Jump to content

Grub2 Dosya Yöneticisi-grub2 File Manager(g2fm)

crasadure
 Share

Recommended Posts

Gayet güzel bir konu. Bu tür paylaşımların çoğalması dilegiyle.. ?

GRUB2 UEFI altında disk simülasyon yapmak isteyenler için bu linki de ekleyebilirsin.

0gQQ2W.gif?nocache

Ayrıca ilgili kodlara bakarak aşagıdaki projeler de incelenebilir.

---------------------------------------------

Please register to see this content.

Edited by karadurak
  • Like 3
  • Thanks 1

awengers44, 29 dakika önce yazdı:

@crasadure Çok önemsediğim programın konusu açıldığı için teşekkür ederim.

Hocam arada gelecek olan kod ve dosya düzenlemeleri için verilecek bilgileri,de aramamak için aynı başlık altında toplamanızı rica ediyorum. Örneğin install.gz ve wimboot.gz gibi ;) 

WIMBOOT konusu başlı başına ayrı bir topic tir bana göre...grub2 file manager içinde @alive64 ün kullandığı DOĞRU dur. Ama tam anlamıyla WIMBOOT un tüm özellikleri kullanılmamaktadır. WIMBOOT olayı daha çok NETWORK üzerinden diğer bilgisayarlarda sistem kurma yada kurtarma amacıyla kullanılan bir yöntem.

WIMBOOT olayını kullanan Multiboot sistem olarak AIOBOOT multiboot sistemi örnek verebilirim.

wimboot un en son versiyonu zaten v2.6.0 dır. Bu versiyondan sonra güncelleme gelmedi daha...

Yukarıdaki linkleri ve siteyi dikkatle incelemenizi tavsiye ederim. 

Edited by crasadure

crasadure, 49 dakika önce yazdı:

WIMBOOT olayı daha çok NETWORK üzerinden diğer bilgisayarlarda sistem kurma yada kurtarma amacıyla kullanılan bir yöntem.

WIMBOOT olayını kullanan Multiboot sistem olarak AIOBOOT multiboot sistemi örnek verebilirim.

İşte benim bahsettiğim  " Ansiklopedik Bilgi " diye tabir ettiğime örnek bir bilgi .  AIOBOOT ta ve daha sonra kendi yaptığım Multibootum da  Kategorik olarak Menüleştirerek  kullandığım metod.   Teşekkürler Üstadım..   :) 

@crasadure Üstadım siteleri ve wimboot,un gerçekte olan amacını biliyorum ancak grub file manager kadar etkin ve düzgün çalıştırılan görmedim. İki yıl öncesinde aioboot ile uğraşırken yapımcının hazırladığı İPXE WinPE çalışmasında network üstünde yaptığı kurulum ve sistem düzeni wimboot,a göre idi. 

Kastım bu değildi aslında, sorulan soru vardı install.gz düzenlenmesi hakkında cevap verilmiş ama arada kaynadı pek önem görmedi, ihtiyaç duyulduğunda aranmaması veya sorulması için bunların toparlanıp konu altına eklenmesinin yararlı olacağını düşünmüştüm. 

İş yerinde çalışıyorum hala cevap yazmakta geciktim siz o arada aioboot,da wimboot hakkında bilgi eklemesi yapmışsınız :) 

Bilinenin ötesinde wimboot,un çok fazla geliştirmeye ve desteğe ihtiyacı olduğunu biliyor ve ilk başta @serhat100 hoca konusunda paylaşınca dikkati celbetmeye çalıştım ama pek ilgi görmedi.

Bugün geldiği seviye ve ilgiye olan memnuniyetim son derece yüksek. Başta @alive64 olmak üzere tüm destekçilerine teşekkür ederim.

• Like 2

üstadım o benim sisteme eklemenin anlamı olmaz...bootisox86.wim ve bootisox64.wim de yer alan ISO Yöntemi ile Windows Kur ne ise Grub2 File Manager da aynısı..

Hatta artık o iki WIM dosyasının pabucunu dahi çöpe atacak bu yöntem...Ha o zaman bu WIM dosyalarını silelim mi...tabi ki hayır...Diğer yöntemleri kullanacak olanlar aynı WIM dosyaları ile kuruluma devam edebilirler...Biz sadece sisteme yepyeni bir yöntem daha eklemiş olduk :) 

• Like 1

awengers44, 5 dakika önce yazdı:

@crasadure Üstadım siteleri ve wimboot,un gerçekte olan amacını biliyorum ancak grub file manager kadar etkin ve düzgün çalıştırılan görmedim. İki yıl öncesinde aioboot ile uğraşırken yapımcının hazırladığı İPXE WinPE çalışmasında network üstünde yaptığı kurulum ve sistem düzeni wimboot,a göre idi. 

Kastım bu değildi aslında, sorulan soru vardı install.gz düzenlenmesi hakkında cevap verilmiş ama arada kaynadı pek önem görmedi, ihtiyaç duyulduğunda aranmaması veya sorulması için bunların toparlanıp konu altına eklenmesinin yararlı olacağını düşünmüştüm. 

İş yerinde çalışıyorum hala cevap yazmakta geciktim siz o arada aioboot,da wimboot hakkında bilgi eklemesi yapmışsınız :) 

Bilinenin ötesinde wimboot,un çok fazla geliştirmeye ve desteğe ihtiyacı olduğunu biliyor ve ilk başta @serhat100 hoca konusunda paylaşınca dikkati celbetmeye çalıştım ama pek ilgi görmedi.

Bugün geldiği seviye ve ilgiye olan memnuniyetim son derece yüksek. Başta @alive64 olmak üzere tüm destekçilerine teşekkür ederim.

install.gz ve wimboot.gz dosyalarını EDIT leme işi ile @serhat100 üstadım uğraşıyor...Neden...Çünkü o kendi multiboot sistemine göre bu dosyaları editliyor. onun EDIT lediği dosyalar onun sistemine uygun oluyor. Grub2 File Manager a onun EDIT lediği dosyalar uyum sağlamaz.

Mesela şimdi yapımcı v6.0.2 yi yayımladı...ama @serhat100 şu an versiyonunu yeni versiyona göre EDIT lemek ile uğraşacak...Tabi ki tüm bu yaptıkları kendi multbioot' una göre ayarlama yapma işlemleri.

Konuyu zaten o başlık  altından ayırma amacımızda o zaten.. Grub2 File Manager'ı ; her multiboot sistem yapımcısı , kodlar üzerinde değişiklik yapmadan olduğu gibi kullanıyor ama @serhat100 kodlar üzerinde değişiklik yapıyor... Haliyle onun sistemi farklı üstad.

O sebepten dolayı bizim install.gz yada diğer dosyalarla oynama olayımız olmaz.sadece bugünkü  gibi yapımcı ile fikir alışverişleri sonucu, yapımcı dosyaları günceller ve bizde güncel halini sistemimizde kullanırız!

Ama diyelim ki Sergei Strelec ISO üzerinden şu an çalışmıyor mesela...onu çalıştırmak için bazı çalışmalar yaparız kodlarda...örneğin bunu ben başarırsam derim ki arkadaşlar ben çalıştırmayı başardım...o zaman dosyayı derler ve RELEASE halini sizlerle paylaşırız. Bu olabilir....

İnşallah  düşüncelerimi doğru aktarabilmişimdir :) 

• Like 2

Bugün bu yöntemle bir Windows kurdum ve hiç bu kadar kolay kurulum yapmamıştım (multiboot üzerinden) direk grub2 dosya yöneticisini açtım ve indirdiğim iso dosyasını seçip kuruluma başladım.

Bu çalışmayı geliştiren ve buralara kadar getiren bütün herkesi tek tek tebrik ediyorum. 

Umuyorum ki üzerine daha güzel şeyler katarak daha farklı projelerde kullanılabilir durumlara da gelecektir.

Emeği geçen herkese tekrardan teşekkürler. Çok güzel ve faydalı bir çalışma oldu.

• Like 3

Ben bir tek DLC1_2019 çalıştıramadım   ( benim beceriksizliğimden  :)   )  diğer her şey çalıştı .  Tümleşik ve Ayrışık WindowsAIO  iso kalıplarıda çalıştı, hatta daha önce iso kalbından asla çalıştıramadığım kod usulü çalıştırmaya mahkum kaldığım.  PMagic ya da GParted    (herzaman isimlerini karıştırıyorum)  neyse her ikisi de çalışıyor.   :)  denmeler,   tahliller devam ediyor...   

Ya arkadaş daha WinPe, kmpe, grub4dos u yeni yeni anlamaya başladım, geliştirilmiş grub2 ile dikkatimi celbedip kafamı allak bullak ettiniz :D :D:D şimdi bir de bunu öğrenmeye çalışacağım, başımıza iş çıkarıyonuz :D 

Şaka bir yana  grub2 geliştirme fikri Altay v5 ten çıktığından beri sizi takip ediyorum , müthiş bir ekipsiniz vallahi ?  Çılgın fikirler, deneme yanılmalar, paslaşmalar...... çukur izlemeyi bırakıp sizi takip ediyorum yeminle :D 

Projenin çok iyi yerlere geleceğinden eminim, kafam basarsa geliştirme aşamasında değil ama deneme yanılma, geribildirim konularında yardımcı olmaya çalışırım. Emeği geçen herkesi tebrik ediyorum ?????

• Thanks 1

crasadure, 10 saat önce yazdı:

Video1-Grub2 File Manager Tanıtım

@crasadure Hocam,

Bir konuda bilgilendirme yapmak istiyorum. Video da benim hazırladığım Multiboot Utility üzerinden güncel "Grub2 Dosya Yöneticisi" dosyalarını indirip yüklediğini belirtmişsiniz ancak ben projeyi yaparken grub2 dosyalarının nasıl derlendiğini bilmediğimden en son güncel versiyon olan Grub2 Dosya Yöneticisi'ne ait v5 dosyalarını programın içine gömmüştüm. 

Ancak videoada ki anlatımlarınızdan faydalanarak güncel "Grub2 Dosya Yöneticisi" dosyalarını anlık internetten indirip yükleme/güncelleme yaptıracağım. Bu konuda sayenizde bilgi sahibi olmuş oldum.

Programı kullanıp güncel olmadığını görenler için bilgilendirme yapmak istedim.

Teşekkürler.

Edited by By_FaRuK
  • Like 4
  • Thanks 2

serhat100, 25 dakika önce yazdı:

Arkadaşlar v6.0.2 Legacy de windows.iso yüklemesi çözüldü ama @alive64 üstad genel çözüm olarak görmeyecektir.:)  

Tam olarak çözülmedi hocam, bazı ISO dosyalarında sorun yapmaya devam ediyor.

UEFI yüklemesinde sorun yapmadığı iso dosyası legacy,de ön yüklemede hata veriyor veya start.bat komut çalıştırılıyor iso kalıba ekleniyor sonrasında pc res atıyor. 

@serhat100 Abi kusura bakma ama neden gülüyorsun. Çok komik biri değilim aslında :) yazdıklarım mı komik ?

• Thanks 1

hocam ben okadar test yaptım ilk yaptığım testlerde restart yapıyordu o problem çözüldü hangi kodları kullandığınızı bilmiyorum isterseniz kullandığınız kodları gönderin bakayım @awengers44 hocam sizde kullandığınız kodları gönderin bir de iso içeriğinin görüntüsü ile birlikte

Edited by serhat100

awengers44, 10 dakika önce yazdı:

UEFI yüklemesinde sorun yapmadığı iso dosyası legacy,de ön yüklemede hata veriyor veya start.bat komut çalıştırılıyor iso kalıba ekleniyor sonrasında pc res atıyor. 

@serhat100 Hocam sorunu üstte yazdım aslında ama benim için çok da önemli değil. Geliştiriciler var artık en son hali çıkınca bende diğerleri ile beraber kullanmış olurum.

Sadece bir diskte olan iso dosyaları, isimlerini kısaltarak tek tek test ediyordum bu programa çok zaman ayırdım ama bu kadar yeterli bence.

Herkese kolay gelsin başarılar dilerim. Allah celle ve ala muvaffak kılsın.

• Like 1
  • Thanks 1