Jump to content
Son zamanlarda artan kullanıcı hesap hırsızlıkları sebebiyle tüm kullanıcılara şifre sıfırlama maili gönderilmiştir. Lütfen güveli şifreler seçiniz. Mevcut e-mail adresinize erişemiyorsanız, en aşağıdaki destek linkinden bize ulaşınız. ×

Xorboot Multiboot

mephistooo2
 Share

Recommended Posts

awengers44, 2 saat önce yazdı:

Sıfırdan kendiniz hazırlarsanız daha sağlıklı olur, ilk başlarda görselliğe takılmayın text menü üstünden hazırlayın daha sonra görselliğe geçersiniz. Programın çalışma mantığında usb disk içinde iki partition varsa komutu algılaması için adres ve disk bölümü gösterilmesi gerekiyor. Sıralama değiştirilirse komutlar,da verilen adres satırında sıkıntı olmaz ama disk bölümü değiştiği için çalışmayacaktır. Ancak usb bellek tek parça olursa başkasının yaptığı çalışmayı rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Evet haklısınız. Ama arkadaşın yaptığı hatalı geldi onu belirtmek istedim.

• Like 1

keyfoagam, 22 dakika önce yazdı:

Paylaşımda bulunan arkadaşa teşekkür ederiz güzel bir arayüz hazırlamış ama xorboot diğer multiboot çalışmalardan farklı maalesef. Uefi ve legacy kurulumu için videoları izlemeniz yeterli her detay düşünülmüş :) xorboot,un çok kolay bir çalışma düzeni ve tek başına bir çok sistemi kurmaya yeterli alt yapısı var. Sıkıntı yaşadığınız konularda yardımcı oluruz inşaAllah. 

Edited by awengers44
  • Like 1

keyfoagam, 2 saat önce yazdı:

awangers44 haklı bende sonradan farkettim hatalı değil aslında  yapı aynı olmasını istiyo herhalde ..... Bende mephistoo üstadın verdiği yapı üzerine güncellemeleri yaptım kendime göre sıfırdan kendim oluşturmadım arayüzü ve pe ler değişti sadece ..... İşin garibi farklı flash belleklere ( Toshiba 8 gb 16gb sandisk 16gb  ) video da gösterdiğim gibi yükleyince uefide herhangi bi hata almıyorum ben kendi yüklediğim imajlardan ......   Xorboot un programından açıpta File location yazan yeri File on the boot device olarak değiştirip kaydedersen olabilir direk flashı göstermekle hata yapmışım ....

Örnek bende ;

Bu arada memtest çalıştırmayı başaran olursa hangi ayarları seçtiğini haber ederse süper olur ömrüm çürüdü seçmediğim ayar kalmadı yapamadım memtest in uefisini .....

Please register to see this content.

Edited by neskali
  • Like 2

• Editor
crasadure, 7 saat önce yazdı:

Video9-AIOBOOT ile XORBOOT u Grub2 de Legacy Mode da Yükleme

Video9_gerekli_dosyalar

@crasadure üstat süpersin ya, XorBoot üzerinden Grub2'yi önyükleyebilmek için aradan Grub4Dos'u çıkardın ya helal olsun...

Forumda herkes birşeyler biliyor ama ben dahil hiç kimse senin kadar bildiğini ayrıntılı ve anlaşılır bir şekilde aktaramıyor.

Ne bildiğin ve ne anlattığın değil, nasıl anlattığın önemlidir derler ya işte bu kavramın canlı örneğisin... :friends:

Emeğine sağlık...

Diğer videoalar gibi elbette bu video da ilk mesaja eklenmiştir...

Edited by mephistooo2
  • Like 4
  • Thanks 1

mephistooo2, 10 dakika önce yazdı:

@crasadure üstat süpersin ya, XorBoot üzerinden Grub2'yi önyükleyebilmek için aradan Grub4Dos'u çıkardın ya helal olsun...

Forumda herkes birşeyler biliyor ama ben dahil hiç kimse senin kadar bildiğini ayrıntılı ve anlaşılır bir şekilde aktaramıyor.

Ne bildiğin ve ne anlattığın değil, nasıl anlattığın önemlidir derler ya işte bu kavramın canlı örneğisin... :friends:

Emeğine sağlık...

Diğer videoalar gibi elbette bu video da ilk mesaja eklenmiştir...

Mesleğimiz öğretmenlik;dili ve bilgiyi en iyi şekilde sunmakla görevliyiz.

Bilgiyi sunacak öğrenci bulamayınca mesleki bilgi ve tecrübemizi burada olan meraklı ve bilgiyi almakta istekli ve hevesli bir gruba sunum yapıp bilgi aktarmak beni fazlasıyla mutlu ediyor.

Mesleki körelmişlik olgusunu yıkmak için bu yola başvuruyorum. Yoksa bizim okullarda bilgiyi almaya hevesli çok az öğrenci mevcut. Çoğu geldiği bölüme niye geldiğini bile bilmiyor...hedefleri ve gayeleri yok...okumaya hevesli olanlara yön veriyoruz ama onlarında sayıca çok az...

• Like 7

crasadure, 9/7/2019 - 11:59 AM yazdı:

Mesleğimiz öğretmenlik;dili ve bilgiyi en iyi şekilde sunmakla görevliyiz.

Bilgiyi sunacak öğrenci bulamayınca mesleki bilgi ve tecrübemizi burada olan meraklı ve bilgiyi almakta istekli ve hevesli bir gruba sunum yapıp bilgi aktarmak beni fazlasıyla mutlu ediyor.

Mesleki körelmişlik olgusunu yıkmak için bu yola başvuruyorum. Yoksa bizim okullarda bilgiyi almaya hevesli çok az öğrenci mevcut. Çoğu geldiği bölüme niye geldiğini bile bilmiyor...hedefleri ve gayeleri yok...okumaya hevesli olanlara yön veriyoruz ama onlarında sayıca çok az...

crasadure  hocam anlatımlarınız gercekten çok güzel ve anlaşılır.Emeğinize sağlık.Ben xorboottan linux(ubuntu,kubuntu),ve androidx86  isolarını çalıştıramadım.Siz çalıştırabildinizmi yada denedinizmi? Bunun bir çözümü varmı acaba.Şİmdiden teşekkür ederim.

Edited by dreaman26

dreaman26, 4 saat önce yazdı:

crasadure  hocam anlatımlarınız gercekten çok güzel ve anlaşılır.Emeğinize sağlık.Ben xorboottan linux(ubuntu,kubuntu),ve androidx86  isolarını çalıştıramadım.Siz çalıştırabildinizmi yada denedinizmi? Bunun bir çözümü varmı acaba.Şİmdiden teşekkür ederim.

Linux sistemleri çözemedim hala. O konuda aklımda başka bir fikir ama şu aralar okul işleri çok yoğun. Plânlar,koordinatörlükler,işletmeler hepsi çok büyük sıkıntı. Müsait bir zamanda bakacağım inşallah. Çözüm bulursam paylaşırım

• Like 1

Linux sistemleri çözemedim hala. O konuda aklımda başka bir fikir ama şu aralar okul işleri çok yoğun. Plânlar,koordinatörlükler,işletmeler hepsi çok büyük sıkıntı. Müsait bir zamanda bakacağım inşallah. Çözüm bulursam paylaşırım
Tmm hocam bekleyeceğim,cok tesekkur ederim.Bende şimdilik aio boottan kullanmaya devam ederim.

SM-G930F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

AIO ya ihtiyaç yok dosyaları extract etmeden wimboot ile kurulumu linux iso dosyasından direk kurabilirsiniz. 
awengers44 hocam tesekkur ederim.ben isoları direk (extract etmeden) xorboot dan denemiştim.Yarin bide dediğiniz gibi wimkur wim'ile deneyeyim.

• Confused 1

dreaman26, 8 dakika önce yazdı:

awengers44 hocam tesekkur ederim.ben isoları direk (extract etmeden) xorboot dan denemiştim.Yarin bide dediğiniz gibi wimkur wim'ile deneyeyim.

Rica ederim. WinKur.wim ile linux kuramazsınız windows iso ve install.wim leri kurabilirsiniz. wimboot ise konuda  

adıyla verdiğim verdiğim dosya grub file manager olarak bilinen yapımcısı üstad @alive64 tır. Kodlar dosya içinde var çalışmanıza göre ayarlarsınız.. Her türlü winPE bir çok windows iso ve linux sistemler için bire bir çalışmadır. Tek yapmanız gereken dosyayı seçmek ve çalıştırmak.

https://yadi.sk/d/lapfiTzv3kMkwg

• Like 2

Rica ederim. WinKur.wim ile linux kuramazsınız windows iso ve install.wim leri kurabilirsiniz. wimboot ise konuda  

adıyla verdiğim verdiğim dosya grub file manager olarak bilinen yapımcısı üstad [mention=495953]alive64[/mention] tır. Kodlar dosya içinde var çalışmanıza göre ayarlarsınız.. Her türlü winPE bir çok windows iso ve linux sistemler için bire bir çalışmadır. Tek yapmanız gereken dosyayı seçmek ve çalıştırmak.
https://yadi.sk/d/lapfiTzv3kMkwg

Tmm hocam tesekkur ederim.Wimboot konusunu bilmiyodum onuda bi inceleyim...

• Editor
crasadure, Bir saat önce yazdı:

Video10-XORBOOT ile Linux ve Windows ISO larını Calistirma

Video10_Gerekli_Dosyalar.rar

Üstat ben de kaç günden beri bekliyorum :)üstat xorboot ile linux kurulumu için farklı bir yöntem bulacak diye :Daçtığım XorBoot konusunun tanıtım sayfasındaki resimde "Grub2 ile Windows - Linux Kur" seçeneği var.

Aynen bu videodaki anlattığın mesele...

Emeğine sağlık...

XorBoot imajımı kullanmayıp da sıfırdan kendileri için xorboot multiboot oluşturan ve linux kurulumu yapmak isteyenler için her zamanki gibi faydalı bir video :good:

Dikkatimi çekti XorBoot Legacy kısmında WIMBOOT.ISO dosyası XorBoot üzerinden nasıl boot oluyor...? Ben de hep resimdeki hatayı veriyor... Ben WIMBOOT.ISO dosyasını yada orijinal adıyla GRUB2 File Manager iso dosyasını Grub2 üzerinden önyükleyebiliyorum...

error.JPG.323c2482c5b9d4220791de705f92ee40.JPG

Düzenleme:

Videoyu tekrar izledim WIMBOOT.ISO dosyasını XorBoot üzerinden boot etmiyormuşsun, Grub2 üzerinden boot ediyormuşsun; ancak XorBoot üzerinden WIMBOOT.ISO dosyasının yerini gösteriyorsun.

Üstat benden söylemesi :DXorBoot, WIMBOOT.ISO dosyasını yada orijinal adıyla GRUB2 File Manager iso dosyasını malesef önyüklemiyor. Hatırlarsan özel mesajlaşmalarımızda hep soruyordum ya; ben onun için zaten Grub2'yi XorBoot üzerinden önyüklemeye çalışıyordum. Grub2 üzerinden de GRUB2 File Manager iso dosyasını önyüklüyorum.

Edited by mephistooo2

mephistooo2, 12 dakika önce yazdı:

Üstat ben de kaç günden beri bekliyorum :)üstat xorboot ile linux kurulumu için farklı bir yöntem bulacak diye :Daçtığım XorBoot konusunun tanıtım sayfasındaki resimde "Grub2 ile Windows - Linux Kur" seçeneği var.

Aynen bu videodaki anlattığın mesele...

Emeğine sağlık...

XorBoot imajımı kullanmayıp da sıfırdan kendileri için xorboot multiboot oluşturanlar için her zamanki gibi faydalı bir video :good:

Dikkatimi çekti XorBoot Legacy kısmında WIMBOOT.ISO dosyasını nasıl boot oluyor...? Ben de hep resimdeki hatayı veriyor... Ben WIMBOOT.ISO dosyasını yada orijinal adıyla GRUB2 File Manager iso dosyasını Grub2 üzerinden önyükleyebiliyorum...

error.JPG.323c2482c5b9d4220791de705f92ee40.JPG

Video 10 da zaten Grub2 üzerinden çalıştırmak için gereken kodları da paylaştım...

if [ "${grub_platform}" == "efi" ]; then
	if [ -e "/EFI/BOOT/wimbootx64.efi" ]; then
 	    menuentry ">>>>> Wimboot Nt6 x64 (Windows&Linux)" --class refind --hotkey= {
    echo "Wimboot x64 Nt6(UEFI) yükleniyor lütfen bekleyin..."
	insmod usbms
	insmod part_gpt
	insmod part_msdos
	insmod fat
	insmod chain
	chainloader /EFI/BOOT/wimbootx64.efi
	}
  	fi
fi	
if [ "${grub_platform}" == "pc" ]; then
       menuentry ">>>>> Wimboot Nt6 X86X64 (Windows&Linux)" --class refind --hotkey= {
linux /boot/wimboot  
initrd /boot/grub/WIMBOOT.ISO
} 
fi

Yukarıdaki kodlar ile Grub2 arayüzü üzerinden de WIMBOOT NT6 metodunu çalıştırabiliyorsun. Konu XORBOOT olunca grub2 kodlarını karıştırmadım video içinde..

WIMBOOT.iso dosyası nasıl boot oluyor dersen gerçek manada bu sorunun cevabını bilmiyorum.. ama bir mantık yürütüyorum

"wimboot" isimli dosya büyük ihtimalle bir sanal sürücü yapıp WIMBOOT.iso yu bu sanal sürücüye yerleştirip oradan boot ediyor olabilir...tabi bu bir tahmin..bunu en iyi @serhat100 üstad cevap verebilir. Arkadaşın çalışmasında bu mevcut. Ayrıca @alive64 kendisine bu konuda bir açıklama yapmıştır mutlaka!

Edited by crasadure

• Editor
crasadure, 10 dakika önce yazdı:

Video 10 da zaten Grub2 üzerinden çalıştırmak için gereken kodları da paylaştım...

if [ "${grub_platform}" == "efi" ]; then
	if [ -e "/EFI/BOOT/wimbootx64.efi" ]; then
 	    menuentry ">>>>> Wimboot Nt6 x64 (Windows&Linux)" --class refind --hotkey= {
    echo "Wimboot x64 Nt6(UEFI) yükleniyor lütfen bekleyin..."
	insmod usbms
	insmod part_gpt
	insmod part_msdos
	insmod fat
	insmod chain
	chainloader /EFI/BOOT/wimbootx64.efi
	}
  	fi
fi	
if [ "${grub_platform}" == "pc" ]; then
       menuentry ">>>>> Wimboot Nt6 X86X64 (Windows&Linux)" --class refind --hotkey= {
linux /boot/wimboot  
initrd /boot/grub/WIMBOOT.ISO
} 
fi

Yukarıdaki kodlar ile Grub2 arayüzü üzerinden de WIMBOOT NT6 metodunu çalıştırabiliyorsun. Konu XORBOOT olunca grub2 kodlarını karıştırmadım video içinde..

WIMBOOT.iso dosyası nasıl boot oluyor dersen gerçek manada bu sorunun cevabını bilmiyorum.. ama bir mantık yürütüyorum

"wimboot" isimli dosya büyük ihtimalle bir sanal sürücü yapıp WIMBOOT.iso yu bu sanal sürücüye yerleştirip oradan boot ediyor olabilir...tabi bu bir tahmin..bunu en iyi @serhat100 üstad cevap verebilir. Arkadaşın çalışmasında bu mevcut. Ayrıca @alive64 kendisine bu konuda bir açıklama yapmıştır mutlaka!

üstat sen sorumu yanlış anlamışsın ya da ben anlatmasını ben beceremedim :D (aslında artık ortada bir soru da yok :D)

wimboot.iso dosyası nasıl boot oluyor, onu biliyorum zaten.

benim demek istediğim wimboot.iso dosyası XorBoot üzerinden boot olmuyor, sen videonda xorboot üzerinden wimboot.iso dosyasının yerini ayarlamışsın, ben de izlerken zannettim ki Xorboot üzerinden önyüklendi, aslında grub2 üzerinden önyüklemişsin...

Uzun lafın kısası, işin özü wimboot.iso dosyası XorBoot üzerinden boot olmuyor...

Edited by mephistooo2

• Editor
awengers44, 1 dakika önce yazdı:

@mephistooo2 @crasadureHocam yapımcının sayfasında xorboot ile ilgili loader kodu yok ama çözüm bulununcaya kadar sizinde bildiğiniz gibi tek bir lst komutu ile grub4dos üzerinden çalıştırmak mümkün, sadece kısa süreli yapılar arasında geçiş görülecektir ama xorboot menüde wimboot olacak ve çalışacaktır. 

Evet, wimboot yöntemi XorBoot üzerinden çalışıyor...

Artık Grub2'yi XorBoot üzerinden hem UEFI hem de LEGACY modunda direkt önyükleyebildiğimiz için ben Grub4Dos kullanmıyorum. tabi bu tercih meselesi :)

mephistooo2, 2 dakika önce yazdı:

Evet, wimboot yöntemi XorBoot üzerinden çalışıyor...

Artık Grub2'yi XorBoot üzerinden hem UEFI hem de LEGACY modunda direkt önyükleyebildiğimiz için ben Grub4Dos kullanmıyorum. tabi bu tercih meselesi :)

Üstad maksat xorboot menüde görünen uygulamanın grub2 ye geçmeden direk çalıştırılması ve grub4dos dosyalarının içinde zaten 2 dosyanın kullanılması yeterli herşeyi koymamıza gerek yok;) detaylı kullandıkça tecrübe ediyoruz