Jump to content
Son zamanlarda artan kullanıcı hesap hırsızlıkları sebebiyle tüm kullanıcılara şifre sıfırlama maili gönderilmiştir. Lütfen güveli şifreler seçiniz. Mevcut e-mail adresinize erişemiyorsanız, en aşağıdaki destek linkinden bize ulaşınız. ×

Usb'den Bilgisayara Format Atamıyorum

murathassoy
 Share

Recommended Posts

Merhaba Arkadaşlar uzun zamandan beri bilgisayarıma format atamıyorum.
Usb'den Rufus - Windows USB 7 ve diğer tüm Araçları tek tek denedim Ama bir türlü atamadım.

Bilgisayarı yeniden başlatıp F11 tuşu ile usb'yi seçtiğim halde usb'ye geçiş yapıyor ama bir türlü görmüyor.
CD/DVD 'rom çalışmadığı için her zaman usb'yi tercih ettim.

Kullandığım sistem windows 7 
Ben Windows 10 kurmak istiyorum.

1. Win10_RS5_PRO_Hadibeolsun
2. AlpElwin 7 [X64] Ultimate Exotic [03 Nisan 2017]

Bu sistemlerden başkalarınıda denedim olmadı. Ve Rufus'un 3.0 sürümünden resim ekledim Örnek olarak ordaki kısımları »OK« işaretleri ile belirttim ve »fat32« olarak hiçbir zaman seçmedim.
Genellikle NTFS olarak çalıştırdım.

Resimde gözüktüğü gibi Disk Bölümü Düzeni Seçeneği MBR mi olması lazım yada GPT mi ?

rufus_tr.png

sda.png

Edited by murathassoy

Usta Merhaba,

Bilgisayarının BIOS'u UEFI ise Rufusta GPT yi seçmen lazım. UEFI (yani GPT) sadece 64 bit sistem destekler. 32 bit sistem kuramazsın.
(Özel BIOS'u olan genellikle Atom işlemcili olan mini tablet türü cihazlar hariç. Bunlar Hem UEFI olup hem 32 bit kurulum yapılabilir)

Bilgisayarın eski sistem BIOS ise (veya UEFI'li olup ayarlardan Legacy seçmiş isen) Rufusta MBR'yi seçmen lazım.
Legacy (yani MBR) hem 64 bit hem 32 bit kurulum destekler.

Eğer sistemin BIOS'u UEFI ise kesinlikle GPT ve 64 bit seçmeni tavsiye ederim. 

Kolay gelsin. 

• Thanks 1

Öncelikle hdd gpt mi mrb mı ona bakalım bilgisayara sag tıkla ozellıkler dısk yonetımı

disk yonetımı acıldıgında 

8661zr.png

7BBvam.png

bölüm sitili mrb ise rahatlıkla 10 kurarsın gtp bılmıyorum cevırmek ıcın yazılım var 40 sn suruyor

ayrıca hdd uzerınden kurabılırsın usb sorunlu ıse

Edited by casper0007
  • Thanks 1

Kardes Bios un uefi degilse kesinlikle GPT olarak kuramazsin. yükleme yerine gelince orada kalir. Yani Bios unun uefi destekli olmasi gerekiyor. Eger uefi desteklemiyorsa MBR olarak kurulum yapman gerekiyor.

GPT sistemde format olarak NTFS kullanilir.

Edited by TOLGAHAN5
  • Thanks 1

casper0007 : Dediğin şekilde baktım aynen dediğin gibi yaptım bakalım nasıl bir sonuç ile karşılaşacağım haber veririm burdan mutlaka...
TOLGAHAN5 :  Evet aynen dediğin gibi GPT olarak kurmaya çalıştım yükleme yerine kadar geliyordu dahasıda yok idi.
Bugün deniyeceğim bakalım nasıl bir sonuç ile karşılaşacağım... 

@murathassoy Hocam altta verdiğim exe ile iso dosyasını aynı klasöre koyun usb belleği takın ve programı çalıştırın iso ismini BOOTISOX64.ISO olarak verin adını değiştirmezseniz için iso dosyasını bulmadığı söylerse ikinci defa enter ile tekrarlayın kendi otomatik olarak adını değişecek. Kurulum yapılacak usb içinde iso dosyasının boyutuna göre siz belirliyorsunuz örneğin 4500 mb olarak onaylayın ve iso içeriği usb bellek ikiye bölünerek fat32 kısmına yüklenip bu kısım gizlenecek, kurulum tamamlanınca Ntfs için kalan alanda tekrar sizin kullanımınıza hazır olacak. Bu sistem ile Uefi veya Legacy kurulum yapabilirsiniz. Bu kurulum sadece usb bellekler içindir.

https://yadi.sk/d/oJ9E2LY1qVYckQ