Jump to content

C.d.e.f .suruculerİne

osmanbey

Recommended Posts

pc yi acınca yaklaşık bir dakika şu arama işareti habire arayıp duruyor sanki büyük bişey bulacakmış gibi ve gerekli zaman gectikten sonrada suruculer ortaya cıkıyor bu neden olabilir ben virüs proğramındanmı diye düşündüm onu kaldırdım ama gene aynı .sıfırdan vinkurdum drıverlerinide sorunsuz birşekilde yukledim hatta raidsuruculerinide yukledim proğramlarıda kurduktan sonra bakalım nasıl olmuş diye pc yi kapatım actım hemen bilgisayarımdan c.d e suruculerini görebiliyormuyum diye baktım hiç zaman kaybetmeden gördüm ama daha sonraki kapatıp actıklarımda okadar hemen artık göremeim bu arada yeni bir proğramda kurmamıştım işte bu sorunuma care arıyorum istiyorumki acınca pc yi hemen suruculerimede ulaşabileyim diyorum

Onu yapmasının en büyük nedeni sistemin aşırı zorlanmasıdır.Sanırım faretmediğiniz programlar yüzünden işlemcinin yüksek düzeyde çalışıyor.5-10 saniye bekleseniz anlarımda 1 dakika çok uzun bir süre.Şunu bir yapın.

1.Başlat --> Çalıştır aç

2.Kutucuğa msconfig yaz ve Tamam a bas.Başlabgıç ve hizmetler bölümüne bak.Orada nero ,java msn gibi açık uygulamalar varsa kapat.Sistemi yeniden başlat.Yanlız dikkatli ol.Hizmetler bölümünde Tüm microsoft hizmetleri gizleyi işaretli bırak ondan sonra işlemlerini yap.Fazla bilgin yoksa bilene yaptır.Saygılarımla

Onu yapmasının en büyük nedeni sistemin aşırı zorlanmasıdır.Sanırım faretmediğiniz programlar yüzünden işlemcinin yüksek düzeyde çalışıyor.5-10 saniye bekleseniz anlarımda 1 dakika çok uzun bir süre.Şunu bir yapın.

1.Başlat --> Çalıştır aç

2.Kutucuğa msconfig yaz ve Tamam a bas.Başlabgıç ve hizmetler bölümüne bak.Orada nero ,java msn gibi açık uygulamalar varsa kapat.Sistemi yeniden başlat.Yanlız dikkatli ol.Hizmetler bölümünde Tüm microsoft hizmetleri gizleyi işaretli bırak ondan sonra işlemlerini yap.Fazla bilgin yoksa bilene yaptır.Saygılarımla

verdiğiniz bilgi için çok teşekkur ederim fakat şimdilik bir çözüm olmadı dediklerini aynen yaptım ama sonuç degişmedi aynen devam başka çözümler bekliyorum

HDD neyle bağlıyorsunuz? ATA SATA PATA? bunları yazın. eğer bilgisayarınızda bu sorunu halledemezseniz bilgisayar açılırken F8 komutu ile açmayı deneyin. önemli yedeklerinizi belki yazdıramazsınız ama USB flash içine aktarabilirsiniz.Daha sonra bütün bölümleri formatlayınız. Tavsiyem RAM içinde arama yapabilen virüs programı edinmeniz. Forum içerisinden bulursunuz.

Sebebine gelince bir çok sebeb olabilir. Basit olarak diğer partitionlar üzerinde çalışabilir execute bir virüs aktif hale gelebiliyor olabilir. HDD üzerinde boş kalmış alanlardan yapabilir ama siz format çekiyorsunuz bu zayıf ihtimal. Badsector taraması yapmanızdada fayda var. kolay gelsin.

-----Burst Mode Ayarını Etkinleştirin-----

Sabit disklere, PCI kartlara ve belleğe erişim "Burst Mode" etkinken çok daha hızlı gerçekleşir. Bu kip açıkken aygıtlar arasında veri aktarımı çok hızlı olur çünkü çoklu veri aktarımları kurulabilir veya her bir işlem ayrı ayrı onaylanacağına tek bir onaylama paketiyle işlemler tamamlanır.

BIOS menüleri arasında gezinirken "Burst Mode" seçeneğini gördüğünüz yerde "Enable" olarak ayarlayın. Böyle bir değişikliği yaptıktan sonra sisteminizin kararlı çalıştığından emin olun.

Uyarı: Pek çok PCI kart "PCI Dynamic Bursting" seçeneği "Enabled" olarak ayarlandığında düzgün çalışmaz.

----Bus Mastering Ayarını Etkinleştirin-----

Bus Mastering Ayarını Etkinleştirin: Bu seçenek sayesinde sabit disk erişimi hılanır (Ekran Görüntüsü J).

Bu BIOS ayarı Windows'a okuma ve yazma işlemleri sırasında daha hızlı DMA (Direct Memory Access) kipini kullanmasını söyler. DMA kipi sabit diskin veriyi işlemciye göndermeden belleğe yazabilmesini sağlar. Bu sayede sabit diskte bulunan veriye erişim hızlandırılmış ve çok değerli olan işlemci gücü daha az kullanılmış olur.

"Integrated Peripherals" menüsü altında "PCI IDE BusMaster" seçeneği varsa Ekran Görüntüsü J'de görüldüğü gibi "Enabled" olarak ayarlayın. Bu seçeneği etkin hale getirdikten sonra Windows altında "Başlat, Denetim Masası, Sistem" ayarlarından Donanım sekmesi altında Aygıt Yöneticisi tuşuna basın. "IDE ATA/ATAPI Denetleyiciler" alt başlığını bulun. "Birincil IDE Kanalı" başlığına çift tıklayın ve açılan pencereden "Gelişmiş Ayarlar" sekmesine gidin. Burada bulunan bilgiler arasında "Aktarım Kipi" gibi bir başlık göreceksiniz. Bunun karşısında "Ultra DMA Mode" gibi bir şey yazdığından emin olun. Sabit diskler genellikle "Ultra DMA Mode 5" desteklerken CD ve DVD sürücüler "Ultra DMA Mode 2" destekler.

Alıntı

NOT:Sayın üye yukardaki ayarları kullanmanız için uzman pc kullanıcısı olmanızı tavsiye ederiz. Çıkan herhangi bir zarardan TnC.TeaM sorumluluk kabul etmez.

-----Burst Mode Ayarını Etkinleştirin-----

Sabit disklere, PCI kartlara ve belleğe erişim "Burst Mode" etkinken çok daha hızlı gerçekleşir. Bu kip açıkken aygıtlar arasında veri aktarımı çok hızlı olur çünkü çoklu veri aktarımları kurulabilir veya her bir işlem ayrı ayrı onaylanacağına tek bir onaylama paketiyle işlemler tamamlanır.

BIOS menüleri arasında gezinirken "Burst Mode" seçeneğini gördüğünüz yerde "Enable" olarak ayarlayın. Böyle bir değişikliği yaptıktan sonra sisteminizin kararlı çalıştığından emin olun.

Uyarı: Pek çok PCI kart "PCI Dynamic Bursting" seçeneği "Enabled" olarak ayarlandığında düzgün çalışmaz.

----Bus Mastering Ayarını Etkinleştirin-----

Bus Mastering Ayarını Etkinleştirin: Bu seçenek sayesinde sabit disk erişimi hılanır (Ekran Görüntüsü J).

Bu BIOS ayarı Windows'a okuma ve yazma işlemleri sırasında daha hızlı DMA (Direct Memory Access) kipini kullanmasını söyler. DMA kipi sabit diskin veriyi işlemciye göndermeden belleğe yazabilmesini sağlar. Bu sayede sabit diskte bulunan veriye erişim hızlandırılmış ve çok değerli olan işlemci gücü daha az kullanılmış olur.

"Integrated Peripherals" menüsü altında "PCI IDE BusMaster" seçeneği varsa Ekran Görüntüsü J'de görüldüğü gibi "Enabled" olarak ayarlayın. Bu seçeneği etkin hale getirdikten sonra Windows altında "Başlat, Denetim Masası, Sistem" ayarlarından Donanım sekmesi altında Aygıt Yöneticisi tuşuna basın. "IDE ATA/ATAPI Denetleyiciler" alt başlığını bulun. "Birincil IDE Kanalı" başlığına çift tıklayın ve açılan pencereden "Gelişmiş Ayarlar" sekmesine gidin. Burada bulunan bilgiler arasında "Aktarım Kipi" gibi bir başlık göreceksiniz. Bunun karşısında "Ultra DMA Mode" gibi bir şey yazdığından emin olun. Sabit diskler genellikle "Ultra DMA Mode 5" desteklerken CD ve DVD sürücüler "Ultra DMA Mode 2" destekler.

Alıntı

NOT:Sayın üye yukardaki ayarları kullanmanız için uzman pc kullanıcısı olmanızı tavsiye ederiz. Çıkan herhangi bir zarardan TnC.TeaM sorumluluk kabul etmez.

buradaki cevaplar derde derman olmadı benim anakartım gb 81915 DUO fa burada yazılanlar benim anakartın biosunda görünmüyor cevap bekliyorum

Please register to see this content.

aynı pc de aynı hdd de vista ultimada kurulu yani civt işletim sistemi kullanıyorum vistayı actıgımda herhangi bir sorun yok hemen suruculere ulaşabiliyorum . sade ce winxp prof kurulu olan bölümü acınca bu bahsi gecen sorunla karşılaşıyorum herhangibir donanım hatasından dolayı bu durum ortaya cıksa vistada da aynı olay tekrar etmesi gerekir diyorum onun için bu xpde bu sorunu yapmasının sebebini merak ediyorum yada bu konuda bilgisi yada tecrübesi olanların tecrubesinden istifade etmek istiyorum

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...