Jump to content
Son zamanlarda artan kullanıcı hesap hırsızlıkları sebebiyle tüm kullanıcılara şifre sıfırlama maili gönderilmiştir. Lütfen güveli şifreler seçiniz. Mevcut e-mail adresinize erişemiyorsanız, en aşağıdaki destek linkinden bize ulaşınız. ×

Led Tv Ekran Arızası

By_FaRuK
 Share

Recommended Posts

Arkadaşlar merhaba,

LG 42LA691S model televizyonumu yaklaşık 6 yıldır kullanıyorum. İlk defa bir arıza yaptı. Ekranın ortasında kararma var. Bugün içini açtım. Panelin oraya kadar dağıttım ama panelin altındaki 4 tane ince flex kabloları çıkarmaya cesaret edemediğimden içindeki ledlere ulaşamadım. Aslında içinde led mi var ona emin olamadım. Hem emin olmak, hem varsa led lerin model numaralarını öğrenmekti amacım. Tekrar topladım ve çalışıyor aynı şekilde. Sorun yok. Fakat bir arkadaş ile tekrar açıp bakacağım tam emin olmak için. İnternette farklı modellere ait repair videoları var. Fakat her model aynı değil. Görüntüler aşağıda. Bu model tv kullanan ve aynı şekilde arızaya rastlayan, yada sorun şundan kaynaklanıyor diyen birisi var mı acaba? Elim bu işlere yatkındır. Kendim yapabilirim diye düşünüyorum ama doğru tespit ile doğru malzeme olması lazım. Bilgisi olan arkadaşlar cevap verirse memnun olurum. Teşekkürler.

Ekran geçişi sırasındaki görüntü :

Screenshot_2019-09-21-19-58-45-004.thumb.jpeg.dda1350d2e4d8f273c68783d156ce431.jpeg

Normal kanal açıkken ki görüntü :

Screenshot_2019-09-21-19-58-27-777.thumb.jpeg.4530cbf59f730acf8df4987ef57c1a46.jpeg

Yanilmiyorsam %90 büyük ihtimalle seninde dedigin gibi ledler bozuk kardes.    Simdiki tv ler genellikle leddir..

Youtubede yeterince led degisimiyle ilgili video var.. Hadi kolay gelsin..

Marka o kadar önemli degil paneller genellikle hep ayni..

Edited by TOLGAHAN5

Hocam yanlış bilgilendirmek istemem ancak, yeni televizyonlarda bir sıkıntı oldumu at yenisini al daha iyi. Tamir fiyatı neredeyse sıfırı ile aynı oluyor genelde, birde televizyonlar artık telefonlardan daha ucuz. (ucuz demiyorum sadece telefonlardan daha ucuz diyorum)

sıvı girmiş olabilirmi? cam sil falan sıkılmış ve alta akmış olabilir mi acaba

Edited by EgeGrkn
  • Like 1

EgeGrkn, 15 dakika önce yazdı:

Hocam yanlış bilgilendirmek istemem ancak, yeni televizyonlarda bir sıkıntı oldumu at yenisini al daha iyi. Tamir fiyatı neredeyse sıfırı ile aynı oluyor genelde, birde televizyonlar artık telefonlardan daha ucuz. (ucuz demiyorum sadece telefonlardan daha ucuz diyorum)

sıvı girmiş olabilirmi? cam sil falan sıkılmış ve alta akmış olabilir mi acaba

Sivi girdigi zaman genelde isik olur ama panel orada rengi farkli gösterir. Yani ekranda renk bozulmalari olur.  Arka aydinlatmada problem var gibi.

Edited by TOLGAHAN5
  • Like 1

Herhangi bir sıvı teması olmadı. Zaten içini açtım. Panele kadar ulaştım. Bir sıvı teması görmedim. Elektronik eşyalarımı her zaman özel elektronik solüsyonlarla ve mikrofiber bezlerle temizlerim. Sorunun ledlerden kaynaklandığını tespit ettim. (İzlediğim yabancı videolardan ve yabancı formlardan faydalandım.) Tek yapmam gereken uygun led bar kodunu öğrenmek ve temin etmek. Gerisini kendim yapacağım. Zaten konuyu açarken de bu model tv ye ait led bar kodunu öğrenmek isteğimi belirtmiştim.

Ebay da aşağıdaki gibi bir satış ilanı buldum. Buradaki kodu google da aratınca türk satış sitelerinde de çıkıyor. Ama dediğim gibi emin olmadığımdan almıyorum. Bir kaç tv servisini arayıp sormayı düşünüyorum. Bilgi vereceklerini zannetmiyorum ama şansımı deneyeceğim yine de.

Şu anda bana lazım olan tek bilgi bu model tv nin led bar kodu.

Please register to see this content.

Edited by By_FaRuK
  • Like 1

İzmirde yaşıyorsanız  Yıldırım Teknik Servis 02322567470   05321113530   Arayıp problemi anlatın yardımcı olacaklarını tahmin ediyorum.

bu işlerden anladıgınızı ifade etmişsiniz led lerden bir tanesini söküp Tv malzesi satanlardan bulmaya çalışın.

• Like 1

cankusa, 22 dakika önce yazdı:

İzmirde yaşıyorsanız  Yıldırım Teknik Servis 02322567470   05321113530   Arayıp problemi anlatın yardımcı olacaklarını tahmin ediyorum.

bu işlerden anladıgınızı ifade etmişsiniz led lerden bir tanesini söküp Tv malzesi satanlardan bulmaya çalışın.

Teşekkür ederim. İzmir'deyim. Yarın arayıp soracağım verdiğiniz numaraya. İlk başta da dediğim gibi panele kadar ulaştım. Fakat tek başıma paneli kaldırmaya cesaret edemedim. O yüzden ledlere ulaşamadım. Eğer ledlere ulaşabilseydim kodlarını alıp yenisini temin edip değiştirecektim. Şimdi ledlerin kodlarından emin olduktan sonra temin edip arkadaşımla birlikte değiştireceğim. Umarım söylediğiniz servisteki teknik uzman arkadaşlar telefonda yardımcı olurlar. Çünkü genelde telefonda bilgi vermiyorlar. Getirin bakalım diyorlar.

By_FaRuK, 3 saat önce yazdı:

Teşekkür ederim. İzmir'deyim. Yarın arayıp soracağım verdiğiniz numaraya. İlk başta da dediğim gibi panele kadar ulaştım. Fakat tek başıma paneli kaldırmaya cesaret edemedim. O yüzden ledlere ulaşamadım. Eğer ledlere ulaşabilseydim kodlarını alıp yenisini temin edip değiştirecektim. Şimdi ledlerin kodlarından emin olduktan sonra temin edip arkadaşımla birlikte değiştireceğim. Umarım söylediğiniz servisteki teknik uzman arkadaşlar telefonda yardımcı olurlar. Çünkü genelde telefonda bilgi vermiyorlar. Getirin bakalım diyorlar.

Kardes bence sen yanlis led de alsan doğru led de alsan sonuçta tv nin o panel kismini acmak zorundasin öyle değilmi. Bari simdi ac tv yi simdi bak emin ol ondan sonra arastir siparişini ver. Tv yide tekrar kapatma. Bir kenarda beklet birkaç gün izlemesende olur saniyorum. Ledler gelince takar kapatirsin hepsi bu..

Aradiğin ledin numarasi orada yaziyor zaten

ebaydaki numara 6920L-0001C  bu numarayi arastir bak. Türk sitelerindede var.