Jump to content

Pascal Multiboot Geri Dönebilir (yeniden!)

semsibey
 Share

Recommended Posts

bypascal, 11 saat önce yazdı:

İstediğiniz win seçeneğini kendiniz içine atıp kullanabileceksiniz, bu yüzden kim hangi versiyonu isterse kullanır.

İcinde çokça disk utilleri olduğu için extra dan bir program düşünmedik.. zaten bir çok araç mevcut..

Her isteğe, her ihtiyaca cevap vermeniz mümkün değil elbet; fakat Ubuntu ve Elementary OS kullanan bir çok insan olsa da daha büyük çoğunluk bunu kullanmayacak, flash diskten silecektir. Bu iki işletim sisteminin olmadığı ikinci bir alternatif yapmayı düşünüyor musunuz ya da arayüzden bu iki kutucuğu silmenin bir yolu olacak mı?

bypascal, 11.07.2019 - 18:22 yazdı:

Kısaca bir mantık açıklaması yapayım..

Sistem bilindiklerin dışında farklı olacak uefi için fat den boot olup kurulumu NTFS deki wim yada esd lerinizden yapacak.. legacy de ise normal şekilde NTFS partitionla grub4 üzerinden boot olup grafiksel menüyü ve dos menüyü açıp win, linux, vs kurulumlarini yapabileceksiniz. Sistemin boot imajını bir program aracıyla USB belleğe kazandirdiktan sonra diğer içeriği komple belleğe kopyalayarak multiboot hazır hale getirmiş olacaksınız.. gayet basit pratik ve kullanışlı olacak.. güncelleme içinde isonuzun içinden sadece install.wim veya esd dosyasini ilgili klasöre atarak hem uefi hemde legacy Windows unuzu güncellenmiş olacaksınız.. şimdilik durum bu..

Not: biri sergei mi demişti ?

Sergei yi hiç kullanmadım içeriğini de hatırlamıyorum ama kurulum ve kullanım olarak senin multiboot çalışmalarının üstüne çalışma göremedim. Şimdi b.klamak gibi olmasın ama görüntü olarak İzmir multiboot güzel görünüyordu ama onun da flash a yada taşınabilir diske yazımı hiçbir zaman anlatıldığı gibi olmadı yada ben yazmayı başaramadım ama son birkaç aydır duyduğuma sevindiğim tek haber senden geldi pascal. Umarım daha uzunca süreler buralarda olup bizlerle güzel çalışmalarını paylaşmaya devam edersin...

Bu arada halen taşınabilir 2 adet diskim var ve her ikisinde de senin v3 yüklü.?

• Like 1

helehoyni, 12 saat önce yazdı:

Her isteğe, her ihtiyaca cevap vermeniz mümkün değil elbet; fakat Ubuntu ve Elementary OS kullanan bir çok insan olsa da daha büyük çoğunluk bunu kullanmayacak, flash diskten silecektir. Bu iki işletim sisteminin olmadığı ikinci bir alternatif yapmayı düşünüyor musunuz ya da arayüzden bu iki kutucuğu silmenin bir yolu olacak mı?

Şu anda ikinci bir projeyi düşünmüyorum hatta artık bu son proje.. menüde değişiklik olmayacak yada yapılamayacak.. zaten görüntünün ne önemi varki, önemli olan işlevi degilmi?

mustafakarasan, 10 saat önce yazdı:

lazesoft şifre kırma olabilir

Şifre kırma ile ilgili içinde bir çok util mevcut..

agsalman, 7 saat önce yazdı:

Sergei yi hiç kullanmadım içeriğini de hatırlamıyorum ama kurulum ve kullanım olarak senin multiboot çalışmalarının üstüne çalışma göremedim. Şimdi b.klamak gibi olmasın ama görüntü olarak İzmir multiboot güzel görünüyordu ama onun da flash a yada taşınabilir diske yazımı hiçbir zaman anlatıldığı gibi olmadı yada ben yazmayı başaramadım ama son birkaç aydır duyduğuma sevindiğim tek haber senden geldi pascal. Umarım daha uzunca süreler buralarda olup bizlerle güzel çalışmalarını paylaşmaya devam edersin...

Bu arada halen taşınabilir 2 adet diskim var ve her ikisinde de senin v3 yüklü.?

Görüntü benim için önemli değil açıkçası, önemli olan stabil pratik kullanimli olması ve bir çok ihtiyaca cevap vermesidir.. yoksa menü işin görüntü tarafıdır ama sonuç olarak tabiki oda güzel olmalı..

• Like 1

caprice77, 5 saat önce yazdı:

Çıktığı günden bu yana aktif olarak kullanıyorum, emeği geçen herkese teşekkürler, inşallah yeni sürümü de foruma hayırlı olur, bence tek eksiği uefi, uefi ve legacy tek partta çalışsın yeterli.

Uefi ve legacy aynı Windows setup ini kullanacak.. ?

hadibeolsun, 34 dakika önce yazdı:

İçeriğine ekleyeceğimiz ISO kalıbı veya install.wim artık neye uyumluysa diyelim

UEFI+LEGACY KALIBI birleştirilmiş olarak mı patch edeceğiz yoksa ayrı ayrı mı ?

UEFI ve Legacy nasıl tek partta çalışacak. Biraz bilgi verebilir misiniz? 

@bypascal  @semsibey

İso kalıbı yok wim veya esd olarak sistem çalışacak.. wim ve esd adında iki klasör olacak bunlardan birine uefi destekli install dosyani atiginzaman uefi kurulumunu yapabileceksin.  Sistem uefi için fat32 den Boot olacak ve NTFS deki wim den kurulumu yapacaktır..bu nasıl olacak dersen indirip uygulamalı olarak görebilirsin.. 

Yani sistem bu şekilde dizayn edildi.. fat32 deki prosedür sistemi uefiden başlatıp Windows kurulumuna aktaracak.. vs vs

Edited by bypascal

hadibeolsun, 2 dakika önce yazdı:

@bypascal   bakalım göreceğiz.

Rufush ile GPT formatında USB'e yazdırıp deneyeceğim.

UEFI + LEGACY kurulumlarını da tek tek kontrol ederek test edeceğim.

O zaman yorum yapacağım !  Şimdilik çalışmanızın burada yayınlanmasını bekliyorum.

İyi çalışmalar kolay gelsin @bypascal  @semsibey

Multiboot u rufus ile USB ye yazdiramazsiniz şayet ben yanlış anlamadiysam çünkü kurulum prosedür ü farklı olacak ama başka bir şeyden bahsediyorsaniz onu bilemiyorum..  tabiki multiboot denemelere ve testlere açık olacaktır.. bu multiboot daha öncede kendini ispat etmiş bir çalışmadır.. teşekkür ederim..

bypascal, 6 dakika önce yazdı:

Multiboot u rufus ile USB ye yazdiramazsiniz şayet ben yanlış anlamadiysam çünkü kurulum prosedür ü farklı olacak ama başka bir şeyden bahsediyorsaniz onu bilemiyorum..  tabiki multiboot denemelere ve testlere açık olacaktır.. bu multiboot daha öncede kendini ispat etmiş bir çalışmadır.. teşekkür ederim..

Bazı Multibootlar rufus ile USB'e yazdırılabiliyor ona göre ayarlayın lütfen. 

hadibeolsun, 4 dakika önce yazdı:

Bazı Multibootlar rufus ile USB'e yazdırılabiliyor ona göre ayarlayın lütfen. 

Ama onlar bazı multibootlar bizimki bu şekilde değil.. kurulumu farklı basit bir süreçten ibaret.. atom parçalamaya gerek kalmıyor.. yani malum her arkadaşımız bu konularda çok bilinçli değil o yüzden her kesime hitap etsin istiyoruz. Yani multibootu indirdiğinizde karşınıza bir kalıp dosyası ( iso vs ) olarak cikmayacak..

Edited by bypascal

bypascal, 16 dakika önce yazdı:

Ama onlar bazı multibootlar bizimki bu şekilde değil.. kurulumu farklı basit bir süreçten ibaret.. atom parçalamaya gerek kalmıyor.. yani malum her arkadaşımız bu konularda çok bilinçli değil o yüzden her kesime hitap etsin istiyoruz. Yani multibootu indirdiğinizde karşınıza bir kalıp dosyası ( iso vs ) olarak cikmayacak..

O zaman ilgili kurulumun USB'e yazma işlemini anlatan kısa bir video da çekerseniz çok iyi olur. Bende merak ettim gerçekten bakalım nasıl birşey bekliyor bizi.

Bu arada .Net Reactor işleminden anlar mısın.

Edited by hadibeolsun

hadibeolsun, 1 dakika önce yazdı:

O zaman ilgili kurulumun USB'e yazma işlemini anlatan kısa bir video da çekerseniz çok iyi olur. Bende merak ettim gerçekten bakalım nasıl birşey bekliyor bizi.

Tabii içinde olacaktır

m3hm3t1991, 3 saat önce yazdı:

Sergei Strelec olmayacak galiba eklemek mümkün olacak mı?

Yok olmayacak.. ekleme mümkün değil..

yy1980, 2 saat önce yazdı:

fragman ne zaman bitiyor.

Fragman değil de fikir alışverişi diyelim.. ne zaman çıkar diye soruyorsan biraz daha zaman var tam olarak daha bitmedi.

• Editor
Ghostmlt, 1 dakika önce yazdı:

hocam lütfen drive ekleyin yada yandex bide mega diğereri ücretli kimse indiremiyor

başka???

Adresini ver, elden teslim edeyim.. sen hiç yorulma 

• Like 1
  • Haha 3

• Editor
lord_figo18, Bir saat önce yazdı:

Üstad çalışmalarının devamını dilerim ? çalışma ne aşamada acaba testler ne zamana tamamlanır 

Çalışma tam halini  alması için dikkatle inceliyoruz..

Hafta sonuna yetiştirmeye çalışıyoruz..

Aksilik olmazsa İnşâAllah??

• Like 1

• Editor
semsibey, 2 saat önce yazdı:

başka???

Adresini ver, elden teslim edeyim.. sen hiç yorulma 

Ghostmlt, 2 saat önce yazdı:

hocam lütfen drive ekleyin yada yandex bide mega diğereri ücretli kimse indiremiyor

• Çalışma bizden. paylaşma bizden. Sadece indirip kullanmak sizden..
  • Bu kadar fedakarlık takdir edilmek yerine motivasyon bozmak pek hoş durmuyor...
  • 5$ bağış ile TNC SEVER olup tncdebrid güzelliğinden yararlanmakda mümkün..
  • Hiç TNC SEVER birinden böyle bir tepki gördünüzmü?
  • tnc severlerin keyfi yerinde??
  • Thanks 1

• Editor

m3hm3t1991, 10 saat önce yazdı:

Sergei Strelec olmayacak galiba eklemek mümkün olacak mı?

Kendi bootable ISO’nuzu Sergei vb. dos bootta ekleyeceğiniz bir menü çalışmaya eklenecek inş..

ana menü’de yer kalmadı Mehmet ?

Edited by semsibey
  • Thanks 1