Jump to content
Son zamanlarda artan kullanıcı hesap hırsızlıkları sebebiyle tüm kullanıcılara şifre sıfırlama maili gönderilmiştir. Lütfen güveli şifreler seçiniz. Mevcut e-mail adresinize erişemiyorsanız, en aşağıdaki destek linkinden bize ulaşınız. ×

Forumdaki Modifiye Işletim Sistemleri Ntlite Ile Mi Yapılıyor?

The_Undertaker
 Share

Recommended Posts

Arkadaşlar elim de bir sürü ISO var bende bu işe merak saldım. 22 yaşındayım NTLite ile ISO düzenlemesi yapacağım bu program yeterli mi yoksa başka bir program mı lazım illa NTLite mi kullanılması gerekiyor? Kendime göre stabil ve performanslı bir ISO yapıp kullanmak istiyorum. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

hadibeolsun, 17 dakika önce yazdı:

Başlangıç için NTLite işini görür niteliktedir. Allah kolaylık versin.

Peki tam olarak anlamadım programı neleri yapmam gerekir sizce? Windows Apps kısmı var orada ki gereksiz kullanmadığım uygulamaları kaldıracağım zaten başka neler yapmam gerekiyor?

hasan835, 2 saat önce yazdı:

değerli kardeşim, NTLite programı ile ilgili, forjest üstadın sitede programın video'su ve açıklamaları, ayrıca muhtelif bazı arkadaşlarında açıklamaları var onları da  inceleyin, net'te de bazı arkadaşların işletim sistemlerin (W7+W8.1+W10) hazırlanmasıyla ilgili videolarda mevcut,

benim tecrübeme göre W7+W8.1 işletim programlarını hazırlaman, öncelikle 1.2.0.4453 ile muhtelif bazı ayarlarını (apps) ve Net Framework 3.5 entegre edip paketleyin, aynı paketlediğin iso'ya da 1.5.0.5855 programı ile diğer güncellemeler+net framework 4.8+defender+smartscren+ondrive gibi ayarları yapıp paketleyebilirsin, şayet bu 2 işletim programını direk olarak 1.5.0.5855 ile yaparsan ISS hatası ve input hatası alırsın,

W10 LTSB 1607 yada W10 LTSC 2019 hazırlayacaksan, 1.8.0.6790 programı ile güncellemeleri entegre eder, apps+defender kullanmak istemediklerini devre dışı bırakabilirsin,

kolay gelsin,

ayrıca, kendim için, daha önce hazırlamıştım yine müsait olduğumda, W10 LTSC 2019 hazırlamayı düşünüyorum, (1.8.0.6790) unutmazsam şayet fotolarını çekip bazı ince ayarlarını paylaşabilirim,

saygılarımla;

şahsi fikrimi söylüyorum, ntlitenin son sürümünü kullanmazsanız hiçbir işe yaramaz ntlite'nin changelogunu okumanız yeterli bunu anlamak için. her sürümde milyon tane bug düzeltiliyor bazıları olmazsa bilgisayar update olduğunda çöküyor.

• Like 2

hasan835, Bir saat önce yazdı:

Üstad, tam 4 yılı aştı NTLite kullanmaktayım, hazırladığım işletim programlarını da sayısal olarak, (300 PC)'de belki de geçmiştir, kurulum yaptım, 

hiç birinde de çökme ile karşılaşmadım,  hala daha kullanmaktayım, 

saygılarımla;

Üstad, 7-8 senedir bu işi yapmamın ve 1 milyon insana ulaştırmamın hiçbir önemi yok emin olabilirsin, çünkü kullanıcılar o sorunları yaşayacak kadar kullanmıyorlar veya tecrübesizler. sorun sizin çöküş yaşamanız değil. sorun bilimsel olarak bu sorunların var olması kanıtlanması ve düzeltilmesi. sizin 4+ tane farklı versyonla çalışmanızın sebibide bu sorunlardan birkaçını yaşamamak iken "hiç birinde çökme ile karşılaşmadım" demeniz aslında bir şans oyunu. piyango ne zaman vuracak belli bile değil aslında.

En güncel sürüm olarak bile 1.8.0.6790 sürümü kullanıyorsanız şu fixlerin hiçbirisine sahip olmayacağınızı, bu sorunları yaşamamak içinde editlerinizi sürekli kısıtlı tutmak zorunda olacağınızı hatırlatırım. kullandığınız diğer düşük sürümlerde ise bu fix listesi 10a katlanmakta ve editleriniz yine bir o kadar kısıtlanacaktır. bu kadar kısıtlı edit yaparken zaten orjinal iso kurmanız daha mantıklı olacaktır.

Changelog listesi sizin kullandığınız sürüme inemiyor bile, bunlar sadece fixler iken bir bu kadarda yenilikler ve upgradelerinde hiçbirisini kullanmadan sistem hazırlamış oluyorsunuz. Size tavsiyem ödemiyorsanız bile en azından son sürümünü free kullanmanız veya en son sürümü crackli kullanmanızdır.

Saygılarımla

1.8.0.7120

Updates: Windows 7 Servicing Stack SHA-2 dependency integration order
Components: Windows 7 ‘Component Store’ removal breaking Internet Explorer deployment

1.8.0.7115

Updates: .NET Framework 4.8 integration order when using core, lang pack and update
Features: Preset saving of sub-component states if default-enabled by the parent
Features: Configuring Hyper-V in Win10 image from Win7 host is locked to protect image integrity

1.8.0.7095

Components-Win7: Driver integration might fail after driver removals
Components-Win7: ‘Shell Search’ removal leftovers (first disable Feature for UI removal)

1.8.0.7080

Components-1903: ‘Device Management’ removal hanging Settins – WU window
Components-1903: ‘Mixed Reality’ removal breaking taskbar after cumulative update install, until Remove Returns is ran
Components-1607: ‘Modern App Support – 32 bit’ removal was breaking login
Features: State change of IIS subfeatures wasn’t detected on parent enable

1.8.0.7070

Components: ‘OneNote’ app removal had a start menu shortcut leftover
Components: ‘Internet Explorer’ removal could cause iernonce.dll popup on login
Components: ‘Telemetry Client’ removal was breaking the online .NET 3.5 install without the CAB package
Components-Win7: ‘Windows Firewall’ removal could break folder sharing
Components-Win7: ‘Remote Desktop Server’ removal could cause black screen on logon
Components-Win7: Driver removals could cause driver reinstall prompt after logon
Components-Win8.1: ‘Sami Extended Norway’ keyboard removal
Settings: Disabling ‘Automatic installation of sponsored apps’ could break some GPOs

1.8.0.7046

General: GPO using Workspaces may have access denied error after certain changes, permissions fixed
Components: ‘Remove Returns’ tool could break update compatibility on cleanup
Components: ‘Fax’ and ‘Internet Printing’ post-removal detection

1.8.0.7036

Updates: .NET 3.5 Feature on Demand reference was blocking .NET 3.5 package insertion
Updates: Improved 1903 cumulative update support after removing disabled features
Features: Features if upgraded might have been missing from the configuration list

1.8.0.7025

Components: ‘Azure Active Directory’ removal causing OOBEIDPS error in Win10 1809
Components: ‘Mobile Device Management (MDM)’ removal was crashing Settings-Accounts-Access work
Components: ‘Telemetry Client’ removal was breaking Troubleshooting wizards
Components: ‘Insider Hub’ removal breaking Win10 1903 Search tray popup
Components: ‘Fax’ removal could break Win10 1903 CU install
Components: Live removals and ‘Remove Returns’ could have leftover start menu icons
Components-Win8.1: ‘Text Prediction’ removal breaking Explorer Search box
Components-Win8.1: ‘Telemetry Client’ removal breaking Windows setup
Components-Win8.1: IEFrame 64 bit component detection
Components-Win8.1: removal compatibility improvements
Components-Win7: Non-English language pack causing removal crash
Components-Win7: Win7 Embedded removal compatibility improvements
General-Win7: Extreme memory usage during ‘Preparing Data’ on 99%
Source: Potential crash on Forget image

1.8.0.6996

Components: ‘OpenSSH’ leftovers
Components: Improved cumulative update compatibility after removals
Updates: ‘Clean updates (Complete)’ Flash update handling

1.8.0.6976

Components: App live removal could cause default app change Settings crash in 1903 (TWINUI entry)
Components: ‘Accessibility tools’ removal could break cumulative update for 1903 Home image
Components: Certain app removals could break Search tray popup in 1903
Unattended: Disk template default EFI size increased to 260 MB due to 4KB-sector drives
Features: Non-English image ‘Feature on Demand’ names could be missing in certain situations

1.8.0.6962

Components: ‘Windows Media Player 32-bit’ removal could cause errors when WMP 64 is opening videos from File Explorer
Components: ‘Unified Telemetry Client’ removal could break Search tray UI in Win10 1903 image
Components: ‘Unified Telemetry Client’ removal could break ‘Program Compatibility Assistant Service’ in Win10 1903 image

1.8.0.6942

Components: Windows Remote Management (WS-Management) breaking 1903 CU install on reboot 98%
Components: 1809 removed components were returning on CU install (1903 still does, by Windows design, post-cleanup will be implemented)
Updates: 1903(.30) Clean Updates (Complete) could break CU install (same for DISM full reset base, that one is by Windows design)
Updates: 1809v2(.379) Clean Updates (Complete) could cause BSOD on latest CU install
Features: Already installed Feature On Demand uncheck/recheck was unnecessarily prompting for packages

1.8.0.6930

Components: ‘Internet Explorer’ removal could break setting the default browser
Components: ‘Windows Media Player’ feature disabling would make it undetectable for removal
Components: ‘RDP Client’ removal in Win10 1903 Home could break a cumulative update install

Ek olarak sistem hazırlamak için ntliteyi evire çevire profesyonel olarak kullanmak basic bir iso için yeterli olabilir ancak. dism++ ve msgm gibi onlarca tooluda kullanmak gerekebiliyor yerine göre internette her rehber mevcut.

Edited by EgeGrkn
  • Like 2

Ben hazırları kullanmanızı, VMWare/VirtualBox Sysprep ile hazırlamanızı veya DISM yöntemiyle edit yapmanızı tavsiye ediyorum. WinReducer, NTLite gibi yazılımlar kullanmanızı tavsiye etmem çünkü bazen hatalar bulunuyor ve bunları hızlı şekilde düzeltemiyorlar. Bu konuda @EgeGrkn hocamızı gayet haklı buluyorum. Kendisinin yeni Kokteyl AIO'sunu da aşırı güzel bulduğumu belirtmek isterim. exTRme Edition'dan daha stabil çalışıyorlar.

• Thanks 1

canavar123, 21 dakika önce yazdı:

Ben hazırları kullanmanızı, VMWare/VirtualBox Sysprep ile hazırlamanızı veya DISM yöntemiyle edit yapmanızı tavsiye ediyorum. WinReducer, NTLite gibi yazılımlar kullanmanızı tavsiye etmem çünkü bazen hatalar bulunuyor ve bunları hızlı şekilde düzeltemiyorlar. Bu konuda @EgeGrkn hocamızı gayet haklı buluyorum. Kendisinin yeni Kokteyl AIO'sunu da aşırı güzel bulduğumu belirtmek isterim. exTRme Edition'dan daha stabil çalışıyorlar.

O şahısın hiç bir çalışmasını kullanmam hocam üslubunu beğenmiyorum onu geçelim biz benim ISO düzenlemem gerekiyor hangi programı kullanayım şimdi? Kendime özgü işletim sistemi editlemek istiyorum.

hasan835, 17 dakika önce yazdı:

değerli kardeşim, araçlar farklı farklı kimi sever uçak yolcuğunu, kimi sever otobüsü, kimi de özel otosuyla seyahat etmeyi sever, kimisi tren yolcuğunu, kimi sever at ile yolculuğu, sonuçta bazıları geriden gelse de hedefe ulaşır, yada ömrü vefa etmez ulaşamaz,

bazıları hazırı sever sevinir, bazıları hazırlayıp sunmayı sever sevinir, ( VMWare/VirtualBox Sysprep+DISM+WinReducer+NTLite  araçlar farklı da olsa sonuç itibariyle paylaşım yapmaktır. yapılan paylaşımlara da saygılı olunması, sonuçta (kendi imalatımız değil ki) yabancı kaynaklı uluslararası program üzerinde yapılan çalışmalar,

lütfen üslubumuza dikkat etmeliyiz,

paylaşımlarımız artsın ki hepimiz kazançlı çıkarız, (çünkü gidenler geri gelmiyor) neler geldi kimler geldi geçti bu istasyondan;

saygılarımla;

bu forumdaki üslub olayını anlamıyorum. arkadaşın üslubunda ne sorun var açıklarmısınız acaba? bunu herkes merak ediyordur diye düşünüyorum. üstteki bana laf eden arkadaşın üslubuna laf etmeyipde bu arkadaşa laf etmişsiniz çünkü. ve ayrıca bizler insanız tren değil.

saygılarımla sadece meraktan yazdım yoksa benim bir ilgim yok

• Like 1

The_Undertaker, 16 saat önce yazdı:

Arkadaşlar elim de bir sürü ISO var bende bu işe merak saldım. 22 yaşındayım NTLite ile ISO düzenlemesi yapacağım bu program yeterli mi yoksa başka bir program mı lazım illa NTLite mi kullanılması gerekiyor? Kendime göre stabil ve performanslı bir ISO yapıp kullanmak istiyorum. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Hiç bulaşmayın windows ile ayarlarla oynamayın. ! Çünkü ayarları kapat aç  silme kaldırma işlemi sistem hasarlı oluyor. Kimse tavsiye etmiyor modifiyeli.

Modifiye işleri internet kafede Pc olanlar nefret ettim şişme var vs vs kasma var ayarlarla oynamış. Bi çıktı 35 dk aldı.

garb02, 2 dakika önce yazdı:

Hiç bulaşmayın windows ile ayarlarla oynamayın. ! Çünkü ayarları kapat aç  silme kaldırma işlemi sistem hasarlı oluyor. Kimse tavsiye etmiyor modifiyeli.

Modifiye işleri internet kafede Pc olanlar nefret ettim şişme var vs vs kasma var ayarlarla oynamış. Bi çıktı 35 dk aldı.

kimin / nasıl modifiye ettiğiyle ilgili. modifiye sistem microsoft dışında herhangi birisi ellediğinde verilen bir terimdir. daha iyisinide yapanlar var kötüsünüde.

EgeGrkn, Şimdi yazdı:

kimin / nasıl modifiye ettiğiyle ilgili. modifiye sistem microsoft dışında herhangi birisi ellediğinde verilen bir terimdir. daha iyisinide yapanlar var kötüsünüde.

Yalan söylemeyeyim cursör regedit ayarlarla 7000 yapmış neye göre 7000 olarak adam ayarladı peki bunu bi söylesin. ismini vermeyeceğim internet kafe bi dükkan avcılarda

garb02, 2 dakika önce yazdı:

Yalan söylemeyeyim cursör regedit ayarlarla 7000 yapmış neye göre 7000 olarak adam ayarladı peki bunu bi söylesin. ismini vermeyeceğim internet kafe bi dükkan avcılarda

Haklısınız çok bilgisiz insan varda, o adam öyle bilgisiz yapıyor diye herkes öyle olmuyor ki hocam

Laf dalaşına gireceğine verilen tavsiyelerle birşeyler yapamaya ne dersin. İlk seferde başarılı olamayabilirsin bu gayet normal deneyim edine edine bu işlerde başarılı olabilirsin.

Dism++ ve WinReducer bu iş için başlangıç olabilir düşüncesindeyim. Zamanla zaten sana daha uygun olan yazılımı bulursun. 

Forumda İsolar üzerinde yapılan düzenlemeleri örnek alabilirsin. Youtobe da bir çok rehber var. Uzun bir yol anlayacağın. Sabır gerekli.

Kolay gelsin, yeni yüzlere forumun ihtiyacı var. Tabi çalışmanı paylaşmayı düşünürsen.

• Like 1
  • Thanks 1

EgeGrkn, Şimdi yazdı:

Haklısınız çok bilgisiz insan varda, o adam öyle bilgisiz yapıyor diye herkes öyle olmuyor ki hocam

Yemin olsun tiksindim modifiyeli işletim sisteminde Pc kasma var deep freeze kurmuş ayarlarla iligi diyeceklerim çokta Pc açıyorum 8 gb 4 gb nvdia ekran kartı var.

• Like 1

DJ_Rush, 9 dakika önce yazdı:

Laf dalaşına gireceğine verilen tavsiyelerle birşeyler yapamaya ne dersin. İlk seferde başarılı olamayabilirsin bu gayet normal deneyim edine edine bu işlerde başarılı olabilirsin.

Dism++ ve WinReducer bu iş için başlangıç olabilir düşüncesindeyim. Zamanla zaten sana daha uygun olan yazılımı bulursun. 

Forumda İsolar üzerinde yapılan düzenlemeleri örnek alabilirsin. Youtobe da bir çok rehber var. Uzun bir yol anlayacağın. Sabır gerekli.

Kolay gelsin, yeni yüzlere forumun ihtiyacı var. Tabi çalışmanı paylaşmayı düşünürsen.

Hocam cidden ben ile ne alıp veremediğiniz var? Ben kimseyle laf dalaşına girmedim farkındaysanız? İnsan gibi konu açtım soru sordum bende güzel işler çıkartsam elbette paylaşacağım sitede neden paylaşmıyayım ama ben burda soru soruyorum nasıl yaparım diyorum kendime özel ISO hazırlamak istiyorum diyorum adamlar bana hiç sevmediğim birinin çalışmalarını öneriyor yok uğraşma onu indir daha iyi gibisinden. Abicim banane ben sana onu mu sordum program önerisi istedim kendim yapacağım dedim. 2 tane program önermişsin ikisi de mi kullanılacak yoksa ikisinden biri mi?

Winreducer ingilizce sürümü var, türkçe dil desteği yok bu yüzden ingilizcen yeterince iyi değilse uğraşman zor olur.

Dism ++ türkçe dil desteğine sahip yeterli özelliklere sahip bir program.

Ntlite türkçe dil desteğine sahip diğerlerinden özellik olsun extra ayarlar olsun daha üstün bir program.

Tam olarak hangi ayarları yapmak istiyorsanız ayar seviyesine göre düşükten yükseğe:

Dism++<WinReducer<NTLite.

• Like 1

The_Undertaker, Bir saat önce yazdı:

Hocam cidden ben ile ne alıp veremediğiniz var? Ben kimseyle laf dalaşına girmedim farkındaysanız? İnsan gibi konu açtım soru sordum bende güzel işler çıkartsam elbette paylaşacağım sitede neden paylaşmıyayım ama ben burda soru soruyorum nasıl yaparım diyorum kendime özel ISO hazırlamak istiyorum diyorum adamlar bana hiç sevmediğim birinin çalışmalarını öneriyor yok uğraşma onu indir daha iyi gibisinden. Abicim banane ben sana onu mu sordum program önerisi istedim kendim yapacağım dedim. 2 tane program önermişsin ikisi de mi kullanılacak yoksa ikisinden biri mi?

Dism++ ile başlayabilirsin. Tek yazılım kullanmak daha garantili olur. 2 yazılımdan geçirirsen imajı çakışma olabilir emeğin boşa gider. 2 yazılım kullanmak daha çok ileri seviye kullanıcılar için kullanılabilir.

Dism++ zaten türkçe olduğundan kullanımı daha kolay olacak.

Kullanımı ile ilgili forumda bir kaç ufak bilgi vermiştim aratmak gerekli.

Eğer hazır sistemin imajını alıp iso oluşturmak istiyorsan bu konu ile kendine özel iso oluşturabilirsin. Bu da farklı bir yöntem.

https://www.tnctr.com/topic/492420-hazır-kurulu-sistemin-iso-dosyasını-oluşturma-rehber/

• Like 2

DJ_Rush, 20 dakika önce yazdı:

Dism++ ile başlayabilirsin. Tek yazılım kullanmak daha garantili olur. 2 yazılımdan geçirirsen imajı çakışma olabilir emeğin boşa gider. 2 yazılım kullanmak daha çok ileri seviye kullanıcılar için kullanılabilir.

Dism++ zaten türkçe olduğundan kullanımı daha kolay olacak.

Kullanımı ile ilgili forumda bir kaç ufak bilgi vermiştim aratmak gerekli.

Eğer hazır sistemin imajını alıp iso oluşturmak istiyorsan bu konu ile kendine özel iso oluşturabilirsin. Bu da farklı bir yöntem.

https://www.tnctr.com/topic/492420-hazır-kurulu-sistemin-iso-dosyasını-oluşturma-rehber/

Yok hocam bende şuan hazır olan ISO'lar var Windows 10'un sürümleri ve Windows 7'nin MSDN sürümleri. Bunlardan seçtiklerimi program ile herşeyini özelleştirip kendime has sistem yapmak istiyorum. Mesela Windows 10'da gereksiz uygulamaları, mağazayı, windows defender'i vs bu tarz şeyleri komple silip hızlı ve stabil bir sistem yapmak istiyorum. Dediğiniz dism++ programını 2 saattir kurcalıyorum ISO'yu bir türlü programa gösteremedim. ISO'yu masaüstüne çıkardım install.wim dosyasını seçiyorum bir türlü yapamadım. NTLite daha kolay bu konuda. Bakalım kurcalayacağız artık.