Jump to content
Son zamanlarda artan kullanıcı hesap hırsızlıkları sebebiyle tüm kullanıcılara şifre sıfırlama maili gönderilmiştir. Lütfen güveli şifreler seçiniz. Mevcut e-mail adresinize erişemiyorsanız, en aşağıdaki destek linkinden bize ulaşınız. ×

Multiboot Sistem Kurulumu Ve Içeriği

awengers44
 Share

Recommended Posts

Merhaba Arkadaşlar. Sizler için kolay kurulum olsun diye bilgim dahilinde multiboot oluşturma ile ilgili fikrinizi almak ve bu yönde sistem paylaşımı yapmak için konuyu açtım.

Gelen talepler sıkıntı oluşturmazsa bayram hediyesi yaparım inşaAllah :) 

Sistem usb bellekler için hazırlanacak ve hkboot ve anhdvboot mantığı ile sisteme yüklenecek ve sadece UEFI kısmına eklenecek dosyalar olacak.

Çalışma mantığı ise efi, grub2, grub4dos, bootmgr ile olacak gelen talepler uygun ve sisteme eklenebilirse eklenecektir.

Linux sitemler hakkında çok bilgim yok talep edilmemesini rica ediyorum.

Sistem tek ISO ve tek bir program ile kurulacak arayüz ve sistem içeriği ise efi, grub2, grub4dos ve bootmgr,ye uygun olarak hazırlanacak, bir kısım tarafımdan belirlendiği gibi dosya boyutunu gelen talepler belirleyecek ;) 

Eklenmesini istediğiniz PE,DOS araç  gereçleri gelen talepler doğrultusunda karar verip ekleyeceğim.

Dosya boyutunu büyütmemek ve zaten bir çoğunun elinde var olan işletim sistemlerine yer verilmeyecektir.

Ayrıca kmboot, aiorescue, wimkur, sergei strelec, hkboot, anhdvboot, dlcboot gibi çalışmaların komut ve dizinleri sistem içinde yer alacağı için bu çalışmaya eklemiyorum, eklemek istediklerinizi sadece dosyalarını konumlarına eklemeniz yeterli olacak.

Gerekli anlatım ve dosya yolları ilgili klasörlere eklenecektir.

• Like 6
  • Thanks 3

Legacy  menü görünümü. Talep az demek ki forumda herkes sistemi çözmüş kendi işini hallediyor güzel bir gelişme :D aceleye getirmiyeyim kısmet olursa tamam olunca yayımlarız :) 

Please register to see this content.

Edited by awengers44
  • Like 3

awengers44, 2 saat önce yazdı:

Legacy  menü görünümü. Talep az demek ki forumda herkes sistemi çözmüş kendi işini hallediyor güzel bir gelişme :D aceleye getirmiyeyim kısmet olursa tamam olunca yayımlarız :) 

Please register to see this content.

legacy güzel görünüyor uefi nasıl orasıdamı aynı.

mustafakarasan, 3 dakika önce yazdı:

şimdi senin yaptığın hiç olmadı bayram hediyesi dedin  heyecanı bastın bize.

paylaşmanı bekliyorum merak ettim nasıl olacak diye

Abisi özelden sordun cevap verdim zaten. Hazır olunca paylaşırım inşaAllah 

• Like 2

@serhat100 Teşekkür ederim hocam ?

Kullanacak kişilerin kendi seçimlerine bıraktım ;) gfx menü benim leptap dahil bazı pc,ler de grub4dos kilitlenmesine yol açtı bende bu yüzden hazırladığım ama kullanmaktan vazgeçtiğim bir özellik maalesef.

Oysa aynı pc,de grub2,den grub4dos,a geçişte bir sorun yaşamıyorum. gfx menülerde uyum sorunu var en azından yeni sistemlerde. Klasik menüde hiç sorun yaşamadım böyle bırakıyorum dileyen dilediği gibi değiştirir artık.

Sizden wimboot özelliği ile ilgili destek alacaktım ama arada unuttuk sistemi hazır olunca size gönderirim entegre edebilirseniz daha sonra paylaşıma açarız :) tabi sizin içinde uygunsa.

mustafakarasan, 17 dakika önce yazdı:

Cumartesi paylaşırım demişsin yukarda yetişmedi ozaman 

Sıkıntı olmazsa diye belirtmiştim :) grub2 güncellemesi yüzünden tekrar hazırlamak zorunda kaldım her ne kadar kodlar ve dosyalar elimde olduysa da karışıklığa son vermeden paylaşamam. Gecikmesine sebep olan durum budur ve farklı sistemler üstünde test yapmam gerekiyor hataları en aza indirmek için uğraşıyorum ve sıkıntısız bir sistem yapmak istiyorum . Sizin için bu kadar acil olan nedir bilmiyorum ama biraz daha sabredin.

awengers44, 56 dakika önce yazdı:

@serhat100 Teşekkür ederim hocam ?

Kullanacak kişilerin kendi seçimlerine bıraktım ;) gfx menü benim leptap dahil bazı pc,ler de grub4dos kilitlenmesine yol açtı bende bu yüzden hazırladığım ama kullanmaktan vazgeçtiğim bir özellik maalesef.

Oysa aynı pc,de grub2,den grub4dos,a geçişte bir sorun yaşamıyorum. gfx menülerde uyum sorunu var en azından yeni sistemlerde. Klasik menüde hiç sorun yaşamadım böyle bırakıyorum dileyen dilediği gibi değiştirir artık.

Sizden wimboot özelliği ile ilgili destek alacaktım ama arada unuttuk sistemi hazır olunca size gönderirim entegre edebilirseniz daha sonra paylaşıma açarız :) tabi sizin içinde uygunsa.

Üstad gfx olarak değil normal jpg olarak. 

İnşallah bayramdan sonra memnuniyetle

• Like 1