Jump to content

Neden Pardus Olmasın Ki?

BeNefSE

Recommended Posts

Arkadaşlar forumda çok kaliteli bilgisayar programı yapanlar var.İşletim sistemlerini de istedikleri gibi değiştirebilmekteler.Benim bu insanlara bir önerim var.Kullandığımız işletim sistemi neden pardus olmasın ki?Bu arkadaşlar rahatlıkla pardus'u geliştirmek için de çalışabilirler.Pardus açık kaynaklıdır yani geliştirilmeye açıktır.Microsofta karşı neden başkaldırmayalım ki?Microsoft'un arçlarını geliştirmekle birşeyler kazanamayız ama kendi ürünlerimizi geliştirirsek çok büyük şeyler kazanırız.SADECE BİR ÖNERİ.....................

• Replies 56
  • Created
  • Last Reply

Bence haklı ...

Pardusu geliştirelim.. Xp ye bir iki tema ekleyip katılımsız diye sunmaktan iyidir bence..

(sitede güzel xp ler var. Onları kabul etmek lazım ama çoğu sadece areo teması program şifresiz falan.. Hep aynı şey yani..)

ikisde baska platformlar biz xpyi gelistirmiyoruzki sadece gorsellik katıp gene xpnin sunudgu ama gizli olan imkanları oartaya cıkarıyoruz pardus ile oynamak xp ile oynamaktan daha zor

ikisde baska platformlar biz xpyi gelistirmiyoruzki sadece gorsellik katıp gene xpnin sunudgu ama gizli olan imkanları oartaya cıkarıyoruz pardus ile oynamak xp ile oynamaktan daha zor

Ama bence zor olsada pardus için değer.Hem microsoft'a ayırdığımız zamanı Pardus'a ayırsak inanın çok süper bir işletim sistemi ortaya çıkar bence....

o değil de bir ubuntu var, ona niye bakmıyorsunuz?

esas söyleyeceklerim bu değildi tabi. linuxu çoğu kişi pardus olayı ile tanıdı, bu tanıtım açısından iyi hoş ama; ülkemizdeki linux kullanım oranını ve "kendi işini kendisi yapabilen" bilgisayar kullanıcısı sayısını biliyor musunuz?

o değil de bir ubuntu var, ona niye bakmıyorsunuz?

esas söyleyeceklerim bu değildi tabi. linuxu çoğu kişi pardus olayı ile tanıdı, bu tanıtım açısından iyi hoş ama; ülkemizdeki linux kullanım oranını ve "kendi işini kendisi yapabilen" bilgisayar kullanıcısı sayısını biliyor musunuz?

Zamanla o da yükselecek tabiki.Pardus'u kullanmamak için bu bir bahane olamaz bence.vatandaşlarımız kendi işletim sistemiyle daha başarılı olur inan buna.Hem microsofta yılda ne kadar ödüyoruz ülke olrak biliyor musun?Bu parayı bilgisayar eğitimine harcasak onların seviyesine çıkabiliriz...........

Bence Pardus, Ubantu felan gibi sürümlerden uğraşacağımızda direkt Linux'ı ele alalım bence. Sonuçta Linux bir çekirdektir. Sadece şirketler bunu geliştirerek, kendi işletim sistemlerini orataya çıkarıyorlar ki,bence en kaliteli linux'lar Redhat,Fedora ve Suse'dir. Tabi ihtiyaca görede değişir. Bu arada açık kod olduğu kolay olduğu anlamınada gelmez :D

arkadaşlar linux denilen işletim sistemi xp gibi nlite ile iki tuşa basıp modifiye edilecek işletim sistemi değil .uzman derecede bilgiye sahip olmak gerekir.yapabilen varsa yapsın da bizde öğrenelim kolaysa.yanlış anlaşılmasın bu nu söylemekteki amacım kimseyi küçümsemek veya kimseyle dalga geçmek değil .

Şimdi öncelikle arkadaşın biraz hakkı var pardus aslında ihtiyaç doğrultusunda windowstan üstün bana göre ama biz windowsla büyüdük ki pardus ne ne değişik diyoruz eğer linuxla büyüseydik windows ne diyecektik ikiside ayrı platformlar ikiside güzel ama daha çok windows kullanılıyor birde benim makinaya pardus kurulmuyor :D Kurulsa kurardım belkide benim görüşlerim böyle.saygılar

Bende bir zamanlar senin gibi düşünüyordum ama gerçektende tekel olduğunu anlamam geç olmadı. Microsoft ne yaparsak yapalım bu işi tekeline almış evet biliyorum herşeyi eline yüzüne bulaştıran insanları çıldırtan saçma sapan iletiler ki benim en çok güldüğüm ( klavye takılı değil iletisi ve ardından yeniden başlatmak için CTRL-ALT-DEL basın) demesi gibi... Bir çok oyunda sorun çıkmasa ve programlar açısından devamlılığı sürdürülse neden olmasın.. Lınux bu durum karşısında hiç birşey yapmıyordu. Harika bir işletim sistemi çıkartmıştı Linux Mandrake bu işletim sistemi ta o zamanlar XP yle kapaışacak kadar içerik hatta fazlası vardı ama gel gelelim dediğime geliyor konu bu iş tekelleşmiş. Hatta bill Gates bile şu ibareyi kullanmıştı " Teknoloji ilk benim evime girer " Bunun anlamı şu oluyor OEM windows sistemine göre çıkartılıyor.gerisini siz düşünün..

1) Oyunlar ve bildik birçok program exe uzantılı ve ne yazık ki pardus birçok exe dosyasını açamıyor. (wine adlı simulatör ile deneniyor ama bazen, tutarsa oluyor.) Birçok güncel programın linux da bir karşılığı var elbette ama exe kadar yaygın değil.

2) Donanım üreticileri windows un tüm sürümlerine destek verirken, linux a(pardusa) destek vermiyor, yani ürettikleri donanımlara linux altında ne driver üretiyorlar ne de program yazıyorlar. Bu yüzden de linux geliştiricileri aynı zamanda donanımlar için driver yazmak zorunda kalıyorlar kine yazık ki birkaç ürünü aynı anda tanıyabilen driver lar yazıyorlar. bu da birçok donanımın gerçek gücünde ve tüm özellikleri ile çalışmamasını sağlıyor.

sadece bu iki sebep bile windows un gerçekte tam bir tekelleşme içinde olduğunu gösteriyor.

Okullarımızda bile bilgisayar dersi adı altında windows xp, office2003 gibi programlar öğretiliyor ve bunlar biliniyorsa, bilgisayarı biliyor diye sertifikalar veriliyor.

Milli eğitimin, osym nin ve birçok bankanın internet sitesinin linux browser desteği yok sadece ie ile çalışıyor.

Pardus 2008 üretildi, kurdum ve kullandım. çok emek harcandığı bir gerçek. ama elimdeki tv kartını tanıtamadım. wireless kartımı tanıtamadım. klavyemin tüm özelliklerini kullanamıyorum. ben de pes ettim ve tekrar xp ye döndüm.

Anlayacağınız benim cephemde microsoft 1 - pardus 0

Sizce tübitak kimin parasını kullanıyor bu milletin değilmi ama pardus 2008 maalesef tam bir hayal kırıklığı bu kadar basit ve dirver desteği olmıyan bir başka pardus ve lnux kullanmadım.

Şu anda bende denizcigdem arkadaşa katılıyorum ve microsoft,a devam çaresizce.

KArdeş sen burdakileri yazılımcılar sandın heralde :D

Hepimiz sıradan ev kullanıcılarıyız sadece Xp üzreinde küçük oynamalar yapıyoruz o kadar..

O deiğini gelişmiş programcılar yapabilir..

Kimin ne olduğunu nerden biliyosun!? Lütfen kendi adınıza yorum yapınız.

KArdeş sen burdakileri yazılımcılar sandın heralde :D

Hepimiz sıradan ev kullanıcılarıyız sadece Xp üzreinde küçük oynamalar yapıyoruz o kadar..

O deiğini gelişmiş programcılar yapabilir..

Genelleme yaparak konuşma sen bilmiyor olabilirsin ama şuan türkiyedeki bir çok forumdan daha çok bilgiye sahip bir kadroya sahibiz herkes kendi şahsına konuşsun.

aslinda biz xp biliyoruz tubitaktaki çocuklar linux u peki

pardusun içine niye xp monte etmeyelim

veya xp içine neden pardus koymayalım

amaç linux daki ve xp deki parogramlari tek bir işletim sisiteminde sorunsuz çaliştirmak

böyle bir şeyi sorunsuz şekilde yapıp adina turko2008 diyebiliriz

hayatta hiç bişey imkansiz degildir

• Administrator

amaç linux daki ve xp deki parogramlari tek bir işletim sisiteminde sorunsuz çaliştirmak

hayatta hiç bişey imkansiz degildir lafı da baya moda oldu.

XP NİN kenarını köşesini kemirerek sanki yeni bir sistemiş gibi sunmaya benzemezki linux le uğraşmak.. ben sanmıyorum forumda adam akkılı bir program yazabilen adam .. sayılıdır.

sözüm meclisten dışarı gerçekten xp yi şekilden şekile sokup güzel şeyler çıkartıyoruz. fakat kendimizden bişiy katıyoruz hazır programlarla kenarını köşesini değiştirip süsleyip yamalayıp tekrar piyasaya kaktırıyoruz. ee elbet tabiki piyasada bunu istiyor... yanlış anlaşılmasın tnctr daki tüm çalışmaları emeği geçen herkezi gönülden kutluyorum. bende tnctr daki programlardan yararlanıyorum

ama linux yaratmak bu olaylardan çokk çokk uzakta.... yanılıyormuyum ?

XP NİN kenarını köşesini kemirerek sanki yeni bir sistemiş gibi sunmaya benzemezki linux le uğraşmak.. ben sanmıyorum forumda adam akkılı bir program yazabilen adam .. sayılıdır.

sözüm meclisten dışarı gerçekten xp yi şekilden şekile sokup güzel şeyler çıkartıyoruz. fakat kendimizden bişiy katıyoruz hazır programlarla kenarını köşesini değiştirip süsleyip yamalayıp tekrar piyasaya kaktırıyoruz. ee elbet tabiki piyasada bunu istiyor... yanlış anlaşılmasın tnctr daki tüm çalışmaları emeği geçen herkezi gönülden kutluyorum. bende tnctr daki programlardan yararlanıyorum

ama linux yaratmak bu olaylardan çokk çokk uzakta.... yanılıyormuyum ?

yukarıdaki mahmut_elmas06 arkadaşımızın verdiği mesaj daha farklı senin yaklaşımın daha doğru bir linux yaratmak çok zor benimde bildiğim sitemizde bunu yapabilecek bir arkadaşımız yok linux çekirdeği ile oynayıp sağlam sorunsuz bir sistem sunmak herkesin harcı değil.

kodlamaları çok farklı sistemler birbiri içinde çalışmasını sağlamak belki imkansız değil ama imkansız gibi bişey:D:D

yukarıdaki mahmut_elmas06 arkadaşımızın verdiği mesaj daha farklı senin yaklaşımın daha doğru bir linux yaratmak çok zor benimde bildiğim sitemizde bunu yapabilecek bir arkadaşımız yok linux çekirdeği ile oynayıp sağlam sorunsuz bir sistem sunmak herkesin harcı değil.

dediğin doru bir sistemi yapmak için en az 15 yazılım uzmanı bu işe kafa yoruyor burdaki herkesin müsait olcanı bu işle uraşcanı sanmıyorum ayrıca donanımsal çok sorun yaşanır çünki destek vermiyor şirketler:S...

Sorun şurda linux , windows ve mac farklı dosya sistemlerine sahip.sürücü desteği en çok windowsta. bu dosya sistemleri nasıl birleşir. üç farklı (mac'i bilmiyorum pardus ext3 kullanıyor windows ise ntfs) sistem format atılırken harddiski 3 e bölüp formatlamakmı lazım bu işi bilen biri varsa yapılabileceğine inanıyorum.

Arkadaşlar yorum yazan her arkadaş kendi açısından haklı.Bazıları umutlu bazıları umutsuz gelecekten.Ama unutmayalım ki zaman bilgi çağı,teknoloji çağı,bilişim çağıdır.Bir ülke teknolojik olarak bağımsız olamazsa ne siyasi,ne ekonomik ne de askeri açıdan bağımsız olabilir.Ben umutluyum gelecekten.Bir gün bizde Bilişim çağını yakalayacağız çünkü bunun için elimizde herşey mevcut

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...