmektedir. 

Gizli Klasörleri göstermek istediğin kısımdaki Varsayılanları Geri Yükle de sonra tekrar aynı işlemleri yapar mısın.

ProgramData klasörü gözüktüğü halde erişim sağlayamıyorsan Diskin Yönetici izinleriyle oynaman lazım.

Edited by hadibeolsun

Gizli Klasörleri göstermek istediğin kısımdaki Varsayılanları Geri Yükle de sonra tekrar aynı işlemleri yapar mısın.

----Yaptım degişen birşey olmadı

ProgramData klasörü gözüktüğü halde erişim sağlayamıyorsan Diskin Yönetici izinleriyle oynaman lazım.

----Diskin Yönetici izinleriyle oynaman lazım   burada   neler yapmalıyım  // konuya tam hakım olmadıgım için  rasgele de karıştırmak istemiyorum açıkcası///

cankusa, 27 dakika önce yazdı:

----Yaptım degişen birşey olmadı

----Diskin Yönetici izinleriyle oynaman lazım   burada   neler yapmalıyım  // konuya tam hakım olmadıgım için  rasgele de karıştırmak istemiyorum açıkcası///

"Konuya tam hakim olamadığın için rastgele de karıştırmak istemiyorsan" diyon ya

Neden ProgramData ile ilgileniyorsun?  

1)  Çalıştır'a   C:\ProgramData   yazıp giriş yapar mısın. Açılmazsa Diğer alternatif yolları takip et.

2) CMD'yi Yönetici olarak çalıştır şu komutu yaz   attrib +s -h C:\ProgramData  ve enterla.

3) Kayıt Defterinden Şu yolu takip  et. “HKEY_CURRENT_USER -> Software -> Microsoft -> Windows -> CurrentVersion -> Explorer -> Advanced" Sağ tarafta Hidden seçeneğini tıklayın değeri “1” olarak ayarlar mısın.

4) Yine aynı konumda Korumalı Windows dosyalarını görmek istiyorsanız “ShowSuperHidden” öğesini “1” olarak ayarlar mısın.

5) Alt kısımda yer alan Kayıt defteri kodunu not defterine yapıştır ve masaüstüne    .reg  uzantısında kaydet

Windows Registry Editor Version 5.00

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\ Windows\CurrentVersion\Explorer\ Advanced\Folder\Hidden\SHOWALL]

"RegPath"="Software\\Microsoft\\Windows\\ CurrentVersion\\Explorer\\Advanced"
"Text"="@shell32.dll,-30500"
"Type"="radio"
"CheckedValue"=dword:00000001
"ValueName"="Hidden"
"DefaultValue"=dword:00000002
"HKeyRoot"=dword:80000001
"HelpID"="shell.hlp#51105"

6) Genel olarak C veya D sürücüleri hatta Flash Bellek sürücülerindeki Gizli dosyaları aktif etmek için CMD'yi çalıştır. Açılan pencerede İlgili Diskin İsmi (C,D,E,F vb.) Yaz ve enterla. Sonra Şu komutu ver  attrib *.* -h -s /s /d

attrib-gizli-dosyalari-goster-ceofix.png.49c8d86e8764b82f372948d3bdb6f9d1.png

Edited by hadibeolsun

Selam @hadibeolsun üstad,

Kurulum esnasında kurtarma alanı v.s. diğer gerekli alanlar oluşsun diye diski tamamen silip yeniden oluşturmuştum.

Aşağıdaki hatayı almamdaki sebep nedir acaba? Bu sorunun çözümü için nasıl bir yol izleyebilirim?

Buda disk yönetimi ekranı

image.png.a7dc4927ec1af4dd7bd2c2c1af06a746.png

Edited by By_FaRuK

@By_FaRuK   senin yorumundan sonra bende araştırdım baktım bende de öyle. Aktif olarak kullanamıyorum.

Makalelerde 8 GB Üstü bellek takın diye bilgi vermişler ama pek yararlı olmadı. 

Tahminim Sistem Geri Yükleme Noktası oluşturup sonra Kurtarma Sürücüsü işlemini yapmak gibi düşünüyorum ama uygulamadım. 

yargisiz, 4 saat önce yazdı:

üstad Google linkleri görünmüyor mega upload 5 saat bekletiyor yarısını indirince google linki ekleyebilirmisiniz 

Alternatif link eklediğimde sağolsun birileri hesabımı şikayet edip kapattırmış. Biz burada millete hizmet ediyoruz hizmetten faydalananlar hesabımızı şikayet ediyorlar. 

Megadan başka yere upload edilmeyecektir. MegaSync veya MegaDownloader programını kullanınız.

768552197_SMB1.0.jpg.35f0aa6f5c5b2571b5b2f7503b10d897.jpg

Sistem gayet güzel olmuş ama SMB 1.0 bölümünü işaretlemediğiniz için 2 gündür tepiniyorum. Ağdaki diğer bilgisayarları göremiyordum.

Sorun oradaymış.

Kolay gelsin.

hadibeolsun, 24.05.2019 - 04:08 yazdı:

kutu2copy.png

Merhaba Tnctr Ailesi

Sizlere Windows 10 Pro Mayıs 1903 ( 19H1 ) sürümünü hazırladım

Öncelikle şu konuda anlaşalım; Üzerinde Editleme yaptığım sistemleri herkes gibi bende kullanacağım

Sadece ISO kalıbı haline getirip Arşive atmak orada kalsın ben başka sistem kullanayım

gibi bir düşüncem olmadı,olmayacakta.

MSDN Windows 10 PRO kalıbı Ana Makine bilgisayarıma Temiz kurulum yaptıktan sonra

Gerekli İnce Ayarların yanında DİSM yöntemide kullanıldı.

%100 test edilmiştir Şuan Aktif olarak PC'de kullanmaktayım.

kurulum-bilgisi.png

kurulum-bilgisi.jpg

bilgi.png

- BSOD işlemi devre dışı bırakıldı

- UAC kullanıcı yönetimi pasif duruma getirildi

- Masaüstünde Bilgisayarım, Denetim Masası-Edge aktif duruma getirildi. Geri dönüşüm kutusu pasif konuma çekildi

- One Drive devre dışı bırakıldı

- WinSXS sistemine dokunulmadı olduğu gibi bırakıldı

- Defender hesap koruma uyarıları için MS hesabı kullan işlemi devre dışı bırakıldı

- Eşitleme sağlayıcısı bildirimleri devre dışı bırakıldı

- Denetim masası görümü küçük simgeler halinde klasik görünüme çekildi

- Windows Photo Viewer geri yüklendi

- SmartScreen ile ilgili birkaç gereksiz özellikler mevcuttu onlar devre dışı bırakıldı

- Microsoft tanı verilerinizi kullanarak ilgili ipuçlarını ve önerileri ile özel deneyimler ve gözatma verilerinizi Microsoft'a gönderilecektir işlemi Devre dışı

- Sponsorlu uygulamaları otomatik kurulumu işlemi Devre dışı bırakıldı

- Windows'un Timeline yani veri toplayıp Microsoft'a gönderme işlemi Devre dışı bırakıldı

- Önceden yüklenmiş uygulamalar devre dışı bırakıldı

- Windows Defender Aktif tarama özelliği Pasif durumdadır

- ModernUI uygulamaları içerisinden 

( 3DViewer-Alarms-Bing Weather-Feedback Hub-GetHelp-İpuçları-Maps-Messaging

Office One Note - Office Hub - Paint 3D - People - Photos - Print3D - Skype App - Solitaire Collection - Windows Mail - Your Phone - Zune Music - Zune Video)

- Microsoft windows trusted runtime secure service

- Microsoft Hyper-V servisleri

Devre dışı bırakıldı

Mayıs 2019 güncellemeleri entegre edildi öncesinde indirdiğim ISO kalıbı üzerinde de birtakım güvenlik güncelleştirmeleri de mevcuttu onlara dokunulmadı.

Gpedit.msc üzerinde birtakım ayarlar yapıldı

Ana bilgisayarı eşitle devre dışı bırakıldı

Bağlı kullanıcı deneyimleri ve Telemetri devre dışı bırakıldı

Coğrafi konum hizmeti ile Dağıtılmış bağlantı izleme istemcisi devre dışı bırakıldı

Teslim En iyileştirme  ile Uygulama yönetimi devre dışı bırakıldı

Windows Search

Devre dışı bırakıldı

.Net Framework 3.5 ve 4.8 Arası bütün sürümleri Entegre edildi Aktif durumda

Internet Explorer 11 Aktif durumda

Internet Information Servisler(ISS) Pasif durumda

Media Player Aktif durumda

Disk Zamanlayıcısı durduruldu

İşlem merkezi Sidebar ekranı Pasif durumda

Kısayol simgelerindeki oklar kaldırıldı

Müşteri deneyimini geliştirme programı Pasif durumda

Hiberboot özelliği Pasif durumda

Hazırda bekletme Pasif durumda

Komut dosyasından "powercfg -h off" komutu Girildi 

Visual C++ Eklentileri ile DirectX Grafik DLL dosyaları entegre edildi

RESİMLER

Screenshot_34.jpg

kurulum-notlari.png

1) Bilgisayarım > Özellikler kısmındaki OEM Bilgilerini istemiyorsanız Windows 7 OEM Info Editör yazılımını kullanarak silebilir veya kendinize göre ayarlayabilirsiniz.

2) TNCTR kullanıcı isminden rahatsız olduysanız kendi isminizi vermek istiyorsanız Bilgisayarım > Yönet > Yerel Kullanıcılar ve Gruplar > Kullanıcılardan TNCTR'i devre dışı bırakınız.

3) Yine aynı pencere üzerinde Sağ tıklayın Yeni Kullanıcı oluşturduktan sonra tekrar aynı kullanıcı üzerine tıklayın Profil sekmesindeki Users yetkisini kaldırın. Administrators yetkisini veriniz.

4) Sistemi yeniden başlatınız.

5) Microsoft; 1903 kurulumu sonrasında 8 GB boş bir alan oluşturulucak haberini yapmıştı.Bu alanın amacı Güncellemeleri oradan takip etmekti.

Gelin görün ki bu alan söz verildiği gibi tutulmamış ben kendi Bilgisayarıma MSDN ISO kurulumu yaptığımda böyle bir alana Rastlamadım. Rastlamadığım alan üzerinde de herhangi bir işlem de yapamadım.

Dikkat: Arkadaşlar siz siz olun Microsoft'un sitesinden sadece update güncelleştirme dosyasını indiripte kurulu sisteminiz üzerine 1903 Updateyi yapmayınız !

Ben yaptım 1809 sistemim bozuldu bari siz yapmayın.

Yayınladığım ISO Kalıbını indirin kurun.

Sistemi her şekilde test edebilirsiniz.

Hatalarım var veya yok ise lütfen bu konu altında "Saygı çerçevesinde" yorum yapınız.

İYİ GÜNLERDE KULLANINIZ

indir.png

Windows 1903 ISO : https://mega.nz/#!zmwkgQwR!vwnbiWavG-Yll7Z0GQLfTgGyI-V8S8iqe4cCDBBt3Lk

Windows 10 Digital Lisanslama : https://mega.nz/#!7zwh0SDZ!2AMmGHcPkNumHCh4KV4NQ8-sUtbYhQIVEDCHcJppMOs

Windows Defender Kontrol Yazılımı : https://drive.google.com/file/d/1oPgKHwH-5t1RKcrOgbtIFlFn09JpERHU/view?usp=sharing

Katılımsız Programlar Arşivi : https://mega.nz/#F!DzZRTA7R!jKh8W5r-PRpCaLpEVHJ80A

MegaDownloader Yazılımı ile ISO Kalıbını beklemeksizin indirebilirsiniz : https://megadownloader.tr.softonic.com

Berdush_03, Bir saat önce yazdı:

Sistem gayet güzel olmuş ama SMB 1.0 bölümünü işaretlemediğiniz için 2 gündür tepiniyorum. Ağdaki diğer bilgisayarları göremiyordum.

Sorun oradaymış.

Hocam o kısım varsayılan (default) olarak boş zannederim. Şu anda kullandığım sistem modifiyesiz ve bende de o kutucuk boş, işaretsiz yani... (Bendeki kurulu sistem Windows 10 pro sürüm 1809 - 17763.615)

• Like 1

binbey, 1 saat önce yazdı:

Hocam o kısım varsayılan (default) olarak boş zannederim. Şu anda kullandığım sistem modifiyesiz ve bende de o kutucuk boş, işaretsiz yani... (Bendeki kurulu sistem Windows 10 pro sürüm 1809 - 17763.615)

Allah razı olsun @binbey  @Berdush_03 işte bana böyle sorunlarla gelin.  

MSDN Kurulumlarda SMB 1.0/CIFS Dosya Paylaşım Desteği pasif olarak gelmektedir. @Berdush_03  bu sorundan dolayı kaynaklandığına emin misin? Yaptığın işlemleri konu içerisinde detaylı olarak anlatırsan bizde öğrenelim.

Teşekkürler @binbey @Berdush_03

Birde şu bağlantıdaki konuyu inceleyiniz.SMB 1.0 Aktif olursa Fidye yazılımlarına müsait hale gelebilir diyor!

https://www.technopat.net/2017/05/15/wannacry-korumasi-windows-10-smb-surum-1-0-kapatin/

Screenshot_2.png.130885e66cf95a0d53ae2e105f609693.png

Edited by hadibeolsun
  • Like 1

Şuan 55 client ltsb 1607  versiyonu ile kullanıyorum ve varsayılan,da smb 1.0 açık. Evdeki pc,de 1903 pro kurulu gidince onada bakarım ancak @Berdush_03 ün yaşadığı sorunu bende daha evvel yaşamıştım servis ve hizmetlerden aktif edilemiyor ancak smb aktif edince çalışmıştı ama windows,un ellenmedik yerini bırakmadım bende yeniden güncel sistem kurmak yerine ltsb versiyonu kurup sorunlara elveda dedim ;) benim ağı pfsense denetliyor şükür daha sıkıntı yaşamışlığım yok.

• Like 2

hadibeolsun, 1 saat önce yazdı:

Allah razı olsun @binbey  @Berdush_03 işte bana böyle sorunlarla gelin.  

MSDN Kurulumlarda SMB 1.0/CIFS Dosya Paylaşım Desteği pasif olarak gelmektedir. @Berdush_03  bu sorundan dolayı kaynaklandığına emin misin? Yaptığın işlemleri konu içerisinde detaylı olarak anlatırsan bizde öğrenelim.

Teşekkürler @binbey @Berdush_03

Birde şu bağlantıdaki konuyu inceleyiniz.SMB 1.0 Aktif olursa Fidye yazılımlarına müsait hale gelebilir diyor!

https://www.technopat.net/2017/05/15/wannacry-korumasi-windows-10-smb-surum-1-0-kapatin/

Screenshot_2.png.130885e66cf95a0d53ae2e105f609693.png

Yaptığım araştırmalarda SMB 1.0'ın aktif edilmesi gerekiyormuş, bunu aktif ettim bilgisayarı yeniden başlattım şuan sorunsuz tüm ağdaki bilgisayarları görebiliyorum.

binbey, 2 saat önce yazdı:

Varsayılan olarak boş geliyorsa, ağ kullanıcıları oldukça zorlanacaklar demekki, bence bu tür paylaşım yapanların bundan sonra açıklamar bölümünde bunu da belirtmeleri iyi olur.

• Like 2

@Berdush_03   teşekkür ederim verdiğin bilgiler ve uyarıların için. 

Ben sistem editlemesi yapmadan önce Windows Servis ve Hizmet Yöneticilerine bağlı olarak ney neyle ilişkili bütün araştırmalarımı yapmıştım. Şüpheye düştüğüm noktada ise MSDN Kalıptan yardım almıştım. Gel gör ki burada sen sistemin hem MSDN tarafında hemde benim hazırladığım ISO kalıbı tarafında ortak bir SORUNU bulmuşsun. Bu konuda araştırmalarını ileri seviyeye taşı. 

Gündüzleri yazılım işi ile ilgileniyorum ara sıra sistem editlemesi yapıp paylaşıyorum. Edindiğin bilgi belge vb. şeyleri özelden benimle paylaşmanı rica ediyorum.

Sistem editlemesi üzerine Farklı bilgilerin varsa çalışmalarımda ortak hareket edebiliriz.

Edited by hadibeolsun
  • Like 1

hadibeolsun, 5 dakika önce yazdı:

@Berdush_03   teşekkür ederim verdiğin bilgiler ve uyarıların için. 

Ben sistem editlemesi yapmadan önce Windows Servis ve Hizmet Yöneticilerine bağlı olarak ney neyle ilişkili bütün araştırmalarımı yapmıştım. Şüpheye düştüğüm noktada ise MSDN Kalıptan yardım almıştım. Gel gör ki burada sen sistemin hem MSDN tarafında hemde benim hazırladığım ISO kalıbı tarafında ortak bir SORUNU bulmuşsun. Bu konuda araştırmalarını ileri seviyeye taşı. 

Gündüzleri yazılım işi ile ilgileniyorum ara sıra sistem editlemesi yapıp paylaşıyorum. Edindiğin bilgi belge vb. şeyleri özelden benimle paylaşmanı rica ediyorum.

Sistem editlemesi üzerin Farklı bilgilerin varsa çalışmasında ortak hareket edebiliriz.

Bu sistemi düzenleyip bizlerle paylaşmandan dolayı asıl biz teşekkür ederiz. Kurulum ekranında onlarca işlemi yapmadan direk olarak masaüstüne gelebiliyoruz. Bu da kullanıcılar için oldukça büyük kolaylık.

Ben daha çok Microsoft Excel ve makrolarla ilgileniyorum. Windows editleme konusunda çok fazla bilgi sahibi değilim.

İşyerinde kullandığımız 10-12 adet bilgisayar var ve bunlarla ben ilgilenirim, bu bilgisayarlar hepsi bir ağa bağlı ve tek yazıcı kullanıyoruz. Böylece hem tek yazıcı kullanıyoruz hem devlet adına tasarruf etmiş oluyoruz.

• Thanks 1