Jump to content

Grub2 Dosya Yöneticisi-grub2 File Manager(g2fm)

crasadure
 Share

Recommended Posts

usta şimdi sen diyosun ki. bu file manager 40 mb bir yere kuruluyor. ister mbr ister uefi olsun. açılışta yükleniyor. diğer taraftaki veya diskteki 3.5 tane iso felan ne varsa mount edip çalıştırıyor. ister windows kur, ister winpe çalıştır, ister virus programı, ister linux  değil mi. bu harika yahu elinize sağlık. hepsini şu 6 mb lık grubfm.iso dosyası yapıyor. 

• Like 1

crasadure, Şimdi yazdı:

Proje yi güncellemeler çıktıkça modifiye haliyle yayınlıyorum. En son güncelleme tarihi ilk konu başlığında linklerin yanındaki tarihe bakarak anlayabilirsiniz. ISO MOUNT olayına gelince, o yöntemi grub2 file manager programı olmadan önce bootisox86.wim ve bootisox64.wim ile yapıyorduk. Şimdi aynı işi grub2 file manager içinde bulunan " install.gz" dosyası yapmakta. 

Haliyle grub2 file manager bu gidişle tek başına tüm dosya türlerini destekleyen ve çalıştırabilen bir uygulama oldu. Bundan sonra bu uygulamayı kullanmak daha pratik ve güzel bana göre  ?

Copy komutu gelmişken daha bir anlamlı olurdu.:)

Spoiler

baglama.jpg

Edited by ginzu

• Editor

Grub2 File Manager USB Kur komut dosyasında küçük bir hata yapmışım, hatayı düzelttim.

Konudaki link tekrardan paketlenmiştir.

Daha önceden indirenler Grub2FM.cmd dosyasının içeriğini aşağıdaki linkten indirebilirler.

Please register to see this content.

Edited by mephistooo2
  • Like 2

mephistooo2, Bir saat önce yazdı:

Grub2 File Manager USB Kur komut dosyasında küçük bir hata yapmışım, hatayı düzelttim.

Konudaki link tekrardan paketlenmiştir.

Daha önceden indirenler Grub2FM.cmd dosyasının içeriğini aşağıdaki linkten indirebilirler.

üstad sistemini şu an test ettim...gayet güzel çalışıyor. sadece LEGACY de sanal makinede test ederken grub2 file manager çok yavaş çalışıyor. gerçek makinede aynı sorun varmı bilmiyorum. vhd diske sistemi kurdum ve virtual machine ile LEGACY de test ettim. LEGACY de grub2 file manager menüler arasında gezer iken baya yavaş hareket ediyor bende... sorun benim makinede mi anlayamadım... Bu arada bu sistemi konu başına ekliyorum...arayan ana konu başlığında bulsun

Edited by crasadure

mephistooo2, 2 dakika önce yazdı:

En azından benim denediğim cihazlarda fiziksel ortamda bir yavaşlık söz konu değil...

Bu arada tekrardan editledim...

Yine ufak bir hata farkettim ve düzelttim, mesajımdaki linkleri de güncelledim :)

Paste sitesini kontrol edin...

Hocam link silinmiş sanırım bende açılmıyor.

Maalesef, istediğiniz dosya mevcut değil.

mephistooo2, 4 dakika önce yazdı:

En azından benim denediğim cihazlarda fiziksel ortamda bir yavaşlık söz konu değil...

Bu arada tekrardan editledim...

Yine ufak bir hata farkettim ve düzelttim, mesajımdaki linkleri de güncelledim :)

Paste sitesini kontrol edin...

Hocam konu için yeni bir başlık açılsa yada ilk sunumda güncel link iyi olurdu 

keyfoagam, Bir saat önce yazdı:

Bu hatanın sebebi nedir? İkikez denedim önce ethernet takılı sonra internetsiz ama malesef aynı hatayı veriyor.

link yenilenmişti bir iki düzeltme yapılmış istersen yeniden indirip deneyin...

crasadure, 11 saat önce yazdı:

Grub2 File Manager konusunun ilk mesajına konu eklenmiştir.

Merhabalar yeni yapmış olduğunuz script dosyası ile boot yaptım bir kaç araç denedim çalıştı. Birde PE sistem çalışmadı akabinde tekrar boot ettiğimde invalid partition table diyor. Yani her hatalı çalışmadan sonra bellek partition yapısı bozuluyor. Ne yapmam gerekli teşekkürlr

crasadure, 12 saat önce yazdı:

Grub2 File Manager konusunun ilk mesajına konu eklenmiştir.

Yapmış olduğunuz script dosyası ile flash belleğe grub2 kurulumunu yaptıktan sonra. W isimli sürücüye istediğimiz wim yada iso dosyasını eklememiz yeterli mi. Yoksa ilk mesajda bir takım cfg dosya düzenlemeleri var onları da yapacak mıyız 

teşekkürler

Bendede kmpe de minst.exe yüklenemiyor iso dan windows kuru içinden çalıştırdığımda işletim sistemi iso sunu seçtikten sonra sistem belirtilen yolu bilme .exeem n yi bulamıyor hatası veriyor ,

bi yerlerden bi şeyler değişiyoda ne değişiyor sayfaları okudum videoları izledim yapamadım .!   modifiyeli olanı atıyorum W diski içine olmuyor  V diski içindeki grub ve x86 x64 efi dosyalarını da atıyorum bu

sefer menu gelmiyor ben beceremedim şu ana kadar .... multiboot tolkit ile güncelleyim dedim ondada sadece grub versiyonu nu güncelliyor galiba oda 2.5 en sonu zati derleme sürümünü güncellemek istiyorum

onuda beceremedim .... Sistem güzel lakin ben sınıfta kaldım :D

• Editor
vlk4n, 5 saat önce yazdı:

Yapmış olduğunuz script dosyası ile flash belleğe grub2 kurulumunu yaptıktan sonra. W isimli sürücüye istediğimiz wim yada iso dosyasını eklememiz yeterli mi. Yoksa ilk mesajda bir takım cfg dosya düzenlemeleri var onları da yapacak mıyız 

teşekkürler

cfg, lst dosyalarınızla işiniz yok...

diskin ntfs kısmına istediğiniz winpe lere ait iso yada wim dosyalarını ve windows 7-8-10'a ait iso dosyalarını hatta linux iso dosyalarını kopyalayın ve kullanmaya başlayın...

Edited by mephistooo2
  • Like 1
  • Thanks 1

mephistooo2, 1 saat önce yazdı:

diskin ntfs kısmına istediğiniz winpe lere ait iso yada wim dosyalarını ve windows 7-8-10'a ait iso dosyalarını hatta linux iso dosyalarını kopyalayın ve kullanmaya başlayın...

Üstad paylaştığın dosyayla 16 GB lık USB ye kurulum yaptım.

Windows kurulum isoları ve PE leri  açmada sıkıntı yok. Ancak Linux isolarını yüklemede sıkıntı var.

Crassadure Hocamızın paylaştığı grubfm-tr_v6.1.1_modifiyeli versiyonu linux isolarını açmada çok başarılıydı. Açamadığı bir kaç distro vardı.

Ben sık sık yeni linux distrolarını deneme hastasıyım o yüzden biliyorum.

Laptopumda 2 adet linux(Manjaro ve Debian) bir de windows 10 kurulu.

EFI bölüntüsüne  grubfm-tr_v6.1.1_modifiyeli olanı yüklemiştim. Aynı zamanda reFind boot manager da vardı EFI bölümünde.

Boot sırasını reFid ile açılacak şekilde ayarlamıştım. Linux, Windows, Grub2 FM hangisini seçersem onunla açılışı yapabiliyordum.

Ancak dün windows olan bölümü açınca bir güncelleme yaptı ve EFI bölümünü de güncellemiş bu arada.

Tabii benim reFind uçmuş. Grub2FM ve Linux larda öyle. Laptop sadece windows ile açılır hale geldi.

EFI bölümüne reFind Grub2FM dosyalarını tekrar yükledim ama laptopun biosunda görünmüyorlar artık.Ne yaptıysam olmadı.

Sanırım microsoft bir ayar geçti bu konuda. Manjaroyu yeniden yükledim.Manjaronun boot managerini öne aldım öylece Debian bölümüne tekrar erişebildim.

Sanırım microsoft dijital imzalı olmayan .efi dosyalarını engellemeye başladı. Bunu aşmanın bir yolu var mı?

mephistooo2, 7 saat önce yazdı:

Öncelikle teşekkürler çalışma için.

Konunun tamamını okuyamadım: İngilizce Almanca gibi isolar eklersek bootwim gibi dosyalarda değişiklik yapmamıza gerek varmı, otomatik tanıyor mu sistem?

Edited by efe34

crasadure, 11 dakika önce yazdı:

İşte TNCTR farkı... @mephistooo2 üstadın katkılarıyla :) 

Eline emeğine,koduna sağlık üstad!

Ben de @mephistooo2   ve   @awengers44  üstadın kodlarını harmanlayıp onların sayesinde  zaman zaman uğraştığım  bir hususu aşmış oldum... her ikisine de sonsuz teşekkürler.. Kodlar :

@echo off
mode con lines=30 cols=80

pushd "%cd%"
cd /d "%~dp0"

:checkusb
for /f "tokens=2 delims=\\.\PHYSICALDRIVE" %%x in ('wmic diskdrive get name ^, mediatype ^| find /i "removable"') do set USB=%%x
set /a usb=%usb%+0
if %USB% EQU 0 (
echo.& echo.& echo.& echo.
color 4f& echo             USB AYGITI BULUNAMADI!
echo.& echo       USB Disk Takin ve Devam Etmek icin. 'Enter'!& echo.
pause>nul& goto :checkusb
)

:select
cls& color 4E
bin\partassist.exe /list /usb
del /Q bin\log
echo.
set disk=
set /P disk= Disk Numarasi [ ? ] = 
if "%disk%"=="" goto :select
if "%disk%"==" " goto :select
if "%disk%"=="0" goto :select
wmic diskdrive get Name, Model, InterfaceType, MediaType | find /i "Removable Media" | find /i "\\.\PHYSICALDRIVE%disk%" >nul

if errorlevel 1 (
echo.& echo.& echo ERROR: DRIVE NUMBER YOU CHOSSE NOT A USB DRIVE& echo press any key to choose again...& echo.
chon lai...& pause>nul& cls& goto :select
echo.& echo off
)

:Return
cls& echo.& echo UYARI: Tum Dosyalar Silinecek %disk% Nolu Usb Bellek Bicimlendirilecek!!
SET /P Format=Kuruluma Devam Edilsinmi.. ? (Y/N):
IF /I '%Format%'=='' (
echo.& echo  HATA: Belirtmeniz Gerekiyor Y veya N Fabrika Ayarlarina Dönecek& echo  Bir Secenek Belirtin...& echo.& pause>nul& cls& goto :Geri
)
echo.
IF %Format%==Y goto Yes
IF %Format%==y goto Yes
IF %Format%==N goto select
IF %Format%==n goto select
echo.& echo HATA: You must type Y or N to authenticity& echo press any key to choose tuc...& pause>nul& cls& goto :Return
:Yes
cls& color 2F& echo.& echo.& echo Lutfen Bekleyin...& echo.
bin\bootice.exe /DEVICE=%disk% /partitions /repartition /usb-hdd /vollabel=MultiBoot /fstype=ntfs /quiet rem : Format NTFS
bin\Partassist.exe /hd:%disk% /del:all

:ask
    call :showDiskTable
    set /p "   diskNumber=Bolumlendirilecek disk numarasini yazin: "

(   echo select disk %diskNumber%
        echo list disk
    ) | diskpart | findstr /b /c:"*" >nul || (
        echo(    
        echo YANLIS SECIM
        timeout /t 2 > nul
        echo(
        cls
        goto :ask
    )

call :MsgBox "UZUNLAR MultiBoot yuklenecek diski sectiginizden emin olun.    Devam etmek istiyor musunuz?"  "VBYesNo+VBQuestion" "DIKKAT"
    if errorlevel 7 (
        exit
    ) else if errorlevel 6 (
        call :format
    )

exit /b

:MsgBox prompt type title
    setlocal enableextensions
    set "tempFile=%temp%\%~nx0.%random%%random%%random%vbs.tmp"
    >"%tempFile%" echo(WScript.Quit msgBox("%~1",%~2,"%~3") & cscript //nologo //e:vbscript "%tempFile%"
    set "exitCode=%errorlevel%" & del "%tempFile%" >nul 2>nul
    endlocal & exit /b %exitCode%
:format
    set "scriptFile=%temp%\%~nx0.%random%%random%%random%.tmp"
    > "%scriptFile%" (
        echo SELECT DISK %diskNumber%
        echo CLEAN
        echo CREATE PARTITION PRIMARY SIZE=4096
        echo FORMAT QUICK FS=FAT32 LABEL="UZUNLAR"
        echo ACTIVE
        echo ASSIGN LETTER="T"
        echo.
        echo CREATE PARTITION PRIMARY
        echo FORMAT QUICK FS=NTFS LABEL="DATA"
        echo ASSIGN LETTER="U"
    )

type "%scriptFile%" > nul
    echo.
    echo     Disk bicimlendiriliyor...
    diskpart /s "%scriptFile%" > nul
    del /q "%scriptFile%" > nul
    echo(

echo     UZUNLAR MultiBoot dosyalari kopyalaniyor...
    xcopy /s /h /a /e /k /f /q UZUNLAR T:\
    echo.

echo  Grub2 Legacy BootLoader yukleniyor...
    grub-2.04-for-windows\grub-install.exe --boot-directory=T:\Derya --target=i386-pc //./PHYSICALDRIVE2
     timeout /t 3 > nul
    echo(

echo.
    echo     ISLEM TAMAM
    echo.
    echo     CIKIS icin herhangi bir tusa basin...
    Pause >nul 2>&1
    exit
    echo(

:showDiskTable
    echo.
    echo     UZUNLAR MultiBoot
    echo.
    echo     DIKKAT : DOGRU DISKI SECTIGINIZDEN EMIN OLUN !!!
    echo.
    echo ======================================================
    echo list disk | diskpart | findstr /b /c:" "
    echo ======================================================
    echo(
    goto :eof

• Like 3

Grub2 File Manager ilk sayfasında konu her güncelleme geldiğinde güncellenmektedir. İlk sayfada yer alan linklerin yanındaki tarih bilgisini mutlaka kontrol edin

Grub2 File manager'in sitesinde en son yapılan değişiklikleri: 

adresinden takip edebilirsiniz.

Konu 06.03.2020 tarihi itibariyle yapılan değişiklikler dahilinde güncellenmiştir. 

Edited by crasadure

crasadure, 8 dakika önce yazdı:

Grub2 File manager'in sitesinde en son yapılan değişiklikleri: 

adresinden takip edebilirsiniz.

Üstadım bir de şu secureboot olayını kodlarla kapatma hayata geçirilseydi.  GrFM  konusuna hakim olmadığım için fazla yorum yapamıyorum.  Kaynak siteden   anlayabildiğim kadarı ile Alive üstad yapmış gibi geldi bana.. Mevcut kullandığımız   ( Casperin dijital imzalısı ) bazı PC lerde secureboot u  aşamıyor.   :) 

• Like 1

UZUNLAR, 2 dakika önce yazdı:

Üstadım bir de şu secureboot olayını kodlarla kapatma hayata geçirilseydi.  GrFM  konusuna hakim olmadığım için fazla yorum yapamıyorum.  Kaynak siteden   anlayabildiğim kadarı ile Alive üstad yapmış gibi geldi bana.. Mevcut kullandığımız   ( Casperin dijital imzalısı ) bazı PC lerde secureboot u  aşamıyor.   :) 

yukarıdaki linkte a1live arkadaş secureboot olayını aşmış durumda üstad...bunu kaspersky ye ait efi dosyaları ile yapmakta şu an...ama  yakın zamanda microsoft bu lisanslı efi dosyasının lisansını iptal edecek diye bir dedikodu mevcut. inşallah böyle bir şey olmaz.

• Like 1