Jump to content
Son zamanlarda artan kullanıcı hesap hırsızlıkları sebebiyle tüm kullanıcılara şifre sıfırlama maili gönderilmiştir. Lütfen güveli şifreler seçiniz. Mevcut e-mail adresinize erişemiyorsanız, en aşağıdaki destek linkinden bize ulaşınız. ×

Recommended Posts

tahsin4345, 2 saat önce yazdı:

rufus proğramıyla 4gb lık usb bellege yazdırdım ve winbuntu üzerinden internete bağlanıp yazıyorum masaüstü budur . doğru çalışmamıdır doğruysa bu portable çalışan winbuntu 32 biti  KMPE  proğramı multibotu üzerinden nasıl çalıştırabiliyoruz bir deneme şansınız oldumu .olduysa yöntemini burada paylaşırsanız bende o kmpe  proğramına eklerim 

Yukarıdaki sorunuza istinaden Tüm multibootlarda çalışacak bir kod vereyim size multibootunuza gerekli yere ekleyin bu kodu büyük ihtimal çalışacaktır ama klasör adını ve iso adını yazmanız gerekecektir, yani şöyle ;

menuentry "Winbuntu 2020" --class linux {
    echo "Winbuntu 2020 Başlatılıyor, Lütfen Biraz Bekleyin..."
    set isofile="/ISONUN BULUNDUĞU KLASÖR ISMI/ISONUNADI.iso"
    loopback loop $isofile
    linux (loop)/casper/vmlinuz file=/cdrom/preseed/custom.seed noprompt boot=casper persistent iso-scan/filename=$isofile quiet splash -- locale=tr_TR
    initrd (loop)/casper/initrd.gz
	}

benim Kendime özel hazırladığım multibootumda bu kodla hemen hemen her isoyu çalıştırıyorum,  Ben mesel ana dizine LINUX adında bir klasör oluşturdum isoları onun içine atıyorum yukarıdaki örnekte de öyle siz eğer isterseniz klasör yolunu belirterek sorunsuz çalıştırabilirsiniz, kod sorunsuz çalıştırıyor fakat bası dosyaisimleri farklı oluyor onlarıda elle değiştirince yine bu kod sayesinde çalıştırıyorum, kolay gelsin aşağıyada bir resim ekliyim size örnek mahiyetinde olsun.

0rjLBY.png

JWr6l5.png

GGQ5yb.png

• Like 3
  • Thanks 1

Multiboot ile ilgili mantıklar aynı olsada,çeşitli dosyalara göre kodlamalarda değişkenlik göstermekte,bazen bunları manuel olarak elle yapılandırmamızda gerekebilir.Büyük olan iso dosyalarında,ya da, (ntfs ve fat32) olarak kullanılan bölümlerden silinen çıkarılan sistemlerden sonra (özellikle fat32) dosya bölüntülerinde,bir sonraki eklenen sistem işlemleri bittiğinde,(windows,recovery tools iso,linux vb.) bootable iso eklenen_dosyaları ücretsiz free "defraggler" tarzı programlarla hızlı disk birleştirme yaparak silinen çıkarılan dosyaların bıraktığı dosya partition aralıklarıda kapanacağından "fat32" de beliren daha çok hataların iletilerinde bu kapsamda önüne geçilir.Bazen herşey doğru yapılır olsada en ufak detaylar buna benzer vb.maalesef hatalarla karşı karşıya kalmamıza neden oluyor.Ben dahil eminim bir çok kişide genel olarak hatalar iletiler almıştır.

Multiboot konuları bana uzak olsada,forum içerisinde bu konuda zaten çoğumuzun bildiği üstadlar mevcut ne varki,sorunsuzluğu ve pratik oluşundan dolayı kendim uzun zaman bile oldu daha evvel, AIOboot uygulaması ile elimdeki taşınabilir diski fat32 olarak ayırdım 1gb olan bölgeyide zaten kendisi uefi_boot partition olarak ayrı bir bölüm oluşturuyor.(Bu bölümlerede windows'da bulunan efi boot dosyalarını barındırıyor.Bios (efi legacy boot işlemlerinde) ilgili donanım hangi tip ise (efi/legacy) buna göre tetikleyici olan ilgili boot efi,grub vd. bootable içerikleride efi destekli olmasa bile,sistemleri otomatik olarak uygun olan dosya kurulum yapısıyla başlatıyor.

Nihayetinde forum içerisinde bir çok çalışma ve alternatifler söz konusu herkeze göre bir seçenek var çok fazla çetrefilli işlemlerle uğraşmak istemeyenler için ya da,ilk kez bu işlere giriş yapacak  olanlar için öyle zannediyorumki aioboot mantıklı ilk etapta,2. olarak easy2boot var oda sanıyorum son sürümlerinde işleri daha da kolaylaştırmış gördüğüm kadarıyla.

Farklı uygulamaların bulunduğu ilgili " Usbdisk araçları konusu"

• Like 2

EASMurat, 5 saat önce yazdı:

Yukarıdaki sorunuza istinaden Tüm multibootlarda çalışacak bir kod vereyim size multibootunuza gerekli yere ekleyin bu kodu büyük ihtimal çalışacaktır ama klasör adını ve iso adını yazmanız gerekecektir, yani şöyle ;

loopback loop $isofile
    linux (loop)/casper/vmlinuz file=/cdrom/preseed/custom.seed noprompt boot=casper persistent iso-scan/filename=$isofile quiet splash -- locale=tr_TR
	}

benim Kendime özel hazırladığım multibootumda bu kodla hemen hemen her isoyu çalıştırıyorum,  Ben mesel ana dizine LINUX adında bir klasör oluşturdum isoları onun içine atıyorum yukarıdaki örnekte de öyle siz eğer isterseniz klasör yolunu belirterek sorunsuz çalıştırabilirsiniz, kod sorunsuz çalıştırıyor fakat bası dosyaisimleri farklı oluyor onlarıda elle değiştirince yine bu kod sayesinde çalıştırıyorum, kolay gelsin aşağıyada bir resim ekliyim size örnek mahiyetinde olsun.

0rjLBY.png

çok teşekkür ederim murat kardeş gerçektende süper bir acıklama yapmışsın  yalnız o bahsettiğin kodu hangi menüye nereye kaydedeceğimide belirtseydiniz daha makbul olurdu ama ben genede KMPE  multiboot çalışmasındaki menü list e yapıştırıp gerekli isim degişikliklerini de yapıp deneyeceğim umuyorumki sizingibi fedakar paylaşımcı yardımsever dostlar sayesinde bu sorunuda çözmüş olacağız hele birde bağımsız olarak usb den çalıştırabildiğim şekilde bu multiboot üzerindende çalıştırabilirsem muhteşem olacak   DESTEK İÇİN TEŞEKKÜRLER

KMPE  ana dizine   ISO  isminde  bir kılasör actım    .o kılasörün içine  Winbuntu2020x86.iso  isimli   iso dosyasını attım  aynı yerde bulunan  ana dizindeki  menülist    dosyasını   metin belgesiyle acarak   vermiş oldugunuz kodu yapıştırıp    ilgili yerlere   ISO  KILASÖR İSMİ VE  Winbuntu2020x86.iso  ismini  ekleyip kaydedip tesd ettim  ama  acılışta menü listte göremedim  ama gurup 2 seceneğinden  KMPE  kılasörü içine girip oradanda  ACTIĞIM  ISO  diskinin içindeki  iso dosyasını secip  tamam deyince  ubuntu secenegini tıkladım  oda  aynen usb ye rufusla yazdırdığım şekilde actı  ama yol baya dolambaçlı oldu yani sizin verdiğiniz kodu sağlıklı çalıştıramadım  . şimdi  burada  menu list i paylaşacağım  iso ismide zaten yorumumda var  actığım kıasör ismide var  bu güzergaha göre  siz düzenleyip paylaşma imkanınız varmıdır .başara bilirsem  bundan sonraki eklemelerde sizin  paylaştıgınız  kod  da  vazgecilmezim olacaktır .

Please register to see this content.

Edited by tahsin4345

EASMurat, 13 saat önce yazdı:

loopback loop $isofile
	}

0rjLBY.png

EASMurat  .  BU MULTİBOOT çalışmasını kalıp olarak paylaşmayı düşünürmüsünüz.içini ben elimdekilerle doldurayım gerekli isim değişikliklerini de yaparak .baya çeşitlilik acısından çok hoşuma gitti . eğer içini boşaltıp paylaşma imkanı yoksa  ful dolu olarak da paylaşabilirsiniz sıkıntı yok ben indirebilirim .bu konuda da bilgi paylaşırsanız makbule geçer  şimdiden teşekkürler. 

Edited by tahsin4345

sistemi usbye kurup canlı sistem olarak denedim, usbden bile neredeyse takılmadan çalıştı, ince ince işlenmiş ve emek sarf edilmiş bir sistem olduğu her ayrıntısından belli oluyor

windowstan linuxa geçmek isteyipte kararsız kalanlara bu sistemi rahatlıkla tavsiye edebilirim, emeğine sağlık üstat

• Like 1

öncelikle çok teşekkürler, harika bir paylaşım her zamanki gibi.

ben de eski laptopuma windows'tan linuxa geçip kullanmak istiyordum ki bu winbuntuyu gördüm.

rufusla kurdum usb'ye, açılırken usb'den başlattım ve en üstteki seçeneği seçtiğimde biraz logo görünüyor sonra simsiyah ekranda kalıyor öylece.

sol üst tarafta imleç yanıp sönüyor, 20 dakikadır bekliyorum şu anda. daha önce 2-3 kere daha denedim aynı şekilde kaldı. bu neden olur acaba?

altamore, Şimdi yazdı:

öncelikle çok teşekkürler, harika bir paylaşım her zamanki gibi.

ben de eski laptopuma windows'tan linuxa geçip kullanmak istiyordum ki bu winbuntuyu gördüm.

rufusla kurdum usb'ye, açılırken usb'den başlattım ve en üstteki seçeneği seçtiğimde biraz logo görünüyor sonra simsiyah ekranda kalıyor öylece.

sol üst tarafta imleç yanıp sönüyor, 20 dakikadır bekliyorum şu anda. daha önce 2-3 kere daha denedim aynı şekilde kaldı. bu neden olur acaba?

Yazdırma işlemleri doğru yapıldıysa eğer,geriye donanım olarak bios ayarlarını gözden geçirmek boot öncelikleri,ekran kartı,takılı harici donanım varsa çıkartmak rufus yerine farklı bir yazdırma aracı kullanmak.Açıkcası buradan tahmin ve muhtemel sorunlara ilişkin tahmini yorumlarda bulunuyorum çözümü ancak deneme yanılmayla bulmak gerekli herkezin farklı olarak tabiaytıyla sistemleri farklılıklar gösterecektir.Yazdırma bios vb.ayarlar tamamsa geriye nomodeset moduyla sisteme start vermek gerekli alttaki resimde ekli olan boot yönergesiyle işaretli alanla sistemi başlatıp tekrar denemenizde ayrıca fayda var bazı sürücü çakışmaları vb.  sorunlarda kullanılan bir yöntemdir.Eski ya da çok yeni anakart fonksiyonlarında değişikliklerde bu yöntemlere başvurulmakta deneyerek sonucu yazarsınız artık kolay gelsin.

yjdkbN.png

nedim63, Şimdi yazdı:

Hocam çalışmayı Windows 8.1in yanına kurdum daha sonra laptopa format attım.şimdi  açılışta laptopa takılı usb bellek veya Harici HDD varsa  Gnu Grub2 ekranı çıkıyor.bunu nasıl düzeltebilirim.

Kurulumda grub dosyalarını harici diske yanlışlıkla seçilip kopyalandığından dolayı çıkması normal,bios ayarlarınızı sıfırlayıp,hdd 1.sıraya alın olmazsa eğer windows cd'si ile onarım ön yükleme seçenekleriyle veya bootrepair adlı önyükleme kaydı yenileyici olan kurtarma kitini kullanabilirsiniz.Windows'tan daha hızlı genellikle linux windows ve mac sistemleri içinde kullanılabiliyor. Bootrepair iso download <>

,grub'u deaktive edip windows boot kaydını legacy efi hangisiyse yerine koyar yeniler.Linux kurulumlarında dikkat edilmesi gerekli olan hassas bir durum bazen kendimde bu durumlar çok düştüm gerçekten  hata yapmadan doğruyu göremiyoruz bazen.

Kolay gelsin.

Edited by forjest
  • Like 2

forjest, 4 saat önce yazdı:

İçeriği Görüntüle

yjdkbN.png

Bootrepair iso download <>

,grub'u deaktive edip windows boot kaydını legacy efi hangisiyse yerine koyar yeniler.Linux kurulumlarında dikkat edilmesi gerekli olan hassas bir durum bazen kendimde bu durumlar çok düştüm gerçekten  hata yapmadan doğruyu göremiyoruz bazen.

Kolay gelsin.

Boot repair disk . Widows ve linux sistemleri boot da gösteriyor mu. Yoksa sadece Windows için mi

Edited by efe34
  • Like 1

efe34

Windows ve Linux sistemlerinin ön yükleyicilerinin yenilenmesini,hatalı veya silinmişse tekrar'dan yüklenmesini sağlamakta özetle onarım recovery kurtarma kiti olarak ifade edebiliriz.Genellikle linux kurma girişimlerinde,amatör veya ilk kez kuran kişilerin hatalı kurulum sonucu windows veya linux ya açılamamakta ya da birinden biri sorunlu olabilmekte bu uygulamayla bootable başlatarak ilk açıldığında,>"hatta online olunursa iyi olur" <lxde hafif linux masaüstüne kurgulanmış bir kurtarma kitidir.

Net bağlantısıyla güncelleme yapılarakta uygulama dahil boot kayıt dosyalarınında  net üzerinden ayrıca güncel olanlarınıda elde etmekte (daha çok kernele uygun olarak linuxler için) windows için bir kaç saniyede düzeltme yaparak işi bitirmekte.Biraz uzun oldu ama saygılarımla.

• Like 1
  • Thanks 1

Forjest hocam, vaktini alıyorum, hakkını helal eyle. SSD''im 240 gb'lik. Bir ara fiyatı iyi denk geldi almıştım. Ben onu üçe böldüm. 100 gb'si Win 7, 70 gb için Linux'a  ve dosya, belge barındırmak için ise kalanı yani D. Bu 70 gb Winbuntu'yu kurabilmek için yeterlimidir? Ayrıca format anında sistem takas alanını bu ayırdığım alan içine mi kurulacak, yoksa ekstra yeni bir alanı kendisi mi ayarlayacak? Eğer kiTakas alanını ben önceden ayarlayacaksam ne kadar ayırmalıyım? Ram 3 gb. Format atma işlemi aynı Linux Mint'e benzer mi olur? Öyle görünüyorki windowsun sonu pek iç açıcı durmuyor  ve Linux veya android sistemler yakın geleceğe hitap edecek gibi görünüyor. Şimdiden Linux kullanmayı geliştirmek lazım düşüncesindeyim. En azından bilmenin zararı olmaz. Teşekkür ederim. Saygı ve selamlarımla.

• Like 1

onuluturk, 4 saat önce yazdı:

Forjest hocam, vaktini alıyorum, hakkını helal eyle. SSD''im 240 gb'lik. Bir ara fiyatı iyi denk geldi almıştım. Ben onu üçe böldüm. 100 gb'si Win 7, 70 gb için Linux'a  ve dosya, belge barındırmak için ise kalanı yani D. Bu 70 gb Winbuntu'yu kurabilmek için yeterlimidir? Ayrıca format anında sistem takas alanını bu ayırdığım alan içine mi kurulacak, yoksa ekstra yeni bir alanı kendisi mi ayarlayacak? Eğer kiTakas alanını ben önceden ayarlayacaksam ne kadar ayırmalıyım? Ram 3 gb. Format atma işlemi aynı Linux Mint'e benzer mi olur? Öyle görünüyorki windowsun sonu pek iç açıcı durmuyor  ve Linux veya android sistemler yakın geleceğe hitap edecek gibi görünüyor. Şimdiden Linux kullanmayı geliştirmek lazım düşüncesindeyim. En azından bilmenin zararı olmaz. Teşekkür ederim. Saygı ve selamlarımla.

Rica ederim önemli değil üstad ne demek bildiklerimizi paylaşmaya çalışıyoruz işte.70 gb'lik ssd alanı oldukça iyi bir alan sana yeterli diye düşünüyorum takas alanı mantığı şudur aslında artık gerek dahi duyulmuyor ne varki çok eski pc'lerde gerekli görülüp önerilmekte 3 gb bir memory RAM alanı için,(Swap-Takas alanı) 6000mb / 6Gb yeterli gelir.Ayrı olarak atar bu bölümü.Sistem gereksinim halinde çoklu ve yoğun işlemlerde devreye girerek sistemde rahatlık sağlar geçici ön bellek,ram booster,ram cleaner,ram compression uygulamaları mantığında bir özellik olarak düşünülebilir aslında.

Donanımı iyi olan işlemci ram vb.takas alanı ayırmaya gerek yok ben şahsen ayırıyorum çünkü donanımım çok düşük gerekli olabiliyor bazen.Swap takas alanı ayırmak sistemde sorun yaratmaz yararı olacağı aşik@rdır! "Düşük donanımlar için bilhassa" elbette.

Linux mint zaten hepimizin bildiği üzere ubuntu tabanı üzerine inşaa etmekte dolayısı buradan bakıldığında da kurulumda kesinlikle farklılık yoktur ufak tefek arayüz seçim ekranları farklılık gösterebilir genel olarak tıpa tıp aynıdır kurulum ve ilerleme şekli değerli kardeşim.

Saygılarımla Aleyküm selam.

---------------------------------------

Hatırlatma mahiyetinde diğer_bilgiler? : Windows üzerinden ayrılmış disk alanı orn:50/60 gb vs.. bu diski kurulumda seçip takas alanı ayrılmasa dahi farketmez çok bariz bir performans geleceği düşünülmesi veya bu kapsamda zorunluymuş anlayışı yoktur.Ubuntu ve türevler vd. dağıtımlarda artık neredeyse takas alanı gibi özellikleri yakın bir zamanda tamamen kaldıracaktır tahminim bunu deepinos'e bakınca da az çok anlayabiliyor insan tahminle.Özetle düşük donanımlar için kesinlikle takas alanı ayırın derim yararı olur.

• Like 1

64 du usb uzerinden calıştırıyorum sonra bung mobile  normalde windows 10 da kurlu

bu oyunu  lınuxsu kurmadan nasıl deniyecem  teşekkürler

64 du usb uzerinden calıştırıyorum sonra bung mobile  normalde windows 10 da kurlu

bu oyunu  lınuxsu kurmadan nasıl deniyecem  teşekkürler

Hocam burada paylaştığınız veya diğer Linuxlarda fotoğrafları izlerken zumlama yapmayı göstericinin üzerindeki büyüteçle değilde windowsda olduğu gibi mausun tekerleğinden çalıştırılamaz mı? Çalıştırılır ise ataması nasıl yapılıyor? Yada yapılamıyormu?

Edited by onuluturk

mcEnGin, 7 dakika önce yazdı:

@forjest hocam ben sizin kullandığınız wps 2016 türkçe sürümünü istiyorum. Mümkünse müsait olduğunuzda paylaşabilir misiniz.

Alıntı

64 bit: 

32 bit: 

Kurulum kodu 64bit : sudo dpkg -i wps-office_10.1.0.6757_amd64.deb

Kurulum kodu 32bit : sudo dpkg -i wps-office_10.1.0.6757_i386.deb

En son : sudo apt-get -f install 

işlem tamamdır! :) 

"Son anda farkettim kendi  sitesi sunucularından kaldırmışlar şaşırtıcı birşey.Bende dış kaynaklı sitelerden mirror non-free kanallarından tedarik ettim maalesef.Elimdeki paket ve sürümlerle aynılarıdır."

Bu arada son sürümlerinin arayüzünü ben hiç beğenmedim nedenini anlamadım kolay aslında kullanımı ama insanın gözü msoffice,libreoffice gibi bir arayüz arıyor doğrusu alışkanlıklardan kaynaklı olsa gerek. :D 

Edited by forjest

forjest, 14 saat önce yazdı:

"Son anda farkettim kendi  sitesi sunucularından kaldırmışlar şaşırtıcı birşey.Bende dış kaynaklı sitelerden mirror non-free kanallarından tedarik ettim maalesef.Elimdeki paket ve sürümlerle aynılarıdır."

Bu arada son sürümlerinin arayüzünü ben hiç beğenmedim nedenini anlamadım kolay aslında kullanımı ama insanın gözü msoffice,libreoffice gibi bir arayüz arıyor doğrusu alışkanlıklardan kaynaklı olsa gerek. :D 

@forjest hocam, vermiş olduğunuz linkten wps office kurulumunu yaptım. Fakat program dili türkçe olmadı. açılışta da otomatik update yapmaya çalışıyor. Bu sorunları siz nasıl aştınız. Yol gösterebilir misiniz.

• forjest changed the title to Winbuntu 2021.6 Multilangugage - Turkish