Jump to content
Son zamanlarda artan kullanıcı hesap hırsızlıkları sebebiyle tüm kullanıcılara şifre sıfırlama maili gönderilmiştir. Lütfen güveli şifreler seçiniz. Mevcut e-mail adresinize erişemiyorsanız, en aşağıdaki destek linkinden bize ulaşınız. ×

Xorboot Multiboot

mephistooo2
 Share

Recommended Posts

curtcuk, 17 saat önce yazdı:

eksik yazmışım kusura bakma kmpe yi uefide  menüye  nasıl ekleyecegim dosya yolu olarak kmpede veya kmbootta hangi efi dosyasını kullanacağım

kmpe projesi için gerekli dosyalar aşağıdaki ekte

Please register to see this content.

• Like 1
  • Thanks 1

crasadure, 25.08.2019 - 22:47 yazdı:

Çekilen videolar ilk konu başlığına eklenmiştir.konu içinde konuyu öğrenmek adına artık görsel videolar da mevcut.

Şimdi sıra bu konuda yapılan farklı projeleri bu başlık altında görmek beni hayli mutlu edecektir.

@neskali arkadaşımız  grafik arayüzü tasarlamış ancak arayüz üzerinde çalıştırmada sıkıntılar olduğunu belirtmiş.umarım videolardan sonra projenizi kaldığı yerden devam edin ve sonucu buradan paylaşın.

Eğer başarılı olursanız projenizi bu konu başlığı altında paylaşın. Grafik arayüzünüz gayet iyi...

Konuyu açan ve projeyi ortaya koyan @mephistooo2 üstada teşekkür ederim

Üstad aslında iyi bilen biri yardım etse doğru şekilde bott ettirebilsek daha güzel arayüzlerde çıkabilir Profesyonel olmasada yarı prof diyelim kendimde işim gereği grafik ( photoshop vs.. birsürü program ) video ( aftereffect  vs.. bisürü ) programlar kullanıyorum iyi bişeyler çıkar onada eminim birbirimizin bilmediği yerde bilen devreye girerse dosya paylaşıp bir düzene sokabiliriz zorlanmadan diye düşünüyorum lakintek başıma tıkandığım yerde saatler harcaamak zorunda kalıyorum bazen ( boot ettirme vs.. ) onada o kadar vakit bulunmuyor günümüzde hak verirseniz ..... Emekleriniz için tekrar teşşekürler ....

neskali, 59 dakika önce yazdı:

Üstad aslında iyi bilen biri yardım etse doğru şekilde bott ettirebilsek daha güzel arayüzlerde çıkabilir Profesyonel olmasada yarı prof diyelim kendimde işim gereği grafik ( photoshop vs.. birsürü program ) video ( aftereffect  vs.. bisürü ) programlar kullanıyorum iyi bişeyler çıkar onada eminim birbirimizin bilmediği yerde bilen devreye girerse dosya paylaşıp bir düzene sokabiliriz zorlanmadan diye düşünüyorum lakintek başıma tıkandığım yerde saatler harcaamak zorunda kalıyorum bazen ( boot ettirme vs.. ) onada o kadar vakit bulunmuyor günümüzde hak verirseniz ..... Emekleriniz için tekrar teşşekürler ....

Videolarda konu en iyi şekilde işlenmiş durumda...anlatımlarda gerek mevcut bir Multiboota entegrasyonu gerekse sıfır bir flash belleğe kurulumu mevcut.videolari izleyerek konuyu anlayabileceginizi umuyorum

• Like 1

@crasadure Üstad videolar için çok teşekkür ederiz. Herkesin anlayabileceği sadelikte ve bir çok tekrar ile iyice pekiştirmişsiniz elinize ağzınıza sağlık. Bugün kısmen bakma fırsatım oldu, birbirini tekrar eden çok basit hızlı ve alt menü geçişlerde ise hiç bir zorluk çıkarmayan harika bir yazılım :) sitede yayımladığım multiboot içeriğinin tamamını entegre ettim ve hiç bir zorluk yaşamadım.  xorboorx64.efi dosyası maalesef bende,de imzaya takıldı ama bence bir sorun değil, grub2 ye ekledim oldukça sevdim. Ben klasik menü üstünde hazırladım anacak grafik bir tasarım yapınca ve wimboot ile ilgili serhat hoca,dan yarın güncelleme gelirse bir kaç gün içinde yeni bir güncelleme ile eklerim. Nasip olursa bundan sonra tekrar multiboot çalışması olursa muhakkak xorboot vazgeçilmez olacaktır. İnternette biraz bakındım çin siteleri hariç bu yazılım şimdiye kadar atıl kalmış meğerse, her  kapı tnctr,ye çıkıyor gibi :D bence yakında tek kaynak site olacak teşekkürler @mephistooo2Birde sizin bir videoda değindiğiniz aesy recovery RE10 bende fat32 kısmında iso klasörü içinde çalıştı hata vermedi, sadece yükleme tamamlanma esnasında usb içinde kök dizinde olan dosyaları grub2 kur ekranında belki 10 defa tekrar tekrar gösterdi ve kurtarma menüsü geldi. Son olarak siz menüye xp kurtarma iso adı ve dosya adresi göstermişsiniz ama verdiğiniz linkteki dosya içinde göremedim.

Edited by awengers44
icon paketi içinde png resmi varmış o yüzden kaldırdım.
  • Like 1
  • Thanks 1

awengers44, 32 dakika önce yazdı:

@crasadure Üstad videolar için çok teşekkür ederiz. Herkesin anlayabileceği sadelikte ve bir çok tekrar ile iyice pekiştirmişsiniz elinize ağzınıza sağlık. Bugün kısmen bakma fırsatım oldu, birbirini tekrar eden çok basit hızlı ve alt menü geçişlerde ise hiç bir zorluk çıkarmayan harika bir yazılım :) sitede yayımladığım multiboot içeriğinin tamamını entegre ettim ve hiç bir zorluk yaşamadım.  xorboorx64.efi dosyası maalesef bende,de imzaya takıldı ama bence bir sorun değil, grub2 ye ekledim oldukça sevdim. Ben klasik menü üstünde hazırladım anacak grafik bir tasarım yapınca ve wimboot ile ilgili serhat hoca,dan yarın güncelleme gelirse bir kaç gün içinde yeni bir güncelleme ile eklerim. Nasip olursa bundan sonra tekrar multiboot çalışması olursa muhakkak xorboot vazgeçilmez olacaktır. İnternette biraz bakındım çin siteleri hariç bu yazılım şimdiye kadar atıl kalmış meğerse, her  kapı tnctr,ye çıkıyor gibi :D bence yakında tek kaynak site olacak teşekkürler @mephistooo2Birde sizin bir videoda değindiğiniz aesy recovery RE10 bende fat32 kısmında iso klasörü içinde çalıştı hata vermedi, sadece yükleme tamamlanma esnasında usb içinde kök dizinde olan dosyaları grub2 kur ekranında belki 10 defa tekrar tekrar gösterdi ve kurtarma menüsü geldi. Son olarak siz menüye xp kurtarma iso adı ve dosya adresi göstermişsiniz ama verdiğiniz linkteki dosya içinde göremedim.

varmıydı bilmiyorum ama ben icon paketleri içinde göremedim png hazırlayıp çalışmama ekledim. İhtiyaç duyan olursa grub2 için ikonu ekliyorum.

Easy Recovery Esentional win10 versiyonu nun çalışması için temel şartlar:

1. EasyRe_Win10.iso  dosyası flash belleğinizin kök dizininde olmak zorunda

2. ISO dosyasını koyduğunuz sürücünün/partition ,ın dosya sistemi FAT32 olmak zorunda...

Bu iki şart sağlanırsa ISO üzerinden sorunsuzca xorboot üzerinden çalışıyor.

Son olarak siz menüye xp kurtarma iso adı ve dosya adresi göstermişsiniz ama verdiğiniz linkteki dosya içinde göremedim.

Bu cümleyi anlayamadım üstad...tam olarak neyi eksik atmışım...cümle devrik olduğundan neden bahsettiğini anlayamadım.

Edited by crasadure

crasadure, 27 dakika önce yazdı:

1. EasyRe_Win10.iso  dosyası flash belleğinizin kök dizininde olmak zorunda

2. ISO dosyasını koyduğunuz sürücünün/partition ,ın dosya sistemi FAT32 olmak zorunda...

Bu cümleyi anlayamadım üstad...tam olarak neyi eksik atmışım...cümle devrik olduğundan neden bahsettiğini anlayamadım.

Siz kusura bakmayın hocam eksik veya hatalı ifade ettim herhalde. 1.EasyRe_Win10.iso  dosyası flash belleğinizin kök dizininde olmak zorunda; Bende ISO klasörü içinde çalıştı hata vermedi. ISO dosyası içinde Grub2 kodları müdahele etmeye ayrıca müsait hocam açığa alıp çalıştırmakta mümkün.

2. ISO dosyasını koyduğunuz sürücünün/partition ,ın dosya sistemi FAT32 olmak zorunda... üst üste izleyince video,da yanlış anladım sanırım, sıkıntı yok bende fat32 de çalıştırmıştım.

EasyReceovery xp.iso adresi vermiştiniz easyrecovery.bin ,de. Easyrecovery indirmek için verdiğiniz linkte xp kurtarma iso dosyası yoktu onu sordum, öylesinemi eklediniz yoksa xp kurtarma varmı onu merak ettim. site çok ağır sayfaya geçip dosyanızı indirip resim veremedim. Altta olan menüde dikkat ederseniz xp kurtarmayı sildim

Easy recovery Xp verdiğim linkten mevcut değilmiş... bende kendi harici diskimdekini şu an sizin için  upload ediyorum...birazdan link koyacağım....oradan indirin...sonra silerim bir ara?

Easy Recovery Essentional XP  : 

Edited by crasadure
  • Like 1

crasadure, 10 dakika önce yazdı:

ınternette aradım bulamadım....varken niye arayalım dimi....güle güle kullanın...XP nin kurtarılacak bir şeyi yok ama  :) 

Olsun ...arşivinize atın

Teşekkür ederim üstad. Aslında linux tabanlı bir kurtarma çalışmasında nelere nasıl müdahele ediyor daha çok onu ve dosya içeriğini merak ettim ;)  çok gelen bir kurulum ve kurtarılma sıkıntısı olmuyor. En fazla iso dosyasını kalıba takıp komut penceresinden sfc scannow ile sıfır haline geliyor zaten.

• Like 1

@mephistooo2 ile @crasadure üstadlara emeklerinden dolayı teşşekür ederim ....

Sonunda başardık  ;

8 gb lık flash bellek yedeğidir ,  Aomei ile alınmıştır tekrar aynı programla boyut farketmeksizin ( 8 gb ve üstü )  istediğiniz bir flash belleğe yüklenebilir .

Memtest i beceremedim boş bıraktım ileriki günlerde boş zamanım olur ve başarabilirsem bi aksilik olmadan daha çok seçenek barındıran farklı bi arayüzle paylaşabilirim bir daha

E:\Sources\WinPE  ( E: Flash belleğinizin harfi ) Bu klasör altına ;

isimleri şöyle olmak kaydıyla veya tekrar kendinizde

gösterebilirsiniz isimleri farklı olsun istiyosanız wim dosyaları ekleyerek
sıkıntısız çalıştırabilirsiniz....

Hdd Regenerator Resmine Wintohdd yolu bağlıdır değiştirmeye vaktim olmadı .....

Rescue.wim               = mepishtoo üstadın aio pe paylaşımı

hirrenboot.wim           = Hirren bot son sürümü

macrium.wim              = Macrium Reflect İmaj alma programı

WinToHDD_x64.wim         = Mephistoo üstadın paylaştığı Version 4 Winto HDD

Dolu hali 3,34 gb olduğunan boş halini paylaştım ;

Video Tantım gibi bişey :D ;

Çözünürlüğü düşük çıkmış problem değil max ekran görüntüsü işaretli olduğu için ekranınızın çözünürlüğü kaçsa ona göre açılıyor belirtmeyi unutmuşum çalışma Uefi dir legacy de çalışırmı
bilmiyorum ....

Edited by neskali
  • Like 2

neskali, Bir saat önce yazdı:

Sonunda başardık  ;

8 gb lık flash bellek yedeğidir ,  Aomei ile alınmıştır tekrar aynı programla boyut farketmeksizin ( 8 gb ve üstü )  istediğiniz bir flash belleğe yüklenebilir .

Memtest i beceremedim boş bıraktım ileriki günlerde boş zamanım olur ve başarabilirsem bi aksilik olmadan daha çok seçenek barındıran farklı bi arayüzle paylaşabilirim bir daha

Seninde emeğine sağlık...Sonunda olayı çözdüğüne sevindim...Artık şundan emin oldum...Dersleri izlemek koşulu ile herkes bu program ile basit bir şekilde kendi multiboot sistemini kendi oluşturabilir. Yeter ki kişi yapmak istesin...

Projeni tamamladığından dolayı seni tebrik ederim :) 

• Like 2

neskali, 13 saat önce yazdı:

Sonunda başardık  ;

Video Tantım gibi bişey :D ;

Çözünürlüğü düşük çıkmış problem değil max ekran görüntüsü işaretli olduğu için ekranınızın çözünürlüğü kaçsa ona göre açılıyor belirtmeyi unutmuşum çalışma Uefi dir legacy de çalışırmı
bilmiyorum ....

AOMEI backupper 5.2 versiyonu ile denediğimde 16 gb usb yedek bir türlü yüklenemedi. Her seferinde information code:6 hatası verdi.

Türkçe yapınca verdiği hata

Geri Yükleme başlatılıyor ...

Boyutları denetleniyor ...

Bilgi Kodu:6

Diskte bölüm tablolaması, diğer programların bölümleme tablosunda kilitli olduğundan başarısız, Diğer programları kapatın ve yeniden

deneyin lütfen.

Fakat hiçbir program arkada çalışmıyor. 

Edited by keyfoagam
Yeniden deneme

keyfoagam, 7 saat önce yazdı:

AOMEI backupper 5.2 versiyonu ile denediğimde 16 gb usb yedek bir türlü yüklenemedi. Her seferinde information code:6 hatası verdi.

Türkçe yapınca verdiği hata

Geri Yükleme başlatılıyor ...

Boyutları denetleniyor ...

Bilgi Kodu:6

Diskte bölüm tablolaması, diğer programların bölümleme tablosunda kilitli olduğundan başarısız, Diğer programları kapatın ve yeniden

deneyin lütfen.

Fakat hiçbir program arkada çalışmıyor. 

16 gb flash da denedim sandisk bi problem yok video çektim ;

Sanmıyorum ama E harfi atanmış başka bi sürücün yada aygıtın varsa hali hazırda ondanda yapabilir  bu harf başka bi aygıt abağlı hatasını .....

@crasadure üstad virtualbox da usb den denemeyi nasıl yapıyorsun biraz denedim ama başarılı olamadım rica etsem müsait olduğunda bi video ile anlatırmısın .....

aomei yi 5.2 sürümüne güncelledim ondada sıkıntısız yaptı ..... ( Technician Plus )

Yeni Menü Üzerinde Çalışıyorum ;

Edited by neskali

Farklı Menü +;

Aomei son sürüm                  @mephistoo2 üstadın

WintoHdd son sürüm         @mephistoo2 üstadın

AioPe                                             @mephistoo2 üstadın

Hirrenboot son sürüm ve Windows Password toll ile Macrium Reflect son sürüm Server Plus edition Uefi x64

elinizde bulunan veya indirdiğiniz ilgili wim dosyaları aşağıdaki şekilde oldumu sıkıntısız boot ediyor .!!!!

1257952401_anlatm.jpg.95a882162950a298d183f61880a98962.jpg

Aomei İmajı geri Yükleme ;

Kalan Bölümü Oluşturma ;

Yedek İmaj ;

Edited by neskali
  • Like 2

keyfoagam, 59 dakika önce yazdı:

MErhaba şimdi deneme amaçlı yükleyeyim dedim ama multiboot partion bölümünü NTFS olarak yaptırmışsınız. AOMEI de restore sadece multiboot kısmını yaptırmayı başardım. UEFİ hiç usb görmedi.  Legacy de de grldr eksik hatası verdi.

Sıfırdan kendiniz hazırlarsanız daha sağlıklı olur, ilk başlarda görselliğe takılmayın text menü üstünden hazırlayın daha sonra görselliğe geçersiniz. Programın çalışma mantığında usb disk içinde iki partition varsa komutu algılaması için adres ve disk bölümü gösterilmesi gerekiyor. Sıralama değiştirilirse komutlar,da verilen adres satırında sıkıntı olmaz ama disk bölümü değiştiği için çalışmayacaktır. Ancak usb bellek tek parça olursa başkasının yaptığı çalışmayı rahatlıkla kullanabilirsiniz.