Jump to content

Biosa Giremiyorum

G)-(OST
 Share

Recommended Posts

S.A.

Yakın zamanda bilgisayarıma virüs bulaştırdım win32.localinfect.1 diye lanet bir virüs, bütün exe' lere bulaşıyor sistem dosyaları dahil virüs programı da hepsini silmek istiyor baktım baş edemedim Format attım d ve e yide temizlettim tüm exe leri sildi.

Ama ondan sonra bu virüsten mi kaynaklıdır bilemiyorum açılışta biosa bir türlü giremiyorum direk Windows açılıyor, son windows 10 güncellemesini de yüklemiştim ama Windowstan da şüphelenmiyor deyilim yani , bir kaç yorum okudum ama pil- cmos jumper falan aslında jumper değişimi yapıp resetleyince ilk açılışta biosa girebiliyorum saat tarih vesaire değiştirip kaydedip çıktıktan sonra bir daha giremiyorum biosa başına gelen fikri olan dostlar varsa yardımlarınızı bekliyorum

Bios ayarlarında bekleme süreleri,"bios" > giriş kısayol tuşunu farklı bir tuşa atama,F1,F2 gibi.cihaza ait olan splash screen ekranı yerine hp,dell vb.gibi isade bios dos ekranı gösterimi seçeneklerine alma işlemleri bu opsiyonlar varsa biri çözüm olabilir aklıma bunlar geldi.

Çözmezse?

• Diğer taraftan herhangi  bir windows kullanmadan,direct olarak < boot > edilebilen  disk yöneticilerini kullanarak diskleri tamamen silip tek parça haline almak aktif etmek ham olarak bırakıp biçimlendirmeden,sonraki süreçte sıfırdan windows'u tekrardan kurulumunu yapmak kafa rahat etmesi açısından şahsen ben olsam böyle yapardım herhalde.  
  • Disk partition araçları için bir çok seçenek var aomeiwinpe,paragon,acronis disk tools vb. elinizde mevcutsa eğer,live çalışan linux dağıtımları üzerindende
    Please register to see this content.
    diskler silinebilir.

Kolay gelsin.

her seferinde saati tarihi mi değiştiriyon formatta sıkıntı olmuş gibi temiz kurulum yap  tekrar bak virüsten eser varmı malvere yazılımlarıyla tarat hdd ssd usb yedek  kullandıgın arsivlere tarat format isolarınada bulasmıs olabilir basıma gelmişdi ben yokken enişte benden müzik almak için takmis pc bulasmıs live calısma denicem bi baktim flas bellek farklı dosyalar var sordum kim oturdu pcye anam enişten oturdu basladım saydırmaya herseyi tarattım temizledim format isoları sildim tuslarla biosa giriyorsan ayarları kontrol et  eger aynı durumu yasarsan biosa bulasmıs olabilir biosu cipi sokülüp yazılım tekrar atılır tabi bu işle ugraşan varmı bilmem kolay gelsin iyi günler

KiT, 11 saat önce yazdı:

Windows tuşuna basılı PC yeniden başlat tıkla.Kurtarma ekranı vs var şuan PC yok hatırladığım kadarı en son PC uefi ayarı var onu tiklarsan bios menüsüne geçer.

SHIFT tuşu basılıyken Windows'u yeniden başlatın.

• Like 1

Masaüstü pc kullanıyorum intel h55 anakart 

ilk açılıştaki yazıları görebilip pause ile durdurabiliyorum yani klavyede çalışıyor normalde F1 Setup'a giriyor F11 küçük mavi ekranda boot seçeneklerini çıkarıyor ama bu tuşlar işlemiyor bir türlü yani sanki engelleniyor gibi geliyor bana daha önce böyle bir problem yoktu

Edited by G)-(OST