Jump to content

Ryzen Işlemcilerde %100 Cpu çözümü

neskali
 Share

Recommended Posts

Merhaba arkadaşlar ;

Yeni topladığım  sistemde canımı çok sıkan sorunumu çözdüm faydalananlar olur diye bu konuyu açtım .. ( İnternetin yardımıyla tabi ) .....

Sistemim ;

Ryzen 2600 x , Msi b450m pro vdh plus , 16 gb corsair ddr4 3000 mhz ram , msi armor rx 590 , 480  gb kingston ssd , Sunbeam core contact frezzer kule tipi soğutucu , thermaltake wiev27 600 w 80+ kasa

İşlemciyi sürekli aniden %100 e çıkarıyodu sıcaklıklarda çok fazlaydı çözümüm ;

Güç seçeneklerin den İşlemci güç yönetimi >En düşük işlemci durumu > %5 olarak yaptınmı düzeliyor .....  Sonrada Dengeli güç ayarlarını seçiyorsun yoksa aniden yine %100 lere fırlıyor ..... yolu takip edip güç profilinide dengeli yaptıktan sonra bi sıkıntı kalmadı ;
+ olarak bazılarıda bu sıkıntıyı bundan yaşamışlar windows update de bu sorunu yapıyor başlat >çalıştır > msconfig > hizmetler > windows update tikini kaldırıp yeniden başlatabilirsiniz .....

12.png.674585ce3f02e1041228b5111e120ac0.png

Buda yeni sıcaklıklar 60 derecelerde geziyordu işlemci anakartda 47 lerde Yaklaşık 2 saat oyunun ardından sıcaklıklar ;

15.png.dffc44a32fc4343acaf63977c26895a3.png

Edited by neskali
  • Like 2

• neskali changed the title to Ryzen Işlemcilerde %100 Cpu çözümü
hasan835, 32 dakika önce yazdı:

üstad, yukarıda vermiş olduğun bilgi çok önemli,  güç seçeneklerinin yanı sıra, katkı olur düşüncesiyle, 

1- TrkWks
2- FdResPub
3- CscService
4- DPS
5- WMPNetworkSvc
6- AppMgmt
7- bthserv
8- EFS
9- iphlpsvc
10- TabletInputService 

services.msc'den bu 10 kalemi de devre dışı bırakmakta çok yararı var, 

ayrıca, services.msc'den windows modül yükleyicisi (elle), windows update (elle) yapılmasında çok büyük yarar vardır, malum yaz mevsimindeyiz sıcaklarda artarak devam ediyor,

bu ayarlar yapılması halinde PC'nin daha stabil çalışması sağlanmış olur,

saygılarımla;

Kattığınız değer için bende size teşşekür ettim dediklerinizle alakalı sordum şöyle bi araç yapmış widows 10 da denedim oldu ;

Link sordumun sitesine gitmediğinden ekliyim aracı ;

Please register to see this content.

Edited by neskali
  • Like 1

neskali, Bir saat önce yazdı:

Merhaba arkadaşlar ;

Yeni topladığım  sistemde canımı çok sıkan sorunumu çözdüm faydalananlar olur diye bu konuyu açtım .. ( İnternetin yardımıyla tabi ) .....

Sistemim ;

Ryzen 2600 x , Msi b450m pro vdh plus , 16 gb corsair ddr4 3000 mhz ram , msi armor rx 590 , 480  gb kingston ssd , Sunbeam core contact frezzer kule tipi soğutucu , thermaltake wiev27 600 w 80+ kasa

İşlemciyi sürekli aniden %100 e çıkarıyodu sıcaklıklarda çok fazlaydı çözümüm ;

Güç seçenekleri nden aşağıdaki yolu takip edip güç profilinide dengeli yaptıktan sonra bi sıkıntı kalmadı ;
+ olarak bazılarıda bu sıkıntıyı bundan yaşamışlar windows update de bu sorunu yapıyor başlat >çalıştır > msconfig > hizmetler > windows update tikini kaldırıp yeniden başlatabilirsiniz .....

Buda yeni sıcaklıklar 60 derecelerde geziyordu işlemci anakartda 47 lerde Yaklaşık 2 saat oyunun ardından sıcaklıklar 

sorun dengeli/nihai performans/yüksek performans profil isminde değilde içinde hangi ayardan dolayı oluşuyor onuda bulursanız söylerseniz çok iyi olur

EgeGrkn, 14 dakika önce yazdı:

sorun dengeli/nihai performans/yüksek performans profil isminde değilde içinde hangi ayardan dolayı oluşuyor onuda bulursanız söylerseniz çok iyi olur

Resim de koymuştum orayı üstad İşlemci güç yönetimi >En düşük işlemci durumu > %5 olarak yaptınmı düzeliyor .....  Sonrada Dengeli güç ayarlarını seçiyorsun yoksa aniden yine %100 lere fırlıyor .....

Varsayılan En düşük işlemci durumu > %100 olarak geliyor windows 10  da Performans modunda vs....

Edited by neskali