Jump to content

Harddisk C - D Birleştirme?

erol_1982

Recommended Posts

Mrb ben yeni bir harddisk almıştım.Bunu taktım kurdum sorun yok diğer harddisk c- ve d şeklinde ikiye bölünmüş vaziyette ben bunu birleştirmek istiyorum nasıl yapabileceğim konusunda bilgisi olan var mı? Partition magic ile merge kısmından denedim.Vistada olmuyor.Sinir oldum.Formatlama sırasında bunun nasıl yapabileceğim konusunda bilgi verebilecek olan varsada onuda deneyebilirim.Veya Partition magic ile nasıl yapabilirim.

Şimdiden teşekkürler. <_<

Bilgisayarınızın Cd , DVD Bölümüne Windows Xp Home Veya Pro CD sini Takın Ve Bilgisayarınızı Yeniden başlatın.

65216281pt0.jpg

92082942xz8.jpg

CD den ön yükleme için Bir Tuşa Basın yazısı Gelecek Klavyenizden herhangi bir tuşa basmanız yeterli

Gerekli Önyüklemeleri Yaptıktan Sonra

Tablo 2 de gördüğünüz gibi hard diskiniz i belirten karakterler gelecek

Yerel Disk :C Yerel Disk <_<

tablo2cu2.jpg

Tablo 2 De görüldüğü Gibi Yerel Disk :C nin Üzerine Gelip ENTER a Basınız.

(Yerel Disk :C dememizin sebebi Standart Kurulumlar Hep :C ye yapılmaktadır.

Tablo 3 teki gibi hard diskimizi nasıl biçimlendirmemiz gerektiğini soracak.

''Bölümü NTFS Dosya Sistemi Olarak biçimlendir'' seçeneğinin üzerinde ENTER a basıyoruz

(fazla vakti olmayanların (ÇABUK) seçeneğine tıklamaları gerekmektedir ....

tablo3uq2.jpg

Tablo 4 te Hard Diskimiz Biçimlendiriliyor...

tablo4jf1.jpg

Tablo 5 Te Kurulumda Gerekli Olan Dosyalar Windows tarafından belirtilen Geçici Klasör e kopyalanıyor...

tablo5lx7.jpg

Kur Dosyaları Kopyalandıktan Sonra Bilgisayarınız yeniden Başlar

tablo6zl7.jpg

Tablo 7 De De Gördüğünüz Gibi Windows XP Kurulmaya Başladı...

tablo7vp7.jpg

Kurulum Normal Bir Bilgisayarda Yaklaşık 25-30 Dk Sürer

Normal Bilgisayar : İntel Pentium 4 2.8Ghz ve üzeri - AMD Athlon 64 3600 ve üzeri

Normal Bilgisayarda RAM oldukça Önemlidir Standart 1GB Ram Olması Gerekmektedir

Tablo 8 De Direkt Olarak İleri Diyoruz...

tablo8pl9.jpg

Tablo 9 Da Bilgisayarımızın Adını Varsa Eğer Kuruluş Şirket Vs. yi yazıyoruz....

tablo9pt5.jpg

Tablo 10 Da 25 Haneli Lisans Anahtarını Giriyoruz ...

toblo10io1.jpg

Tablo 11 De Bölge Ve Dil Seçeneklerini Yazıyoruz TR için Resimdeki En İdeal dir...

tablo11ig2.jpg

Tablo 12 De Tam Bilgisayar Adını Giriyoruz...

tablo12fb3.jpg

Tablo 13 Te Ağ Ayarlarını Giriyoruz Resimdeki En İdealdir...

toblo13mi7.jpg

Tablo 14 Te Çalışma Grubu nu Giriyoruz WORKGROUP En İdealdir...

tablo14lu2.jpg

Tablo 15 Te Tamam A Basıyoruz...

tablo15cq0.jpg

Tablo 16 Da tamam Deyip Geçiyoruz...

tablo16nx8.jpg

Tablo 17 De Direkt Olarak İleri Diyoruz...

tablo17lg3.jpg

Tablo 18 De hayır Şimdi Değil E Basıp İleri Diyoruz..

tablo18ex4.jpg

Tablo 19 Da Atla Diyoruz....

tablo19xk1.jpg

Tablo 20 De Hayır Şu Anda Değil E Basıp İleri Diyoruz...

tablo20oq8.jpg

Tablo 21 De Kullanıcı Adımızı Belirliyoruz...

tablo21yn4.jpg

Tablo 22 De Son Diyoruz

tablo22ps8.jpg

Tablo 23 Te gördüğünüz Gibi Windows XP miz Hazır Güle Güle Kullanın

tablo23hg5.jpg

İşte Bu Kadar :mellow:

kardeş Xp ye Göre Yazdım Umarım faydası Olur

Format atmayı biliyorum ben sadece c ve d birleştirmek istiyorum. Format atınca c ve d birleşmez ki <_<

Tablo 2 de "seçili bölümü silmek için D'ye basın "bölümü var onu C ve D sürücüleri için ayrı ayrı yapın sonra tek bir sürücü olarak gözükecektir. Bu tek bölümüde (C+D) "Bölümlenmemiş alanda bir bölüm oluşturmak için C'ye basın" toplam boyutu girip onaylayın.

bu konu ile alakalı biraz bende bunu sormak istiyorum :

*80 Gb lik bir harddisk eşit olarak D ve C sürücülerine ayrılmış durumda fakat ben bunu değiştirmek istiyorum yani... C yi 20 Gb D yi de 60 Gb yapmak istiyorum nasıl yapabilirim <_<

Paragondan resize partitiondan yapabilirsin.C'yi veya D'Yi resize et sonra boş alan açılacaktır.O boş alanı da kafana göre bir şeyler yapabilirsin.Paragon TncLiveCD MiniXP'de mevcut.

Paragondan resize partitiondan yapabilirsin.C'yi veya D'Yi resize et sonra boş alan açılacaktır.O boş alanı da kafana göre bir şeyler yapabilirsin.Paragon TncLiveCD MiniXP'de mevcut.

evet paragon partition 9.0 veya 8-5 yapılabiliyor.

Ama benim dediğim işlem vistada olmuyor maalesef merge diye bir bölüm var onla deniyorum ama vista hata veriyor.

Diğer resimli anlatım yapan arkadaşların dediği şekilde.format atar gibi c ve d silince sonra bölüm oluştur diyince bu dediğiniz olmaz siz benim dediğimi iyice okuyun bence tablo 4 bakınca c 20 gb gözüküyor yani disk birleşmiyor.

bu konu ile alakalı biraz bende bunu sormak istiyorum :

*80 Gb lik bir harddisk eşit olarak D ve C sürücülerine ayrılmış durumda fakat ben bunu değiştirmek istiyorum yani... C yi 20 Gb D yi de 60 Gb yapmak istiyorum nasıl yapabilirim <_<

Yine tablo 2 deki gibi C:' nin üzerine gelip "seçili bölümü silmek D'ye basın" bölümünden C:'yi sil Daha sonra "bölümlenmemiş alanda bir bölüm oluşturmak için D'ye basın" bölümünden

yeni boyutu girip (20*1024=20480MB) enter diyosun.Aynı işlemi D: içinde yap ona da (60*1024=61440MB) boyutunu gir.

evet paragon partition 9.0 veya 8-5 yapılabiliyor.

Ama benim dediğim işlem vistada olmuyor maalesef merge diye bir bölüm var onla deniyorum ama vista hata veriyor.

Diğer resimli anlatım yapan arkadaşların dediği şekilde.format atar gibi c ve d silince sonra bölüm oluştur diyince bu dediğiniz olmaz siz benim dediğimi iyice okuyun bence tablo 4 bakınca c 20 gb gözüküyor yani disk birleşmiyor.

ben onu sana değil lontokyoya demiştim ama alıntı yapmayınca mesajlar karışmış <_<

İçinde sistem olduğundan dolayı sistem açıkken birşey yapamazsın. Anladığım kadarıylada sadece C diski olsun istiyosun. Onun içinde mecbur C ve D diskini sileceksin. Sonra zaten bölümlenmemiş alan diye görürsün üstüne gelip bölüm oluşturduğun zaman hard diskinin tamamını rakamla yazar entere bastığın zaman tüm diskin C diye bir bölümde olmuş olur. Ama sistem kurulu değilse bilgisayarının disk yönetiminden yapabilirsin.

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...