Jump to content

Pc'de Yaşadığım Garip Sorun

MaDLoCK
 Share

Recommended Posts

Geçenlerde yeni ekran kartı aldım kasaya takıp Windows 10 1903 Pro X64 sürümünü yükledim. Bütün güncel driver'ları yükledim 2 hafta kadar sorunsuz kullandım sonra bilgisayarda film izlerken birden görüntü ve ses dondu. Hoparlörden garip bir ses çıktı ve ekran karardı ama bilgisayar hala çalışıyordu. Restart atana kadar görüntü gelmedi. Ben de Windows 10 1903 sürümü yeni olduğu için driver uyumsuzluğu olduğunu düşündüm ve 1809 sürümünü yükledim ama ne yazık ki benzer sorunu yine yaşadım. Olay günlüğüne baktım ve orada tekrarlanan bir hata fark ettim. Bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.

Anakart : Asus Prime Z370-A

İşlemci : İntel Core i5 8600K

RAM: Kingston Predator Black 8 GB 3000MHz

Ekran kartı : Asus Rog Strix RTX 2070 OC

SSD : Samsung 860 Evo 250 GB

Harddisk : Seagate Barracuda 2 TB 7200 RPM 64 MB

Sıvı Soğutma : Cooler Master ML240L RGB

Power Suppyl : OCZ Mod X Stream Pro 600 Watt 80+ Modüler ( 7 sene önce almıştım sorun bundan olabilir mi? )

Kasa : Dark N10 Advanced

Ek Açıklama 2019-07-01 181605.jpg

Ek Açıklama 2019-07-01 181644.jpg

Edited by MaDLoCK

@MaDLoCK 

1- MemTest ile RAM'leri tek tek kontrol ettir.

2- Güç Kaynağında problem olabilir.

(Farklı bir güç kaynağı ile test edin. Düşük kalitede elinizde bir güç kaynağı varsa Ekran kartını takmadan test edin derim.)

3- Alt kısımda yer alan linkteki konuyu incele. Aldığın hata "Olay Kimliği 41" ile ilgilidir.

https://tr.k2rx.com/how-fix-windows-kernel-event-id-41-error

• Like 1
  • Thanks 1

hadibeolsun, 42 dakika önce yazdı:

@MaDLoCK 

1- MemTest ile RAM'leri tek tek kontrol ettir.

2- Güç Kaynağında problem olabilir.

(Farklı bir güç kaynağı ile test edin. Düşük kalitede elinizde bir güç kaynağı varsa Ekran kartını takmadan test edin derim.)

3- Alt kısımda yer alan linkteki konuyu incele. Aldığın hata "Olay Kimliği 41" ile ilgilidir.

https://tr.k2rx.com/how-fix-windows-kernel-event-id-41-error

Memtest  10 15 dakika kadar yaptım bir sorun çıkmadı daha uzun yapmam gerekiyormu bilmiyorum power konusuna gelicek olursak bende ilk power dan olabilir diyerek Fsp Hydro G 850w 80+ Gold Moduler psu aldım ama sorun devam ediyor verdiğin linke baktım ama sorunumu çözmedi

ayrıca yeni ekran kartımı söküp eskisini takıp test ettim 4 5 gün kadar ve bu hatayı almadım tekrar yeni ekran kartımı taktığımda sorun yine başladı sanırım sorun ekran kartında ama yeni ekran kartı neden böyle bir sorun yapsın bunu anlamıyorum.

Onarım vb.tamir girişimleri ileri safhalarda da tekrar etme durumları söz konusu.Ekran kartını kanımca yolun başındayken garantiye vermek daha mantıklı olacaktır.

Muhtemel tahminler: Havaların ısınması sonucuna bağlı olarak işlemci anakart vd.donanım kaynaklarına ısının sirayetinden ötürü ya sistemde yada anakart ve görüntü birimlerinde genellikle bu tarz veya farklı sorunların ortaya çıktığını az çok bilmekteyiz.Buradan anlaşıldığı üzere güç ünitesi ve ısı yoğunluğunun vermiş olduğu bir sorundan kaynaklı olması muhtemel görünmekte.Eğerki ekran kartı kullanılacak ise,işlemci anakart chipset'leri,bios versiyonlarına ve sürücü uyumluluk durumlarıda gözden geçirilmeli çakışma ve yetersizliklerde tahminle sorun olmuş olabilir.Sorun netlik kazandığında muadil benzer farklı bir model ekran kartı almakta iyi bir seçenek gibi görünmekte kolay gelsin.

Edited by forjest
  • Like 2

hadibeolsun, 1 saat önce yazdı:

Ekran kartında chipset sorunu olmuş olabilir. Bilgisayar teknik servisinde chipset tamiri yapan ısı makinesine koydurt. 

Yeni cihaz daha 1 aylık bu tür işlere kalkışmak yerine garantiye göndermek daha mantıklı değilmidir?

forjest, Bir saat önce yazdı:

Onarım vb.tamir girişimleri ileri safhalarda da tekrar etme durumları söz konusu.Ekran kartını kanımca yolun başındayken garantiye vermek daha mantıklı olacaktır.

Muhtemel tahminler: Havaların ısınması sonucuna bağlı olarak işlemci anakart vd.donanım kaynaklarına ısının sirayetinden ötürü ya sistemde yada anakart ve görüntü birimlerinde genellikle bu tarz veya farklı sorunların ortaya çıktığını az çok bilmekteyiz.Buradan anlaşıldığı üzere güç ünitesi ve ısı yoğunluğunun vermiş olduğu bir sorundan kaynaklı olması muhtemel görünmekte.Eğerki ekran kartı kullanılacak ise,işlemci anakart chipset'leri,bios versiyonlarına ve sürücü uyumluluk durumlarıda gözden geçirilmeli çakışma ve yetersizliklerde tahminle sorun olmuş olabilir.Sorun netlik kazandığında muadil benzer farklı bir model ekran kartı almakta iyi bir seçenek gibi görünmekte kolay gelsin.

sırf bu çakışma uyumsuzluk gibi sorunlar yaşamamak için hem anakart hemde ekran kartını asus marka aldım aldım buna rağmen yine çakışma sorunumu yaşıyorum acaba eski ekran kartım asus gtx 550 ti ve onda bu sorunu yaşamadım yeni ekran kartını aldıktan 2 hafta sonra bu sorunu yaşamaya başladım tek yol servise göndermekmidir acaba?

casper0007, 36 dakika önce yazdı:

tavsiye istiyorsanız 

kurduktan sonra uyumluluk modunda ekran driverini kurun guncellemeleri Wub ile kapatın

bunun driver ile alakalı olduğunu düşünmüyorum çünkü hem windows 10 1903 hemde 1809 sürümlerini denedim ve bu hata kodları devam ediyordu.

DJ_Rush, 28 dakika önce yazdı:

Sanırım bu Rtx serisinde kronik bir sıkıntı var. Servise göndermeni öneririm.

sizde de aynı problem mi var?

casper0007, 38 dakika önce yazdı:

Bazı serilerde ekran kartı uyumsuzlugu hala mevcut o yuzden bende uyumluluk modu yardımı ıle wın7 dıyerek kurduktan sonra ekran kartı guncellemesını kapattım ekran driver ida muhim bu konuda

Sizin ekran kartı marka modeli nedir?

hadibeolsun, 9 dakika önce yazdı:

@MaDLoCK  cümlenin başını unutmuşum :D Meğer Ürün yeniymiş :D Tabiki GARANTİYE GÖNDER derim.

Valla ne yalan söylim göndermekte hiç içimden gelmiyor en az 3 hafta servisi beklesem sonrasında 1 hafta da vatan bilgisayarı beklesem toplamda 1 ay beklemem gerekicek ekran kartı konusunda hiç şansım yok daha önce hepsiburada kdv indiriminde Asus rog strix RX580 almıştım coil whine sorunu yüzünden servise gönderdim 3 hafta sonra değişim iade raporu geldi hepsiburada değişim yapmak yerine para iadesi yaptı en son vatan bilgisayar kdv indirimnde Asus rog strix RTX2070 aldım onda da bu sorun çıktı ?

MaDLoCK, 3 dakika önce yazdı:

Sizin ekran kartı marka modeli nedir?

Valla ne yalan söylim göndermekte hiç içimden gelmiyor en az 3 hafta servisi beklesem sonrasında 1 hafta da vatan bilgisayarı beklesem toplamda 1 ay beklemem gerekicek ekran kartı konusunda hiç şansım yok daha önce hepsiburada kdv indiriminde Asus rog strix RX580 almıştım coil whine sorunu yüzünden servise gönderdim 3 hafta sonra değişim iade raporu geldi hepsiburada değişim yapmak yerine para iadesi yaptı en son vatan bilgisayar kdv indirimnde Asus rog strix RTX2070 aldım onda da bu sorun çıktı ?

nivida gt610 hurdası :D

casper0007, 1 dakika önce yazdı:

nivida gt610 hurdası :D

sizde böyle driver sorunu olması normal ? ama benim bahsettiğim ekran kartı güncel bir ekran kartı ve böyle driver sorunları olamaz olmamalı ama sorun driver sorunu değil çünkü olay günlüğünde uyarı düzeyi önemli olarak belirtiliyor

MaDLoCK, 7 saat önce yazdı:

Yeni cihaz daha 1 aylık bu tür işlere kalkışmak yerine garantiye göndermek daha mantıklı değilmidir?

sırf bu çakışma uyumsuzluk gibi sorunlar yaşamamak için hem anakart hemde ekran kartını asus marka aldım aldım buna rağmen yine çakışma sorunumu yaşıyorum acaba eski ekran kartım asus gtx 550 ti ve onda bu sorunu yaşamadım yeni ekran kartını aldıktan 2 hafta sonra bu sorunu yaşamaya başladım tek yol servise göndermekmidir acaba?

bunun driver ile alakalı olduğunu düşünmüyorum çünkü hem windows 10 1903 hemde 1809 sürümlerini denedim ve bu hata kodları devam ediyordu.

sizde de aynı problem mi var?

Ben farklı model kullanıyorum. Bazı yabancı ve yerli forumlarda siyah ekran sorunları gördüm bu yüzden servisi önerdim.

Asus anakart ise sorun çıkması normaldir.. Asus kartlar sivri zekalı olduğu için en ufak sorunda kendini devre dışı yapiyor.. Farklı bir anakart olsa iyiydi... En iyisi servis e götürmeniz

hasan835, 5 saat önce yazdı:

üstad, geçmiş olsun, bence iade et, etmeden önce sfc /scannow ile başlatıp sonuç raporunu görseydin,

kendi forum sayfalarını inceledinmi incelemediysen, incele derim, 

Please register to see this content.

ATA Sözü; (ağacın gövdesine kurtçuk girdimi, hayır gelmez derler)

saygılarımla;

Vatan bilgisayara teslim ettim sorun ekran kartında başka teste gerek duymadım

DJ_Rush, 2 saat önce yazdı:

Farklı bir ekran kartı ile değişim iste, bu kart kronik sorunlu.

Rtx serisi sorunlu yani. 2070 ve 2080 lerde hep şikayet var.

Vatan bilgisayara teslim ettim ve iade talep ettim yeni çıkacak rtx 2070 super modelini almayı düşünüyorum söylenen doğruysa 499 $ dan satılacakmış  aşağı yukarı 5 bin tl civarlarında satılır diye tahmin ediyorum asus tan başka bir markada almayı düşünmüyorum nedeni ise aura özelliğini uyumlu bir şekilde kullanmayı istediğimden.

Edited by MaDLoCK
  • Like 1

Beyler ekran kartını vatana teslim etmiştim yaşadığım sorundan dolayı ve az önce aynı sorunu tekrar yaşadım görüntü ve ses aynı anda dondu hoparlörden tuhaf bir ses çıkıyordu sonrasında ekran karardı ve reset atana kadar görüntü gelmedi olay günlüğünde yine 41 hata kodu var başka nerden kaynaklanıyor olabilir birazdan memtesti açıp pc yi sabaha kadar açık bırakıcam başka nerde sorun olabilir?

STAN, 10 saat önce yazdı:

memtest 120 saat sürer o da 5 gün gece gündüz

Dün memtest86 yı netten indirip flaşhbelleke yazdırdım sonrada pc yi yeniden başlatım flaşbelleki boot ettim testi gece11 gibi başlattım sabaha karşı 3 gibi baktığımda bitmişti ve sorun yoktu ram sağlam gözüküyor

MaDLoCK, 13 saat önce yazdı:

Beyler ekran kartını vatana teslim etmiştim yaşadığım sorundan dolayı ve az önce aynı sorunu tekrar yaşadım görüntü ve ses aynı anda dondu hoparlörden tuhaf bir ses çıkıyordu sonrasında ekran karardı ve reset atana kadar görüntü gelmedi olay günlüğünde yine 41 hata kodu var başka nerden kaynaklanıyor olabilir birazdan memtesti açıp pc yi sabaha kadar açık bırakıcam başka nerde sorun olabilir?

Tüm herşeyi gözden geçirmeni tavsiye ederim, belki de hard diskte badsector oluşmuş olabilir. Donma sorunlarını ancak hard diskten yapacağını tahmin ediyorum, bir diğer ihtimal anakart'ın kuzey köprüsünde de bir problem olabilir. Sorunun power supply değil gibi düşünmekteyim. Tamamen chipset arızası gibi görünüyor, yıllar önce bende aynı sorunu yaşamıştım. Bilgisayar masamın üzerine süt dökülüp, sütün anakarta kadar sızmasından dolayı kuzey köprüsünün sorunlu bir şekilde çalıştığını farkettim. Ekran kartı taktığım zaman, sisteme hiçbir şekilde görüntü gelmiyordu. Geldiği zamanda da,  sistemi en fazla 30 dakika kadar kullanabiliyordum. Daha sonrasında anakartın onboard ekran kartını kullanmaya başladım, yine aynı şekilde sorun devam ediyordu. Minimum 30 dakika kadar sistemi kullanabiliyordum, herhangi bir oyunu çalıştırdığım zaman, sistem mavi ekran verip sistemi yeniden başlatıyordu. Mavi ekrandan sonra ekrana bir müddet görüntü gelmiyordu. Ta ki chipsetin soğumasını bekleyene kadar, daha sonrasında chipset üzerine fan koyup kullanıyordum. Tabii ki de çözüm vermiyordu, sadece kullanım süresini arttırıyordum. Onun dışında pek bir etkisi olmadı, bu arada bu sorunu yaşadığım anakartın markası asustu, lga 775 chipsetliydi. Yani demem o ki oldukça eski bir anakarttı, daha sonrasında gigabyte anakart aldım, halen daha kullanıyorum. Bir problemi olmadı şu ana kadar ?