Jump to content
Son zamanlarda artan kullanıcı hesap hırsızlıkları sebebiyle tüm kullanıcılara şifre sıfırlama maili gönderilmiştir. Lütfen güveli şifreler seçiniz. Mevcut e-mail adresinize erişemiyorsanız, en aşağıdaki destek linkinden bize ulaşınız. ×

Modem Ile Modem Bağlantısında Wifi Sorunu

mycell2520
 Share

Recommended Posts

Üstteki modemin wifisi alt kata ulaşmadığı için alt kata kablo ile modemi AP yaparak wifi alanını genişletmek istedim. Ana modem olarak Huawei 4G router B525 A.point olarak Huawei HG658 modemi kullanıyorum. İnternet ve YouTube daki anlatımlarla bağlantıyı yaptım. Yalnız sorun şu her iki modemin wifisiyle telefondan internete bağlanıyorum. Fakat laptop ile bağlandığında internete bağlanamıyorum. Bu sorun başına gelen veya modem ayarlamasını nasıl yapmam gerektiğini anlatacak biri varsa teşekkür ederim.

Edited by mycell2520

mycell2520

• Sorun bağlantıda olsaydı telefonlada giremezdiniz.Laptop cihazın işletim sistemi güvenlik bağlantılarını (Anrivirüs koruma vb.) Daha evvelden bağlantı blocklama sorunlar vb.
  • Windows üzerinde ip,mac proxy dns vpn tanımlamaları varsa sıfırlayın.
  • WiFi ve Ekran kartı sürücülerinide gözden geçirmenizde fayda var.Gariptir ancak wifi bağlantıları gücünü ekran kartından alır.İkisinden birinde aksaklık varsa  güncelleyin .Çalıştığı geçmiş zaman varsa sistemi geriye yükleyin.
  • Hiçbiri olmazsa windows sisteminizi <(Önemli belgelerinizi yedekleyerek!)> varsayılan ayarlara alarak deneyin yada administrator yönetici hakları ile farklı hesap üzerinden sıfır sistem üzerinden test edin.

Kolay gelsin.

• Like 1

mycell2520

• Sorun bağlantıda olsaydı telefonlada giremezdiniz.Laptop cihazın işletim sistemi güvenlik bağlantılarını (Anrivirüs koruma vb.) Daha evvelden bağlantı blocklama sorunlar vb.
  • Windows üzerinde ip,mac proxy dns vpn tanımlamaları varsa sıfırlayın.
  • WiFi ve Ekran kartı sürücülerinide gözden geçirmenizde fayda var.Gariptir ancak wifi bağlantıları gücünü ekran kartından alır.İkisinden birinde aksaklık varsa  güncelleyin .Çalıştığı geçmiş zaman varsa sistemi geriye yükleyin.
  • Hiçbiri olmazsa windows sisteminizi  varsayılan ayarlara alarak deneyin yada administrator yönetici hakları ile farklı hesap üzerinden sıfır sistem üzerinden test edin.
Kolay gelsin.
Hocam bendeki ve alt kattaki kardeşimin laptop da aynı sorun vardı. Modemi ayarlarken birşeyi gözde mi kaçırıyorum diyorum. Modem çıkışındaki wan veya lan üzerinden çıkış yapmak birşey değiştirir mi.Dediğinizi yapacağım, birde ağ ayarlarını sıfırlayacağım bakalım inşallah düzelir.

Merhabalar; sırf size cevap verebilmek için üye girişi yaptım. Huawei marka modemler acces point olarak ne yazık ki kullanılmıyor. Nedenini bende bilmiyorum ama defalarca denedim olmuyor siz yanlış birşey yapmıyorsunuz modem ile alakalı. 

Yapılacak zaten 2 tane ayar var, DHCP kapatıp modeme bir IP vermek. (Ana modemle aynı ağ geçidinde olacak) sonra Wi-Fi bilgilerini girip kullanabilirsiniz.

Ana modemden gelen ethernet kablosunu Acces Point olan modemde sarı portlara takın WAN (mavi olana değil)

Mesajı yazdıktan sonra araştırma yaptım bir çözüm önerisi gördüm aşağıdaki linkte  bir çözüm var deneyebilir misiniz ?

Burada anlatılan çözümde WAN (mavi port) portu kullanılıyor bilginiz olsun. Yani ana modemden gelen kablo Mavi girişe takılacak.

Please register to see this content.

Edited by 571
Araştırma Sonucu Bİlgi
  • Like 2

Çözümler, genel itibariyle yazılmış. Düşük bir ihtimal ama bir de wifi'nin şifreleme metodunu değiştirin; WPA2 veya WPA ise WEP olarak değiştirin. Yalnız WEP şifreleme 16'lı sayı sistemini kullanır: ABCDEF0123456789. Şifrenizi buradaki sayı ve rakamlardan kombin yapacaksınız.

• Like 1

mycell2520, 16 saat önce yazdı:

Üstteki modemin wifisi alt kata ulaşmadığı için alt kata kablo ile modemi AP yaparak wifi alanını genişletmek istedim. Ana modem olarak Huawei 4G router B525 A.point olarak Huawei HG658 modemi kullanıyorum. İnternet ve YouTube daki anlatımlarla bağlantıyı yaptım. Yalnız sorun şu her iki modemin wifisiyle telefondan internete bağlanıyorum. Fakat laptop ile bağlandığında internete bağlanamıyorum. Bu sorun başına gelen veya modem ayarlamasını nasıl yapmam gerektiğini anlatacak biri varsa teşekkür ederim.

s.a kardeş modem ayarları gözden geçır atladıgın bi yerler vardır kablolar dogrumu adsl vdsl mi kullanıyorsun adsl vdsl  kablo çıkısları farklı diye biliyorum modemlerde güvenlik duvarı orları devre disı bırak ebebeyen kontrolleri var oraları kapat yine girmiyorsa teknik destek al modemin servis ve iletişim numarası vardır keşke bilindik marka modem rotur alsaydın ben tplink kullanıyorum  2009 dan beri eski modemlerim bile calışıyor alan yetersizliginden 3 modemi  aldım ilk modem 50 mbps idi iş arkadaşaverdim evde kullanıyor hala 2 modem 300 mbps oda evde duruyor birine lazım olursa veririm 3. yeni aldım 1.5 ay olucak  hem modem hem rotur özelligi var senin yapacağın servisini aramak  eksik veye bilmedigimiz ayarlar oluyor servisi ara kolay gelsin

571, 16 saat önce yazdı:

Merhabalar; sırf size cevap verebilmek için üye girişi yaptım. Huawei marka modemler acces point olarak ne yazık ki kullanılmıyor. Nedenini bende bilmiyorum ama defalarca denedim olmuyor siz yanlış birşey yapmıyorsunuz modem ile alakalı. 

Yapılacak zaten 2 tane ayar var, DHCP kapatıp modeme bir IP vermek. (Ana modemle aynı ağ geçidinde olacak) sonra Wi-Fi bilgilerini girip kullanabilirsiniz.

Ana modemden gelen ethernet kablosunu Acces Point olan modemde sarı portlara takın WAN (mavi olana değil)

Mesajı yazdıktan sonra araştırma yaptım bir çözüm önerisi gördüm aşağıdaki linkte  bir çözüm var deneyebilir misiniz ?

Burada anlatılan çözümde WAN (mavi port) portu kullanılıyor bilginiz olsun. Yani ana modemden gelen kablo Mavi girişe takılacak.

Benim Huawein arayüzü farklı temel olarak zaten yaptım. 

otuken, 11 saat önce yazdı:

Çözümler, genel itibariyle yazılmış. Düşük bir ihtimal ama bir de wifi'nin şifreleme metodunu değiştirin; WPA2 veya WPA ise WEP olarak değiştirin. Yalnız WEP şifreleme 16'lı sayı sistemini kullanır: ABCDEF0123456789. Şifrenizi buradaki sayı ve rakamlardan kombin yapacaksınız.

Otomatik ve sabit modlar denedim.

AdnanG252m252351, 6 saat önce yazdı:

s.a kardeş modem ayarları gözden geçır atladıgın bi yerler vardır kablolar dogrumu adsl vdsl mi kullanıyorsun adsl vdsl  kablo çıkısları farklı diye biliyorum modemlerde güvenlik duvarı orları devre disı bırak ebebeyen kontrolleri var oraları kapat yine girmiyorsa teknik destek al modemin servis ve iletişim numarası vardır keşke bilindik marka modem rotur alsaydın ben tplink kullanıyorum  2009 dan beri eski modemlerim bile calışıyor alan yetersizliginden 3 modemi  aldım ilk modem 50 mbps idi iş arkadaşaverdim evde kullanıyor hala 2 modem 300 mbps oda evde duruyor birine lazım olursa veririm 3. yeni aldım 1.5 ay olucak  hem modem hem rotur özelligi var senin yapacağın servisini aramak  eksik veye bilmedigimiz ayarlar oluyor servisi ara kolay gelsin

Tplink var onun wifi router modunda kurulum yap şimdilik oldu ama huawei içinde çalışmalar devam ediyor. Ekran görüntülerine bakın. Huawei ana makina bu 4G Router.

mycell2520, 3 saat önce yazdı:

Benim Huawein arayüzü farklı temel olarak zaten yaptım. 

Tplink var onun wifi router modunda kurulum yap şimdilik oldu ama huawei içinde çalışmalar devam ediyor. Ekran görüntülerine bakın. Huawei ana makina bu 4G Router.

huawei de  bant genişligini degiştir ve de kanal kısmını 11 yapıp dene fazla bilgim yok yalancı çıkmakta istemem  kolay gelsin kardeşim

mycell2520, 4 saat önce yazdı:

Modem arayüzünde Güvenlik Modu yazan yerdeki ayarı değiştirecektiniz; otomatik veya sabit diye bir seçenek olmaz orada. Ya WEP ya da WPA gibi seçenekler olur...

Modem arayüzünde Güvenlik Modu yazan yerdeki ayarı değiştirecektiniz; otomatik veya sabit diye bir seçenek olmaz orada. Ya WEP ya da WPA gibi seçenekler olur...
Otomatik ten kastım kanal frekans idi. Güvenlik modu olarak en güvenilir olarak Wpa2 tercihim ama modem ile router bağlantısında sorun olduğu wpa/Wpa2 otomatik modu olarak ayarladım. WiFi ayarlarını şöyle izah edeyim. Ana modemin 5 GHz ve 2.4 GHz desteği var a ama router modemin 2.4 GHz destekleri için Ana modemin 5 GHz desteğini kapattım. Güvenlik modunda her ikisi içinde Wpa2 modunu tercih ettim. Kanal frekansı olarak wifi analizere en uygun gelen 7. Kanalı sabitledim ama çevredeki komşular anlamadığı için pek anlamı kalmıyor. Bant genişliği için her ikisinde 20 MHz i tercih ettim. Kısacası bu ayarları biliyorum. Baktım olmadı birde ayarları varsayılan otomatik ayarlarda kalsın dedim. Ana modemin IP sini 192.168.1.1 olarak routerinkini 192.168.1.5 olarak ayarlayıp, router modemin dhcp modunu kapatıp modemleri ln girişlerinden bağladım. Normalde bir sorun olması lazım ama router modemini wifine bağlantısında internete bağlanamıyorum asıl sorun bu, neyse deneme yanılma ile birşeyler yapacağız.

AP olarak kullanacağın modemde çok özel bir ayara gerek yok aslında. Modemle aynı IP gurubunda olması ve DHCP'nin kapalı olması yeterli. Resetleyip, hiçbir ayara dokunmadan söylediklerimi yaparsanız olayın bitmesi lazım. Aksi halde AP olarak kullandığın modem bozuk demek kalıyor geriye...