Jump to content
Son zamanlarda artan kullanıcı hesap hırsızlıkları sebebiyle tüm kullanıcılara şifre sıfırlama maili gönderilmiştir. Lütfen güveli şifreler seçiniz. Mevcut e-mail adresinize erişemiyorsanız, en aşağıdaki destek linkinden bize ulaşınız. ×

2. El Hdd...

deli_petro06
 Share

Recommended Posts

Arkadaşlar HDD' e ihtiyacım var ve sıfır HDD' ler çok pahalı. Gittigidiyor' da 1 TB' lık Toshiba HDD buldum ama güven sorunum var. Sizce güvenilir mi? 

https://urun.gittigidiyor.com/bilgisayar-tablet/toshiba-1-tb-3-5-7200rpm-sata-masaustu-pc-hard-disk-sabit-disk-465861136

Ürün yukarıda. Pc özelliklerim de düşük olduğu için bir HDD' e çok fazla para vermek istemiyorum. 

İ3 3220 işlemci

AMD HD radeon 6570 ekran kartı 

Asus H61m pro ana kart

İşletim sisteminin yüklü olduğu 120 gb lık bir ssd' im var. 500 gb beni kurtarmaz. Maalesef bütçem de düşük olduğu için ssd alamam. Şu an SSD ve 500 gb lık hdd' im doldu. Hiçbirşey yapamaz oldum. Ucuz yollu 1 tb lık bir HDD alıp kullanmayı düşünüyorum. Zaten çok kaliteli SSD alsam pc özelliklerinden dolayı hiçbirşey fatketmeyecek. Bütçemi çok sarsmamak için 2. el düşünüyorum. Sıfırları da 500 tl civarı. Belki uygun fiyatlı seagate falan oluyor ama şu an elimde yıllar önce aldığım 500 gb lık seagate HDD ile 2 tb lık seagate harici disk var ve HDD olan şu an pc de takılı olan HDD' den 5 yıl sonra almama rağmen deli gibi kafa vuruyor, harici diski berbat. 500 gb da işimi hiç görmez. Halihazır da 1 tb lık HDD alırsam zaten takılı olan 500 gb lık hdd' den en az 200-300 gblık bir veriyi aktarmış olacağım. 1 tb lık sıfır HDD bütçemi çok fazla sarsar. Almayım bekleyeyim desem bu seferde takılı olan HDD arada normal çalışırken, kendiliğinden duruyor çalışıyor, sürekli durup çalışıyor. Bir nevi ben gidiyorum diyor. 200 Tl civarı bir bütçem var ve en az 1 tb lık 7200 rpm HDD almam gerek. 500 gb alırsam hiç almamış gibi bir şey olacak...

• Like 2

s.a kardeş bütçem yok demiş sin 2. el hdd kaça arıyon vede ikinci el alıp pişman olandanım sıfır 2 tb  aldım memnunum çok hızlı çalısıyor 10 dakka format sürdü  1 tb alacaksan sıfır al biraz daha para biriktir eniştemin hurda laptop u  var patçaları sat dedi 2.5 inç toşhiba var  saglam ama önermem  bügün saglam derim zaman sonra bozulur sonrada yalancı duruma düşmemek için satmıyorum alıcı çıkmadı deyip oyalıyorum tavsiyem sıfır al en azından garantisi olur kolay gelsin kardeşim

The_Undertaker, Bir saat önce yazdı:

Yukarıda ki arkadaşa aldanıpta sakın 2.5 HDD alma 2.5 HDD'nin okuma ve yazma hızları daha düşük oluyor bir de Toshiba diskleri çok dandik kalitesiz 2.el önermiyorum.

Kusura bakma kardes ama biraz arastirma yapsaydin böyle yazmazdin saniyorum..

Su anda 2.5 HDD lerin 3.5 HDD lerle ayni devirde calisan ve daha hizli yazim yapanlari mevcut..

Please register to see this content.

Istersen bu sayfalari bir inceleyebilirsin..

Daha cok örnek verebilirim istersen...

Sen hala O eski  2.5 HDD lerde kalmissin 5400 devir olanlarda.. Ama onlarin zamani geceli coooook oldu...

Dandiklik konusuna gelince

Dandiklik herzaman olabilecek bir durumdur..

WD ,  Seagate ve Samsung  bunlar dünyanin en iyi HDD üreticileridir ama bozulmaz diye bir kuralida yok..

Ama yinede iyi markalari tercih etmek herzaman daha iyi olacaktir..

Edited by TOLGAHAN5
  • Like 1

The_Undertaker, 2 saat önce yazdı:

Yukarıda ki arkadaşa aldanıpta sakın 2.5 HDD alma 2.5 HDD'nin okuma ve yazma hızları daha düşük oluyor bir de Toshiba diskleri çok dandik kalitesiz 2.el önermiyorum.

Size 11 yıllık laptobun toshiba harddiskinden yazıyorum. Önemli verilerimi 7 yıllık toshiba harici harddiskinde saklıyorum.Ayrıca okuldaki 1 kaç pcdede toshiba harddisk var.Her biri minimum 8 yıllık soruyorum ? Dandik dediğiniz markanın harddiskleri dediğini gibi dandik olsaydı bunlardan herhangi biri bozulmazmıydı acaba ? Bir markaya çöp atarken genelleme yapmayın lütfen kabul laptopları kötü olabilir.Ama harddisklerine laf ettirmem kusura bakmayın.Ayrıca hiçbir marka bozulmama konusunda garanti veremez nice milyarlık hddler var 3 yılda elinde kalıyor nice ufak meblağlara alınmış hddler var yıllarca bozulmadan çalışıyor.Biraz kalite biraz da şans işidir bu ;)

Edited by SoNKraL_

SoNKraL_, 2 saat önce yazdı:

Size 11 yıllık laptobun toshiba harddiskinden yazıyorum. Önemli verilerimi 7 yıllık toshiba harici harddiskinde saklıyorum.Ayrıca okuldaki 1 kaç pcdede toshiba harddisk var.Her biri minimum 8 yıllık soruyorum ? Dandik dediğiniz markanın harddiskleri dediğini gibi dandik olsaydı bunlardan herhangi biri bozulmazmıydı acaba ? Bir markaya çöp atarken genelleme yapmayın lütfen kabul laptopları kötü olabilir.Ama harddisklerine laf ettirmem kusura bakmayın.Ayrıca hiçbir marka bozulmama konusunda garanti veremez nice milyarlık hddler var 3 yılda elinde kalıyor nice ufak meblağlara alınmış hddler var yıllarca bozulmadan çalışıyor.Biraz kalite biraz da şans işidir bu ;)

Markaların eski ürünleri sağlam oluyor zaten şuan sıfır Toshiba disk al bakalım görelim seni okuma yazma hızları bile düşük. Çok sorun yaşayan var. Seagate için de çöp diyen çok ama 6-7 senedir kullanıyorum 4 tane sistem değiştirdim hala kullanıyorum en ufak sorunu yok mesela.

TOLGAHAN5, 3 saat önce yazdı:

Kusura bakma kardes ama biraz arastirma yapsaydin böyle yazmazdin saniyorum..

Su anda 2.5 HDD lerin 3.5 HDD lerle ayni devirde calisan ve daha hizli yazim yapanlari mevcut..

Istersen bu sayfalari bir inceleyebilirsin..

Daha cok örnek verebilirim istersen...

Sen hala O eski  2.5 HDD lerde kalmissin 5400 devir olanlarda.. Ama onlarin zamani geceli coooook oldu...

Dandiklik konusuna gelince

Dandiklik herzaman olabilecek bir durumdur..

WD ,  Seagate ve Samsung  bunlar dünyanin en iyi HDD üreticileridir ama bozulmaz diye bir kuralida yok..

Ama yinede iyi markalari tercih etmek herzaman daha iyi olacaktir..

Ben bozulur demiyorum ki dandik diyorum 2.5" disklerin alayının hızı düşük koca kasaya küçücük disk mi takayım şimdi onu mu istiyorsun? :)

DJ_Rush, 20 saat önce yazdı:

Depolama amaçlı 2.el hdd alınmaz. Bad sector ile karşılaşma ihtimalin yüksek. Verilerin kaybolabilir.

İşin özü bu. Hard diskin ikinci eli alınmaz. Yarın öbür gün önemli bir vriniz kaybolur, pişman olursunuz.

• Like 1

The_Undertaker, 6 saat önce yazdı:

Markaların eski ürünleri sağlam oluyor zaten şuan sıfır Toshiba disk al bakalım görelim seni okuma yazma hızları bile düşük. Çok sorun yaşayan var. Seagate için de çöp diyen çok ama 6-7 senedir kullanıyorum 4 tane sistem değiştirdim hala kullanıyorum en ufak sorunu yok mesela.

Çünkü eskiden maliyeti kurtardığı için en kaliteli malzemeyle 1.sınıf işcilik olurdu dandik markalar bile yıllarca dayanırdı şimdi maliyeti kurtarmadığı için artan küresel ekonomiden dolayı çok iyi markalar bile kısmaya başladı işçilik kalitesi düştü malzeme kalitesi düştü fakat fiyat yükselmeye devam etti.Çabuk bozulması bundan kaynaklı,veri hızı düşmesi bundan kaynaklı düşünülen sorunların çoğu bundan kaynaklı.Ek olarak şeyde var markalar daha fazla kâr edebilmek adına çabuk bozulan diskler çıkarıyorlar.Çabuk bozulsun ki tekrar alsınlar böyle kâr'a geçelim diye düşünüyorlar.Bazı markalardada daha farklı politika var ne akdar çok ürün çıkartırsam o kadar çok satarım mantığı var mesela Samsung'un gömlek modeli çıkarır gibi telefon modeli çıkarması gibi ;)

Edited by SoNKraL_

2.5 diskler ile 3.5 diskler arasında hiçbir fark yok. Teknoloji geliştikçe cihazlar küçülüyor. Şimdiki kasalar klavye boyutunda eskiden oda kadardı. Okuma yazma hızı düşük yüksek diye BOŞ konuşmaya gerek yok. Benchmark testi diye birşey var arkadaşlar. Elinizde raporlar bilgiler bilimsel sayılar var. Onlara bakarsanız 2.5luk diskler ile 3.5luk diskler arasında bir fark olmadığını görebilirsiniz. Hepsinin okuma yazma hızları nasıl satılıyorsa öyle çıkıyor. İkisininde hızlısı var yavaşı var. Ben hayatım boyunca seagate ve wd kullandım. Hiçbir sorun yaşamadım. Toshiba hddmde var ondada bir sorun yaşamadım. Alırken kalitelisini ve sıfırını alırsanız sorun yaşamazsınız. Elimde fazladan sıfır wd blue ve black 7200rpm 1tb var hiç kullanmadım zamanında, öylesine fazladan almışım satıcam istiyorsan ö.m at. Bu arada dolar yüksek diye birşey almamazlık yapma, dolar asla düşmüyor ve hep yükseliyor, unutma burası türkiye doların düşmesi için hiçbir bilimsel icat veya herhangi bir inovasyon yapılmıyor bu ülkede. Bir tweete ekonomisi yerle bir olan bir ülkede doların düşmesini beklemek aptallık olur. 

Edited by EgeGrkn
  • Like 4
  • Thanks 1

gençler sakin olun hepsinin genel üretimi çindir  yeni alınan diskin bozulmasına gelelim ben kargoda çalışıyom amazondan üründe geliyor hıyar arkadaşlarımı çok uyaruyorum öküz olduklaı için sallayıp atıyorlar ben elimden geldigi kadar yavaşım nereden ne geldini biliyorum gecenlerde disk var belli ambalajından hayvan  salladı yere düştü ben hemen aldım gittim müdürün yanına dedim böyle bu ürün bozuldu içinde ne olduğunu nerden biliyon dedi müdür dedim 2000 yılından beri pc işlerini biliyom vede amazonun sitesini takip ediyom bunun içinde disk var dedim bu bozuldu dedim açtı şasırdı sonra elemanı çagırdı uyardı toplantıda yapıldı ama hıyar aynıdır fark etmez o sıfır deyipte bozuk hddyi alan kardeş iadesi için belki çok ugraşmıştır  düşmeyen bir hdd durduğu yerde bozulması zor ancak üretimde montajda sıkıntı olacakkı arıza versın benim ilk wd 1 tb harici aldım 1 hafta sonra abimin pc sinden veri aktarırken elektirik kesti açılmadı diske acımadım verilerime acıdım geri iade ettim veriler gitti elinde başka wd kalmamıştı sondu seagete verdi 2 tb verdi farkda almadı müşteri danışmanı  bu yüzden begeniyorum işi bilen hemen çözum buluyor bilmiyenlerde bizi yorup sinir ediyor  laptop maceram var oda saçmaydı küfür ettim çalışana yemin ediyom bilmiyeni işe alıyorlar işi bilenede paraı vermiyorlar bu yüzden çok zaman kaybımız oluyor uzun oldu kusura bakmayın hakkınızı helal edin hayırlı günler

The_Undertaker, 12 saat önce yazdı:

Ben bozulur demiyorum ki dandik diyorum 2.5" disklerin alayının hızı düşük koca kasaya küçücük disk mi takayım şimdi onu mu istiyorsun? :)

Kardes Sorun kasanin büyüklügü degil. Artik öyle kasalar varki. 20cm civarinda. Ayrica 2.5 HDD lerin elektirik tüketimide cok az. Ayrica ilerde tasinabilir hdd olarak ta kullanmak istersen adaptör gibi güc kaynaklariyla gezmenede gerek kalmayacaktir. Extra güc kaynagina ihtiyaci yoktur..

Artik insanlar normal islerde kullanmak icin Mini PC  ler aliyorlar. Sen incele bir bak inanki belkide sende almak isteyeceksin..  Güclü ve yer kaplamiyorlar.

Iste birde Direkt monitöre baglanan MINI Stick PC

Bu sayfalari bir incele.. Bundan baskada sana birsürü örnek verebilirim. Bundan daha iyileride var ..

Ama arkadasa son olarak tavsiyem 2. el HDD asla alma.. 

Edited by TOLGAHAN5

Arkadaşlar anlatamıyorum sanırım düşük bir bütçem var ve 1 tb lık bir hdd almam şart gibi birşey aşağısı kurtarmayacak. Şu an takılı olan HDD' im 500 gb ve gidici. PC özelliklerim çok düşük. Bir HDD' e 400-500 civarında para vereceğime öyle bir bütçem olsa giderim 150 tl ye kondisyonu iyi bir HDD bulur kalanına da sistemi biraz da olsa güncellerim. Hayatımda hiç 2. el ürün almadım özellikle pc için almadım. Ancak bütçem yok ve aciliyeti var. 400-500 tl çıksa zaten bu fiyatta hangi HDD alınır diye sorarım. Maalesef sıfır parasının yarısı bile şu an için benden çıkması zor...

deli_petro06, 20.10.2019 - 00:43 yazdı:

Arkadaşlar HDD' e ihtiyacım var ve sıfır HDD' ler çok pahalı. Gittigidiyor' da 1 TB' lık Toshiba HDD buldum ama güven sorunum var. Sizce güvenilir mi? 

Ürün yukarıda. Pc özelliklerim de düşük olduğu için bir HDD' e çok fazla para vermek istemiyorum. 

İ3 3220 işlemci

AMD HD radeon 6570 ekran kartı 

Asus H61m pro ana kart

Sıfırı 219 TL iken ikinci el alıp riske girmezdim.

https://www.n11.com/urun/toshiba-dt01aca100-1-tb-hdd-72067?magaza=techno_store

Edited by turkaziza
  • Like 1

Wani, 3 saat önce yazdı:

@deli_petro06 Hocam kişisel tavsiyem (arkadaşlar zaten belirtmiş) kesinlikle 2.el hdd'den uzak durun. Satıcı çok iyi bakmış ve kullanmış olabilir ancak elinizde patlama ihtimali çok yüksek. 

Diğer mesajınızda bütçenizin 200 TL seviyesinde olduğunuz yazmışsınız. Bi 20-50 TL arası daha ekleme yapabilirseniz 1tb sıfır hdd alabilirsiniz. Ancak hiçbir halukarda 200 TL ve üzerine çıkamıyorsanız; 200 TL altında bi fiyata 750 Gb kapasiteli sıfır hdd alabilirsiniz. 1 Tb 2.el almaktansa 750 Gb sıfır almak daha faydalı olur. Aradaki 250 gblık farkında sizin için hayati önem taşıyacağını şahsen düşünmüyorum. Yerinizde olsam bütçemi biraz daha zorlar 1tb sıfır ya da elimdeki para ile 750 gb sıfır bir hdd alıp işimi hallederdim.

Reisim yazmış dinle bu adamı ya bütçeni 20 lira 50 lira falan arttırmaya bak yada 750 GB disk al sıfır olsun ikinci el disklere güvenme.

deli_petro06, 7 saat önce yazdı:

Arkadaşlar anlatamıyorum sanırım düşük bir bütçem var ve 1 tb lık bir hdd almam şart gibi birşey aşağısı kurtarmayacak. Şu an takılı olan HDD' im 500 gb ve gidici. PC özelliklerim çok düşük. Bir HDD' e 400-500 civarında para vereceğime öyle bir bütçem olsa giderim 150 tl ye kondisyonu iyi bir HDD bulur kalanına da sistemi biraz da olsa güncellerim. Hayatımda hiç 2. el ürün almadım özellikle pc için almadım. Ancak bütçem yok ve aciliyeti var. 400-500 tl çıksa zaten bu fiyatta hangi HDD alınır diye sorarım. Maalesef sıfır parasının yarısı bile şu an için benden çıkması zor...

eniştemin hdd si 1 tb  2.5 inç laptop  diski 150 tl uyarsa satim sana  laptopbun ekran kartı ve ekran paneli arızalı  1200 tl masrafı çıktı  zamanında 2000 tl ye aldı benim yalanla işim yok Hard Disk Sentinel Professional ile tes yapacagım başka hangi programla test edeyim söyleyin onlada test edeyim özelden mesajatarsın düşünürsen 

Edited by AdnanG252m252351
eksik cümle

AdnanG252m252351, 4 saat önce yazdı:

eniştemin hdd si 1 tb  2.5 inç laptop  diski 150 tl uyarsa satim sana  laptopbun ekran kartı ve ekran paneli arızalı  1200 tl masrafı çıktı  zamanında 2000 tl ye aldı benim yalanla işim yok Hard Disk Sentinel Professional ile tes yapacagım başka hangi programla test edeyim söyleyin onlada test edeyim özelden mesajatarsın düşünürsen 

HD Tune test yapman yeterli.