Jump to content
Son zamanlarda artan kullanıcı hesap hırsızlıkları sebebiyle tüm kullanıcılara şifre sıfırlama maili gönderilmiştir. Lütfen güveli şifreler seçiniz. Mevcut e-mail adresinize erişemiyorsanız, en aşağıdaki destek linkinden bize ulaşınız. ×

Grub2 Dosya Yöneticisi-grub2 File Manager(g2fm)

crasadure
 Share

Recommended Posts

Grub2 Dosya Yöneticisi v6.1.1 Modifiyeli versiyon yayınlanmıştır. Ana konu başlığında linki bulabilirsiniz

Grub2 File Manager v6.1.1 Dosyaları(Modifiyeli)  (Güncelleme Tarihi :08.01.2020)

Uygulamadaki Yenilikler:

1. Windows ISO Dosyalarının isimlendirmelerinde "Boşluk" olsa bile artık sorunsuzca Windows ISO dosyasından kurulum yapılabilmektedir.
  2. UEFI kısmında Boot ISO (Easy2Boot) seçeneği aktif hale geldi. (Bu seçeneği kullanırken dikkatli olun)

Açıklama: Bundan sonraki sürümlerde Grub2 File Manager uygulamasının yapısı yeni baştan yazılmaktadır. Haliyle yeni sistemi ve özellikleri tam ortaya çıkana kadar bu stabil sürümü kullanmanızı tavsiye ederim. 

Bizim üzerinde değişiklik yaptığımız bazı dosyaları(open.lua,windows.sh, vb) sistem yapımcısı ortadan kaldırdı...Yeni sürümde ilgili kodların entegre edileceği dosyalar oluşana kadar bu Modifiyeli sürümü kullanmaya devam edelim arkadaşlar.  Gelişmeleri iyi ve sıkı bir şekilde takip ediyoruz.

Bu proje şu an;

Grub2 Dosya yöneticisi -->

Easy2Boot Multiboot yapımcısı-->

Multiboot Toolkit Yapımcısı--> 

Please register to see this content.

isimli yapımcılar tarafından destek görmeye başladı. Proje çok farklı bir boyuta doğru gitmektedir. Bilginize :) 

Edited by crasadure
  • Like 4
  • Thanks 3

crasadure, 16 dakika önce yazdı:

isimli yapımcılar tarafından destek görmeye başladı. Proje çok farklı bir boyuta doğru gitmektedir. Bilginize

Üstadım, TNCTR camiasından öğrenecekleri çok şey var ...     :D      Bakalım ilerleyen günler, aylar,  yıllar   içinde  menü  bazlı yapabilecekler mi  !   yani   Karpuz seçer gibi  ISO kalıbını aramak yerine,   Örneğin   :  \Crasadure\x64\Acronis\*.iso   gibi ..     ama ne senaryo düşündüm yahuuu    :D  

• Like 1
  • Haha 1

• Editor
UZUNLAR, 2 saat önce yazdı:

Üstadım, TNCTR camiasından öğrenecekleri çok şey var ...     :D      Bakalım ilerleyen günler, aylar,  yıllar   içinde  menü  bazlı yapabilecekler mi  !   yani   Karpuz seçer gibi  ISO kalıbını aramak yerine,   Örneğin   :  \Crasadure\x64\Acronis\*.iso   gibi ..     ama ne senaryo düşündüm yahuuu    :D  

Dediğin şekilde bir arayüz, bu programın tasarımına aykırı...

Ancak klasör ve dosyaları kesme, kopyalama, silme ve taşıma işlemleri de yapılabilse süper olur...

mephistooo2, 2 dakika önce yazdı:

Dediğin şekilde bir arayüz, bu programın tasarımına aykırı

En azından KATEGORİ olarak   Örneğin :  Program Arşivi  -  Windows Kurulum  -   Data Recovery     gibi...   tahmin edebiliyorum olmayacağını, programın fıtratına ters düşüyor olabilir. Sadece  varsayım, tez.  

UZUNLAR, 3 saat önce yazdı:

Üstad benim paylaştığım multibootda grub2 file manager e entegreli iso, wim, img, vhd, gibi dosyaları otomatik arama menüsü var orda direk önünüze döküyor nerede olursa olsun seç çalıştır incelerseniz göreceksiniz

• Like 1

serhat100, 4 dakika önce yazdı:

benim paylaştığım multibootda grub2 file manager e entegreli iso, wim, img, vhd, gibi dosyaları otomatik arama menüsü var

Anlıyorum, gözümde canlandırdım üstadım... demek ki sizin multiboot da ki grub2 FM     bir tık daha ilerde     (  benim hayal ettiğime yakın bir pozisyonda ) .  İşte tam da bu noktada               " otomatik arama menüsü var "  dediğiniz noktada        ATIYORUM   :    WinKur       klasörünü bul  içindeki  wim, iso, dosyalarını listele     şeklinde  bir komut dizini  yapılabilir mi?   tabi  ki dediğim gibi  grub2FM  yapısına ters düşüyor olabilir.   Konuya hakim olmadığımı biliyorsunuz, yoksa yapmak için boğuşurdum..      :)     

UZUNLAR, 6 dakika önce yazdı:

Anlıyorum, gözümde canlandırdım üstadım... demek ki sizin multiboot da ki grub2 FM     bir tık daha ilerde     (  benim hayal ettiğime yakın bir pozisyonda ) .  İşte tam da bu noktada               " otomatik arama menüsü var "  dediğiniz noktada        ATIYORUM   :    WinKur       klasörünü bul  içindeki  wim, iso, dosyalarını listele     şeklinde  bir komut dizini  yapılabilir mi?   tabi  ki dediğim gibi  grub2FM  yapısına ters düşüyor olabilir.   Konuya hakim olmadığımı biliyorsunuz, yoksa yapmak için boğuşurdum..      :)    

Hocam siz multiboot konusuna aşinasınız tecrübelisinizde fazla zamanınızıda almaz test edin göreceksiniz ne dediğimi. 

serhat100, 24 dakika önce yazdı:

Hocam siz multiboot konusuna aşinasınız tecrübelisinizde fazla zamanınızıda almaz test edin göreceksiniz ne dediğimi.

Üstadım yarın zorunlu evdeyim zaten :)   ilk işim son halini indirip hemen inceleyecem.   Bak ben AIO  da buna benzer bir sıkıntıyı zamanında çözdüm. Olay şu :  AIOBOOT  normal şartlarda  UEFI  Modda  iPXE  ile sadece bir tane wim dosyasını çalıştırır.   ( Kullananlar bilirler )  bu   *.wim    dosyasını çalıştıran   efi dosyasının adı    " WimBootx64.efi "  buraya kadar her şey tamam.  Ben bu   WimBootx64.efi   dosyasını çoğaltarak ve içinde ki yolu editleyerek yaklaşık 50 tane  boot.wim yapısını kategorik ve direk isminden ANAMENU.CFG dosyamda ki menülerden çağırarak çalıştırıyorum.  Aşama aşama  resimledim  .   Geçmiş paylaştığım  videolarım da kimsenin de dikkatini çekmedi.  :)   İşte hiç bir kod yazmadan , sadece bahsettiğim gibi  ANAMENU ye  yol girerek. Bilemiyorum üstad ne kadar izah edebildim ama...  :)    bunun gibi bir şey yapılabilir mi diye düşünüyorum da.....   :)   

• Like 1

serhat100, 08.01.2020 - 08:27 yazdı:

Sa. Arkadaşlar Multibootunuzun uefi de Secureboot Enabled seçiliyken bazı UEFI pc lerde boot etmediği veya boot ettiği zaman efi dosyalarınızın dijital imzası bozulduğu için çalışmıyordu paylaştığım dosyayı multiboot dosyalarınıza yapıştırın multibootunuz ve efi dosyalarınız secureboot engeline takılmadan yükleyebilirsiniz (mesela: winpe.efi, grubfmx64.efi grub2 dosya  yöneticisi, editlenmiş efi dosyalarınızı dosyadaki grub.cfg deki kodlara göre düzenleyin.) Hayırlı olsun güle güle kullanın.  

@crasadure hocam grub2 dosya yöneticisi modifiyeli zaten yokmu bu dosyalar.

UZUNLAR, 10 saat önce yazdı:

Üstadım yarın zorunlu evdeyim zaten :)   ilk işim son halini indirip hemen inceleyecem.   Bak ben AIO  da buna benzer bir sıkıntıyı zamanında çözdüm. Olay şu :  AIOBOOT  normal şartlarda  UEFI  Modda  iPXE  ile sadece bir tane wim dosyasını çalıştırır.   ( Kullananlar bilirler )  bu   *.wim    dosyasını çalıştıran   efi dosyasının adı    " WimBootx64.efi "  buraya kadar her şey tamam.  Ben bu   WimBootx64.efi   dosyasını çoğaltarak ve içinde ki yolu editleyerek yaklaşık 50 tane  boot.wim yapısını kategorik ve direk isminden ANAMENU.CFG dosyamda ki menülerden çağırarak çalıştırıyorum.  Aşama aşama  resimledim  .   Geçmiş paylaştığım  videolarım da kimsenin de dikkatini çekmedi.  :)   İşte hiç bir kod yazmadan , sadece bahsettiğim gibi  ANAMENU ye  yol girerek. Bilemiyorum üstad ne kadar izah edebildim ama...  :)    bunun gibi bir şey yapılabilir mi diye düşünüyorum da.....   :)   

Üstad gereksiz zahmete girmişsiniz .efi editlemekle, wimboot yöntemi ile .efi editlemeden isterseniz 100 tane wim dosyası çalıştırılabilir menüde o kadar satır içinden onu seç ordan oraya geç karma karışık dolan dur :) hepsini bir kenera bırak wimboot olayını ipxe üzerinden değilde install.gz ve wimboot.gz ile çözsen daha pratik  daha kolay ve stabil olarak çalıştırılabilir aşağıdaki videoyu izle menü karmaşası ne neredeydi hangi menü altındaydı bir sürü geçiş olmadan bir kaç tuş ile sonuca ulaşmak mantıklı değilmi 

serhat100, 08.01.2020 - 08:27 yazdı:

Sa. Arkadaşlar Multibootunuzun uefi de Secureboot Enabled seçiliyken bazı UEFI pc lerde boot etmediği veya boot ettiği zaman efi dosyalarınızın dijital imzası bozulduğu için çalışmıyordu paylaştığım dosyayı multiboot dosyalarınıza yapıştırın multibootunuz ve efi dosyalarınız secureboot engeline takılmadan yükleyebilirsiniz (mesela: winpe.efi, grubfmx64.efi grub2 dosya  yöneticisi, editlenmiş efi dosyalarınızı dosyadaki grub.cfg deki kodlara göre düzenleyin.) Hayırlı olsun güle güle kullanın.  

Bunu indir dosyaları zipli dosyadaki gibi yere koy (kendi grub.cfg ve efi/boot klasörünün yedeğini al) securebootu kapatmadan mesela " WimBootx64.efi " bunun komutunu şu şekilde bir dene bakalım secureboot açıkken boot etmesi gerekir. 

if [ "${grub_platform}" == "efi" ]; then
   insmod /boot/grub/sbpolicy.mod
   sbpolicy --install
   chainloader /WimBootx64.efi  #(ana dizinde)
   boot
fi;

Pek başarılı sayılmaz ama küçük bir görsel video: 

i

izle ve ne anlatmak istediğim daha iyi analaşılacağını umuyorum. (yükle ve başlat işlemlerini videonun uzamaması için kısa kestim.)

Edited by serhat100

crasadure, 14 dakika önce yazdı:

Rar içinde @serhat100 ün secure boot dosyaları zaten mevcut. Siz dosyaları indirip baktınız mı ?

hocam arkadaşın anlatmak istediği zannımca benim paylaştığım secureboot dosyası modifiyeli Grub2 Dosya Yöneticis içerisinde yokmu diye soruyor :D

serhat100, 43 dakika önce yazdı:

Üstad gereksiz zahmete girmişsiniz .efi editlemekle, wimboot yöntemi ile .efi editlemeden isterseniz 100 tane wim dosyası çalıştırılabilir menüde o kadar satır içinden onu seç ordan oraya geç karma karışık dolan dur :) hepsini bir kenera bırak wimboot olayını ipxe üzerinden değilde install.gz ve wimboot.gz ile çözsen daha pratik  daha kolay ve stabil olarak çalıştırılabilir aşağıdaki videoyu izle menü karmaşası ne neredeydi hangi menü altındaydı bir sürü geçiş olmadan bir kaç tuş ile sonuca ulaşmak mantıklı değilmi 

Üstad, Biliyorum  benim yazdıklarım konuyu başka tarafa götürdü.Anlıyorum sizin bu yazdıklarınızı defeaten okudum ,   bunu  GR2FM  için örnek vermiştim. install.gz ve wimboot.gz  olayına girersek yazışma diliyle işin içinden çıkamayız, okuyanların da kafaları allak bullak olur.  :D    Askerde bile künye okunurken  önce yaşadığın şehir, sonra doğum yılı, baba adı ile okunur.    Kadircan'ın babası, Samet'in dayısı  Kastomonu 1960 doğumlu diye okunmaz. İşte benim menü anlayışım aynen bu şekilde...       Sabah sabah ne künye çektim ama   :D   :D  :D  

• Haha 1

serhat100, 16 dakika önce yazdı:

Sevgili arkadaşım  @derbeder58 bak ben burdayım benim paylaştığım dosyayı üstad @crasadure hocaya soruyorsun iyiki cevap veriyor kıymetini bilin.

@serhat100 hocam galiba sizin paylaşmış olduğunuz grub2secureboot.7z dosyası sizin altaymultiboot ile alakalı bu konuda paylaşım yaptığınız için @crasadure hocama sordum grub2 dosya yöneticisi modifiyeli olduğu için içinde varmı diye sordum.kendim multiboot toolkit kullanıyorum galiba sizin paylaştığınız dosya benim multiboota olmaz.

bu formda sizin gibi @karadurak @crasadure@serhat100 @UZUNLAR ve adını getiremediğim hocalar olduğu sürece kimse cevapsız kalmaz zaten hepiniz sağolun.ellerinize sağlık.

@derbeder58 hocam ben paylaşım yaptığım dosyayı aLTay Multiboot için diye birşey yazdığımı hatırlamıyorum diğer multiboot sistemler için de uygulanabilir. @UZUNLAR üstada yaptığım paylaşımla alakalı kısmı oku oda AIOBOOT multibootu kullanıyor. Sadece multiboot sistemler bazı uefi pc lerde secureboot engeline takıldığı için bu engeli aşmanın yolu bu, şimdi siz kendi multibootunuza uygulamak istiyorsanız uefi de secureboot engeli var ise yapmanız gereken kendi grub.cfg ile efi/boot klasörünün yedeğini al dosyadakileri flasha çıkar değişime onay ver uefi x64 sistemde secureboot enabled ayarlıyken test et bakalım sorun varmı hepsi bukadar. Başka arkadaşlarda bu gibi sorunlar var ise mesela boot oluyor ama .efi dosyaları yine secureboot engeline takılıyor veya grubfmx64.efi (Grub2 Dosya Yöneticisi Modifiyeli veya modifiyesiz) yapmaları gereken  yolları ve dosya adları kendilerine göre düzenler test edebilirler Herkese hayırlı günler kolay gelsin 

menuentry "Grub2 Dosya Yöneticisi" --class grub2 {
   sbpolicy --install
   chainloader /EFI/boot/grubfmx64.efi  
   boot
}
fi;

Edited by serhat100

serhat100, 9 dakika önce yazdı:

@derbeder58 hocam ben paylaşım yaptığım dosyayı aLTay Multiboot için diye birşey yazdığımı hatırlamıyorum diğer multiboot sistemler için de uygulanabilir. @UZUNLAR üstada yaptığım paylaşımla alakalı kısmı oku oda AIOBOOT multibootu kullanıyor. Sadece multiboot sistemler bazı uefi pc lerde secureboot engeline takıldığı için bu engeli aşmanın yolu bu, şimdi siz kendi multibootunuza uygulamak istiyorsanız uefi de secureboot engeli var ise yapmanız gereken kendi grub.cfg ile efi/boot klasörünün yedeğini al dosyadakileri flasha çıkar değişime onay ver uefi x64 sistemde secureboot enabled ayarlıyken test et bakalım sorun varmı hepsi bukadar. Başka arkadaşlarda bu gibi sorunlar var ise mesela boot oluyor ama .efi dosyaları yine secureboot engeline takılıyor veya grubfmx64.efi (Grub2 Dosya Yöneticisi Modifiyeli veya modifiyesiz) yapmaları gereken  yolları ve dosya adları kendilerine göre düzenler test edebilirler Herkese hayırlı günler kolay gelsin 

menuentry "Grub2 Dosya Yöneticisi" --class grub2 {
   sbpolicy --install
   chainloader /EFI/boot/grubfmx64.efi  
   boot
}
fi;

hocam benim kullandığım multiboot 3 parça 1.parça ntfs

2.parça uefi fat32 secureboot

3.parça uefi fat32 legacy modda çalışyor.

bu 3.parça olan uefi grub2 lagacy mod görsel olarak güzel kullanmak istiyorum ama secureboot engeline takılıyor buna olurmu peki.

2. ve 3. fat32  her iki bölümde boot/grub/ grub.cfg nin başına 1 koy (1grub.cfg) EFI/boot boot klasörüne de 1 koy (1boot) indirdiğin dosyadan direk iki bölümede yapıştır test yap bakalım oluyormu olmuyormu olmuyorsa kendi dosyalarını tekrar korsun vede hata nerede o zaman bakalım :hım:   

serhat100, 10 dakika önce yazdı:

2. ve 3. fat32  her iki bölümde boot/grub/ grub.cfg nin başına 1 koy (1grub.cfg) EFI/boot boot klasörüne de 1 koy (1boot) indirdiğin dosyadan direk iki bölümede yapıştır test yap bakalım oluyormu olmuyormu olmuyorsa kendi dosyalarını tekrar korsun vede hata nerede o zaman bakalım :hım:   

tamamdır hocam akşam deniyecem sonucu sana bildiririm

serhat100, 3 saat önce yazdı:

oda AIOBOOT multibootu kullanıyor

Üstad, dur ben bunu Listeye çevireyim.  AIOBOOT - Vadi e-Spor Multiboot - Xorboot - UZUNLAR 2020 - MIYA 2020  MultiBoot   hepsini kullanıyor her biri için ayrı ayrı USBHDD feda ettim.  Hiç birinin kuyruğu da birbirine değmiyor.   :D  

• Haha 1

UZUNLAR, 2 dakika önce yazdı:

Üstad, dur ben bunu Listeye çevireyim.  AIOBOOT - Vadi e-Spor Multiboot - Xorboot - UZUNLAR 2020 - MIYA 2020  MultiBoot   hepsini kullanıyor her biri için ayrı ayrı USBHDD feda ettim.  Hiç birinin kuyruğu da birbirine değmiyor.  :D

çorba yaptım diyorsunuz yani :D illaki bazısının bazısından avantajlı veya pratik olan yönleri vardır ama önümüzdeki günlerde bana göre Grub2 File Manager bütün Multibootları çöpe atacak gibi, gelişmleri takip ediyorum. 

• Like 1
  • Haha 1