Jump to content
Son zamanlarda artan kullanıcı hesap hırsızlıkları sebebiyle tüm kullanıcılara şifre sıfırlama maili gönderilmiştir. Lütfen güveli şifreler seçiniz. Mevcut e-mail adresinize erişemiyorsanız, en aşağıdaki destek linkinden bize ulaşınız. ×

Derin Dondurucu Sıcaklık Ayarı.

abdulhey_
 Share

Recommended Posts

Bosch

Bosch GCM15VW20N A+ 140 Lt Sandık Tipi Derin Dondurucu  Marka derin  dondurucumuz var. Sıcaklık düğmesi sağa doğru 8 kademeye ayrılmış, Her kademe arasıda nokta ile ayrılmış.  Yuvarlak düğme üzerindeki ok 3 e yakın.  Başka yöntem bulamayınca civalı termometre yi 15 dk d. dondurucu da beklettim eksi 10 dereceyi gördü. Aslında mesele a 101 den dondurma aldım  14 saat geçmesine rağmen yumuşaktı kıvamı oradan doğdu yani. Ama en ust kısımdaydı koyduğum yer. Sonra üzerinden bir 24 saat daha geçti.  Hala buzdolabında ki kadar sert değildi. 

Yani aralardaki noktalarıda sayarsak 15 kademe var sıcaklık kontrolü düğmesinde.

Sizce her kademe arası kaç derecedir? Aradaki noktada dahil.. ve dondurma buzdolabında ki gibi niye hızlı yeterince sertleşmedi?

Edited by abdulhey_

Yanilmiyorsam dondurma icin  dondurucunun  degeri   -18 derece olmasi gerek..

Ayrica termostattaki kademelerden anlamak kolay degildir. Klavuzunda herhangi bir deger yazmiyorsa her kademe icin. En mantiklisi sizin yaptiginiz gibi termometre koyup incelemek..

Dolaplarin ideal calisma degerleri genellikle :

Normal Buzdolabi +7 

Derin Dondurucular:  -18

Edited by TOLGAHAN5

TOLGAHAN5, 7 dakika önce yazdı:

En iyisi termometreyle kontrol etmek. Kademe kademe yükseltmek ideal dereceye gelene kadar..

İçinde başka donmuş şeyler var.  Çelişki var sizinde örnek verdiğiniz gibi. Buzdolabında eksi 8 de donuyorsa eksi 10 da d. dondurucu da niye donmuyor?

abdulhey_, 18 dakika önce yazdı:

İçinde başka donmuş şeyler var.  Çelişki var sizinde örnek verdiğiniz gibi. Buzdolabında eksi 8 de donuyorsa eksi 10 da d. dondurucu da niye donmuyor?

Yanlis bakmisin galiba kardes

Normal buzdolabi yani sebze meyve koydugumuz dolaplar max +7 derece kadar olmalidir.

Ama derin dondurucularin -8 degil     -18  olmmalari gerekiyor ideal olani bu..

Ayrica bu derecenin diger besinlere bir zarari olmayacaktir icin rahat olsun.

Ama derin dondurucuya atilan her besinin iyice pilastik folyo veya pilastik posetlerle sikica kapatilmasi gerekiyor. Aksi taktirde asiri soguk besinlerin yapisini bozacaktir.

Buradaki makaleyi bir incele istersen sanirim daha yardimci olacaktir

Please register to see this content.

Edited by TOLGAHAN5

TOLGAHAN5, 47 dakika önce yazdı:

Yanlis bakmisin galiba kardes

Normal buzdolabi yani sebze meyve koydugumuz dolaplar max +7 derece kadar olmalidir.

Ama derin dondurucularin -8 degil     -18  olmmalari gerekiyor ideal olani bu..

Ayrica bu derecenin diger besinlere bir zarari olmayacaktir icin rahat olsun.

Ama derin dondurucuya atilan her besinin iyice pilastik folyo veya pilastik posetlerle sikica kapatilmasi gerekiyor. Aksi taktirde asiri soguk besinlerin yapisini bozacaktir.

Buradaki makaleyi bir incele istersen sanirim daha yardimci olacaktir

Pardon en başta yazdığını baz almıştım. artı sekizmiş ben eksi 8 de buzdolabında donar anladım. Bu arada ben normal bekletmeden bahsetmediğimden dondurucuya odaklandım. Bosch un sitesinde aynı derin dondurucu var ama ayrıntılı bilgi yok.

Ben buzdolabının derin dondurucusu kısa sürede sert hale getiriyorda Derin dondurucu niye getirmiyor ona akıl erdiremedim.  Sanırım  Derin dondurucumun sıcaklığı buzdolabımın derin dondurucusundan  daha az soğutuyor. bunun başka mantıklı açıklaması olamaz gibi görünüyor. Regal burda da Bosch u tokatlıyor yani :)  o işin şakasıda esas olan derin dondurucunun ayarı az açık olmalı. 15 kademe var 2.5 ile 3 arasında düğmedeki ok işareti. gerci buzdolabının dondurucusuda 2 de. ama tabi aralardaki noktaları saymazsak derin dondurucudaki kademe 7 tane. bu durumda buzdolabınınki ile eşit göstergelerle kıyaslanamaz.

Ama sonuç olarak açık şekilde halihazır durumda buzdolabının dondurucusu daha çabuk soğutuyor. o zaman Derin dondurucu da soğutuyor ama geç soğutuyor yoksa et, kıyma gibi şeyler donuk vaziyette olmazdı. demekki tam sınıra ayarlamış kim ayarladıysa.. Buzdolabınınki gibi hızlı soğutmasını istiyorsam o zaman 3,5 kademesine getirmem yeterli olabilir. yani işin tüm mantığı bu da işte  7 kademeden her bir kademe kaç dereceye denk geliyor onu hala bilmiyoruz.

Derin dondurucular arasinda da farkliliklar vardir. Normal derin dondurucular ver. No frost derin dondurucular ve buna benzer cesitler. No frostlar oldukca hizli donduruculardir.

Bundan doyayi sogutma hizlarida ayni degildir.  Ayrica icine ne kadar cok malzeme konursa o derecede dondurmasi yavasliyor. Kapaklarinin izolasyonuda bozuk olabiliyor bazen. Bazen motor kisimlarinda bir radyatör vardir. Orasi kapali alanda olursa yeterli hava almazsa yine calisma performansi düsüyor..

Her firma kademe ayarlarini kendine göre ayarliyor. hepsini ayni kademeye ayarlamak yanlis olur sizinde dediginiz gibi. Bunu ancak kademe kademe ayarlayip termometreyle gözlemlemek ve uygun dereceye gelince sabitlemek en güzeli..

Edited by TOLGAHAN5

TOLGAHAN5, 20 dakika önce yazdı:

Derin dondurucular arasinda da farkliliklar vardir. Normal derin dondurucular ver. No frost derin dondurucular ve buna benzer cesitler. No frostlar oldukca hizli donduruculardir.

Bundan doyayi sogutma hizlarida ayni degildir.  Ayrica icine ne kadar cok malzeme konursa o derecede dondurmasi yavasliyor. Kapaklarinin izolasyonuda bozuk olabiliyor bazen. Bazen motor kisimlarinda bir radyatör vardir. Orasi kapali alanda olursa yeterli hava almazsa yine calisma performansi düsüyor..

Her firma kademe ayarlarini kendine göre ayarliyor. hepsini ayni kademeye ayarlamak yanlis olur sizinde dediginiz gibi. Bunu ancak kademe kademe ayarlayip termometreyle gözlemlemek ve uygun dereceye gelince sabitlemek en güzeli..

Bilgisayarda Telefondan daha ayrıntılı bilgi var. Her konunun pdf kılavuzu var. Fakat ısı ile ilgili hiç bir bilgi vermemiş. sadece göstermiş 8 kademeli düğmeyi derece olarak hiç bir şey yazmıyor. Sadece 1 den 8 e doğru çevirdikçe soğur diye bilgi vermiş. :) Soğuyacak tabi ısınacak değil ya  :)  Evde  kılavuzuna baktım onuda bulamadım. şimdilik böyle kalsın.

deli_petro06, 16 dakika önce yazdı:

müşteri hizmetleri için online kısım var. Sorularına net cevapları muhtemelen buradan verebilirler...

Burda da epey.com da ve kendi ilk baktığım sitesinde de kullanma kılavuzları var fakat hepside aynı kopya kılavuzlar. ya tesadüfen teknisyen in elinden bir bilgi ile yada direkt dediğiniz gibi online görüşerek v.s. öğrenilebilir. sağolun.