Jump to content

Windows 10'da Yaşadığım Ses Sorunu

kacaksevgilim
 Share

Recommended Posts

Kaşıntım tuttu tekrar Windows 10 yükledim ancak ses sorununu halledemiyorum.

Ses sistemim normal çalışıyor,(Hackhintosh, linux ve Windows 7) ancak oyunlara girdiğimde konuşma seslerini alamıyorum, müzik sesleri geliyor, sesler yankılanıyor. Sürücüler güncel , sadece Windows 10'da bu sorunu yaşıyorum.

Ne akdar araştırdıysam çözüm bulamadım.

Sistem;

FX 6300(4.5 GHZ O/C)
MSI R9 380 Ekran Kartı
120 GB BIOSTAR SSD

GIGABYTE 970 UD3P anakart(Rev1)
8 GB DDR3 RAM

Sorunu daha iyi anlatabilmek için video çektim, ses sisteminin kumandasından" matrix " tuşunu kapatınca 2 uydu hoparlörü kapıtıyor ve 2+1'e iniyor, o zamanda 5.1 surround ses özelliklerinden yararlanamıyorusn, Windows 7'de ise sorunsuz çalışıyor

• Like 1

Teşekkürler. Windows 10 yüklüydü, sorunu halledemeyince format atıp  LTSB kurdum ama maalesef çözüm bulamadım.

İnternetti baya araştırdım (altını üstüne getirdim desme yeridir). Bir forumda 2004 yılında atılan mesajda "3D derinlik efekti" nin bu soruna sebep olduğu yazıyor, o zamanlar XP vardı  işin garibi XP'de de sorunsuz çalışıyor.

Önceden DFX eklentisinin ilk sürümlerinde böyle sorun çıkardı, kapatırdım oyunlarda.

Şuan sürücülerden başka herhangi bir ses efekt yazılımı yüklü değil, Windows 7'den hiç ayrılmayacaktım. Kaşıntıya maruz kaldık :)

Edited by kacaksevgilim

benim 1903 ile kulaklığın mikrofonu gayet güzel ses kaydediyor. daha önce nerdeyse hiç yok gibiydi. çoğu arkadaşta sorunu kulaklık kaltiesine yüklemişti. ama hiçde öyle değilmiş.

ekran kartı, ses ayarları  biraz kurcala. gerçi dediğim gibi çalışacak şey hemen çalışıyor. yani benimkinin sistem yazılımından kaynaklandığı açık mesela. bu arada hiç bir ses sürücüsü yüklemedim.

Aynı anakarta sahibim,sürekli hata alanları duydukça windows 10 denemedim bile,anakartın sitesinde olan windows 10 için VIA HD Audio v11.1000b(beta) sürümünü ve başka siteden windows 10 VIA HD Audio v11.1100e sürümünü deneyin belki olur,ses programını açıp ayarı 6 kanal ses'e alıp speaker fill butonunu işaretleyin,ses sisteminin matrix özelliğinden sebep oluyor olabilir,bu arada bendede creative T6060 5.1 sistem var,bass odun gibi, via ses'te bass management kısmını açınça  bass yumuşatma yaptım,o sorunum da düzeldi.

Sorunu çözdüm arkadaşlar

denetim masası ,  ses, hoparlör özleliklerinden "uzamsal ses"  gelip "kulaklıklar için Windows Sonic" seçip, akabinde " 7.1 saran sesi etkinleştir" aktif hale getiriyoruz.  Zaten buda çalışmazsa Windows 10 ile tam uyumlu ses kartına bakacaktım. Tavsiyeler o yöndeydi.

Ayrıca anakart sürücüsü programı Windows 10'da çalışmıyor, daha doğrusu kuruluyor ama açılmıyor.

Hepinize teşekkürler.

Ayrıca Windows 7'den dönünce anladım Windows 10 gerçek anlamda çok çirkin yav. koca koca menüler, düğmeler falan bu nedir böyle.

Aero bile yok

Gözünü seveyim Windows 7'in

Edited by kacaksevgilim