Jump to content
Son zamanlarda artan kullanıcı hesap hırsızlıkları sebebiyle tüm kullanıcılara şifre sıfırlama maili gönderilmiştir. Lütfen güveli şifreler seçiniz. Mevcut e-mail adresinize erişemiyorsanız, en aşağıdaki destek linkinden bize ulaşınız. ×

Xorboot Multiboot

mephistooo2
 Share

Recommended Posts

Ben ipin ucunu kaçırdım: aioboot da daha öncelen videolarla güzel bir aioboot yapmıştım yalnız mayıs haziran sonrası yapılanlarınhiç birini yapmadım daha

hangisini kullanalım aaioboot dan çok memnıundum: burada uyguladığınız wimboot yöntemi (legacy ve uefide çalışma) aiobootda çalışrır mı?

aioboot yerine diğerlerinden birini mi kullanayım

teşekkürler eklemeyi unuttuğum diğer üstadlara

@UZUNLAR  @mephistooo2

@crasadure @awengers44

Edited by efe34
  • Like 1

crasadure, 9 saat önce yazdı:

Video 10 da zaten Grub2 üzerinden çalıştırmak için gereken kodları da paylaştım...

if [ "${grub_platform}" == "efi" ]; then
	if [ -e "/EFI/BOOT/wimbootx64.efi" ]; then
 	    menuentry ">>>>> Wimboot Nt6 x64 (Windows&Linux)" --class refind --hotkey= {
    echo "Wimboot x64 Nt6(UEFI) yükleniyor lütfen bekleyin..."
	insmod usbms
	insmod part_gpt
	insmod part_msdos
	insmod fat
	insmod chain
	chainloader /EFI/BOOT/wimbootx64.efi
	}
  	fi
fi	
if [ "${grub_platform}" == "pc" ]; then
       menuentry ">>>>> Wimboot Nt6 X86X64 (Windows&Linux)" --class refind --hotkey= {
linux /boot/wimboot  
initrd /boot/grub/WIMBOOT.ISO
} 
fi

Yukarıdaki kodlar ile Grub2 arayüzü üzerinden de WIMBOOT NT6 metodunu çalıştırabiliyorsun. Konu XORBOOT olunca grub2 kodlarını karıştırmadım video içinde..

WIMBOOT.iso dosyası nasıl boot oluyor dersen gerçek manada bu sorunun cevabını bilmiyorum.. ama bir mantık yürütüyorum

"wimboot" isimli dosya büyük ihtimalle bir sanal sürücü yapıp WIMBOOT.iso yu bu sanal sürücüye yerleştirip oradan boot ediyor olabilir...tabi bu bir tahmin..bunu en iyi @serhat100 üstad cevap verebilir. Arkadaşın çalışmasında bu mevcut. Ayrıca @alive64 kendisine bu konuda bir açıklama yapmıştır mutlaka!

Hocam linux /boot/wimboot  burdaki wimboot bizim normal windows iso dosyalarını boot ettiğimiz wimboot değil ben bunu grub4dos da ilk görmüştüm daha grub2 de yokken ewet sanal sürücü oluşturuyor birde videoda wimboot yöntemi ile iso ve winpe lerin boot etmesinde iso dosyalarının boot.wim lerini ram e yüklüyor yani isonun tamamını ram e yüklemiyor mesela 6.8gb boyutunda x64x86 iso sunu 4.gb ram  ile kurabiliyoruz ram ın yetersiz kaldığı konu şurası @mephistooo2 üstadın hazırladığı rescue.wim boyutu 1.4gb küsur bu wim normalde windows iso sunda boot.wim gibi olduğundan 4.gb ram da ram yetersizliğine sebeb oluyor oysaki KMPE deki farkı siz biliyorsunuz programlar wim içerisine gömülü değil ayrı klasörde oyüzden KMPE, Sergei strelecve DLC1 de hiç problemsiz wimboot yöntemi ile iso halinde çalışıyor.  

• Like 1
  • Thanks 1

• Editor
serhat100, 34 dakika önce yazdı:

Hocam linux /boot/wimboot  burdaki wimboot bizim normal windows iso dosyalarını boot ettiğimiz wimboot değil ben bunu grub4dos da ilk görmüştüm daha grub2 de yokken ewet sanal sürücü oluşturuyor birde videoda wimboot yöntemi ile iso ve winpe lerin boot etmesinde iso dosyalarının boot.wim lerini ram e yüklüyor yani isonun tamamını ram e yüklemiyor mesela 6.8gb boyutunda x64x86 iso sunu 4.gb ram  ile kurabiliyoruz ram ın yetersiz kaldığı konu şurası @mephistooo2 üstadın hazırladığı rescue.wim boyutu 1.4gb küsur bu wim normalde windows iso sunda boot.wim gibi olduğundan 4.gb ram da ram yetersizliğine sebeb oluyor oysaki KMPE deki farkı siz biliyorsunuz programlar wim içerisine gömülü değil ayrı klasörde oyüzden KMPE, Sergei strelecve DLC1 de hiç problemsiz wimboot yöntemi ile iso halinde çalışıyor.  

Önümüzdeki zaman içerisinde tüm programları wim'den ayırmayı ayrı bir sanal diskten çalıştırmayı düşünüyorum, zaten bazı programlarda güncellendi, bahaneyle onları da güncellemiş olurum. Ama yine her zamanki gibi bir tarih veremiyorum :) 

Edited by mephistooo2
  • Like 5

Arkadaşlar,  XorBoot 'u   USB HDD ye kurulum yapıp Legacy modda çalıştıran var mı ?   İster kendi oluşturduğunuz  ister üstadın 1.sayfada paylaştığı          XorBoot_MultiBoot_İmaj.adi       adlı imajı   USB  HDD sine atıp çalıştıran var mı ?    Ben  2  farklı  USB HDD   de ne kendi oluşturduğum  ne  de  üstadın paylaştığını   Legacy de    boot ettiremedim.   (  Legacy denemelerim Sanal PC ile yapılmıştır )

NOT  :    USB FDD de hiç birinde sorun olmuyor. 

Arkadaşlar,  XorBoot 'u   USB HDD ye kurulum yapıp Legacy modda çalıştıran var mı ?   İster kendi oluşturduğunuz  ister üstadın 1.sayfada paylaştığı          XorBoot_MultiBoot_İmaj.adi       adlı imajı   USB  HDD sine atıp çalıştıran var mı ?    Ben  2  farklı  USB HDD   de ne kendi oluşturduğum  ne  de  üstadın paylaştığını   Legacy de    boot ettiremedim.   (  Legacy denemelerim Sanal PC ile yapılmıştır )
NOT  :    USB FDD de hiç birinde sorun olmuyor. 
Ben usb hdd de aiobot'dan caliştırıyorum.Direk kurmayi denemedim hiç.Çünkü xorboot'dan calıştıramadığım paketleri aio boot dan calıştırıyorum.

SM-G930F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

dreaman26, Bir saat önce yazdı:

Ben usb hdd de aiobot'dan caliştırıyorum.Direk kurmayi denemedim hiç.Çünkü xorboot'dan calıştıramadığım paketleri aio boot dan calıştırıyorum.

SM-G930F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

UZUNLAR, Bir saat önce yazdı:

evet, ordan çalışıyor...  Ben direk USB HDD ye kurulumu sormuştum   :) 

CEVAP  :  SSTR ile boot  ortamında  BOOTICE  ile  MBR onar seçeneğinden    kendi yapmış olduğum  AnaMenu.bin     adlı   dosyamı gösterip  onar çektim.   Windows ortamına düşüp sanal pc de  kontrol ettiğimde   sonuç olumlu.      ( Kendin pişir - Kendin ye )  oldu ama   yapamayan ya da  başına gelen / gelebilecek arkadaşlar  bu şekilde  yapabilirler.   :) 

• Like 2

@UZUNLAR Hocam usb bellek ve virtual disk üstünde iso dosyası ile otomatik kurulum yaparak, legacy bootta xorboot, uefi de ise grub2 varsayılan olarak kurulum yaptım. Tüm detaylar tamamlanınca taşınabilir disk üstünde test eder sıkıntı görmezsem kontrol etmeniz için gönderirim. 

Ancak size söylediğim gibi benim kurulum metodum da ntfs birincil disk olarak ayarlı. Şimdi legacy de boot ederken xorboot olduğu için No g2ldr gibi bir hata yok. 

• Like 1

awengers44, 9 saat önce yazdı:

legacy bootta xorboot, uefi de ise grub2 varsayılan olarak

bu çok iyi fikir  ,   bende legacy de varsayılan gr4dos ,   UEFI de Gr2 yapmıştım.   :)    gönderdiğinde  hemen boş bir USB HDD ye  kurup  bakarım.   Bana göre Multiboot sistemlerin gerçek test yeri USB HDD  ler.   :) 

• Like 2

crasadure, 9/12/2019 - 1:52 AM yazdı:

Video11-XORBOOT & YUMI ile LINUX Sistemleri Çalıştırma

YUMI WEB ADRESI  :   

Video11_Gerekli_Dosyalar :

Please register to see this content.

Tamda bu yöntemi deniyodum videoyu gördüm emeğine sağlık üstad .....

• Thanks 1

@crasadure   üstadım XorBoot'u  USBHDD ye kurulumunu yaptım. UEFI ve LEGACY de  PC başladığın da XorBoot  menüsü geliyor.  

AIOBOOT un dosyalarını Ana Dizine kopyaladım.   Legacy modda  Gr2 BootLoader  olarak   / AIO/grub/gr2ldr    gösterdim.  aşağıdaki hatayı alıyorum,  bunu nasıl aşarım. 

Edited by UZUNLAR
Açılış Ana Menü (LEGACY)
  • Like 1

UZUNLAR, 2 saat önce yazdı:

@crasadure   üstadım XorBoot'u  USBHDD ye kurulumunu yaptım. UEFI ve LEGACY de  PC başladığın da XorBoot  menüsü geliyor.  

AIOBOOT un dosyalarını Ana Dizine kopyaladım.   Legacy modda  Gr2 BootLoader  olarak   / AIO/grub/gr2ldr    gösterdim.  aşağıdaki hatayı alıyorum,  bunu nasıl aşarım. 

Hallettim   !  :)   

• Like 1

XorBoot  Fragmanı  ;       diğer Multiboot sistemleri de bünyesinde çalıştıracak şekilde   (  UEFI + LEGACY de )  tasarlamış oldum.  Henüz  diğer multiboot sistemlerin  menü  yolları ve kodlarında ki yapılması gerekli olan değişiklikleri yapmadım.... zaman alacak .  Üstadların  yapmış / yapacak oldukları  multibootların hepsi eklenebiliyor / eklenecek.  :)    

• Like 1
  • Haha 1

UZUNLAR, 56 dakika önce yazdı:

XorBoot  Fragmanı  ;       diğer Multiboot sistemleri de bünyesinde çalıştıracak şekilde   (  UEFI + LEGACY de )  tasarlamış oldum.  Henüz  diğer multiboot sistemlerin  menü  yolları ve kodlarında ki yapılması gerekli olan değişiklikleri yapmadım.... zaman alacak .  Üstadların  yapmış / yapacak oldukları  multibootların hepsi eklenebiliyor / eklenecek.  :)    

Üstad ne yaptın öyle Allah aşkına :) 

Tüm sistemler bir arada ...fantazi multiboot diye ben buna derim :) :) 

• Haha 3

UZUNLAR, 11 saat önce yazdı:

Boş halini paylaşacakmısınız?

keyfoagam, 1 saat önce yazdı:

Boş halini paylaşacakmısınız?

Xorboot için gerekli anlatımlar var ;) bende sorunlarımı buraya bakarak çözdüm google translate ile çok güzel ve anlaşılır çeviri oldu. İlk giriş seviye için çok iyi gözden kaçan bir şey olursa düzeltirsiniz ve sağolsun @crasadure hoca video anlatımlarıyla eksik kalan programın artılarını tamamlıyor.

MBR yükleme ve anlatımı..

https://www.bootdev.ru/2018/05/XorBoot-MBR-install.html

UEFI yükleme ve anlatımı..

https://www.bootdev.ru/2018/05/XorBoot-UEFI-install.html

• Like 2

UZUNLAR, 15 saat önce yazdı:

Uzunlar hocam çok güzel bir çalışma olmuş,elinize emeğinize sağlık .Tam da benim istediğim gibi olmuş.İmajı paylaşabilirseniz çok hora geçer.??.Şimdiden teşekkürler.

dreaman26, 4 saat önce yazdı:

Uzunlar hocam çok güzel bir çalışma olmuş,elinize emeğinize sağlık .Tam da benim istediğim gibi olmuş.İmajı paylaşabilirseniz çok hora geçer.??.Şimdiden teşekkürler.

Öncelikle beğeniniz için teşekkür ederim,  bende tüm TNCTR kadrosuna,   bilgi ve yeteneklerini  tüm üyelerle paylaşan üstadlara  kendi namıma ve tüm üye arkadaşlar adına teşekkür ederim.   

Imaj olarak paylaşmamı talep etmişsiniz ;   şu an itibari ile  54,5 GB ve ilerleyen günler içinde  60 GB bulacaktır.  Henüz içinde Windows ISO kalıbı ya da wim  dosyaları yok. Onlar  zaten  NTFS partitionuna  konulacak.  Malum Upload hızımız çok düşük olduğundan  paylaşma şansım hiç yok.  Elbette çok isterdim,  herhangi bir şeyi esirgediğimden   değil. Zaten hobi olarak yapıyorum. Ne bir teknik  servisci ne de bilgi işlemciyim. Videosunu seyrettiğin çok abartılı  ucube bir şey oldu,  bu kadarına da pes artık dedirten bir multiboot. Hiç gerek yok bakınız  XorBoot videolarını ağır çekim izleyen bir kişi  bir kaç saat içinde  tüm ihtiyaçlara cevap verecek düzeyde mutibootu nu hazırlar.

• Like 3

Xorboot mbr ile sıfırdan yapılmış bir multiboot  sistemi partiton,ları sıfırdan hazırlanmış başka bir usb,ye kopyalayıp mbr vermeyi deneyen oldumu ?

Mbr kaydı için ister xorboot.bin dosyası olsun ister boot verilmiş ve sıkıntısız çalışan usb,den alınmış bir loader olsun test eden ve sonucundan emin olan tecrübe dilmiş bilgi rica ediyorum !

Mbr vermek için xorboot programını kullanmadan bootice.exe ile mbr kaydı verip legacy boot loader ile bende altta resimdeki gibi bir sorun oluşuyor.

Açılan bu menüden başka bir menüye geçip geri geldiğimde sorun yok ve grub2 loader ile çalıştırıp xorboota geçiş yapınca,da menü normal çalışıyor.