Jump to content

Windows Kurulum Yöntemleri & Programları

Share

Recommended Posts

bootx ler cok guzel birtek uefi kurulumda isaret koydugum sekilde yapıyor bende bunu sevmiyorum mecburen KMPE acıp onun üzerinden kurulum yapıyorum ozaman bolumleri sıralı sekilde yapıyor keske bu bootxlerde oyle yapsa kurtarmayı arkaya atmasa c tarafı kucukse d tarafından biraz yer alacagım zaman ortada kalıyor o bolum 😏

not bu bootxlerle kurulum yaparsam o sekilde oluyor yani en bastakı en arkaya gidiyor

Please register to see this content.

Edited by bymax

bymax, Bir saat önce yazdı:

bootx ler cok guzel birtek uefi kurulumda isaret koydugum sekilde yapıyor bende bunu sevmiyorum mecburen KMPE acıp onun üzerinden kurulum yapıyorum ozaman bolumleri sıralı sekilde yapıyor keske bu bootxlerde oyle yapsa kurtarmayı arkaya atmasa c tarafı kucukse d tarafından biraz yer alacagım zaman ortada kalıyor o bolum 😏

not bu bootxlerle kurulum yaparsam o sekilde oluyor yani en bastakı en arkaya gidiyor

UEFI kurulum yapıyorsanız bootisox64.wim dosyasında bulunan Diskpartgui micro v1.5 uygulamasını incelemenizi tavsiye ederim

images?q=tbn:ANd9GcQstjZ75WZdxhjLUGipTq1

Bu yazılımla sıfır diskinizi istediğiniz şekilde biçimlendirdiğini göreceksiniz. Ancak dikkatli olun bu program diski komple silip tüm partisyonları baştan uefi/gpt düzeninde oluşturuyor. Diskteki önemli bilgilerinizin yedeğini almayı unutmayın

Edited by crasadure
  • Like 1

crasadure, 5 dakika önce yazdı:

UEFI kurulum yapıyorsanız bootisox64.wim dosyasında bulunan Diskpartgui micro v1.5 uygulamasını incelemenizi tavsiye ederim

images?q=tbn:ANd9GcQstjZ75WZdxhjLUGipTq1

Bu yazılımla sıfır diskinizi istediğiniz şekilde biçimlendirdiğini göreceksiniz. Ancak dikkatli olun bu program diski komple silip tüm partisyonları baştan uefi/gpt düzeninde oluşturuyor. Diskteki önemli bilgilerinizin yedeğini almayı unutmayın

oncelikle tesekkurler cevap icin partition programlarıyla istedigimi yapıyorum sadece meraktan sordum kurulum yaparken hdd yi kendisi otomotik yaptıgında o bolumu neden sona atıyor KMPE deki yada eski boot.wim ler sıralamayı duzgun yapıyor

bymax, 54 dakika önce yazdı:

oncelikle tesekkurler cevap icin partition programlarıyla istedigimi yapıyorum sadece meraktan sordum kurulum yaparken hdd yi kendisi otomotik yaptıgında o bolumu neden sona atıyor KMPE deki yada eski boot.wim ler sıralamayı duzgun yapıyor

Microsoft un halt yemesi..normal bir flash belleğe rufus ile güncel olan Windows iso sunu flash belleğe yazın. Diski format atın. Bakın bakalım kurtarma bölüme nerede?

dep-win10-partitions-uefi.png

SONDA...  🙂

UEFI/GPT-based hard drive partitions

Sample scripts

Yukarıdaki makale yazılarını okuyun

Önceki windows larda kurtarma bölümü başta oluyordu,şimdi sonuna koydular. Mantık nedir bende anlamadım. Sizin KMPE de doğru yapmasının nedeni önceki version boot.wim lerin kullanılmasından kaynaklı. Eğer bende boot.wim kaynak dosyası olarak eskileri kullansaydım kurtarma bölümü başta kalırdı. Tüm olayın iç yüzü bu

Edited by crasadure
  • Like 3

crasadure, 13 saat önce yazdı:

Microsoft un halt yemesi..normal bir flash belleğe rufus ile güncel olan Windows iso sunu flash belleğe yazın. Diski format atın. Bakın bakalım kurtarma bölüme nerede?

dep-win10-partitions-uefi.png

SONDA...  🙂

UEFI/GPT-based hard drive partitions

Sample scripts

Yukarıdaki makale yazılarını okuyun

Önceki windows larda kurtarma bölümü başta oluyordu,şimdi sonuna koydular. Mantık nedir bende anlamadım. Sizin KMPE de doğru yapmasının nedeni önceki version boot.wim lerin kullanılmasından kaynaklı. Eğer bende boot.wim kaynak dosyası olarak eskileri kullansaydım kurtarma bölümü başta kalırdı. Tüm olayın iç yüzü bu

oncellikle cok tesekkurler ilgine peki soyle kucuk bir rica da bulunsam eski lerde bir boot wim ama kullanılan programlar guncellenmiş sekilde olma ihtimali varmıdır gercekten cok makbule gecer simdiden tesekkurler

bymax, Bir saat önce yazdı:

oncellikle cok tesekkurler ilgine peki soyle kucuk bir rica da bulunsam eski lerde bir boot wim ama kullanılan programlar guncellenmiş sekilde olma ihtimali varmıdır gercekten cok makbule gecer simdiden tesekkurler

Eski boot.wim olan versiyonları sildim... haliyle istediğiniz şekilde hazırlamam mümkün değil

• 1 ay sonra...
  • 4 hafta sonra ...

WinKur PE v4 BackUp Edition dosyasını rufus ile mbr şeklinde usb belleğe yazdırıyorum sonrada winkur.wim dosyasını  awengers44 arkadaşın bootisox64 ile dğeişim bu dosyasının ismini winkur.wim yapıp projeye ekliyorum bunuda multiboot usb olarak kullanıyorum.sorunum şudur uefi destekli sistemlerde boot ekranında biostan ne yaparsam yapayım usb görünmüyor. ama düz legacy olan pclerde sorun çıkmıyor.her pcde görmesi için ne yapabilirim

• Editor
mustafakarasan, 11.06.2021 - 19:30 yazdı:

WinKur PE v4 BackUp Edition dosyasını rufus ile mbr şeklinde usb belleğe yazdırıyorum sonrada winkur.wim dosyasını  awengers44 arkadaşın bootisox64 ile dğeişim bu dosyasının ismini winkur.wim yapıp projeye ekliyorum bunuda multiboot usb olarak kullanıyorum.sorunum şudur uefi destekli sistemlerde boot ekranında biostan ne yaparsam yapayım usb görünmüyor. ama düz legacy olan pclerde sorun çıkmıyor.her pcde görmesi için ne yapabilirim

Sorun winkur veya bootisox64.wim le alakalı değil usb ana dizininde efi klasörü olması lazım efi var ve yine görünmüyorsa bellek ntfs dir fat32 ile biçimlendirmen gerekir @awengers44üstadın bootisox64.wim dosyasını kullanmak istiyorsan ventoy konusunda en son 1gb lık link ekledim bootisox64.wimi boot klasörüne koyarsan direk f6 ile exmenüden boot olur ventoydada güvenli önyüklemeyi aktif etmelisin uefi için

• Like 1

belleği fat32 yaparsak bu kezde 4gbden büyük windows dosyaları ekleyemiyiz yanlışım yoksa aslında bu işe çözüm bulsak bu multibotladan daha etkili bir multiboot olur hem ufak boyutlu hemde her makinede açabilir.uefide çalışması için bir ayar yapılabilirmi bilmiyorum siz üstadlar daha iyi bilirsiniz.efi klasoru var bellekte

mustafakarasan, 4 saat önce yazdı:

belleği fat32 yaparsak bu kezde 4gbden büyük windows dosyaları ekleyemiyiz yanlışım yoksa aslında bu işe çözüm bulsak bu multibotladan daha etkili bir multiboot olur hem ufak boyutlu hemde her makinede açabilir.uefide çalışması için bir ayar yapılabilirmi bilmiyorum siz üstadlar daha iyi bilirsiniz.efi klasoru var bellekte

Fat32 disk alanını, ntfs yapabilirsiniz disk araçlarıyla, daha sonra ekleme işlemlerini, yapın boyut farketmeksizin. AIOboot ve Ventoy kullanıyorum iki bölümleme yapıyor. birinci bölümde efi alanı ve ikinci bölümede ntfs'e sistemleri atıyoruz. Efi kurulumunda sorun yaratmaz install.wim boyutuda farketmez.BOOTICE uygulamasını kullanabilirsiniz.

Edited by forjest
  • Thanks 1

forjest, 2 saat önce yazdı:

Fat32 disk alanını, ntfs yapabilirsiniz disk araçlarıyla, daha sonra ekleme işlemlerini, yapın boyut farketmeksizin. AIOboot ve Ventoy kullanıyorum iki bölümleme yapıyor. birinci bölümde efi alanı ve ikinci bölümede ntfs'e sistemleri atıyoruz. Efi kurulumunda sorun yaratmaz install.wim boyutuda farketmez.BOOTICE uygulamasını kullanabilirsiniz.

ben şimdi WinKur PE v4  dosyasını rufus ile yazdırıyorum bunu ister mbr ister gpt olarak yazdırabiliyorum.yani ntfs veya fat32 olarak yazdırıyorum.fat 32 yazdırdığımda uefide çalışıyor legacyde hata veriyor.ntfs yaparsan bu kezde legacyde çalışıp uefide hata veriyor.sizin dediğinizi yapsam ne değişecek acaba onu anlayamadım.bilmediğim için soruyorum.

mustafakarasan, 5 dakika önce yazdı:

ben şimdi WinKur PE v4  dosyasını rufus ile yazdırıyorum bunu ister mbr ister gpt olarak yazdırabiliyorum.yani ntfs veya fat32 olarak yazdırıyorum.fat 32 yazdırdığımda uefide çalışıyor legacyde hata veriyor.ntfs yaparsan bu kezde legacyde çalışıp uefide hata veriyor.sizin dediğinizi yapsam ne değişecek acaba onu anlayamadım.bilmediğim için soruyorum.

Ben yazdıklarımı genel olarak belirttim. Ntfs olmasının legacy veya uefi ile alakası yok. Zaten partition bölümünün birinci kısmında efi bootloader var. Aioboot veya ventoy ile hazırladığım multibootlarda sorunsuz şekilde kurulumları yapabiliyorum legacy veya uefi farketmiyor tamamınıda görüyorum boot menülerinde. Winkur PE v4 için bir malumatım yok onun için farklı bir yorum gelecektir tabiki. Benim ki , genel olan bahsi geçen uygulamalara yönelik bir yorumdur sadece. Saygılarımla.

siz hangi multibootudak ullanıyorsunuz.bende soldishare+ventoy+grubfm+grubdos olanı kullanıyorum kendim ama yanımda çalışan stajerler ve diğer arkadaşlar buna hakim değiller.onlar format ve şifre sıfırlama kullanıyorlar genelde onlara basit bir multbioot tarzı sistem veriyorum onu kullanıyorlar.winkur gibi pe sistemlere awengers44 arkadaşın yaptığı bootisox64.wim ekliyorum bunda herşey olmuş oluyor buda ama bazı uefili anekartlar var biosunda boot kısmında windows7 windows 8 veya manuel diye seçenek olur bu sistemlerde bu yapılan usbler görmüyor.sıkıntı oluyor.ventoy gibi yapılanlarda eski makinelerde açmayabiliyor

1. Win10 21H1 19043.928 versiyonuna ait boot.wim dosyaları ile sistem güncellendi
  2. Partition Assistant v9.2.1 olarak güncellendi
  3. WinNTSetup v4.6.2 olarak güncellendi
  4. WintoHDD v5.1 olarak güncellendi
  5. 78Setup v2.5
  6. WInst 29.09.2020
  7. Q-Dir v8.97
  8. Total Commander v9.51

Not:

Win10 21H1 19043.928 e ait  orijinal boot.wim dosyası  kullanılarak "bootisox64.wim" dosyası güncellenmiştir. bootisox64.wim ile LEGACY 32+64bit Windows kurulumları ve UEFI 64bit Windows kurulumları yapılabildiğinden dolayı bundan sonraki güncellemelerde bootisox86.wim dosyası güncellenmeyecektir.

Edited by crasadure
  • Like 6
  • Thanks 2

• sk8er_boi unpinned this topic
  • 1 ay sonra...

1. Win10 21H1 19041.928 versiyonuna ait boot.wim dosyası kullanılmıştır
  2. Partition Assistant v9.4.1 olarak güncellendi
  3. WinNTSetup v5.0 olarak güncellendi
  4. WintoHDD v5.4 olarak güncellendi
  5. 78Setup v2.5
  6. WInst 31.07.2021 olarak güncellendi
  7. Q-Dir v8.97
  8. Total Commander v9.51
  • Like 4
  • Thanks 3

crasadure, 20.09.2021 - 20:47 yazdı:

Üstad hala aiboot a devammı benimde eski haricide kurulu, bazen g2file güncellemesi yapıyorum. Bi ara ventoy, file maneger hepsinde hata almıştım, aiboot a entegre ettiğim sistemle kurulum yapmıştım. Tabi üzerinden çok zaman geçti.

iskader, 3 saat önce yazdı:

Üstad hala aiboot a devammı benimde eski haricide kurulu, bazen g2file güncellemesi yapıyorum. Bi ara ventoy, file maneger hepsinde hata almıştım, aiboot a entegre ettiğim sistemle kurulum yapmıştım. Tabi üzerinden çok zaman geçti.

Şu an en güncel sistem Ventoy. Onunla alakalı gelişmeleri video lar ile forumda paylaşmaya devam ediyoruz. Eminim bir gün aioboot yapımcısı da geriye dönecektir  🙂

• Like 1
  • Haha 1

• 4 hafta sonra ...

7. Cool Install Programı ile Windows Kurulumu

Cool İnstall Resmi Sitesi:

Videoda bahsedilen PE Sistem indirme linkleri:

Türkçe dil dosyası :

readme.txt dosyası

sag click menu reg dosyası kodları: 

(6.22 MB)
Portable PE x64: (4.04 MB)
Portable PE x86:  (3.34 MB)

Tek dosya sürümü uyarlanabilir: (5.29 MB)
Paketlenmiş Sürüm-exe (x64):  (3.61 MB)
Paketlenmiş sürüm -exe (x86):   

(2.95 MB)

Edited by crasadure
  • Like 7