Jump to content
Son zamanlarda artan kullanıcı hesap hırsızlıkları sebebiyle tüm kullanıcılara şifre sıfırlama maili gönderilmiştir. Lütfen güveli şifreler seçiniz. Mevcut e-mail adresinize erişemiyorsanız, en aşağıdaki destek linkinden bize ulaşınız. ×

Xorboot Multiboot

mephistooo2
 Share

Recommended Posts

Emeğine sağlık  usta renksizinide yaptım ( ikonlarını sadece renksiz yaptım )   eğer becerebilirsem renksizden üzerine geldiği zaman renkliye geçerkende bi tık büyüyücek animasyon gibi görünücek ..... buraya jpeg atmak zorunda olduğum için kalitesi düştü resmin png de daha kaliteli .... 

Yaptım olduda biraz uğraş sonucu lakin mouse gelmiyor yön tuşlarıyla seçilebiliyor sadece mosue kullan seçeneğide tikli halbuki anlamadım ....

Menuyu yaptım on numara olduda henüz birşey başlatamadım tarif ettiğiniz şekilde sizin son Pe çalışmanızı bile başlatamadım herşeyi anlatıldığı gibi yapmama rağmen olmuyor .?  Denemeye devam .......

Please register to see this content.

Edited by neskali
  • Like 2

• 3 hafta sonra ...

image.png.25cd20bd41762bf6d632eac4a6a27a4b.png

image.png.c89412e88c33b97bc8ce8df5697f5f58.png

Video1-XORBOOT Loader Arayüz Tanıtımı-Avantaj-Dezavantajları

Video1 Sunu Dosyası: 

Video2-XORBOOT Text Arayüz ile Menü Tasarımı

Video2_Gerekli_Dosyalar

Grub4DOS tan XORBOOT u çalıştırma komutları

title XorBoot Loader
find --set-root --ignore-floppies --ignore-cd /boot/xorboot/xorboot.bin
chainloader /boot/xorboot/xorboot.bin

Video3-XORBOOT Grafik Arayüz ile Menü Tasarımı

Video3_Gerekli_Dosyalar

Video4-XORBOOT UEFI ile Text Menu Tasarımı

Video4_Gerekli_Dosyalar

AIBOOT main.cfg kodları

if [ "${grub_platform}" == "efi" ]; then
menuentry "[x] XORBOOT Loader(EFI)" --class os_win8 --hotkey="x"{
search --file --no-floppy --set=root /EFI/BOOT/xorbootx64.efi
chainloader /EFI/BOOT/xorbootx64.efi
}
fi

Video5-XORBOOT Grub2 üzerinden Calıştırma

XORBOOT için  AIOBOOT da main.cfg dosyasına yazılacak kodlar

if [ -e "/AIO/grub/xorboot" ]; then
	menuentry "[x] XORBOOT Loader(LEGACY)" --class os_win8 --hotkey="x" {
	echo "XorBoot Loader Başlatılıyor, Lütfen Bekleyin..."
	insmod ntldr
	ntldr /AIO/grub/xorboot
}
fi

Video5_Gerekli_Dosyalar :

Video6-XORBOOT Alt Menu Olusturma

EFI OFFSET ADRESI : 00026DD0

Video6_Gerekli_Dosyalar :

Video7 XORBOOT ile WINXP İşletim Sistemini Kurma

Video7_Gerekli_Dosyalar:  

Video8 XORBOOT da Easy Recovery Essentional PE Sistemleri Calistirma

Video8_Gerekli_Dosyalar:  

Video9-AIOBOOT ile XORBOOT u Grub2 de Legacy Mode da Yükleme

Video9_gerekli_dosyalar

Video10-XORBOOT ile Linux ve Windows ISO larını Calistirma

Video10_Gerekli_Dosyalar.rar = 

Video11-XORBOOT & YUMI ile LINUX Sistemleri Çalıştırma

YUMI WEB ADRESI  :   

Video11_Gerekli_Dosyalar :

Edited by crasadure
  • Like 5
  • Thanks 4

Çekilen videolar ilk konu başlığına eklenmiştir.konu içinde konuyu öğrenmek adına artık görsel videolar da mevcut.

Şimdi sıra bu konuda yapılan farklı projeleri bu başlık altında görmek beni hayli mutlu edecektir.

@neskali arkadaşımız  grafik arayüzü tasarlamış ancak arayüz üzerinde çalıştırmada sıkıntılar olduğunu belirtmiş.umarım videolardan sonra projenizi kaldığı yerden devam edin ve sonucu buradan paylaşın.

Eğer başarılı olursanız projenizi bu konu başlığı altında paylaşın. Grafik arayüzünüz gayet iyi...

Konuyu açan ve projeyi ortaya koyan @mephistooo2 üstada teşekkür ederim

Edited by crasadure
  • Like 3
  • Thanks 1

• Editor

@crasadure üstadın video anlatımları ilk mesaja eklenmiştir, üstat konuyla ilgili tekrardan video çekerse, o videolarda ilk mesaja eklenecektir.

Birçok multiboot projelerinde olduğu gibi XorBoot projesinde de TR forumlarındaki tek ve vazgeçilmez Türkçe kaynak TNCTR oldu.

MultiBoot olayına kafayı takan başta @crasadure @karadurak @serhat100 @UZUNLAR @awengers44 @By_FaRuK ve daha ismini şuan hatırlamadığım diğer üyelere çok teşekürler... :friends:

Edited by mephistooo2
  • Like 5
  • Thanks 3
  • Haha 1

crasadure, 25.08.2019 - 00:43 yazdı:

Ayrıca Grub2 üzerinden xorboot.bin dosyasini nasıl calistirabilecegime dair bilgisi olan varsa buraya kodlarını bir zahmet yaziversin .

xorboot a grub4dos üzerinden erişebilirsiniz ama Grub2 üzerinden erişim saglayamadim...

@mephistooo2 ve @crasadure üstad,

Grub2 üzerinden XorBoot Loader yüklemesini aşağıda verdiğim kod ve dosya ile yapabilirsiniz. Test ettim. Çalışıyor.

Cfg dosyası kodları :

if [ -e "/boot/grub/xorboot" ]; then
	menuentry "XorBoot Loader"   {
	insmod ntldr
	ntldr /boot/grub/xorboot
}
fi

İlgili Dosya :

** İlave bilgi olarak Grub2 menü üzerinden bütün Grub4Dos komutları bu yöntemle kullanılabilir. Zaten kullananlar biliyordur ancak kullanmayanlar için bilgi vermek istedim.

Verdiğim dosyayı Bootice programındaki "Grub4Dos Menu Editor" ile açarsanız içindeki Grub4Dos kodlarını göreceksiniz. Örnek görüntü aşağıdaki gibidir.  AIOBoot ta boot dizini farklı olduğundan bu dosya çalışmayacaktır. AIOBoot için verdiğim dosyayı bootice programı ile düzenleyip kullanabilirsiniz.

Böylelikle Grub2 için ilave Grub4Dos menü ihtiyacı kalmamış oluyor. ?

Bootice Grub4Dos Menu Editor Görüntüsü :

image.png.6771ddb090b1093a3b4cc441106598d4.png

Herkese kolay gelsin.

Edited by By_FaRuK
İlave bilgi
  • Like 3

By_FaRuK, 1 saat önce yazdı:

@mephistooo2 ve @crasadure üstad,

Grub2 üzerinden XorBoot Loader yüklemesini aşağıda verdiğim kod ve dosya ile yapabilirsiniz. Test ettim. Çalışıyor.

Cfg dosyası kodları :

if [ -e "/boot/grub/xorboot" ]; then
	menuentry "XorBoot Loader"   {
	insmod ntldr
	ntldr /boot/grub/xorboot
}
fi

İlgili Dosya :

** İlave bilgi olarak Grub2 menü üzerinden bütün Grub4Dos komutları bu yöntemle kullanılabilir. Zaten kullananlar biliyordur ancak kullanmayanlar için bilgi vermek istedim.

Verdiğim dosyayı Bootice programındaki "Grub4Dos Menu Editor" ile açarlarsa içindeki Grub4Dos kodlarını göreceklerdir. Örnek görüntü aşağıdaki gibidir.  AIONBoot ta boot dizini farklı olduğundan bu dosya çalışmayacaktır. AIOBoot için verdiğim dosyayı bootice programı ile düzenleyip kullanabilirsiniz.

Bootice Grub4Dos Menu Editor Görüntüsü :

image.png.6771ddb090b1093a3b4cc441106598d4.png

@By_FaRuK üstad;

Dediğin yöntemi denedim sonuç OLUMLU :) 

Öncelikle teşekkür ederim.

Ancak ben bu yöntemi önceden hep kullanmamıza rağmen neden bunu düşünmedim diye kendi kendime soruyorum...Demekki YAŞLANDIĞIMIZIN amereleri bunlar :) 

Grub2 den XORBOOT u çalıştırmak isteyenler  @By_FaRuK arkadaşımızın yöntemini kullansınlar...Yukarıda Video5 olarak konuyu anlattım arkadaşlar

Edited by crasadure

By_FaRuK, 1 saat önce yazdı:

Böylelikle Grub2 için ilave Grub4Dos menü ihtiyacı kalmamış oluyor

crasadure, 39 dakika önce yazdı:

Yukarıda Video5 olarak konuyu anlattım arkadaşlar

Siz üstatlar yapsın ben hazıra konacam,  bundan sonra böyleee     :D    şakası bir tarafa...  ben de biraz önce  bu problemi AIOBOOT ta farklı bir yöntemle çözmüştüm.  İlk fırsatta  küçük bir video ile paylaşacam.. Üstadlara tekrar tşk.  

• Haha 1

Selamlar.

Manuel olarak hem uefi hemde hem de legacy olarak xorboot usb yaptım. Aynı gerçek makinada Uefi kısmında bir sorun yok. Legacy kısmında ise format ekranında bu hatayı veriyor. Ayrıca xorboot legacy kısmına kxpe2 yi nasıl ekliyeceğim, wim mi iso dosyası olarak mı ekleme yapıcam. Wim olarak ekleyince hata veriyor 2.foto. Tşk. 

hikmetim, 26 dakika önce yazdı:

Selamlar.

Manuel olarak hem uefi hemde hem de legacy olarak xorboot usb yaptım. Aynı gerçek makinada Uefi kısmında bir sorun yok. Legacy kısmında ise format ekranında bu hatayı veriyor. Ayrıca xorboot legacy kısmına kxpe2 yi nasıl ekliyeceğim, wim mi iso dosyası olarak mı ekleme yapıcam. Wim olarak ekleyince hata veriyor 2.foto. Tşk. 

xorboot mbr den KXPE2 iso dosyasını direk gösterdim çalıştı.

hikmetim, 34 dakika önce yazdı:

xorboot mbr den KXPE2 iso dosyasını direk gösterdim çalıştı.

Sanal makinada aynı hatayı vermiyor. Bugün 4 farklı makinada denedim 2-3 yıllık makinalarda aynı hatayı verdi

dreaman26, 10 saat önce yazdı:

Paylaşım için teşekkür ederim,emeğinize sağlık.Cresadure hocam.Hdd den başlatmak için gereken (HDD) dosyasını paylaşabilirmisiniz.Şimdiden teşekkür ederim.

Video6-XORBOOT Alt Menu Olusturma

EFI OFFSET ADRESI : 00026DD0

Video6_Gerekli_Dosyalar : 

Edited by crasadure
  • Thanks 2

crasadure hocam teşekkür ederim,Aioboot'taki menülerimi xorboot dan kullanmaya karar verdim teker teker aktarıyorum şu ana kadar Easy recovery win10 ve xp kur'u çalıştıramadım.Bunlar için de bir çözümünüz varsa yardımcı olabilirmisiniz tekrar teşekkürler.

dreaman26, 5 dakika önce yazdı:

crasadure hocam teşekkür ederim,Aioboot'taki menülerimi xorboot dan kullanmaya karar verdim teker teker aktarıyorum şu ana kadar Easy recovery win10 ve xp kur'u çalıştıramadım.Bunlar için de bir çözümünüz varsa yardımcı olabilirmisiniz tekrar teşekkürler.

Henüz geniş zamanlı bakma şansım olmadı ama xorboot içinde çözüm bulamadığınız komutları grub4dos veya grub2 ile tek komut vererek menü içinde sadeliği koruyabilirsiniz.

awengers44, 53 dakika önce yazdı:

Henüz geniş zamanlı bakma şansım olmadı ama xorboot içinde çözüm bulamadığınız komutları grub4dos veya grub2 ile tek komut vererek menü içinde sadeliği koruyabilirsiniz.

xorboot aiboot içersinde alt menü olarak kullansak örnek veriyorum

Grup2 Boot

Grup4 Boot

Xor boot 

Pc kapa

Pc yeniden başla gibi

Hem legacy hemde uefi olmuş olmaz mı?

Not : Detaylı bilgim yok sadece tasarım açısından bakıyorum

hammer1284, 8 dakika önce yazdı:

xorboot aiboot içersinde alt menü olarak kullansak örnek veriyorum

Grup2 Boot

Grup4 Boot

Xor boot 

Pc kapa

Pc yeniden başla gibi

Hem legacy hemde uefi olmuş olmaz mı?

Not : Detaylı bilgim yok sadece tasarım açısından bakıyorum

Videoları izlemediniz sanırım, videolarda zaten uygulamayı dediğiniz gibi yapımı anlatıldı. 

Aioboot içerisinde xorboot ayrı bir alt Loader olarak eklendi ve diğer PE sistemlerin nasıl çağrıldığı anlatılıyor.

• Like 1

crasadure, Şimdi yazdı:

Videoları izlemediniz sanırım, videolarda zaten uygulamayı dediğiniz gibi yapımı anlatıldı. 

Aioboot içerisinde xorboot ayrı bir alt Loader olarak eklendi ve diğer PE sistemlerin nasıl çağrıldığı anlatılıyor.

sağ olun hocam indirdimde şuan üs bölgesindeyim izleyip uygulama fırsatım olmadı

dreaman26, 1 saat önce yazdı:

İsteğinizi müsait bir zamanda bakmaya çalışacağım, hatta elim olursa video çekmeye çalışırım.