Jump to content
Son zamanlarda artan kullanıcı hesap hırsızlıkları sebebiyle tüm kullanıcılara şifre sıfırlama maili gönderilmiştir. Lütfen güveli şifreler seçiniz. Mevcut e-mail adresinize erişemiyorsanız, en aşağıdaki destek linkinden bize ulaşınız. ×

Telefonun Bilgisayara Göre Kapasitesi Konusu

abdulhey_
 Share

Recommended Posts

Bende Lenovo P2 Telefon var.  bakım programı olarak Clean master kullanıyorum. promram bir günlük kullanım sonunda ortalama 600-700 mb gereksiz dosya uyarısı veriyor ve temizlemeye yönlendiriyor. birde arka planda Dolphin de özellikle fazla sekme açarsam ya atıyor kapanıyor bir kaçda uygulama daha açmışsam  %35 ram kaldı yetersiz ram uyarısı veriyor. 

Telefonun 4 gb ram i var. 8 çekirdekli 2.0ghz işlemcisi var.   https://www.epey.com/akilli-telefonlar/lenovo-p2.html burda tüm ayrıntılarına bakabilirsiniz.  Bilgisayarla kıyaslamak ne kadar doğru olur bilmiyorum  https://www.asus.com/tr/Tower-PCs/CM6870/ bilgisyarımda bu. 

Bilgisayarda bazan sayısız sekme açıyorum. uygulama açıyorum.  telefonunkine yakın ram kullanıyor rakam olarak yani onun işlemcide intelcore petium 7 3. nesil ama hiç kasma sıkışma olmadan çalışıyor.

yani telefonun donanımıda fena değilken niye böyle hemen uyarılar vermeden çalışmaya devam etmiyor?

abdulhey_, 9 dakika önce yazdı:

Bende Lenovo P2 Telefon var.  bakım programı oboşaltıylean master kullanıyorum. promram bir günlük kullanım sonunda ortalama 600-700 mb gereksiz dosya uyarısı veriyor ve temizlemeye yönlendiriyor. birde arka planda Dolphin de özellikle f700mbsekme açarsam ya atıyor kapanıyor bir kaçda uygulama daha açmresam  %35 rvbm kaldı yetersiz ram uyarısı veriyor. 

Telefonun 4 gb ram i var. 8 çekirdekli 2.0ghz işlemcisi var.    burda tüm ayrıntılarına bakabilirsiniz.  Bilgisayarla kıyaslamak ne kadar doğru olur bilmiyorum  

Please register to see this content.
 bilgisyarımda bu. 

Bilgisayarda bazan sayısız sekme açıyorum. uygulama açıyorum.  telefonunkine yakın ram kullanıyor rakam olarak yani onun işlemcide intelcore petium 7 3. nesil ama hiç kasma sıkışma olmadan çalışıyor.

yani telefonun donanımıda fena değilken niye böyle hemen uyarılar vermeden çalışmaya devam etmiyor?

Çünkü sistemlerin çalışma mantıkları farklı.

Windows HDD/SSD üzerinden çalışıp ilgili parçacığı RAMe yüklerken Android ise tüm sistemi RAM üzerinden çalıştırır. Tüm sistem RAM üzerinde iken açılan her uygulama da RAM üzerine biner.

İşlemci ile bahsettiğiniz konunun bir önemi bulunmamakta.

Androidde asla ve asla clean master, dolphin browser vb kullanmayın. Dolphin de gizlilik diye birşey yok. Tüm veriler önce çin'e sonra da google kullanmasanız dahi google a gidiyor. Tonla ispatı internette mevcut. Kaynak kodları sıkıntılı bir program o.

Clean Master da öyle...

Bir de onun sildiği herşey yalan aslında. 700mb Silmiyor. Demin dediğim gibi ram üzerindeki uygulamaları siliyor. Yani ram i boşaltıYor. Aynı uygulamayı tekrar açınca da uygulama yavaş açılıyor, işlemciye fazla yük biniyor, cihaz ısınıyor, pil ömrü azalıyor. Kesinlikle ve kesinlikle zerre kadar yararı olmayan ama zararı olan bir program. Kullanmayı bırakın, telefonunuz daha rahat edecek emin olun. Çöp temizlemek için tutuşursanız illa olsun derseniz android için revo uninstaller kurun. Ya da CCleaner. (Ccleaner da sıkıntılı ve güvenilmez ama yine de Clean Master ile kıyaslarsak melek gibi)

• Like 1

Frankger, 11 dakika önce yazdı:

Çünkü sistemlerin çalışma mantıkları farklı.

Windows HDD/SSD üzerinden çalışıp ilgili parçacığı RAMe yüklerken Android ise tüm sistemi RAM üzerinden çalıştırır. Tüm sistem RAM üzerinde iken açılan her uygulama da RAM üzerine biner.

İşlemci ile bahsettiğiniz konunun bir önemi bulunmamakta.

Androidde asla ve asla clean master, dolphin browser vb kullanmayın. Dolphin de gizlilik diye birşey yok. Tüm veriler önce çin'e sonra da google kullanmasanız dahi google a gidiyor. Tonla ispatı internette mevcut. Kaynak kodları sıkıntılı bir program o.

Clean Master da öyle...

Bir de onun sildiği herşey yalan aslında. 700mb Silmiyor. Demin dediğim gibi ram üzerindeki uygulamaları siliyor. Yani ram i boşaltıYor. Aynı uygulamayı tekrar açınca da uygulama yavaş açılıyor, işlemciye fazla yük biniyor, cihaz ısınıyor, pil ömrü azalıyor. Kesinlikle ve kesinlikle zerre kadar yararı olmayan ama zararı olan bir program. Kullanmayı bırakın, telefonunuz daha rahat edecek emin olun. Çöp temizlemek için tutuşursanız illa olsun derseniz android için revo uninstaller kurun. Ya da CCleaner. (Ccleaner da sıkıntılı ve güvenilmez ama yine de Clean Master ile kıyaslarsak melek gibi)

O zaman ram i çok olan telefonlarmı çıkacak veya biz alırken rami çok olan telefonmu alacağız? 

Dolphine adobe flash player  ve adblock için alışmıştım galiba. ama geçen baktım adobe flash player i bulamadım ayarlarda..?  Ben temizlik için tutşmuyorumda temizlemesen bu sefer katlanarak arttığını gösteriyor .bu durumda ne yapacağız çöp dosyalar her gün biriksinmi? Teşekkürler..

abdulhey_, 5 dakika önce yazdı:

O zaman ram i çok olan tesrfonlarmı çıkacak veya biz alırken rami çok olan telefonmu alacağız? 

Dolphine tarayıcıdash player  ve adblock içi1mb lışmıştım dealiba. ama geçen baktım adobe flash player i bulamadım ayarlarda..?  Ben temizlik için tutşmuyorumda temizlemesen bu sefer katlanarak arttığını gösteriyor .bu durumda ne yapacağız çöp dosyalar her gün biriksinmi? Teşekkürler .

Bu da yanlış. Android için 2GB Ram den fazlası yalan. Geri kalan tüm RAM satış pazarlamasından ibaret. Tüketiciyi kandırmak amaç. Tüketiciye bak daha çok RAM var diyor. Tüketici ne aldığını, neye yaradığını bilmeden alıyor...

Android çalışma mantığı 2gb RAM e göre tasarlanmıştır. Yani max 2GB RAM dolunca kendisi otomatik olarak arka planı temizlemeye başlar. Temizlik programı adı altında sunulan ve palavra olan her programın işini aslında sistemin kendisi yapar. Çöp dosya diye bir kavram yok zaten. Çöp dosya nedir? Çöp dosya gereksiz yere çekilen resimdir, videodur. Gereksiz yere kurulan oyundur ve programdır. Bunun dışında ise tarayıcıdan çıkarken clear cache vb. Seçenekleri seçsen geriye bir şey kalmaz. Telefonda ara sıra boş klasörler oluşur, program ve oyunların oluşturduğu. Bunlardan da on bin tanesi 1mb yer tutmaz. Yani gerekli değil. Bir de lenovo genelde telefonlarında temizlik uygulaması tarzı Bir şey de barındırıyor bazen. O bile yeter artar bu tip şeylere. (Varsa eğer, yoksa gerek de yok.. Flash player a gerek yok. Çoğu site terketti. Çok eskilerinde var flash artık. Yerel tarayıcıyı kullan en güvenlisi inanki odur(chrome dan bahsetmiyorum. Normal düz tarayıcıdan bahsediyorum) bankacılıkta vs. Hepsinde ideal. Güvenli olsun ve herşeyi olsun dersen de Brave Browser, SRWare Iron (mükemmel ötesidir), Lunascape, Opera Browser (Opera Touch da fena değil) dan birini tercih et. Beğendiğin birini.Pratik olsun ve eklenti içersin dersen de Firefox ideal. (5-6 çeşit sürümü var bakarsın)

• Like 1

Clean Master kullanmak telefona başlı başına bir zarar.  Gereksiz, ne idüğü belirsiz vukuatlı bir program. Bence telefonda temizlik programları kullanmaya gerek yok. Ben kullanmıyorum bir eksiğini de görmedim telefon saat gibi çalışıyor. Size tavsiyem telefonu kendi haline bırakın; 2-3 günde bir kapatıp açın yeterli. Arada sırada da depolamadan önbelleği boşaltırsınız, o kadar. RAM kullanımını ise Windows ile karşılaştırmayın çünkü Android'te uygulamalar açıldığı zaman mümkün olduğunca ramde tutuluyor ki kullanıcının telefon kullanım deneyimi optimum seviyede olsun.

Frankger, 7 saat önce yazdı:

Bu da yanlış. Android için 2GB Ram den fazlası yalan. Geri kalan tüm RAM satış pazarlamasından ibaret. Tüketiciyi kandırmak amaç. Tüketiciye bak daha çok RAM var diyor. Tüketici ne aldığını, neye yaradığını bilmeden alıyor...

Android çalışma mantığı 2gb RAM e göre tasarlanmıştır. Yani max 2GB RAM dolunca kendisi otomatik olarak arka planı temizlemeye başlar. 

Tüketici ne aldığını bilmeden telefon alıyor da siz de yanlış biliyorsunuz. Android çalışma mantığı 2 gb ram'e göre falan tasarlanmamıştır; donanımdaki rame göre kullanım yapar. 

abdulhey_, 8 saat önce yazdı:

Bende Lenovo P2 Telefon var.  bakım programı olarak Clean master kullanıyorum. promram bir günlük kullanım sonunda ortalama 600-700 mb gereksiz dosya uyarısı veriyor ve temizlemeye yönlendiriyor. birde arka planda Dolphin de özellikle fazla sekme açarsam ya atıyor kapanıyor bir kaçda uygulama daha açmışsam  %35 ram kaldı yetersiz ram uyarısı veriyor. 

Telefonun 4 gb ram i var. 8 çekirdekli 2.0ghz işlemcisi var.    burda tüm ayrıntılarına bakabilirsiniz.  Bilgisayarla kıyaslamak ne kadar doğru olur bilmiyorum  

bilgisyarımda bu. 

Bende 2 yıldır aynı telefonu kullanıyorum. İlk kullandığım günkü gibi aynı hızda ve performansta. Telefonun ayarlar bölümünde kendine özel dosya temizliği uygulaması bulunuyor. Ben bu program haricinde program kullanmıyorum. Bu konuda şöyle bir denemem de oldu. Örnek Google Playde en yüksek dereceye ve en iyi kullanıcı yorumlarına sahip programın pro versiyonunu indirip telefonuma kurdum. 1-2 hafta sonra önce bu program ile tarama yaptım. Sonra telefonun kendi programı ile tarama yaptım. Play den indirdiğim program 900-950 mb temizlenecek dosya bulurken telefonun kendi programı 1600-1650 mb temizlenecek dosya buldu. Bence sende telefonun kendi programını kullanabilirsin. Tabi rom olarak custom rom kullanmıyorsan.

Tarayıcı olarak ben chrome kullanıyorum. Aynı anda 15-20 sekme açtığım zamanlar oluyor. Aynı şekilde hiç kasma v.s. olmuyor.

Belki de telefonda kullandığınız uygulamalardan kaynaklanıyordur sorununuz. Yüklü uygulamalarınızı kontrol etmenizde fayda var.

• Like 1

By_FaRuK, 14 dakika önce yazdı:

Bende 2 yıldır aynı telefonu kullanıyorum. İlk kullandığım günkü gibi aynı hızda ve performansta. Telefonun ayarlar bölümünde kendine özel dosya temizliği uygulaması bulunuyor. Ben bu program haricinde program kullanmıyorum. Bu konuda şöyle bir denemem de oldu. Örnek Google Playde en yüksek dereceye ve en iyi kullanıcı yorumlarına sahip programın pro versiyonunu indirip telefonuma kurdum. 1-2 hafta sonra önce bu program ile tarama yaptım. Sonra telefonun kendi programı ile tarama yaptım. Play den indirdiğim program 900-950 mb temizlenecek dosya bulurken telefonun kendi programı 1600-1650 mb temizlenecek dosya buldu. Bence sende telefonun kendi programını kullanabilirsin. Tabi rom olarak custom rom kullanmıyorsan.

Tarayıcı olarak ben chrome kullanıyorum. Aynı anda 15-20 sekme açtığım zamanlar oluyor. Aynı şekilde hiç kasma v.s. olmuyor.

Belki de telefonda kullandığınız uygulamalardan kaynaklanıyordur sorununuz. Yüklü uygulamalarınızı kontrol etmenizde fayda var.

Telefon un restart sorunu var. Baya azaldı,ayda 1 falan.. fakat tamamen bitmedi.  Kasmadan dolayı değil elimde değilken de atıyor gördüm bir kaç kez. Nedeni , bir sürü görúş var. Garanti 1 ay kaldı. Göndersem daha iyi olacağını sanmıyorum. Çok zararı yok ama bazan işlem yarıda kalıyor.

Bahsettigin uygulama hangisi ayarlardaki? Teşekkür ederim.

abdulhey_, 35 dakika önce yazdı:

Telefon un restart sorunu var. Baya azaldı,ayda 1 falan.. fakat tamamen bitmedi.  Kasmadan dolayı değil elimde değilken de atıyor gördüm bir kaç kez. Nedeni , bir sürü görúş var. Garanti 1 ay kaldı. Göndersem daha iyi olacağını sanmıyorum. Çok zararı yok ama bazan işlem yarıda kalıyor.

Ayarlar > Depolama > Alan Temizleme

• Thanks 1

TheRifleman, 2 saat önce yazdı:

Siz de yanlış biliyorsunuz. Android çalışma mantığı 2 gb ram'e göre falan tasarlanmamıştır; donanımdaki rame göre kullanım yapar. 

Hatalı olmuş, 2GB tan sonrası gereksiz ve saçma diyecektim. Anlamsız çünkü. Son yayınlanan SDK ve CDN de 390mb lık izin var uygulamalar için. Yani bir uygulama ölse dahi 390mb dan fazla yiyemez. Tabi telefonun iç işleyişi düzgün değilse, diğer programlar arkada çalışıyorsa izinsiz şekilde, ram şişecektir. Aksi halde yeni bir uygulama açılınca androidin kendisi arka plandaki en eski uygulamadan başlayarak tane tane uygulamaları siler. Gerekli ram miktarının %12 fazlasına ulaşana kadar devam eder süreç. Tarayıcıda çok sekme açıkken bir de oyun oynayınca fark etmişsinizdir ki, açık sekmelerin bazılarına geri dönünce sekme hafızadan çekilemez ya da çekilmesi uzun sürer ya da sayfayı otomatik yeniler bunun gibi bir durum. Android içeriğinde ne kadar az uygulama varsa telefon o kadar uzun ömürlü yaşar. Mümkünse 1 aydan fazla kullanılmayan tüm uygulamalar silinebilir(madem bir kaç ay ihtiyaç olmamış, öyleyse ihtiyaç olunca kurulup tekrar silinsinler. Gibi...

abdulhey_, 1 saat önce yazdı:

Üstad siz iyisimi telefonu garantiden tamire verin vede bir uyarı benim eşim ve çocuklarıma aldığım bir telefon çok da harika yalnız garantiden tamire giden bazı telefonlara tamir olmuyor size şimdiki değerini ödeyelim diyebiliyorlar bilginiz olsun.

Burak47, 3 saat önce yazdı:

Üstad siz iyisimi telefonu garantiden tamire verin vede bir uyarı benim eşim ve çocuklarıma aldığım bir telefon çok da harika yalnız garantiden tamire giden bazı telefonlara tamir olmuyor size şimdiki değerini ödeyelim diyebiliyorlar bilginiz olsun.

Kvk yı biliyorum ilk dokunmatik telefonum olan Nokia 5800 Xm den. Kavga gürültü 3. gönderişimde şarj sorunu nu halletmislerdi. Üstelik sıfır yeni telefon.

P2 vede böyle belirsiz bir konu, rom atıp gönderirler. Şikayet var comda aynı konuda bir sürü şikayet var.

Telefonumu değiştirdiğim beridir temizlik programı kullanmıyorum eski telefonda donanım iyi olsada sistem yavaş olduğu için bariz bi hızlanma oluyordu fakat yeni telefonda geçici bir etki genel manada hiçbir işe yaramadığı gibi telefonun uzun vadede şarjının çabuk bitmesine uygulamaların kapatıldığı için tekrar başlatılarak daha fazla şarj harcamasına neden oluyor tüm ayarları kapatılıp sadece haftada 1 kez önbellek temizliği için kullanılabilir sürekli kullanılmasına gerke yok hatta bunu ellede yapabilirsiniz programa gerek yok.

Tarayıcı olarak ise Opera öneririm ister Normal Kurun ister Beta şişme takılma hiçbirşey yok dolphinde şişme oluyor hızlı gibi görünsede siteleri çok yavaş açılıyor önbelleği çabuk doluyor reklam engelleyicisi stabil çalışmıyor.Opera öyle değil zararlı sitelerde uyarı çıkarıyor.Reklamı tam manasıyla engelliyor kaçırdığı çok az reklam var uzun kullanımda şişme yapmıyor belli bir sınırdan sonra önbelleğini temizlerseniz dahada stabil kullanırsınız.

Ek olarak eğer durumunuz varsa telefonunuzu değiştirmenizi öneririm

telefonunuzun fiyat bandındaki en iyi modellerden biridir.P2deki gibi yazılım sıkıntılarıda yoktur.

Edited by SoNKraL_
  • Like 1

SoNKraL_, 57 dakika önce yazdı:

Telefonumu değiştirdiğim beridir temizlik programı kullanmıyorum eski telefonda donanım iyi olsada sistem yavaş olduğu için bariz bi hızlanma oluyordu fakat yeni telefonda geçici bir etki genel manada hiçbir işe yaramadığı gibi telefonun uzun vadede şarjının çabuk bitmesine uygulamaların kapatıldığı için tekrar başlatılarak daha fazla şarj harcamasına neden oluyor tüm ayarları kapatılıp sadece haftada 1 kez önbellek temizliği için kullanılabilir sürekli kullanılmasına gerke yok hatta bunu ellede yapabilirsiniz programa gerek yok.

Tarayıcı olarak ise Opera öneririm ister Normal Kurun ister Beta şişme takılma hiçbirşey yok dolphinde şişme oluyor hızlı gibi görünsede siteleri çok yavaş açılıyor önbelleği çabuk doluyor reklam engelleyicisi stabil çalışmıyor.Opera öyle değil zararlı sitelerde uyarı çıkarıyor.Reklamı tam manasıyla engelliyor kaçırdığı çok az reklam var uzun kullanımda şişme yapmıyor belli bir sınırdan sonra önbelleğini temizlerseniz dahada stabil kullanırsınız.

Ek olarak eğer durumunuz varsa telefonunuzu değiştirmenizi öneririm

telefonunuzun fiyat bandındaki en iyi modellerden biridir.P2deki gibi yazılım sıkıntılarıda yoktur.

Evet P2 ye yakın ama toplamda P2 kadar iyi değil. Her şey ne kadar çabuk değer değiştirir oldu. Bu meizu, oppo bir kaç yıl önce 4 gözle bekleniyordu. Demin Teknosa ya  LG 43uk6950 plb ye tekrar bakmaya gittim. Ucuz şaşırdım diye burda yazmıştım. Bu sefer sordum. O TV niye olması gerektiğinden kötü görüntülü dedim. O teşhir ürünü gelin bakalım dedi gerek yok dedim.?  Bariz basit görüntü. Teknosa hic ucuza mal satarmı ya. Ordan telefonlara gittim çoğu bildigim telefon bir Oppo ax7 dikkatimi çekti. Gerçekten güzel dizayn ı var. Orda da yeni tezgahtar kız almışlar. Başladı bıdı bıdı anlatmaya. Ama gerçekten başarılı.  Oldukça empatik. Ben öylesine bakıyorum almıcam dedim. Şimdi baktım epey com dan Oppo ax7 ye göründüğü kadar iyi değilmiş. 

Şimdilik değiştirmeyi düşünmüyorum.  Yeniden başlama sorununu takip edicem. Tekrarlarsa aklımda yazılımsal hatta donanımlada ilgili bir kaç çözüm var aklımda. Onları denicem. Sonrasına bakıcam artık.