Jump to content

Autoit Kod ?

GaZeLLe

Recommended Posts

Autoit penceresindeyken CTRL + F6 ya basarsanız Window Info penceresi açılacak.Siz istediğiniz butonun üzerine gidin ve ctrl alt f tuş kombinasyonuna basın.Wındow Info penceresindeki bilgileri dondurmuş olacaksınız.Window İnfonun Summary tabında texti kopyalayıp okutursanız orada class isimlerini duyacaksınız.

Autoit penceresindeyken CTRL + F6 ya basarsanız Window Info penceresi açılacak.Siz istediğiniz butonun üzerine gidin ve ctrl alt f tuş kombinasyonuna basın.Wındow Info penceresindeki bilgileri dondurmuş olacaksınız.Window İnfonun Summary tabında texti kopyalayıp okutursanız orada class isimlerini duyacaksınız.

merhaba dediklerinizi yapınca ekranda şu yazıyo

code

li=1 co=1 INS (CR+LF)

code

ayrıca ekranın görüntüsünü kaydetmeye çalıştım nası bişi oldu bilmiyorum ama o görüntüyü buraya kopyalamaya çalışacağım. zannediyorum başaramadım kopyalamayı ekranın görüntüsünü çekip bir jipek yapmıştım ama olmadı sanırım. yukarıdaki yazı benim ekranda okuyabildiğim şeydi.

@ademben

Daha önce de dediğim gibi Autoit V3 Windows Info programı farenin bulunduğu konumdaki guinin (ekranınn) bilgilerini vermektedir. Bu aşamada nasıl çalıştırırsan çalıştır, fare (mouse) doğru konumda olması gerekiyor.

Tabi ufak bir yardımcı script ile de ilgili ekranın bilgilerini alabilrisin...

Yapmaya çalıştığın tam basit bir program kurulumu mu acaba? Yani butonlara tıklatıp kurulabilen bir program gibii...

Sana özel bir script yazabilirim...

Senin için ufak bir şey yaptım.. Heralde aldığın sonucu biraz düzelterek kullanabilirsin...

http://bluelife.winbuilder.net/index.php?dir=Garbage%2F&download=New+AutoIt+v3+Script.exe[/CODE]

Yukarıdaki dosyayı indir ve çalıştır.

Hani ekranın bilgilerini almak istiyorsan o ekran aktif olsun ve CTRL + ALT + PAGE DOWN tuşuana bas....

Ekranın bilgilerini cliputa kopyalacaktır....

Sonra autoit ekranına yapıştırarak düzenlersin...

Örnek.. Mesela ben NTFSLink adlı programın kurulumunu çalıştırdım. Ve CTRL + ALT + PAGE DOWN tuşuna bastım.

Kopyalanan bilgiler

[CODE]ControlClick("Setup - NTFS Link", "Welcome to the NTFS Link Setup Wizard", "TNewNotebook")
ControlClick("Setup - NTFS Link", "Welcome to the NTFS Link Setup Wizard", "TNewNotebookPage")
ControlClick("Setup - NTFS Link", "Welcome to the NTFS Link Setup Wizard", "TNewStaticText")
ControlClick("Setup - NTFS Link", "Welcome to the NTFS Link Setup Wizard", "TNewStaticText")
ControlClick("Setup - NTFS Link", "Welcome to the NTFS Link Setup Wizard", "TNewNotebookPage")
ControlClick("Setup - NTFS Link", "Welcome to the NTFS Link Setup Wizard", "TNewNotebook")
ControlClick("Setup - NTFS Link", "Welcome to the NTFS Link Setup Wizard", "TRichEditViewer")
ControlClick("Setup - NTFS Link", "Welcome to the NTFS Link Setup Wizard", "TNewCheckListBox")
ControlClick("Setup - NTFS Link", "Welcome to the NTFS Link Setup Wizard", "TButton")
ControlClick("Setup - NTFS Link", "Welcome to the NTFS Link Setup Wizard", "TButton")[/CODE]

Butonlar TButton ile ifade edilmiş. Burdaki TButton dan sonra rakam yazmak zorundasın. İlk TButton için TButton1, ikinci TButton için TButton2 olcak.

Yani ben ikinci butona ControlClick fonksiyonuyla tıklatacaksam;

[CODE]ControlClick("Setup - NTFS Link", "Welcome to the NTFS Link Setup Wizard", "TButton2")[/CODE]

olacak...

Umarım işine yarar...

Bu arada ilgili programı kapatmak için CTRL + ALT + PAGE Up tuş kombinasyonunu kullanabilirsin...

Kolay gelsin...

@ademben

Daha önce de dediğim gibi Autoit V3 Windows Info programı farenin bulunduğu konumdaki guinin (ekranınn) bilgilerini vermektedir. Bu aşamada nasıl çalıştırırsan çalıştır, fare (mouse) doğru konumda olması gerekiyor.

Tabi ufak bir yardımcı script ile de ilgili ekranın bilgilerini alabilrisin...

Yapmaya çalıştığın tam basit bir program kurulumu mu acaba? Yani butonlara tıklatıp kurulabilen bir program gibii...

Sana özel bir script yazabilirim...

merhaba o ufak script nedir nasıl alabiliriz ekranın bilgilerini.

yani aslında bir çok programda next için "!n" yaptığımızda oluyor. bazı programlarda send komutundan sonra bir enter işi görüyor. fakat bir program var onu yapamadık programın ismi javs10. programda ileri geri linkleri için herhangibir kısayol verilmemiş. send ile enter komutuda işe yaramadı sanki. o yüzden sizi çok rahatsız ettik. bu info ile o buttonun kodunu alabilseydik sorun çözülecekti. ama anladığım kadarıyla bu kontrol f6 ile gelen ekran görselbir ekran. öyle olmamış olsaydı. bizim ekran okuyucu program zaten text leri okuyordu. neyse ilginiz için çoook teşekkürler. kurmaya çalıştığımız o programın linki aşağıda bu program ekran yakalama yani ekrandaki yazıları seslendiren ingilizce bi program biz bunun üzerine bir de ses motonru kurarak bilgisayarımızı sesli hale getiriyoruz. böylece bizim klavyedeki tuş hareketlerimizi program seslendiriyor. işte otomatik kurulumunu yapamadığımız programın linki

code

Please register to see this content.

code

asıl istediğim bu autoit programını tam olarak öğrenmekti. ama bu info tekerime taş koydu.

merhaba tekrar bir üstteki mesajınızı görmemişim kusuruma bakmayın şimdi uzun uğraşlar sonunda autoit vindov info işini kavradık galiba fakat bir problem var yerini çözemiyorum ben autoit infodan şu bilgileri aldım aşağıda yazacağım fakat o bilgilerle de kurulum olmadı next i tıklamadı. aldığım bilgiler

şöyle

code

Title: Setup - Free Download Manager

Class: TWizardForm

Class: TButton

Instance: 1

ve basitçe auto3 e şöyle bir kod yazdım.

run("fridownload.exe")

controlclick("Setup - Free Download Manager","","TButton1")

fakat program açıldı biryeri tıklamadı. eğer bu işi çözersek autoit vindov info yu nasıl kullandığımı da yazacağım ki başka görme engelliler kolay yapsınlar.

@ademben

Bri önceki mesajımdaki yaptığım scriptte bu bilgileri almanı sağlıyordu. Lakin gerek kalmamış.

Şuanki yaşadığın sorun ise basit sayılır.

Programı çalıştırdıktan sonra gerekli menü yani ekran gelmeden controlclick fonksiyonu işliyor.

Önce bu ekranın gelmesini beklemek için eklenti yapmalısın. Mesela,

WinWait("Setup - Free Download Manager","")
If Not WinActive("Setup - Free Download Manager","") Then WinActivate("Setup - Free Download Manager","")
WinWaitActive("Setup - Free Download Manager","")
controlclick("Setup - Free Download Manager","","TButton1")[/CODE]

Aslında aşağıdaki bile yeterli olacaktır...

[CODE]WinWait("Setup - Free Download Manager","")

@ademben

Bri önceki mesajımdaki yaptığım scriptte bu bilgileri almanı sağlıyordu. Lakin gerek kalmamış.

Şuanki yaşadığın sorun ise basit sayılır.

Programı çalıştırdıktan sonra gerekli menü yani ekran gelmeden controlclick fonksiyonu işliyor.

Önce bu ekranın gelmesini beklemek için eklenti yapmalısın. Mesela,

If Not WinActive("Setup - Free Download Manager","") Then WinActivate("Setup - Free Download Manager","")

Aslında aşağıdaki bile yeterli olacaktır...

[CODE]WinWait("Setup - Free Download Manager","")

merhaba evet o küçük değişikliği yapınca programın kurulumu başladı ve ilk nexti tıklattık ee bunada şükür.

bu sorun şu an tamamen hallolmuş gibi görünüyor. eğer sizi sıkmazsam birkaç şey daha sormak istiyorum. bu sorularım sonunda autoit i tamamen öğrenmiş olmayı umuyorum. yukarıdaki if komutunu anlatmanız mümkünmü yani bir if döngüsü hangi şekillerde oluşturulabilir. yazdığınız if de şöyle demişsiniz galiba eğer pencere aktif değil ise then den sonraki bölüm de heralde bu pencereyi aktif et demek. peki onun altındaki bölümde neyin nesi yani

bu bölüm tamam bunun altındaki bölüm sormak istediğim

yani şurası

karışık anlatmamışımdır umarım.

bu konuyu öğrendikten sonra da select komutunu öğrenmek istiyorum sizden.ve checkbox ları.

@ademben

Başarıya ulaşmana sevindim. ;)

Autoiti kısa bir sürede öğrenmen mümkün deyil. Bende uzun zamandır ara sıra autoit ile haşır neşir olmama rağmen, halen çok acemi sayılırım.

Sana tavsiyem yardım dosyasına gözatmandır. Scite ekrnanında F1 tuşuna basıp yardım dökümanını açabilirsin. Gerçekten çok başarılı hazırlanmış bir dökümandır. Tek kötü yanı sadece ingilizce içerik bulunmakta. :)

Yukarıdaki komutların anlamına gelirsek;

WinWait = Belirtilmiş pencereyi bekler. Yani ilgili pencere (ekran) gelince bir alt satırdaki komutlar işlenir.

If = (eğer) ise gerçekten en kullanışlı komutlardan birisidir.

WinActive = İlgili pencereyi aktif yap demektir.

Yani ordaki if satırının manası; ilgili pencere aktif deyilse aktif yap demektir.

WinWaitActive = İlgili pencereyi bekleyip aktif yap demektir.

Tabi ben basit bir şekilde açıklamaya çalıştırm. Umarım anlamıştırsın. Ordaki if döngüsü aslında sen Control mekanizması kullandığın için gerksiz sayılır. Yani pencere aktif olmasa bile controlclick ile tıklatma yapabilirsin...

Kolay gelsin...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...