Jump to content

Grub2 Dosya Yöneticisi-grub2 File Manager(g2fm)

crasadure
 Share

Recommended Posts

mephistooo2, 8 dakika önce yazdı:

@alive64 tarafımca düzenlenen start.bat dosyasını projesinde kullanmaya karar verdi ve githuba ekledi.

Tebrik ederim hocam :) grubfm zamanla çok daha güzel olacak inşaAllah.

@crasadure Hocam hkboot,u çok severim ancak sistem güncellenmediği için programları eski kaldı onları komple yeniliyorum ve anhdvboot 2017 iso elinizde varsa 2019 iso dosyasından apps klasörünü değiştirerek programlar ve sürücüleri güncel olarak grubfm,den boot ederek sorunsuz çalışıyor. Sadece bir kaç program eksik dosya hatası verdi, bunları wim dosyalarını açıp windows, system32 ve drivers te gerekli klasörlere atarak *.ini ve *.inf düzenleyerek çalıştırdım. Güncel ve eski donanımlarda çalıştırdım hata vermedi ve bir çok sürücüyü güncelledi. Kmpe 2018 ise install.gz,de bir çok defa sanal sürücüye iso kalıbını eklemiyor, install.gz ye bazı eklemeler yaparak test ettim ve her ne kadar alakasız gibi olsada her defasında iso dosyası yüklendi. Eski winpe çalışmalar boyut olarak daha düşük performans olarak daha yüksek, en azından benim için böyle o yüzden severek uğraşıyorum :) 

• Like 3

realceday, 4 saat önce yazdı:

modifiyeli olanın farkı nedir acaba baktım ama bir bilgi göremedim.

bir de xp yüklenebiliyor mu iso dan?

Grub2 file manager ile şu anda İSO dan XP yüklemesi çalışmıyor. İSO yu çalıştırıyor , bir yere kadar geliniyor ama bir yerden sonra mavi ekrana düşüyor 

Modifiyeli grub2 file manager ile:

1. Modifiyeli olan grub2 dosya yöneticisi ile bütün Windows İSO lari sorunsuzca kurulabiliyor. Orijinal olanı tam bu desteği vermiyor.
  2. Bir çok WinPe sistem (Sergei strelec,dlc boot, anhdv pe,bobOmb WinPe, vb) İSO üzerinden çalıştırılabilir. İSO larinizi extract etmenize gerek yoktur.
  3. Windows kurulur iken  kullanılan "install.gz" dosyası turkcelestirilmistir. 

Edited by crasadure
  • Like 1

Grub2 dosya yöneticisinde yapımcı tarafından yapılan son değişiklikler:

Commits on Dec 12, 2019

committed 2 days ago

committed 2 days ago

Commits on Dec 9, 2019

Please register to see this content.
 committed 6 days ago

Bu yapılan son değişikliklere göre ana grub2 dosya yöneticisi dosyaları yeniden derlendi, ilk sayfada güncellendi

• Thanks 3

• Editor
derbeder58, 1 saat önce yazdı:

Legacy de yüklemeye çalıştığımda Hem windows 10 hemde windows 7 de yükleme ekranına kadar geldi ve ileri dediğimde böyle bir sorun çıktı.harddiski tanımıyor.

İşyerinde donanım olarak düşük bir bilgisayarda ben de aynı hatayı almıştım, böyle bir durumda bir Winpe ile boot edip orijinal Windows kurulumu yerine farklı alternatif kurulum yöntemleri ile kurulum yapabilirsiniz...

Tüm Windows kurulum yöntemlerini içinde barındıran winpe konusuna aşağıdaki linkten ulaşabilirsin...

Edited by mephistooo2
  • Thanks 1

crasadure, 12.12.2019 - 21:30 yazdı:

Grub2 file manager ile şu anda İSO dan XP yüklemesi çalışmıyor. İSO yu çalıştırıyor , bir yere kadar geliniyor ama bir yerden sonra mavi ekrana düşüyor 

Modifiyeli grub2 file manager ile:

1. Modifiyeli olan grub2 dosya yöneticisi ile bütün Windows İSO lari sorunsuzca kurulabiliyor. Orijinal olanı tam bu desteği vermiyor.
  2. Bir çok WinPe sistem (Sergei strelec,dlc boot, anhdv pe,bobOmb WinPe, vb) İSO üzerinden çalıştırılabilir. İSO larinizi extract etmenize gerek yoktur.
  3. Windows kurulur iken  kullanılan "install.gz" dosyası turkcelestirilmistir. 

@crasadure hocam iki sistemdede denedim win10 ve win7 ikisindede aşağıdaki gibi harddsiki tanımadı.

derbeder58, 1 saat önce yazdı:

@crasadure hocam iki sistemdede denedim win10 ve win7 ikisindede aşağıdaki gibi harddsiki tanımadı.

O zaman aşağıdaki videoda olduğu gibi diskpart komutu ile işlemleri yapın  zaten gördüğüm kadarıyla tek partisyon var diskinizde 

crasadure, 47 dakika önce yazdı:

O zaman aşağıdaki videoda olduğu gibi diskpart komutu ile işlemleri yapın  zaten gördüğüm kadarıyla tek partisyon var diskinizde 

Hocam bölüm oluşturdum ama yine yüklemedi ileri dediğimde halen bölüm oluşturamadı diyor.

derbeder58, Şimdi yazdı:

Hocam bölüm oluşturdum ama yine yüklemedi ileri dediğimde halen bölüm oluşturamadı diyor.

Video da gösterildiği gibi CMD ekranında diskpart komutu ile diski silip yeniden oluşturun lütfen.  Kendiniz bölüm oluşturmakla uğraşmayın

• Thanks 1

• Editor
derbeder58, 46 dakika önce yazdı:

Sizin bilgisayarınızda bir sebepten dolayı orijinal windows kurulumu olmuyor, bir önceki mesajımda da yazdığım gibi alternatif kurulum yöntemlerini denemelisiniz...

Dism++ veya WinToHDD yöntemiyle kesin olarak Windows kurulumunu yapabilirsiniz...

Edited by mephistooo2
  • Thanks 1

crasadure, 53 dakika önce yazdı:

Video da gösterildiği gibi CMD ekranında diskpart komutu ile diski silip yeniden oluşturun lütfen.  Kendiniz bölüm oluşturmakla uğraşmayın

Hocam sadece denemek maksatlı kurulum yapmak istedim ama olmadı cmd de yapamadım hata verdi zaten sizin wim yöntemi ile kurulum yapıyorum bootiso wim ile boot ettim bölüm oluşturdum tekrar grub2 ile denedim yine hata verdi.yardımınız için çok teşekkürler.

Hocam xorboot ile xp kurulum için xp.mbr dosyasını nasıl oluşturabilirim.

derbeder58, 12 dakika önce yazdı:

Hocam sadece denemek maksatlı kurulum yapmak istedim ama olmadı cmd de yapamadım hata verdi zaten sizin wim yöntemi ile kurulum yapıyorum bootiso wim ile boot ettim bölüm oluşturdum tekrar grub2 ile denedim yine hata verdi.yardımınız için çok teşekkürler.

Hocam xorboot ile xp kurulum için xp.mbr dosyasını nasıl oluşturabilirim.

Biraz önce windows7 ve windows10 kurulumunu yapamadığınızı söylediniz. Bu konuda @mephistooo2 çok yerinde çözüme yönelik bir cevap verdi

Sizin bilgisayarınızda bir sebepten dolayı orijinal windows kurulumu olmuyor, bir önceki mesajımda da yazdığım gibi alternatif kurulum yöntemlerini denemelisiniz...

Dism++ veya WinToHDD yöntemiyle kesin olarak Windows kurulumunu yapabilirsiniz...

Sorununuzu Dism++ veya Wintohdd yöntemlerini mutlaka deneyiniz. Bu iki yöntemden biri sorununuzu çözecektir. 

Xorboot ile xp kurulumunu anlatan video çekmiştim. Videoyu izleyin lütfen

Video7_Gerekli_Dosyalar:  

Edited by crasadure
  • Thanks 1

mephistooo2, 34 dakika önce yazdı:

Sizin bilgisayarınızda bir sebepten dolayı orijinal windows kurulumu olmuyor, bir önceki mesajımda da yazdığım gibi alternatif kurulum yöntemlerini denemelisiniz...

WintoHDD ile sorunsuz kurulum yapabilirsiniz. Eski HDD'lere kurulumları genellikle WintoHDD ile yapıyorum.

• 2 hafta sonra ...
crasadure, 37 dakika önce yazdı:

Konu başlığındaki linkler ve Modifiyeli dosyalar güncellenmiştir.

Üstadım, sende olmasan şu siteye girmeyecem .  Biraz önce aklımdan geçip size özelden yazacağım şeyi YAPMIŞSINIZ ! .  Artık sitede hiç bir şey okumuyorum, çünkü okuduğumu anlamıyorum. Ben bu çift diplomayı boşuna almışım  ( hem de dereceli)  ya da yaşlılık hali  :D:D     Cevap  :   Güncellem Tarihini yazmış olmanız.  Teşekkürler. 

• Like 1
  • Haha 1

derbeder58, 15.12.2019 - 17:38 yazdı:

aynı sorunu bende yaşadım.Aşağıdaki linke tıkla

WinKur PE boot usb yap.

WinNt yöntemiyle windows kuru seç

çıkan dialogta hep c yi seç 10 dakka sonra windowstasın.

Edited by redsea

• 2 hafta sonra ...

Sa. Arkadaşlar Multibootunuzun uefi de Secureboot Enabled seçiliyken bazı UEFI pc lerde boot etmediği veya boot ettiği zaman efi dosyalarınızın dijital imzası bozulduğu için çalışmıyordu paylaştığım dosyayı multiboot dosyalarınıza yapıştırın multibootunuz ve efi dosyalarınız secureboot engeline takılmadan yükleyebilirsiniz (mesela: winpe.efi, grubfmx64.efi grub2 dosya  yöneticisi, editlenmiş efi dosyalarınızı dosyadaki grub.cfg deki kodlara göre düzenleyin.) Hayırlı olsun güle güle kullanın. 

Edited by serhat100
  • Like 5