Jump to content
Son zamanlarda artan kullanıcı hesap hırsızlıkları sebebiyle tüm kullanıcılara şifre sıfırlama maili gönderilmiştir. Lütfen güveli şifreler seçiniz. Mevcut e-mail adresinize erişemiyorsanız, en aşağıdaki destek linkinden bize ulaşınız. ×

Birden çok Işletim Sistemi Tek Bilgisayarda

maxpayne.29
 Share

Recommended Posts

Vadi E-Spor Multiboot sistemini sadece bu iş için kullanacaksanız boş olan paketi indirip usb belleğe kurun daha sonra verilen güncellemeyi,de UEFI-USB,ye ekleyin ve uefi kurulum desteği varsa sistemizde var olan işletim sistemi diskinizi veya başka bir biriminden kurmak istediğiniz kadar alan ayırın. Grub2 Menü içinde Wimboot Nt6 x64 (Windows&Linux) çalıştırarak ISO dosyanızı göstererek adımları takip edin rahatlıkla kurabilirsiniz. Kurulum tamamlanınca UEFI için boot menü içinden kurulum yaptığınız disk alanından açılışı başlatın. Legacy için ise BCD,ye veya UBUNTU boot menü,ye işletim sistemlerinin otomatik eklenmesi gerekir ama uzun süredir legacy linux kurulumu yapmıyorum. Benim sistemimde windows10 ve manjaro xfce beraber çalışmakta.

Please register to see this content.

konuyu Yanlış yerde açmışsın Konu taşınır yüksek ihtimalle

şöyleki  hdd yi 2 ye 3 e böl ubuntuyu indir format atar gibi  boot menüsünden flashı seç sonrası standart zaten

veya

wmvare kur 2 değil 10 işletişim sistemini tek bilgisayarda kullan

SON_VATAN, 52 dakika önce yazdı:

Peki ben aynı diski bölmeden 2.hard diskime örneğin d diskime c ye windows 10 2.hard diskime pardus veya win 7 olurmu..

olur sadece 1. harddisk ilk okunan olduğu için açarken boot ekranında 2. hdd yi seçmen gerekir

Windows + Linux kullanmak istiyorsanız youtube den "Windows-Linux dualboot" konusunu arayın çok fazla kaynak bulabilirsiniz, görsel olarak öğrenmek daha kalıcı olur. Ayrıca Windows ve Linux aynı boottan başlamaz "Grub" başlatıcı kurulması gerek, acemiyseniz gözünüz korkmasın linux kurulumu esnasında grub kurulumu yapılır ve windows un bootu gruba yazılır. Siz sadece grub ekranında başlatmak istediğiniz işlem sistemini seçersiniz. Başlangıç Windowsun yanına Ubuntu deneyebilirsiniz. Yalnız şu konuda uyarayım, grubun bozulma olasılığı windowsun bootuna göre daha fazladır, çözümü basit olmasına karşın pek bilinmez, linux isosundan tekrar grub kurulumu yaparak tamir edebilirsiniz, hatta grub kodlarını biraz öğrenerek elle de tamir etmeniz mümkün.

Farklı windows türevlerini aynı bilgisayarda kullanmak istiyorsanız (win7 + win10 gibi) sanallaştırma yazılımlarından faydalanabilirsiniz( vmware, virtualbox, hyperV ) Ben sanallaştırma yazılımındansa (windows kurulumlarında) VHD yöntemini tavsiye ederim. Sistem ve program denemelerinde hata almazsınız, normal bir windows gibi bilgisayar donanımının tamamını kullanır, dolayısıyla sanallaştırma yazılımlarına göre kat kat hızlı ve stabildir. Ayrıca VDH yi istediğiniz hdd den başlatabilirsiniz ve VHD sayısı hdd nizin boyutuyla sınırlıdır, yani hdd yi doldurana kadar VHD windows oluşturabilirsiniz.

Edited by red_d

onurtunc, 9/4/2019 - 1:41 PM yazdı:

olur sadece 1. harddisk ilk okunan olduğu için açarken boot ekranında 2. hdd yi seçmen gerekir

onu nerden ayarlayacağız zira ben 2.hard diskime windows kuramadım zira kurulum aşamasında bu diske kurulum yapılamaz diyor.

SON_VATAN, 4 saat önce yazdı:

onu nerden ayarlayacağız zira ben 2.hard diskime windows kuramadım zira kurulum aşamasında bu diske kurulum yapılamaz diyor.

2. hdd gpt veya mbr oldu için olabilir: iki disk te aynı olsa iyi olur bir de tavsiye: 2. ye kurarken ilkini sökün ki boot bölümü de 2. de olsun ileride disklerden birinde sıkıntı çıktığında tek başlarına çalışabilsinler

firtina_limani, Bir saat önce yazdı:

eufi kulum yapilmis muhtemelen sizin  isletim siteminiz ondan dolayi gpt hardisk 5 bölümden fazla bbölünemiyor 

bende gpt hard diskte m.2 ssd 8 tane işletim sistemi var 4ü linux:

sizin dediğiniz legacy mbr de max 4 bölüm olur

Edited by efe34

olayı çözdüm eğer uefi biosa sahip ve kurulacak işletim sistemleri ve diskler gpt ,uefi ise hatta biosdan herhangi bir işlem yapmadanda başlangıçta örneğin bende c diskinde Windows 7 ve d diskide(farklı hdd.) de Windows 10 kurdum şu an sorunsuzca açılışta soruyor..