Jump to content

Windows Kurulum Yöntemleri & Programları

Share

Recommended Posts

• 4 hafta sonra ...

Please register to see this content.

1. Win11 21H2 22000.318 versiyonuna ait boot.wim dosyaları ile sistem güncellendi
  2. Partition Assistant v9.5 olarak güncellendi
  3. WinNTSetup v5.1 olarak güncellendi
  4. WintoHDD v5.4.1 olarak güncellendi
  5. Dism++10.1.1002.1
  6. 78Setup v2.5
  7. WInst 2021-07-31
  8. Q-Dir v8.97
  9. Total Commander v9.51

Açıklama: bootisox64.wim dosyası; WIN11 orijinal boot.wim dosyası kullanılarak oluşturuldu. boot.wim yapısına TPM kontrolünü aşmak için gereken Registry kayıt bilgileri eklenmiştir. WIM dosyasını sanal sistemler üzerinde(WMWARE,VİRTUALBOX) test etmeyin. Sanal sistemler üzerinde TPM engeli ile karşılaşırsınız. GERÇEK MAKİNE üzerinde test ediniz. Gerçek Makine üzerinde test ettim ve sorunsuzca WIN11 kurulumunu ve WIN10 kurulumunu yapabildim.

Edited by crasadure
  • Like 5
  • Thanks 1

• 1 ay sonra...
crasadure, 30.11.2021 - 13:59 yazdı:

1. Win11 21H2 22000.318 versiyonuna ait boot.wim dosyaları ile sistem güncellendi
  2. Partition Assistant v9.5 olarak güncellendi
  3. WinNTSetup v5.1 olarak güncellendi
  4. WintoHDD v5.4.1 olarak güncellendi
  5. Dism++10.1.1002.1
  6. 78Setup v2.5
  7. WInst 2021-07-31
  8. Q-Dir v8.97
  9. Total Commander v9.51

Açıklama: bootisox64.wim dosyası; WIN11 orijinal boot.wim dosyası kullanılarak oluşturuldu. boot.wim yapısına TPM kontrolünü aşmak için gereken Registry kayıt bilgileri eklenmiştir. WIM dosyasını sanal sistemler üzerinde(WMWARE,VİRTUALBOX) test etmeyin. Sanal sistemler üzerinde TPM engeli ile karşılaşırsınız. GERÇEK MAKİNE üzerinde test ediniz. Gerçek Makine üzerinde test ettim ve sorunsuzca WIN11 kurulumunu ve WIN10 kurulumunu yapabildim.

ISO yöntemi ile bootisox64.wim üzerinden laptopumda kurmaya çalıştığım 11 uefi de sıkıntı çıkmadı. Windows 10 uefi kurulum aşaması tamamlanıp yeniden baslatilinca kurulum başlatılmadi hatası verdi. Windows 7 uefi kurmaya çalıştığımda yeniden başladıktan sonra kurulum kayıt defteri ayarlarını guncellestiriyor da kaldı ve kurulum olmadı. Bu karşılaştığım hataları yaşayan arkadaşlar oldu mu acaba? Ya da sizce bu sorunlar neden olabilir? Teşekkürler 

• 1 ay sonra...

1. Win11 21H2 22000.466 versiyonuna ait boot.wim dosyaları ile sistem güncellendi
  2. Partition Assistant v9.6.1 olarak güncellendi
  3. WinNTSetup v5..2.1 olarak güncellendi
  4. WintoHDD v5.4.1
  5. Dism++10.1.1002.1
  6. 78Setup v2.5
  7. WInst 2021-07-31
  8. Q-Dir v8.97
  9. Total Commander v9.51
  10. Cpu-z programı eklendi
  11. ChkdDskGui programı eklendi.

Açıklama: bootisox64.wim dosyası; WIN11 orijinal boot.wim dosyası kullanılarak oluşturuldu. boot.wim yapısına TPM kontrolünü aşmak için gereken Registry kayıt bilgileri eklenmiştir. WIM dosyasını sanal sistemler üzerinde(WMWARE,VİRTUALBOX) test etmeyin. Sanal sistemler üzerinde TPM engeli ile karşılaşırsınız. GERÇEK MAKİNE üzerinde test ediniz. Gerçek Makine üzerinde test ettim ve sorunsuzca WIN11 kurulumunu ve WIN10 kurulumunu yapabildim.

• Like 4
  • Thanks 2

• 1 ay sonra...
mustafakarasan, 1 saat önce yazdı:

bu WinNTSetup ile kurulumda üstte isoyu alta boot  yani sistem ayrıldı kısmı seçiyorsunuz ya diyelimki disk sıfır ilkkez kurulum olacak ozaman o sistema yrıldı 100mblik kısım nasıl yapacağız

mustafakarasan, 25 dakika önce yazdı:

bunu izledim.bu metodu hiç kullanmamıştım bugüne kadar.videoda sıfır disk değilde. sistem kurulu bir diske format atıyor.

Winpe_Diskpart_GUI.jpg.e89bb572214fecda26ac009feaa3e11a.jpg

Sıfır disk için WinpeDiskPart GUI yazılımını kullanabilirsiniz...BIOS sistem için gereken 100MB lık kısmı oluşturur

1. Win11 21H2 22000.466 versiyonuna ait boot.wim dosyası kullanıldı
  2. Partition Assistant v9.6.1 
  3. WinNTSetup v5.2.3 olarak güncellendi
  4. WinPE Diskpart GUI v2.0 olarak güncellendi
  5. Imdisk (virtual disk driver) v2.1.1 olarak güncellendi
  6. WintoHDD v5.4.1
  7. Dism++10.1.1002.1
  8. 78Setup v2.5
  9. WInst 2021-07-31
  10. Q-Dir v8.97
  11. Total Commander v9.51
  12. Cpu-z v2.0
  13. ChkdDskGui
Edited by crasadure
  • Like 8
  • Thanks 1

• 4 hafta sonra ...

iyi çalışmalar arkadaşlar. son olarak paylaşılan bootisox64.wim dosyasını multiboot a ekliyorum ama daha önce iso kurulumunda herhangi bir sorun olmadan kurulum yapabilirken şimdi ilk kurulum dan sonra yeniden başladığında tüm windows iso larında kurulum devam edemiyor diye hata alıyorum. şimdilik eski bootisox64.wim dosyasına döndüm ama oda windows 11 den öncesi için olduğundan ne kadar kullanılır bilemiyorum. bootisox64.wim e tekrar bir düzenleme yaparsanız sevinirim.

Win11 21H2 22000.318 versiyonuna ait boot.wim dosyası kullanıldı

1. Partition Assistant v9.7.0 olarak güncellendi
  2. WinNTSetup v5.2.4 olarak güncellendi
  3. WinPE Diskpart GUI v2.0
  4. Imdisk (virtual disk driver) v2.1.1
  5. WintoHDD v5.8 olarak güncellendi
  6. Dism++10.1.1002.1
  7. 78Setup v2.5
  8. WInst 2021-07-31
  9. Q-Dir v8.97
  10. Total Commander v9.51
  11. Cpu-z v2.0
  12. ChkdDskGui
egebilgisayar, 8 saat önce yazdı:

iyi çalışmalar arkadaşlar. son olarak paylaşılan bootisox64.wim dosyasını multiboot a ekliyorum ama daha önce iso kurulumunda herhangi bir sorun olmadan kurulum yapabilirken şimdi ilk kurulum dan sonra yeniden başladığında tüm windows iso larında kurulum devam edemiyor diye hata alıyorum. şimdilik eski bootisox64.wim dosyasına döndüm ama oda windows 11 den öncesi için olduğundan ne kadar kullanılır bilemiyorum. bootisox64.wim e tekrar bir düzenleme yaparsanız sevinirim.

isteğiniz üzerine son Win11 ISO su içindeki boot.wim dosyası ile bootisox64.wim dosyasını ve içindeki programları güncelledim. Umarım bu sefer sorun düzelmiştir. Yakın zamanda sistem kurmadığım için test etme imkanım yok. Kolay gelsin

• Like 2
  • Thanks 3

crasadure, 09.05.2022 - 19:38 yazdı:

Win11 21H2 22000.318 versiyonuna ait boot.wim dosyası kullanıldı

6. Dism++10.1.1002.1
  7. 78Setup v2.5
  8. WInst 2021-07-31
  9. Q-Dir v8.97
  11. Cpu-z v2.0
  12. ChkdDskGui

isteğiniz üzerine son Win11 ISO su içindeki boot.wim dosyası ile bootisox64.wim dosyasını ve içindeki programları güncelledim. Umarım bu sefer sorun düzelmiştir. Yakın zamanda sistem kurmadığım için test etme imkanım yok. Kolay gelsin

elinize sağlık bugün dener ve sorun varmı burdan yazarım. kolay gelsin.

• Thanks 1

crasadure, 09.05.2022 - 19:38 yazdı:

versiyonuna ait boot.wim dosyası kullanıldı

6. Dism++10.1.1002.1
  7. 78Setup v2.5
  8. WInst 2021-07-31
  9. Q-Dir v8.97
  11. Cpu-z v2.0
  12. ChkdDskGui

Hocam Sana zahmet olmayacak ise dahaki sürümde ;

cpu-z_2.01
Total Commander 10.50
Quad-Explorer 10.74

Güncelleyebilir misin? 

Not : Yapı olarak 22000.675 veya 

( ins ) Kullanabilir misin? 
Bu yapıların Windows 8.1 Boot olanıda var mı?

rulman, 7 saat önce yazdı:

Hocam Sana zahmet olmayacak ise dahaki sürümde ;

cpu-z_2.01
Total Commander 10.50
Quad-Explorer 10.74

Güncelleyebilir misin? 

Not : Yapı olarak 22000.675 veya 

( ins ) Kullanabilir misin? 
Bu yapıların Windows 8.1 Boot olanıda var mı?

Win11 in orjinal sitesinden indirdiğimde ISO içerisindeki boot.wim dosyası yapı olarak 22000.318 inmişti. Microsoft en son hangi dosyayı koymuşsa ben onu kullanarak bootisox64.wim dosyasını oluşturuyorum. Oluşturduğum bootisox64.wim Windows8.1 ve Win7 ve Win10 kurulumunda da kullanabilirsiniz. 

Yukarıda belirttiğiniz programların güncelleri çıkmışsa bir sonraki versiyon da onları da güncelleriz inşallah.

Edited by crasadure
  • Like 2
  • Thanks 1

yeniden düzenlediğiniz bootisox64.wim dosyası daha öncekiler gibi iso ile kurulum yönteminde ilk kurulumdan sonraki yeniden başlatmada windows kurulum işlemi başlatılamadı diyerek sonlanıyor. daha önceki windows 10 boot ile düzenlenen bootisox64.wim lerde böyle bir sorun yok. windows 10 7 ve 8 ile denedim hepsinde aynı sonuç oldu.

egebilgisayar, 4 saat önce yazdı:

yeniden düzenlediğiniz bootisox64.wim dosyası daha öncekiler gibi iso ile kurulum yönteminde ilk kurulumdan sonraki yeniden başlatmada windows kurulum işlemi başlatılamadı diyerek sonlanıyor. daha önceki windows 10 boot ile düzenlenen bootisox64.wim lerde böyle bir sorun yok. windows 10 7 ve 8 ile denedim hepsinde aynı sonuç oldu.

Önceki Win10 a ait bootisox64.wim ile Win11 kurulumunda hata alıyormusunuz peki?

Eğer Win11 kurulumunda hata almıyorsanız o zaman bundan sonra win10 a ait boot.wim dosyasını kullanırım. Önemli olan bootisox64.wim dosyasının win7,win8,win10,win11 kurulumunu iso üzerinden sorunsuz kurulmasıdır. Bugün microsoft un sitesinden güncel windows10 iso sunu indirdim. Gerekirse win10 a ait boot.wim dosyasını kullanarak bootisox64.wim dosyasını tekrar yapar ve upload ederim.

crasadure, Şimdi yazdı:

Önceki Win10 a ait bootisox64.wim ile Win11 kurulumunda hata alıyormusunuz peki?

Eğer Win11 kurulumunda hata almıyorsanız o zaman bundan sonra win10 a ait boot.wim dosyasını kullanırım. Önemli olan bootisox64.wim dosyasının win7,win8,win10,win11 kurulumunu iso üzerinden sorunsuz kurulmasıdır. Bugün microsoft un sitesinden güncel windows10 iso sunu indirdim. Gerekirse win10 a ait boot.wim dosyasını kullanarak bootisox64.wim dosyasını tekrar yapar ve upload ederim.

birkaç kez windows 11 kurdum sorun olmadı sadece intel nvme driver bulup ssd yi tanıtmam gerekti sadece yoksa ssd yi görmedi.

egebilgisayar, 20 dakika önce yazdı:

birkaç kez windows 11 kurdum sorun olmadı sadece intel nvme driver bulup ssd yi tanıtmam gerekti sadece yoksa ssd yi görmedi.

ssd yi görmemesi normal...sonuçta boot.wim içinde NVME driver larını gömmüyorum. Tüm markaların NVME sürücülerini gömmeye kalkarsak zaten boot.wim boyutu 1Gb ve üzeri bir değere ulaşır. Buda eski bilgisayarlarda(2gb ram olan bilgisayarlar) bootisox64.wim in çalışmamasına sebep olur. O yüzden NVME sürücüsünü kullanıcıların göstermesi daha uygun olacaktır. Şimdi win10 a ait boot.wim ile bootisox64.wim dosyasını oluşturmaya başladım İşim bitince upload eder yayaınlarım

crasadure, 2 saat önce yazdı:

ssd yi görmemesi normal...sonuçta boot.wim içinde NVME driver larını gömmüyorum. Tüm markaların NVME sürücülerini gömmeye kalkarsak zaten boot.wim boyutu 1Gb ve üzeri bir değere ulaşır. Buda eski bilgisayarlarda(2gb ram olan bilgisayarlar) bootisox64.wim in çalışmamasına sebep olur. O yüzden NVME sürücüsünü kullanıcıların göstermesi daha uygun olacaktır. Şimdi win10 a ait boot.wim ile bootisox64.wim dosyasını oluşturmaya başladım İşim bitince upload eder yayaınlarım

image.png.7d0125e4f8e87188e6b6a5da533bc962.png

https://app.mediafire.com/pmh94xr40rfpd

Hocam güncel boot.wim windows 10 için paylaştım. Belki güncel sürüm ile hazırlamak istersin diye düşündüm.

Ayrıca 

cpu-z_2.01

Total Commander 10.50

Quad-Explorer 10.74

Bakma şansın oldu mu?

• Thanks 1

rulman, 4 dakika önce yazdı:

image.png.7d0125e4f8e87188e6b6a5da533bc962.png

https://app.mediafire.com/pmh94xr40rfpd 

Hocam güncel boot.wim windows 10 için paylaştım. Belki güncel sürüm ile hazırlamak istersin diye düşündüm.

Ayrıca 

cpu-z_2.01

Total Commander 10.50

Quad-Explorer 10.74

Bakma şansın oldu mu?

Tam zamanında boot.wim dosyasını attın :) 

cpu-z ve Q-dir dosyalarını güncelledim ama total commander ın orjinal sitesinde v10.50 nin türkçeleştirmesi yapılmamış maalesef...o yüzden onu şu an güncellemesek sizce sorun olurmu...ileride türkçeleştirme dosyası tamamlandığında programı da güncelleriz inşallah

• Like 1

crasadure, 37 dakika önce yazdı:

Tam zamanında boot.wim dosyasını attın :) 

cpu-z ve Q-dir dosyalarını güncelledim ama total commander ın orjinal sitesinde v10.50 nin türkçeleştirmesi yapılmamış maalesef...o yüzden onu şu an güncellemesek sizce sorun olurmu...ileride türkçeleştirme dosyası tamamlandığında programı da güncelleriz inşallah

Hocam aktif kullanan var mı bilmiyorum. Bazen kafa karışıklığı olduğunda q-dir ile disk bölümlerini inceliyorum o kadar. Başka bir imacı yok benim içinde

Windows 11 dosyasınıda atacağım. Sırada ki uplıad bittiten sonra onu eklerim.

Edited by rulman

rulman, 15 dakika önce yazdı:

Hocam aktif kullanan var mı bilmiyorum. Bazen kafa karışıklığı olduğunda q-dir ile disk bölümlerini inceliyorum o kadar. Başka bir imacı yok benim içinde

Windows 11 dosyasınıda atacağım. Sırada ki uplıad bittiten sonra onu eklerim.

@rulman win11 boot.wim dosyasını atarsan onu kullanarak güncellemeyi yapayım...özelden @köylüüstadın benimle paylaştığı bir patch dosyası var...o dosya ile win11 boot.wim dosyasını kullanarak win10,win7 ve win8 deki kurulum sorunu ortadan kalkacağını umuyorum...yeni paylaşacağım dosyanın test edilmesi gerekecek yine.... @köylü üstadım sanalda test etmiş sorun olmamış ama fiziksel makinede test etmemiş

• Like 2
  • Thanks 1