Jump to content
Son zamanlarda artan kullanıcı hesap hırsızlıkları sebebiyle tüm kullanıcılara şifre sıfırlama maili gönderilmiştir. Lütfen güveli şifreler seçiniz. Mevcut e-mail adresinize erişemiyorsanız, en aşağıdaki destek linkinden bize ulaşınız. ×

çift Işlemcili(yardımcı Işlemcili) Telefonun Espirisi Nedir

mogokce
 Share

Recommended Posts

Merhabalar arkadaşlar. A101'e bu hafta bir telefon geliyor(Alcatel 1S). Tek hatlı olmasına rağmen 1.6+1.2 Ghz olmak üzere iki tane işlemcisi var. Normalde çift hatlı telefonlarda çift işlemci varsa iki hattı da aynı anda kullanabiliyormuşsun ama bu özelliğin tek hatlı telefonda avantajı ne olur? Mesela aşırı işlemci tüketen tek bir uygulamada telefon 2.5-2.8 Ghz gibi mi davranır?  Ya da aynı anda farklı işler yapmaya kaltığında mı etkisini görürüz sadece?  Dolayısıyla atıyorum 2Ghz gerektiren bir uygulama telefonda kasıntı mı çalışır? Yani Core2Duo bilgisayarlarla aynı mantıkla mı çalışır? Bilenler yorumlarsa sevinirim.

İşte ben de konuya tam olarak hakim değilim. 1.6+1.4 deyince sanki iki işlemci var gibiymiş gibi algılanıyor. Zira açıklamalarda Coprocessor yani yardımcı işlemci gibi geçiyor. Diğer işlemcinin sıkıştığı zamanlarda devreye giren ve farklı taskları yerine getiren bir işlemci gibi.

mogokce, 7 saat önce yazdı:

İşte ben de konuya tam olarak hakim değilim. 1.6+1.4 deyince sanki iki işlemci var gibiymiş gibi algılanıyor. Zira açıklamalarda Coprocessor yani yardımcı işlemci gibi geçiyor. Diğer işlemcinin sıkıştığı zamanlarda devreye giren ve farklı taskları yerine getiren bir işlemci gibi.

hocam mediatek işlemcilerden uzak durun değil 2 tane 4 olsa ne yazar işlemcinin kendisi kötü ;) Mediatekli 1 kaç telefon aldı bir kaç tanıdığım kazara bana sormadan şimdi çok pişmanlar ve sürekli şikayetçiler kasıyor,çok ısınıyor,şarjı çabuk bitiyor vs zaten ucuz olmasıda bu yüzden bu tarz çöp telefon alacağınıza üstüne biraz koyup

Please register to see this content.

bunu alın derim en azından snapdragon 430 var sizi üzmez ;)

• Thanks 1

Tavsiyeleriniz için teşekkür ederim. Ben processor ailesine de uzağım açıkçası. Yorumlarınızı dikkate alacağım.  Sizin işlemci backroundunuz var galiba. Bu coprocessor olayı tam olarak nedir açıklayabilir misiniz? Nasıl çalışır telefonda. 1.6+1.2=2.8Ghz mi yapar. Bu işlemci temelinde düşünmeyin. Böyle telefonlara rastladım hep yakın zamanda da ondan diyorum. 2 işlemci var gibi bir algı oluşuyor özelliklere bakınca.

mogokce, 1 dakika önce yazdı:

Tavsiyeleriniz için teşekkür ederim. Ben processor ailesine de uzağım açıkçası. Yorumlarınızı dikkate alacağım.  Sizin işlemci backroundunuz var galiba. Bu coprocessor olayı tam olarak nedir açıklayabilir misiniz? Nasıl çalışır telefonda. 1.6+1.2=2.8Ghz mi yapar. Bu işlemci temelinde düşünmeyin. Böyle telefonlara rastladım hep yakın zamanda da ondan diyorum. 2 işlemci var gibi bir algı oluşuyor özelliklere bakınca.

olurmu öyle yahu tek çekirdek altında 11.2 ghz yapsınlar..    single core hızları onlar toplanmaz onlar öyle :)

• Like 1

mogokce, Bir saat önce yazdı:

Düşük güçle çalışabilen uygulamalarda 1.2 GHz'lik kısım kullanılıyor. Yüksek güç isteyen uygulamalarda ise 1.6 GHz'lik kısım kullanılıyor. Coprocessor denilen odur. Yoksa telefon içinde 286, 386 zamanlarından kalma 287, 387 coprocessorları gibi ek bir işlemci yok; 8 çekirdek işlemci 4+4 olarak bölünmüş.

• Like 2

Bu göz boyamaca aldatmaca dışında bir şey değil o zaman. Benim bildiğim telefonunda 1.6 Ghz işlemcin varsa her zaman 1.6Ghz'de çalışmıyor zaten. Bazen 800Mhz falan da çalışıyor o anki talebe göre. Yani sürekli 1.6 çalışıp bataryayı içmiyor. Yanılıyor muyum? Yani 4+4 çekirdek 1.6+1.2 olacağına 8 çekirdek 1.6 olsa daha mantıklı olur.

• Like 1

mogokce, Şimdi yazdı:

Bu göz boyamaca aldatmaca dışında bir şey değil o zaman. Benim bildiğim telefonunda 1.6 Ghz işlemcin varsa her zaman 1.6Ghz'de çalışmıyor zaten. Bazen 800Mhz falan da çalışıyor o anki talebe göre. Yani sürekli 1.6 çalışıp bataryayı içmiyor. Yanılıyor muyum? Yani 4+4 çekirdek 1.6+1.2 olacağına 8 çekirdek 1.6 olsa daha mantıklı olur.

koyuyorlar zaten onlarda 6 binden başlıyor :)

mogokce, 2 saat önce yazdı:

Göz boyamaca demeyelim de kafa karıştırmaca diyelim. Yanılmıyorsunuz; telefon talebe göre işlemci kullanımını ayarlamakta. Telefon sürekli olarak 1.6 GHz frekansında çalışırsa bataryayı sömürür. 8 çekirdek sadece telefon oyunlarında mantıklı olabilir geri kalan tüm işlerinizde 4+4 daha mantıklı olacaktır. Son teknoloji işlemciler sayesinde batarya ömrü artmakta (Snapdragon 625 iyi bir örnek, eski olsa da) , ben sizlerin yerinde olsam 4+4 çekirdekli bir telefon alırdım. İşlemci olarak Qualcomm Snapdragon serisi bataryayı genel olarak verimli kullanmakta; Mediatek işlemciler bataryayı biraz sömürebiliyor.

• Like 2