Jump to content
Son zamanlarda artan kullanıcı hesap hırsızlıkları sebebiyle tüm kullanıcılara şifre sıfırlama maili gönderilmiştir. Lütfen güveli şifreler seçiniz. Mevcut e-mail adresinize erişemiyorsanız, en aşağıdaki destek linkinden bize ulaşınız. ×

Torrent Ile Indirilen Crackli Oyunlar Hakkında

patate2121
 Share

Recommended Posts

Merhabalar sayın forumdaşlarım;

Arkadaşlar ülkemizde dolar kurundan dolayı oyunların fiyatlarının geldiği nokta malumunuz, alamıyoruz oynayamıyoruz ama deliler gibi de oynamak istiyoruz dayanamıyoruz Torrent ile cracklisini bulup indiriyoruz en azından hikaye modlu oyunları bir şekilde oynayıp bitiriyoruz. Benim merak ettiğim şey şu bu crackli oyunlar bilgisayara zarar veriyor mu virüs giriyor mu yada daha başka zararları bulunuyor mu. Crackli oyun kurduktan sonra bilgisayarım yavaşlıyormuş gibi hissediyorum, geçenler de açtığım konudan bilenler bilir çok temiz bir format attım ve bilgisayarım şu an gerçekten nirvanayı yaşıyor, hiç crackli oyun kurmadım ve performansta deformasyon olmadı dün COD MW remastered indireyim dedim uTorrent programını indiriyordum ki Eset virüs olarak gördü ve sildi. Bu konu hakkında ne diyorsunuz ne yapmalıyım arkadaşlar Eset devre dışı bırakıp uTorrent kurayım mı, Crackli oyun indireyim mi bilgisayarıma zarar vermiş olur muyum ?

bilgisayarların çalışma mantığını biraz ele alalım, bilgisayarınızın belirli bir kapasitesi var. bu kapasiteyi siz sadece bilgisayarınızda bir işlem yaparken doldurmaya / kullanmaya başlıyorsunuz... crackli bir oyunu geçin isterseniz 10 terabaytlık bir yazılımı bilgisayarınıza kursanız bile çalıştırmadığınız sürece neden bu kapasiteyi kullanasınız? işlemciniz/raminiz veya harddisk/ssdniz bile kurulmuş olan hiçbir yazılım veya oyundan etkilenmez. sizin yaşadığınız sorun şu: eğerki ssd değilde hdd kullanıyorsanız ve diskinizde çok dosya varsa. siz herhangi bir dosyayı bilgisayarınızda açmak/çalıştırmak istediğinizde hddde o dosyanın bulunması zaman alacağından bir gecikme yaşarsınız. ssdde ise bu olmaz. eski zamanlarda birkaç repacker veya warez içerik üreten insan ürettiği crack ve patchlerin içine zararlı kodlar barındıran birkaç script veya malware yerleştiriyordu. ancak son 7 senedir ben hiçbir crack/patch dosyasında herhangi bir zararlı yazılıma rastlamadım... peki neden ücretsiz yapılıyor paylaşılıyor, babasının hayrınamı dersenizde cevabı şu kadar açık: ben neden işletim sistemi yapıp paylaştım 7 sene, veya tweak yazılımı yaptım paylaştım? çünkü en iyisini kendim yaptığımı düşündüğüm ve rekabet ortamında birinci olmak istediğim ve bununla tatmin olduğum için. crack üreten insanlar arasında çok büyük bir rekabet ve tatmin olma duygusu var ayrıca bağışlardanda para kazanıyorlar. bu sebeple crack ve patchler üretiliyor. open source yazılım akımını işin içine katmıyorum bile zaten. bunun dışında performans konusuna geri dönecek olursak, dediğim gibi oyun veya yazılım veya film kaydetmekle ssdyi doldurup taşırmakla performans kaybı yaşamazsın. bu en yaygın bilinen yanlıştır.  formattan sonra sistemin hızlanmasının tek sebebi kullandıkça diskin herbir köşesine dağılan dosyaların tekrar birleşmiş olması ve tek hamlede bilgisayarın ihtiyacı olan tüm dosyalara erişebilmesini sağlamanızdır. virüs konusuna tekrar dönecek olursakda eset kaspersky vb firmalara bu oyun ve yazılımları üreten firmalar crack ve patchlerle ilgili rapor verirler ve engelletirler. ayrıca mantıken zaten antivürs programları bir zahmet crack ve patcher tarzı uygulamaları engellesinler değilmi? ve son olarakda bilgisayara zarar vermek dediğiniz şey nedir? donanımsal bir zarar zaten istesende çok uğraşsanda veremezsin çünkü bu soruları soran birisinde o kadar bilgi birikimi olamaz. yazılımsal zarardan bahsediyorsanda "çok temiz bir format attınız" tekrar atabilirsiniz. antivirüs kullanmayan ve bilgisayarda yapmadığını bırakmayan birisiyim hayatımda 1 kere sorun yaşamadım.

• Like 2

EgeGrkn, 9 dakika önce yazdı:

Çok açıklayıcı olmuş öncelikle çok teşekkür ederim. uTorrent programını daha indirme aşamasında virüs olarak görüyor hocam, Crack değil kurmam gereken uTorrent programının .exe dosyasını Eset Nod32'nin virüs programı olarak görmesi garip değil mi? Ben de ilk defa yaşadım. O halde Eset'i devre dışı bırakıp indiriyorum.

SSD olayında çok çok haklısın hocam ama notebook'a masraf yapmak istemiyorum nasip olursa ilerleyen zamanda sistem toplamak için siz forumdaşlarımdan tekrar tavsiye alacağım şimdilik bununla idare etmeye çalışıyorum ekonomik olarak müsait durumda değilim. 

Yazınızda çok haklısınız bende bir örnek vermek istedim mesela  cd den bir fim seyrediyorsunuz ve ileri sardınız cd daha hızlı dönmeye başlar çünkü cd ler arka kısmına o filmi yazar ve o yazdığı noktaya gelmeye çalışır ancak bir flash bellek kullanırsanız ileri sardığınızda hemen gelir çünkü o noktayı kendi içerisinde hemen bulur ssd de aynı biçimde çalışır yazma yoktur direk kaydeder ancak bir hdd kullanıyorsanız hdd kendi içine onları yazar siz ne kadar dosya indirirseniz bilgisayarda bir uygulama açacağınız zaman kendi içinde uygulamayı yazdığı yeri bulmaya çalışır ki bu bilgisayarınızda bulunan uygulama sayısına bağlı bir süre alır

patate2121, 3 saat önce yazdı:

Merhabalar sayın forumdaşlarım;

Arkadaşlar ülkemizde dolar kurundan dolayı oyunların fiyatlarının geldiği nokta malumunuz, alamıyoruz oynayamıyoruz ama deliler gibi de oynamak istiyoruz dayanamıyoruz Torrent ile cracklisini bulup indiriyoruz en azından hikaye modlu oyunları bir şekilde oynayıp bitiriyoruz. Benim merak ettiğim şey şu bu crackli oyunlar bilgisayara zarar veriyor mu virüs giriyor mu yada daha başka zararları bulunuyor mu. Crackli oyun kurduktan sonra bilgisayarım yavaşlıyormuş gibi hissediyorum, geçenler de açtığım konudan bilenler bilir çok temiz bir format attım ve bilgisayarım şu an gerçekten nirvanayı yaşıyor, hiç crackli oyun kurmadım ve performansta deformasyon olmadı dün COD MW remastered indireyim dedim uTorrent programını indiriyordum ki Eset virüs olarak gördü ve sildi. Bu konu hakkında ne diyorsunuz ne yapmalıyım arkadaşlar Eset devre dışı bırakıp uTorrent kurayım mı, Crackli oyun indireyim mi bilgisayarıma zarar vermiş olur muyum ?

Yasal bile olsa güvenlik sorunu bana göre lisanslı yazılımlar da da var. Crackli oyunların eksi yönü muhtemelen yasal hak arama da yaşayacağın sıkıntılar olabilir. Performans konusuna da gelince de kişisel deneyimlerime göre crackli ile yasal arasında çok büyük performans farkı olduğunu düşünmüyorum. Bazı oyunların cracklenmesinde sıkıntı olabiliyor. Bundan dolayı hatalar verebiliyor yada sıkıntılar çıkarabiliyor. Ancak şunu yazabilirim. Bu konuya bir dönem kafayı takmış birisi olarak Windows dahil birçok deneme yaptım ve hissedilir bir performans farkı göremedim. Birçok oyununda sırf merakımdan dolayı yasal ve korsan sürümlerini indirdim, oynadım. Fark göremedim. Çok ciddi performans düşüklüklerinin daha çok kullanımla alakalı olduğunu düşünüyorum. Crackli yazılım paylaşan bir platforma elbette güvenemezsin ancak her yerden indirmemeni tavsiye ederim. Crackli oyunlardan daha çok trainer, hile v.s paylaşan sitelerde çok dikkatli olmanı da tavsiye ederim. Bu tür siteler çok ciddi virüsler barındırabiliyor. Ben oyun indirmek istediğimde sorunsuz paylaşım yapan bir rus sitesi var oradan indiriyorum. Ve pc performansı açısından herhangi bir sorun yaşamadım. Eset konusuna gelince yıllardır kullandığım bir antivirüs olduğu için şunu yazabilirim. Bazen çok gereksiz sıkıntılar çıkarabiliyor. Özellikle kurarken potansiyel tehditlerde uyar v.s gibi seçenekleri uyguladıysan bu tür şeyler olabiliyor. Yazdıklarımdan da korsan oyun kullan gibi bir sonuç çıkarma. Maddi olarak karşılayabileceksen yasal olanı tercih etmen en doğrusu. Humblebundle, epicbundle, uplay, origin, steami takip edersen arada güzel oyunları bedava verebiliyorlar. Twitch v.s takip ediyorsan bazen oradan da çekilişler oluyor yasal oyunlar kazanabilirsin. Ya da forumlar bazen bu tip çekilişler yapabiliyorlar. Ben bu şekilde arma, arma2, arma3, outlast, rust, dead space v.b oyunlar kazandım. İllaki güncel oyunlar olacak diyorsan, ya yasal olarak satın alacaksın yada güvenilir bir siteden indireceksin... (Yazdıklarım tamamen kişisel deneyimlerim.)

• Thanks 1