Jump to content

Windows 10 Işletim Sistemi üzerinden Imaj Almak

hadibeolsun
 Share

Recommended Posts

Bu makalemde Windows 7 ve 8’de olan Windows 10 İşletim sistemi ile devam eden Harici Ek Yazılımlara gerek duymadan imaj alma özelliğini ele alacağız. 

Öncelikle sistemimizde ayrı bir Partition, ayrı bir disk, harici disk, Network veya Flash bellek olması lazım.

AŞAMA 1

1.thumb.png.b745b08f206ca128b8195eb6b9610e83.png

AŞAMA 2

2.thumb.png.f3ba891c3ea28e7bc0e38400c18bf748.png

AŞAMA 3

3.thumb.png.dfd1e816e48029709da8e1108e902ffc.png

AŞAMA 4

4.thumb.png.f8ddb00eca8e399970e88c85f2e09fd7.png

AŞAMA 5

5.thumb.png.6cc86489edaefb3202edb2c6787ab6aa.png

AŞAMA 6  - (Resim Alıntı)

6.png.de3345a86ad21faa4087b3a9dedcf20e.png

AŞAMA 7  - (Resim Alıntı)

Bu işlem sonrasında imajı geri dönebilmek adına bizden sistem kurtarma medyası oluşturup  oluşturmamak isteyip istemediğimizi soruyor.

Birkaç farklı yolla imajı dönüştürebiliriz ancak yinede biz medya oluşturmak için CD-DVD sürücümüze boş bir DVD tararak YES butonuna tıklayalım.

7.png.30a175af25804deb97cd582d669f81fe.png

AŞAMA 8   - (Resim Alıntı)

Backup aldığımız yere baktığımızda WindowsImageBackup ismi ile imajımızın alındığını görebiliyoruz.

8.png.3942b93abe686508117fd9cfc510143d.png

KAYNAK : https://www.cozumpark.com/windows-10-isletim-sistemi-uzerinden-imaj-almak/

• Like 5
  • Thanks 1

• Editor
bozart, 1 saat önce yazdı:

İmajı aldık diyelim.. Pc ye geri nasıl yukleyecegiz.. Yada pc çökerse ne yapacağız 

AIO RescuePE menüsü üzerinden Windows Kurtarma Ortamı'nı açarak çıkan seçeneklerden Windows üzerinden alınan imajı geri yükleyebilirsiniz...

NOT: Windows üzerinden alınan imaj sadece ve sadece imaj alınan donanıma aittir. Alınan imajı başka bilgisayarlarda geri yüklerseniz, mavi ekran hatası alırsınız.

RescuePE.jpg

Edited by mephistooo2
  • Like 3
  • Thanks 1

Eğer  yanlış hatırlamıyorsam...  Windows üzerinden alınan imajın geri yüklenmesinde  Mevcutta bulunan  C D E ne kadar partition var ise hepsini kaldırıp tek partition olarak imajı geri atmış olur.  Ben geçmişte bu hatayı  boş bulunup 2 kez yaptım. "  D "  de ki bütün çalışmalarım gitti, tabi üstüne bir bardak soğuk su içtim.  :)   

• Editor
UZUNLAR, 28 dakika önce yazdı:

Eğer  yanlış hatırlamıyorsam...  Windows üzerinden alınan imajın geri yüklenmesinde  Mevcutta bulunan  C D E ne kadar partition var ise hepsini kaldırıp tek partition olarak imajı geri atmış olur.  Ben geçmişte bu hatayı  boş bulunup 2 kez yaptım. "  D "  de ki bütün çalışmalarım gitti, tabi üstüne bir bardak soğuk su içtim.  :)   

Hayır.

İmaj geri yükleme esnasında kullanıcıya tüm disk sıfırlansın mı diye soruyor, hayır derseniz o zaman sadece C ve efi dizinini geri yüklüyor, siz yüksek ihtimalle evet dediniz. :)   

Edited by mephistooo2

• Editor
bozart, 25 dakika önce yazdı:

Üstad imaj geri yükleme işini Windows yapmiyormu.. Kurtarma kipimi olması gerek 

İmaj geri yükleme işini Windows üzerinden yapabilirsin, ancak sen pc çökerse nasıl imaj geri yükleriz diye sordun ya; işte öyle bir durumda AIO RescuePE ile imajı geri yükleyebilirsin...

• Thanks 2

bozart, 5 saat önce yazdı:

İmajı aldık diyelim.. Pc ye geri nasıl yukleyecegiz.. Yada pc çökerse ne yapacağız 

Verdiğim kaynak linkte belirtilmiş olup ayrı olarak da youtube videosu paylaşıyorum bilgin olsun.

Edited by hadibeolsun
  • Like 1
  • Thanks 2

• 3 ay sonra...
mephistooo2, 01.07.2019 - 09:43 yazdı:

AIO RescuePE menüsü üzerinden Windows Kurtarma Ortamı'nı açarak çıkan seçeneklerden Windows üzerinden alınan imajı geri yükleyebilirsiniz...

NOT: Windows üzerinden alınan imaj sadece ve sadece imaj alınan donanıma aittir. Alınan imajı başka bilgisayarlarda geri yüklerseniz, mavi ekran hatası alırsınız.

RescuePE.jpg

Hocam, hangi Windows'u kullanıyorsunuz?