Jump to content
Son zamanlarda artan kullanıcı hesap hırsızlıkları sebebiyle tüm kullanıcılara şifre sıfırlama maili gönderilmiştir. Lütfen güveli şifreler seçiniz. Mevcut e-mail adresinize erişemiyorsanız, en aşağıdaki destek linkinden bize ulaşınız. ×

Usb'den Xp Kurulumu - Ekstralarla!

morning
 Share

Recommended Posts

Arkadaşlar Eski anlatımda sorun yaşayanlar oldu şimdiki anlatımım Kingston 1 GB bellekle denenmiştir ve tüm yöntemler sorunsuz çalışmaktadır.

NOT:Anlatıma eklemeyi unutmuşum, Eğer sorun yaşarsanız El ile Kurulum ve Yükseltme'si kaldırılmamış XP ile deneyin

Bu arada videoya eklememişim sanırım, dosya kopyalama-yükleme vb. hatası alan ve diski 2 gbdan küçük olanlar varsa H'Ye basın dediğim Ekranda P'ye basıp start desinler.Bu sefer bellek NTFS değil de FAT olarak formatlanacaktır.

Anlatımı baştan sona dikkatlice izleyin.En ufak bir detayı kaçırırsanız hata çıkabilir!

Bu anlatımı başlatmamı sağlayan baris_seven abime tekrar teşekkür ediyorum :D

Videolu anlatım(6 MB açılınca 1.8 GB - 23 Dakika - Bsr ile çekilip Winrarla en yüksek sıkıştırma yapılarak boyut düşürüldü)

http://rapidshare.com/files/142928678/USBdenXPMultibootlu_videolu_anlatim.rar.html[/CODE]

ALternatif FileFactory:

[CODE]http://www.filefactory.com/file/c01546/n/USBdenXPMultibootlu_videolu_anlatim_rar[/CODE]

Usb_multiboot_10.zip dosyası

[CODE]http://rapidshare.com/files/142926684/USB_MultiBoot_10.zip.html[/CODE]

MiniVista İndirme Linki:

[CODE]http://www.tnctr.com/index.php?showtopic=44378[/CODE]

MiniVİsta açılışı Belleğe ve PC'ye bağlı olarak biraz uzun sürüyor yalnız haberiniz olsun.

Ghost 11 ve Partition Magic Dosyaları (3.5 MB) :

[CODE]http://rapidshare.com/files/142927304/imageler.rar.html[/CODE]

Not:Ghost'u ve Partition Magic'i ekleyebildiğiniz Yöntemle EasyBoota eklediğimiz Şifre kırıcı vs. de ekleyebilirsiniz.Hepsi olmasa da (mesela acronis) çoğu olur.

Hazır Menu.Lst ve Boot.ini

(MiniVista,Ghost ve Partition Magicli)

[CODE]http://rapidshare.com/files/142926246/hazir_dosyalar.7z.html[/CODE]

[b]Not:Dosyalar şifre isterse şifresi

[CODE]www.tnctr.com[/CODE]

[/b]

Deminki konu hatalı çıktı, özür dilerim, ama şimdiki konuyu deneyerek verdim, sorun yok.

Edited by morning

• Replies 202
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Bu iş bu kadar değil özellikle Asus EeePc ler için lazım fakat anlattığın kadar kolay olsa

detaylı anlatım aşağıda ve bu bir alıntıdır kendim denedim ve bu iş için en az 1 gb flash bellek gerekli 512 yi almaz (620 mb)

Ayrıca bootsect programı ve usbprect klasörü

boosect :http://www.speedyshare.com/901558194.html

Usb_prect8:http://www.speedyshare.com/139251302.html

bide petousb var oda arkadaş upload etmiş zaten

PeToUSB klasöründe bulunan dosyaları USB_prep8 klasörüne kopyalayın.

USB_prep8 klasöründe bulunan usb_prep8.cmd dosyasına çift tıklayın.

karşınıza aşağıdakine benzer bir ekran gelecek.

devam etmek için enter tuşuna basın... (NOT: ancak bu pencereyi kapatmayın)

enter tuşuna basmanız ile birlikte karşınıza aşağıdakine benzer bir pencere açılacak.

açılan penceredeki ihtiyacınız olan ayarlar önceden varsayılan olarak ekrana gelecektir.

farklı bir şey yapmadan Start tuşuna basın. Flash Disc'iniz formatlandıktan sonra her hangi bir pencereyi kapatmadan

Başlat > Çalıştır'ı açın ve cmd komutunu girerek Komut Penceresini çalıştırın.

karşınıza gelen komut penceresinden bootsect klasörününe gidin. (komut penceresinde cd komutu kullanarak klasörlere ulaşabilirsiniz.)

komut penceresinden bootsect klasörünün bulunduğu dizine girdikten sonra "bootsect.exe /nt52 K:" komutunu yazın ve entere basın.

NOT: yukardaki komutta H: harfi flash disc'in kullandığı sürücü harfi olmaktadır. siz kendi bilgisayarınızda Flash Disc'in kullandığı sürücü harfini girmelisiniz.

Eğer yukardaki komutun ne işe yaradığını merak ediyorsanız; yukardaki komut flash disc'inize gerekli olan boot sector'ları yükleyecektir. bunlar bilgisayarı flash disc'ten başlatmak (boot) için gereklidir.

NOT: yukarıdaki komutu çalıştırmaya başladıktan sonra flash disc'inize ait her hangi bir pencerenin açık olmamasına dikkat edin.

eğer her şey yolunda gittiyse komut penceresinde "Bootcode was successfully updated on all targeted volumes." yazısı ekrana gelecektir.

bu yazı ekrana geldikten sonra komut penceresini kapatabilirsiniz. ve devamında petousb penceresinide kapatabilirsiniz.

petousb penceresini kapattığınız anda ilk başlarken çift tıklayarak açtığımız komut penceresi (usb_prep8.cmd) değişecek ve aşağıdakine benzer bir liste karşımıza çıkacak

NOT: eğer petousb penceresini kapatmanıza rağmen komut penceresinde liste karşımıza gelmediyse enter tuşuna basın.

şimdi komut penceresindeki listede bulunan 1 ve 3 şıklarına doğru bilgileri girmemiz gerekiyor.

1 yaz ve enter tıkla.karşınıza çıkan pencereden XP kur dosyalarının yerini gösterin (eğer CD'den gösterecekseniz CD sürücüsünü gösterin)

2 yaz ve enter tıkla.(bu şıkta bilgisayarda açılacak olan bir geçici sanal sürücü yaratacaksınız. bilgisayarda sürücülerinizin kullanmadığı her hangi bir harf verebilirsiniz.

3 yaz ve entere tıkla. burada Flash Disc'inizin sürücü harfini girin.

son olarak işlemlerin başlaması için 4 yazın ve entere tıklayın.

işlemler başladığı zaman program yarattılan geçici sanal sürücüye format atmak için sizden onay isteyecek. (bu sadece geçici olarak yaratılan boş bir sanal sürücüdür.) her hangi bir kaygıya girmeden Y harfine basın ve entere tıklayın.

format işlemi bittikten sonra devam etmek için entere tıklayın. şimdi programın kur dosyalarını geçici sanal sürücüye kopyaladığını göreceksiniz. bu işlemde bittikten sonra devam etmek için entere basın

sonraki adımda yeni bir pencere karşınıza gelecek ve dosyaların Flash Disc'e kopyalanması için sizden onay isteyecek. yes seçeneğini tıklayarak kabul edin.

Dosyaların kopyalanması işlemi bittikten sonra yeni bir pencere karşınıza çıkacak ve Flash Disc’inizin U: boot flash olarak değiştirmek isteyip istemediğinizi soracak. YES seçeneğini tıklayarak devam edin.

Şimdi de sanal sürücüyü devreden çıkarmak için YES seçin.

Bu adımdan sonra artık Flash Disc ile olan işlemler tamam. Artık komut penceresini kapatabilirsiniz.

Öncelikle Asus Eee PC’nin USB’den boot özelliğinin açık olduğundan emin olalım. Sonra Flash Disc’imizi yerleştirip Eee PC’yi boot edelim. (yeniden başlatalım)

Başlangıç sayfasında iki seçenek göreceksiniz. Devam etmek için 2. Seçeneği seçip yüklemeye işlemini başlatın.

Bu noktadan sonra Windows XP kurulum’unda olduğu gibi Eee PC’nin Disc’ini delete/recreate yöntemiyle formatlayın. Format atarken NTFS olmasına dikkat edin.

NOT: format atarken Eee PC’deki tüm sürücüleri silmeyi ve tek bir parça temiz sürücü oluşturmayı unutmayın. Aksi durumda hal.dll hata mesajı alırsınız.

Disc Formatlama bittikten sonra bilgisayar yeniden başlayarak GUI ekranına geçecektir.

Bundan sonraki adımlar bildiğimiz Windows kurulumu olduğu için anlatmaya gerek yok. Ancak çok önemli bir nokta olarak dikkat edilmesi gereken Windows kurulumu sırasında Flash Disc’i hiçbir şekilde çıkarılmamasıdır. Bildiğimiz Desktop ekrana geldikten ve Start menu açıldıktan sonra güvenli bir şekilde USB Flash Disc’i çıkarabilir ve bilgisayarı yeniden başlatarak her şeyini yolunda olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. ben kendim denedim ve hiç bir sorun çıkmadan çalıştı.

Edited by Mickist

• 2 hafta sonra ...

Moning bendede usb den başlattıktan sonra hata verdi, sen kullanıp denedin mi?

Mickist'in yönteminide beceremedim, sanal sürücü ne iştir anlamadım.

PeToUSB sitesinde portable xp için olduğunu söylüyor heralde.

Please register to see this content.
Edited by akMurat

seco_can_can sadece petousb mi kullandın? Yoksa mickist'in verdiği yöntem ile mi hazırladın? Sadece petousb kullandıysan hangi ayarları seçtin? Gabali her bellekte çalışmıyor, bende toshiba vardı :S

seco_can_can sadece petousb mi kullandın? Yoksa mickist'in verdiği yöntem ile mi hazırladın? Sadece petousb kullandıysan hangi ayarları seçtin? Gabali her bellekte çalışmıyor, bende toshiba vardı :S

valla sadece morning arkadasın yazdıklarıyla yaptım hiçbi sorun çıkmadı bendeki kingston 1 gb lık bellekle yaptım bende

• 2 hafta sonra ...
PeToUSB sitesinde portable xp için olduğunu söylüyor heralde.

Aslında PeToUSB portable xp'leri belleğe atmak için,ama portable xp olup olmadığını kontrol etmiyor.i386'dan boot edip setupldr.bini çağıracak kayıtları usbnin boot bölümüne yazarak dosyaları belleğe kopyalıyor.

valla sadece morning arkadasın yazdıklarıyla yaptım hiçbi sorun çıkmadı bendeki kingston 1 gb lık bellekle yaptım bende

Bende de 1 GB kingston bellek var :) demek ki kingston 1 gblarda sorun yok :D

Şunları da unutmamak lazım:

- Her anakart usb'den açılışı desteklemez(özellikle eskiler)

- Her usb bellek usb'den açılışı desteklemez(özellikle eskiler)

- Her anakart usb 2.0 hızında boot etmez

- Her anakart her usb belleğe uymayabilir

- Her anakart sorunsuz usb açılışı yapmayabilir.

özellikle bellek ve anakartın usbden açılışı desteklemesi önemli.

Edited by morning

bende de 8 gb lik flaş bellekle yapmak istedim fakat start düğmasine basınca hata verdi

edit:2gb lik kingston da denedim boot etti kuru başlatmak için bir düğmeye bastım fakat bir daosya eksik dedi oda zannerdersem kullandım modifiyeli xp den kaynaklandı ama netice olarak çalıştı

Edited by heysen

Anakartım daha piyasaya yeni çıktı asus m3 :S Bikaç tane bellek denedim ama olmadı, vista'dan şüpeleniyorum artık.

Please register to see this content.
Bu programda dos ve linux için usb boot yapıyor galiba, işine yarayan olur belki.

arkadaşlar elime bir tane usb bellek geçti ve şimdi elimde XP ISO'sunun bellekten kurulmak için modifiye edilmiş hali var.üstelik sadece 100 mb.Bakalım dosyaları atıyor şimdi,olursa xpyi paylaşacağım

Edited by morning

denilen şekilde windows xp sp2 1 gb kingston flash diske yazdırdım. first boot device usb seçtim ama nafile. boot olmadı.

anakartım gigabyte p35-ds3l. usb seçenekleri:

usb-cd rom

usb-zip

usb-hdd

usb-fdd

şeklinde var. hepsini tek tek first boot device yaptım ama boot olmadı. neden olmuyor.

denilen şekilde windows xp sp2 1 gb kingston flash diske yazdırdım. first boot device usb seçtim ama nafile. boot olmadı.

anakartım gigabyte p35-ds3l. usb seçenekleri:

usb-cd rom

usb-zip

usb-hdd

usb-fdd

şeklinde var. hepsini tek tek first boot device yaptım ama boot olmadı. neden olmuyor.

Biligsayar açılırken Gigabyte için f11/12 asus için f8 pompala gelen menüde flash bellek gözükmesi lazım boot destekliyorsa.

Edited by akMurat