Jump to content

Windows Kurulum Yöntemleri & Programları

Share

Recommended Posts

mustafakarasan, 33 dakika önce yazdı:

demek istediğim isodan kur dediğimizde isoyu seçiyoruz iso çok dilli ise ordan kurulum olmuyormu ozaman isodanda install.wimdende kursak değişmiyor çünkü boot wim sisteme sabit olduğu için ordan çekiyor anladığım kadarı ile

Hangi multiboot sistemi kullandığınızı bilmiyorum ama eğer

AIOBOOT da entegrasyon yöntemi ile windows ISO dosyanızı entegre ettiyseniz, ISO dosyası kendi boot.wim dosyasından boot edeceği için hangi dili seçerseniz o dil arayüzü gelecektir.

Eğer Multiboot Toolkit sistemini kullanıyorsanız o zamanda yapımcının Winsetupfromusb programı ile ISO dosyanızı entegre ederseniz yine ISO nun kendi boot.wim dosyasını kullanacağı için yine çoklu dil desteğini kullanabilirsiniz. Bu konuda multiboot toolkit yapımcısının bir videosu var ve ISO dosyası iki dile sahip video da...yapımcı istediği dil üzerinden kurulum yapabiliyor

Eğer bootisox86.wim yada bootisox64.wim ile kurulum işine girerseniz , boot.wim dosyaları Türkçe Win10  Rs6 yaa ait boot.wim dosyaları olduğundan dolayı sadece Türkçe ISO ları kullanabilirsiniz.

Eğer ingilizce bootisox86.wim ve bootisox64.wim arıyorsanızda yukarıda linkini verdim.

Bu bootisox86.wim ve bootisox64.wim dosyalarına diğer dilleri entegre edin diyorsanız da yukarıda kaynak linkler verdim...orayı okuyarak siz entegre edin.benim makinemde ADK yapısı kurulu değil ve buna zamanım yok...imkânı olan makaleleri okuyarak kendi yapabilir

• Like 1

aklıma takılan bir şey var anlışım varsa affola.ben şimdi solidshare multiboot var normal boot.wim üzerinden başlayım sonra install.wim seçip yüklüyorsun mantığında bir sistem.bunda şimdi 64 bit sistem için tüm diller yani 9 dil seçenekli bir Windows 10 64bit boot.wimdne başalatıoyurm diller geliyor peki install.wimde önemli oda 9 dil seçnekli olan instal wim yerine başka normal Türkçe install.wim olsa kurulum olurmu.

diğer konu ise winkur.wim ile bootisox64 wimde boot .wim dosyası varmı onu değişebilirmiyim 9 dil seçenekli boot.wim ile yoksa karışık birşeymi.bilmdeiğim için soruyorum

WinSetup.ISO.Module_(ISO.method)_RS6-22.09.2019 Yapılan Değişiklikler

WinSetup.ISO.Module_(ISO.method)_RS6-22.09.2019  olarak en son olarak bu versiyon yayınlanmıştır.

Windows10 64bit orjinal boot.wim dosyası kullanılarak -->bootisox64.wim ve Windows10 32 bit orjinal boot.wim dosyası kullanılarak -->bootisox86.wim dosyaları oluşturulmuştur.

1-Win10 RS6 boot.wim dosyası yenilendi(22.09.2019 tarihli boot.wim dosyası)
2-Q-Dir v7.83 olarak güncellendi
3-Total Commander v9.22a eklendi
4-Bootice v1.3.4 e yükseltildi.
5-Aomei Parititon Assistant v8.4 e yükseltildi
6-WInst programı güncellendi
7-WintoHDD programı v4.0 olarak güncellendi.
8-Sumatra PDF programı kaldırıldı
9-Dism++ v10.1.1000.100 olarak güncellendi

İndirme Linki :   ||    v10.1.1000.100 ||  v10.1.1000.100

İngilizce versiyon indirme linki :

Please register to see this content.

• Like 2
  • Thanks 1

@crasadure Hocam güncelleme için teşekkürler elinize sağlık. Henüz gerçek makina denemedim özellikle wintohdd,yi alıp full olarak çalıştırabilecekmiyiz bilmiyorum ama olursa çok güzel olacak ;)

Üstad bir şey dikkatimi çekti kusura bakmazsınız umarım.. x86 ve x64 index:2,de Programs klasörü içinde Dism++ yok, kök dizinde sadece dismx86.exe ve dismx64.exe var farklı bir klasöremi eklediniz acaba.

awengers44, 16 dakika önce yazdı:

@crasadure Hocam güncelleme için teşekkürler elinize sağlık. Henüz gerçek makina denemedim özellikle wintohdd,yi alıp full olarak çalıştırabilecekmiyiz bilmiyorum ama olursa çok güzel olacak ;)

Üstad bir şey dikkatimi çekti kusura bakmazsınız umarım.. x86 ve x64 index:2,de Programs klasörü içinde Dism++ yok, kök dizinde sadece dismx86.exe ve dismx64.exe var farklı bir klasöremi eklediniz acaba.

Multiboot sisteminizin kök dizinine atılacak o dosyalar...flash bellekte 5gb lik yer olmayınca hata verdiğinden onu iso içine almak yerine kullanıcı,dosyaları flash ının 5gb kadar alanı olan partisyonun kök dizinine kopyalarsa sorun olmayacaktır

crasadure, 14 dakika önce yazdı:

Multiboot sisteminizin kök dizinine atılacak o dosyalar...flash bellekte 5gb lik yer olmayınca hata verdiğinden onu iso içine almak yerine kullanıcı,dosyaları flash ının 5gb kadar alanı olan partisyonun kök dizinine kopyalarsa sorun olmayacaktır

Hocam programın çalışma mantığını biliyorum onu sormadım, yanlış anlattım sanırım :)  Dism++ programının olduğu klasör yok, 9-Dism++ v10.1.1000.100 olarak güncellendi  bu dosya nerede dism64.exe çalıştırıldığında yolu soruyor.

awengers44, 9 dakika önce yazdı:

Hocam programın çalışma mantığını biliyorum onu sormadım, yanlış anlattım sanırım :)  Dism++ programının olduğu klasör yok, 9-Dism++ v10.1.1000.100 olarak güncellendi  bu dosya nerede dism64.exe çalıştırıldığında yolu soruyor.

v10.1.1000.100

v10.1.1000.100

yukarıdaki rar dosyalarını RAR dan çıkarın

flash belleğinizin kök dizinine, klasör ve dosya isimlerini değiştirmeden kopyalayın

Edited by crasadure
  • Like 1

Bu Windows kurulumlarında disk önceden ikiye bölünmüş ise bazen c yi silip yeniden  Kurmak istediğinizde gpt hatası veriyor bu durumda ne yapmak lazım İSO dosyamız uefi destekli ise gpt de olda disk kurulum yaparmı. Birde C kısmını gptden mbrye dönüştürmek d bölümüne sıkıntı çıkarırmı. Veya nasıl bir yol izlemeliyim

mustafakarasan, 12 dakika önce yazdı:

Bu Windows kurulumlarında disk önceden ikiye bölünmüş ise bazen c yi silip yeniden  Kurmak istediğinizde gpt hatası veriyor bu durumda ne yapmak lazım İSO dosyamız uefi destekli ise gpt de olda disk kurulum yaparmı. Birde C kısmını gptden mbrye dönüştürmek d bölümüne sıkıntı çıkarırmı. Veya nasıl bir yol izlemeliyim

Diskin bir bölümü gpt olsun, bir bölümü mbr olsun diye birşey olmaz. Disk ya gpt olur, ya mbr olur. Hata aldığınızda diski komple gpt ye ya da mbr ye çevirip kurulum yapmanız gerekir.

By_FaRuK, 21 dakika önce yazdı:

Diskin bir bölümü gpt olsun, bir bölümü mbr olsun diye birşey olmaz. Disk ya gpt olur, ya mbr olur. Hata aldığınızda diski komple gpt ye ya da mbr ye çevirip kurulum yapmanız gerekir.

ama d yani yedek  bölümünde yedekler var ise diski gptden mbrye çevirme işleminde yedekler siliniyormu komplemi formatlanmış oluyor.ayrıca disk gpt iso multiboot dosyamız ile örnek Windows 7 dosyamız uefi destekli ise gpt olan diske kurulum yapılabiliyormu

• 1 ay sonra...

@crasadure hocam WinKur PE v4 link 3 defa indirdim fakat arşiv biçimi hasarlı diyor. v3'de sıkıntı yok. WinKur PE v4 için MD5 değeri varmı acaba veya linki güncellermisiniz.

Ayrıca Winrar 5.X ve üstü ile kaç defa denedim. İlginiz için teşekkürler..

Edited by ozkan_z06

• Editor
ozkan_z06, 42 dakika önce yazdı:

@crasadure hocam WinKur PE v4 link 3 defa indirdim fakat arşiv biçimi hasarlı diyor. v3'de sıkıntı yok. WinKur PE v4 için MD5 değeri varmı acaba veya linki güncellermisiniz.

Ayrıca Winrar 5.X ve üstü ile kaç defa denedim. İlginiz için teşekkürler..

Link güncellenmiştir, ayrıca yeni arşiv dosyası %5 kurtarma kaydı eklenmiştir.

• Like 1

-ISO Yönteminde bence kurulum yeterince kolay, problemsiz ve hızlı (Kaldıki 10 dakika önce veya sonra çok önemli olmaz). Sizlercede öyle değilmi?

- Eğer öyleyse Dsim++, Wim vs kurulumlara ne gerek?.. Bunlar kulağı tersten tutmak gibi nispetende olsa uğraştırıcı ve zorlayıcı olmuyormu? Bunların ISO kurulumlara göre avantajları ve tercih sebepleri nedir?

- Ve hatta -özel durumlar haricinde-  bunların hiçbiri ile uğraşılmadan doğrudan MediaCreationTool gibi bir aracın kullanılması en kolayı ve problemsizi olmazmı (Online şartlarda doğrudan kurulum yapılabilir yada kurulum için dosyaların temini ve sürücünün / yükleme aracının oluşturulması sağlanabilir)?

En azından Windows 10 için bunlar geçerli değilmidir?

Kimsenin çalışmasını küçümsemiyorum, tersine takdir ile karşılıyorum.  Ama bunların -en azından- bir kısmının bana fazladan bir çaba, çokta gerekli olmayan uğraşlar gibi göründüğünü belirtmeliyim.

Burada belirttiğim düşüncelerimde samimiyim. Bunlarda bir karşı çıkma, bir eleştiri ve asla bir kinaye olduğunu düşünmeyin.  Esas olarak maksadım kafamdaki soruların ve belki bazı şüphelerin  açıklığa kavuşmasıdır. Basit bir anlatımla bunda bana yardım edebilirmisiniz?

#mephistooo2 #tnctr

Sonradan düşündüm ve ilave ediyorum; bu konuda forumda özel bir başlık altında bu anlatım yapılsa.. Bana bu daha iyi olur gibi geliyor. Böyle olursa o muhtevadan daha çok kimse faydalanabilir. 

Edited by temonas

• Editor
temonas, 2 saat önce yazdı:

-ISO Yönteminde bence kurulum yeterince kolay, problemsiz ve hızlı (Kaldıki 10 dakika önce veya sonra çok önemli olmaz). Sizlercede öyle değilmi?

- Eğer öyleyse Dsim++, Wim vs kurulumlara ne gerek?.. Bunlar kulağı tersten tutmak gibi nispetende olsa uğraştırıcı ve zorlayıcı olmuyormu? Bunların ISO kurulumlara göre avantajları ve tercih sebepleri nedir?

- Ve hatta -özel durumlar haricinde-  bunların hiçbiri ile uğraşılmadan doğrudan MediaCreationTool gibi bir aracın kullanılması en kolayı ve problemsizi olmazmı (Online şartlarda doğrudan kurulum yapılabilir yada kurulum için dosyaların temini ve sürücünün / yükleme aracının oluşturulması sağlanabilir)?

En azından Windows 10 için bunlar geçerli değilmidir?

Kimsenin çalışmasını küçümsemiyorum, tersine takdir ile karşılıyorum.  Ama bunların -en azından- bir kısmının bana fazladan bir çaba, çokta gerekli olmayan uğraşlar gibi göründüğünü belirtmeliyim.

Burada belirttiğim düşüncelerimde samimiyim. Bunlarda bir karşı çıkma, bir eleştiri ve asla bir kinaye olduğunu düşünmeyin.  Esas olarak maksadım kafamdaki soruların ve belki bazı şüphelerin  açıklığa kavuşmasıdır. Basit bir anlatımla bunda bana yardım edebilirmisiniz?

#mephistooo2 #tnctr

Sonradan düşündüm ve ilave ediyorum; bu konuda forumda özel bir başlık altında bu anlatım yapılsa.. Bana bu daha iyi olur gibi geliyor. Böyle olursa o muhtevadan daha çok kimse faydalanabilir. 

Size göre bu tarz çalışmalar gereksiz, fazladan bir çaba olabilir, ancak biz bu işlerle meşgul olmayı seviyoruz ve hiç kimseyi de kullanmaları için zorlamıyoruz ayrıca inanın orijinal kurulumun nadir de olsa yeterli olmadığı durumlar olabiliyor, işte böyle bir durumda diğer yöntemler işleri çok kolaylaştırıyor.

Diğer yöntemlerin neden kullanılması gerektiğini @crasadure üstad şu videosunda çok net bir şekilde anlatmış, izlemenizi öneririm.

Edited by mephistooo2

mephistooo2, 1 saat önce yazdı:

Size göre bu tarz çalışmalar gereksiz, fazladan bir çaba olabilir, ancak biz bu işlerle meşgul olmayı seviyoruz ve hiç kimseyi de kullanmaları için zorlamıyoruz ayrıca inanın orijinal kurulumun nadir de olsa yeterli olmadığı durumlar olabiliyor, işte böyle bir durumda diğer yöntemler işleri çok kolaylaştırıyor.

Diğer yöntemlerin neden kullanılması gerektiğini @crasadure üstad şu videosunda çok net bir şekilde anlatmış, izlemenizi öneririm.

"Gereksiz" dememiştim, yanlış anlaşılmış. Zaten bunu diyemezdim, böyle bir yargıda bulunamazdım. Zira konuyu tam olarak bilmiyordum, problemimde buydu ve bunu sormuştum. Yani öğrenebilmek ve konuya vakıf olabilmek içindi sorduklarım. Bunu yaparkende elbette "iş zorlaştırılmış olmuyormu" diye sormuş, bu şüphemide belirtmiştim.

Gerek cevabındaki belirttiklerin gerekse verdiğin linkteki -ve devamındaki- videolarda anlatlanlar benim için aydınlatıcı oldu. 

Vardığım sonuçlar şöyle: Bazı hallerde bu kurulum yöntemleri ve haliyle bu kurulumlarda kullanılan programlar gerekli olabiliyor. Mesela modifiye sistemleri kurma hallerinde karşılabilecek problemleri yada problem ihtimallerini yok etme gibi.. Ayrıca  bu yöntemlerde kullanılan programların sistem kurma dışında kullanılabilir bazı ek fonksiyonlarının bulunması ve bunlarında ihtiyaç hallerinde kullanılabilmesi gibi (sistem klonlama vs)..

Ama bu tür çalışmalar esasta zevk için ve teknolojik konularda kişisel gelişimi artırmak için yapılıyor. Herhalde öne çıkan yanda bu oluyor.

Doğrumu anlamışım mefistooo2? :) 

Teşekkürler @mefistooo2, teşekkürler @crasadure

temonas, 9 saat önce yazdı:

Bazı hallerde bu kurulum yöntemleri ve haliyle bu kurulumlarda kullanılan programlar gerekli olabiliyor.

Geçen gün tabletim çöktü, 32 bit uefi format atmam gerekiyordu, neyse o konuyu bir şekilde hallettim ama bu kez de driver sorunuyla karşılaştım, kendi sitesi de dahil hiçbir yerde uygun driverleri bulamadım. 

Elimde sadece üretici firmanın tablete gömdüğü kurtarma wim imajı vardı, imajda her şey mevcuttu, driver vs ama kurtarma imajından format atmak sıkıntılıdır, hele bir de hdd yerime mmc ye format atıyorsanız. 3 kurulum yöntemi denedim ama her seferinde farklı bir sorunla karşılaştım, sorunları çözebilirdim belki çok vaktimi alırdı, denediğim 4. yöntem 78setup yöntemiydi ve işe yaradı. Tableti kurtarıp acronis yedeği aldım. Çok şükür şu an sıkıntı yok. 

Yani hiç umulmadık durumlarla-cihazlarla, hiç karşılaşmadığımız hatalarla karşılaşabiliyoruz, bir yöntem işe yaramazsa diğeriyle hallediyoruz. Bu sadece karşılaştığım küçük bir örnekti, daha nice sorunlarla karşılaştığımız oluyor. Farklı yöntemlerim kullanılması ise çok işe yarıyor. 

Değerli TNCTR ailesine ; sitede önceden yayınladığım bootisox86.wim ve bootisox64.wim dosyalarını oluşturmak için kullandığım kaynak dosyaları buradan paylaşıyorum arkadaşlar. Bu WIM dosyalarını oluşturmada kullandığım tüm AUTOIT kaynak dosyaları ve programlar içinde mevcuttur.

Zamanında bu bilgi ve dosyalara ulaşmak için çok çabalar harcamıştım. Sağolsunlar eski üstatlarımızdan @köylü , @bluelife , @oguzhan43 gibi nice daha ismini saymakla bitmeyecek TNCTR nin değerli isimlerinden aldığımız ve öğrendiğimiz bilgiler ışığında bu projeyi geliştirmiş ve sizlere sunmuştum.

Bu proje ilk önce @bluelife ve @köylü üstadlarımızın başlattığı bir proje idi ve sonrasında ben bu projeyi biraz daha geliştirerek bugünlere getirdim şükürler olsun.

Artık bu projenin başka ellere geçmesi ve ileride bu projeye ekleme ve çıkarmalar yaparak yeni farklı ve daha gelişmiş bir şeyler yapmak isteyenlere yardımcı olmak amacıyla projenin kaynak dosyalarını siz TNCTR ailesi ile paylaşıyorum. Kodları istediğiniz gibi inceleyebilir,değiştirebilir ve kullanabilirsiniz. Sadece ismimizi yaptığınız yeni projelerinizde anmanız benim için yeterli olacaktır değerli arkadaşlar...Ben nasıl eskileri yad ediyorsam sizlerde umarım bizleri bir gün yine aynı bir şekilde yad edersiniz. Bu forum bilgi açısından bana çok şeyler kattı ve katmaya da devam ediyor..Ama zaman hızla akıyor ve  yaşımızda hızla ilerliyor..Alttan gelen ve meraklı TNCTR üyelerini de bu konuda kodlamaya ve paylaşımcı ruha davet etmek maksadıyla bu paylaşımı yapıyorum..

Hepinize saygı ve selamlarımı sunuyorum :) 

2. bootisox86.wim ve bootisox64.wim WINPE Programına ait kaynak dosyalar: 

• Like 4
  • Thanks 4

WinSetup.ISO.Module_(ISO.method)_RS6-18.11.2019 Dosyası Güncellendi

Yapılan Yenilikler:

1. Windows10 v19.09 a ait boot.wim dosyaları kullanıldı
  2. Aomei Partition Assistant v8.5 olarak güncellendi
  3. Window ISO ları kurulumunda çoklu dil desteği eklendi( @karadurak üstada teşekkürler)

coklu_dil.jpg.87d7a259df7f9511e51ed230a7de4637.jpg

WinSetup.ISO.Module_(ISO.method)_RS6-18.11.2019 İndirme Linki :

Edited by crasadure
  • Like 1

Windows10  v19.09 x86 English boot.wim 

Windows10 v10.09 x64 English boot.wim 

Dosyası elinde olan buradan paylaşabilir mi acaba?

bootisox86.wim ve bootisox64.wim İngilizce versiyon sürümünü de güncelleştirmeyi düşünüyorum

ISO olarak elinde bulunan arkadaşlar rica ediyorum. İndirmekle uğraşmak istemiyorum

Edited by crasadure

crasadure, 27 dakika önce yazdı:

Windows10 x86 English boot.wim 

Windows10 x64 English boot.wim 

Dosyası elinde olan buradan paylaşabilir mi acaba?

bootisox86.wim ve bootisox64.wim İngilizce versiyon sürümünü de güncelleştirmeyi düşünüyorum

ISO olarak elinde bulunan arkadaşlar rica ediyorum. İndirmekle uğraşmak istemiyorum

1909 sürüm mü hocam: ingilizce 18363.476 aio iso var elimde x64 ama

18363.476.191106-2043.19H2_RELEASE_SVC_PROD1_CLIENTMULTI_X64FRE_EN-US

Edited by efe34

• crasadure changed the title to Windows Kurulum Yöntemleri & Programları
  • sk8er_boi unpinned this topic