Jump to content
Son zamanlarda artan kullanıcı hesap hırsızlıkları sebebiyle tüm kullanıcılara şifre sıfırlama maili gönderilmiştir. Lütfen güveli şifreler seçiniz. Mevcut e-mail adresinize erişemiyorsanız, en aşağıdaki destek linkinden bize ulaşınız. ×

Grub2 Dosya Yöneticisi-grub2 File Manager(g2fm)

crasadure
 Share

Recommended Posts

UZUNLAR, 3 saat önce yazdı:

Üstadım bir de şu secureboot olayını kodlarla kapatma hayata geçirilseydi.  GrFM  konusuna hakim olmadığım için fazla yorum yapamıyorum.  Kaynak siteden   anlayabildiğim kadarı ile Alive üstad yapmış gibi geldi bana.. Mevcut kullandığımız   ( Casperin dijital imzalısı ) bazı PC lerde secureboot u  aşamıyor.   :) 

Yukarıda sorunumu yazmıştım. Sanırım bu secure boot olayından kaynaklı bir durum.EFI bölüntüsüne Grub2FM ve reFind dosyalarını atarak disklerimde kayıtlı tüm iso dosyalarından ve yüklü işletim sistemlerinden boot edebiliyordum

Microsoft son yaptığı güncelleme ile benim EFI bölüntüsünü uçurdu ve laptopumun biosu reFind ve Grub2FM i görmez oldu.

Sabah beri araştırıken şöyle bir çözüm buldum.

Laptopumda 2 disk var birinde windows birinde Manjaro yüklü.

Manjaro Grubu yükledi ve Grubdan windows veya manjaro seçerek devam edebiliyorum.

Şimdi    

Please register to see this content.

sayfasındaki kodları manjaroda grub.cfg dosyasına ekledim.Böylece  Grub menüsüne "detect efi files"  seçeneğide gelmiş oldu.

Bu seçenekle bilgisayarımdaki disklerde efi dosyaları aranıyor ve listeleniyor. Boot etmek istediğim efi dosyasını seçip boot ettirebiliyorum.

Bu yolla grub2fm ve reFind ve Clover boot loaderları çalıştırılabiliyor.Gerekli dosyaları EFI bölüntüsüne atmak yetiyor.

grub.cfg dosyasında son satırın altına eklediğim kodu buraya iliştireyim:

menuentry "Detect EFI bootloaders "  {
    insmod part_gpt
    insmod fat
    insmod chain

for efi in (*,gpt*)/efi/*/*.efi (*,gpt*)/efi/*/*/*.efi (*,gpt*)/*.efi (*,gpt*)/*/*.efi ; do
                regexp --set=1:efi_device '^\((.*)\)/' "${efi}"
                if [ -e "${efi}" ]; then
                    efi_found=true

menuentry --class=efi "${efi}" "${efi_device}" {
                        root="${2}"
                        chainloader "${1}"
                    }
                fi
            done

if [ "${efi_found}" != true ]; then
                menuentry --hotkey=q --class=find.none "No EFI files detected." {menu_reload}
            else
                menuentry --hotkey=q --class=cancel "Cancel" {menu_reload}
            fi   
    }
  • Thanks 2

mustafakarasan, 8 dakika önce yazdı:

Secure Boot Grub2 File Manager USB Kur (@mephistooo2) bu dosyanın indirme linki hangisi acaba ben Grub2 File Manager v7.0 Beta-Modifiyeli olanı indirdim onda seç kurun kurulum dosyasını göremedim

İlk mesajda var. Spoiler içinde olabilir. 

mustafakarasan, 56 dakika önce yazdı:

Secure Boot Grub2 File Manager USB Kur (@mephistooo2) bu dosyanın indirme linki hangisi acaba ben Grub2 File Manager v7.0 Beta-Modifiyeli olanı indirdim onda seç kurun kurulum dosyasını göremedim

• Like 1

• Editor

3be075fc7cc.gif

Grub2FM USB Kur (MokManager)

Bir önceki Grub2 FM USB Kur betiğinde grub dosyaları kullanılarak secureboot atlatılabiliyordu ancak tüm donanımlarda çalışma ihtimali düşüktü.

Bu scriptte ise yine tüm donanımlarda çalışmama ihtimali var ancak kurulumdan sonra USB diskin FAT32 kısmındaki SecureBoot.cer dosyasını BIOS'a tanıtarak sorunsuz bir şekilde UEFI modunda secure boot açık iken Grub2 FM kullanabilirsiniz.

SecureBoot.cer dosyasının BIOS'a tanıtılması işleminden sonra artık o makinada tekrardan bu işlemi yapmanıza gerek yoktur, Grub2FM direkt olarak secureboot açık iken önyüklenecektir.

Normalde sorun yaşanan bilgisayarın BIOS'undan secureboot ayarı kapatılabilir ancak az da olsa bazı bilgisayarların BIOS'unda bu ayar yoktur. Böyle bir durumda MokManager ile secureboot açık iken Grub2 FM kullanabilirsiniz.

SECUREBOOT (MOKMANAGER) GRUB2FM'NİN GÜNCELLEME İŞLEMİ NASIL YAPILIR?

Grub2FM'ye ait derlenmiş önyükleme dosyalarından

grubfm.iso dosyasını
USB kök dizin\boot\ klasörüne

grubfmx64.efi dosyasının adını grubx64_real.efi olarak değiştirdikten sonra
USB.kök.dizin\efi\boot\ klasörüne

grubfmia32.efi dosyasının adını grubia32_real.efi olarak değiştirdikten sonra

kopyalamanız yeterlidir.

Güvenli Önyüklemeyi atlatmak için Super UEFIinSecureBoot Disk dosyaları kullanılmıştır.

Super UEFIinSecureBoot Disk v3 Github Linki:

RAR Şifre: www.tnctr.com

(RAR'dan çıkartmak için Winrar v5x kullanmanız gerekmektedir.)

RAR şifresini kopyalamadan yazarak girin.

RAR Dosya Boyutu: 10 MB

Link:

• Like 7

mephistooo2, Bir saat önce yazdı:

Grub2FM USB Kur (MokManager)

Bir önceki Grub2 FM USB Kur betiğinde grub dosyaları kullanılarak secureboot atlatılabiliyordu ancak tüm donanımlarda çalışma ihtimali düşüktü.

Bu scriptte ise yine tüm donanımlarda çalışmama ihtimali var ancak kurulumdan sonra USB diskin FAT32 kısmındaki SecureBoot.cer dosyasını BIOS'a tanıtarak sorunsuz bir şekilde UEFI modunda secure boot açık iken Grub2 FM kullanabilirsiniz.

SecureBoot.cer dosyasının BIOS'a tanıtılması işleminden sonra artık o makinada tekrardan bu işlemi yapmanıza gerek yoktur, Grub2FM direkt olarak secureboot açık iken önyüklenecektir.

Normalde sorun yaşanan bilgisayarın BIOS'undan secureboot ayarı kapatılabilir ancak az da olsa bazı bilgisayarların BIOS'unda bu ayar yoktur. Böyle bir durumda MokManager ile secureboot açık iken Grub2 FM kullanabilirsiniz.

SECUREBOOT (MOKMANAGER) GRUB2FM'NİN GÜNCELLEME İŞLEMİ NASIL YAPILIR?

Grub2FM'ye ait derlenmiş önyükleme dosyalarından

grubfm.iso dosyasını
USB kök dizin\boot\ klasörüne

grubfmx64.efi dosyasının adını grubx64_real.efi olarak değiştirdikten sonra

grubfmia32.efi dosyasının adını grubia32_real.efi olarak değiştirdikten sonra

kopyalamanız yeterlidir.

Güvenli Önyüklemeyi atlatmak için Super UEFIinSecureBoot Disk dosyaları kullanılmıştır.

Super UEFIinSecureBoot Disk v3 Github Linki:

RAR Şifre: www.tnctr.com

(RAR'dan çıkartmak için Winrar v5x kullanmanız gerekmektedir.)

RAR şifresini kopyalamadan yazarak girin.

RAR Dosya Boyutu: 10 MB

Link:

ben bir önceki verdiginizi 3 makinada denedim lenovo hp casper secure acıkken boot etti sorun olmadı halen devam ediyorum denemelere

• Like 1

Secure Boot Grub2 File Manager USB Kur(@mephistooo2)

Link: 

RAR Şifre: www.tnctr.com        (RAR'dan çıkartmak için Winrar v5x kullanmanız gerekmektedir. RAR şifresini kopyalamadan yazarak girin.)

Açıklama: Bu script uygulamasını flash belleğe kurar iken  Windows10 yüklü bilgisayarda kurunuz. Windows7 yüklü bilgisayarda istenilen sonucu vermemektedir! Bazı Windows 10 komutları Windows 7 makinede çalışmamaktadır.

Grub2FMUSB Kur (MokManager) (@mephistooo2)

Link:

RAR Şifre: www.tnctr.com           (RAR'dan çıkartmak için Winrar v5x kullanmanız gerekmektedir.RAR şifresini kopyalamadan yazarak girin.)

Açıklama: Bu script uygulamasını flash belleğe kurar iken Windows10 yüklü bilgisayarda kurunuz. Windows7 yüklü bilgisayarda istenilen sonucu vermemektedir!Bazı Windows 10 komutları Windows 7 makinede çalışmamaktadır.

Edited by crasadure
  • Like 1
  • Thanks 1

crasadure, 21 dakika önce yazdı:

Secure Boot Grub2 File Manager USB Kur(@mephistooo2)

Link:  

RAR Şifre: www.tnctr.com        (RAR'dan çıkartmak için Winrar v5x kullanmanız gerekmektedir. RAR şifresini kopyalamadan yazarak girin.)

Açıklama: Bu script uygulamasını Windows10 yüklü bilgisayarda deneyiniz. Windows7 yüklü bilgisayarda istenilen sonucu vermemektedir! Bazı Windows 10 komutları Windows 7 makinede çalışmamaktadır.

Grub2FMUSB Kur (MokManager) (@mephistooo2)

Link:  

RAR Şifre: www.tnctr.com           (RAR'dan çıkartmak için Winrar v5x kullanmanız gerekmektedir.RAR şifresini kopyalamadan yazarak girin.)

Açıklama: Bu script uygulamasını Windows10 yüklü bilgisayarda deneyiniz. Windows7 yüklü bilgisayarda istenilen sonucu vermemektedir!Bazı Windows 10 komutları Windows 7 makinede çalışmamaktadır.

benim denemelerin hepsi fabrikasal win10 ile gelen. ayrıca en son monster ust segment 2 modelindede denedim boot ediyor secure acıkken mok olanı kullanmadım digerini deniyorum ben

bymax, 2 dakika önce yazdı:

benim denemelerin hepsi fabrikasal win10 ile gelen. ayrıca en son monster ust segment 2 modelindede denedim boot ediyor secure acıkken mok olanı kullanmadım digerini deniyorum ben

Yukarıdaki açıklama flash belleğe kurulum anında oluşacak hataları önlemek amacıyla yapılmıştır. Flash belleğinize yukarıdaki script dosyası ile kurulum yapar iken Windows10 işletim sistemini kullanın

• Like 2

Bununla "isodan windows önyükleme yapın" adımı ile orjinal el değmemiş windows 10 uefi olarak bilgisayara kurmaya çalışırken herşey iyi gidiyor. En son yükleme bitip yeniden başlama öncesinde "Windows bilgisayarın önyükleme yapılandırmasını güncelleştiremedi. Yükleme işlemine devam edilemiyor." hatası verip kurulum iptal ediliyor. NErde hata yapıyorum. Deneyen arkadaşlar tam kurulum bitirebiliyorlarmı?

Edited by keyfoagam

keyfoagam, 29 dakika önce yazdı:

Bununla "isodan windows önyükleme yapın" adımı ile orjinal el değmemiş windows 10 uefi olarak bilgisayara kurmaya çalışırken herşey iyi gidiyor. En son yükleme bitip yeniden başlama öncesinde "Windows bilgisayarın önyükleme yapılandırmasını güncelleştiremedi. Yükleme işlemine devam edilemiyor." hatası verip kurulum iptal ediliyor. NErde hata yapıyorum. Deneyen arkadaşlar tam kurulum bitirebiliyorlarmı?

Sorun grub2 file manager da rapor edilmiş ve çözülmüş durumda aslında.

Akşam son halini ben build eder ve siteye koyarım. Yeni build ile tekrar kurulumu yaparsınız. Şu an meb hattı yüzünden güncelleme yapamıyorum. Sorun sizde değil grub2 file manager da...ve çözüm bulunmuş durumda

Edited by crasadure
  • Like 2
  • Thanks 1

keyfoagam, 7 saat önce yazdı:

Grub2 File Manager v7.0 Beta2-Modifiyeli                 -->   

(Güncelleme tarihi :11.03.2020)

@keyfoagam uygulamanın son hali MODIFIYE olarak güncellenmiştir...Lütfen deneyerek sonucu bildirirseniz sevinirim

• Like 2
  • Thanks 2

crasadure, 16 saat önce yazdı:

Grub2 File Manager v7.0 Beta2-Modifiyeli                 -->   

(Güncelleme tarihi :11.03.2020)

@keyfoagam uygulamanın son hali MODIFIYE olarak güncellenmiştir...Lütfen deneyerek sonucu bildirirseniz sevinirim

Deneyip dönüş yaparım.

Sorunsuz kurulum bitti. Elinize sağlık.

Edited by keyfoagam
Sonuç
  • Like 1

• Editor

Grub2 File Manager MBR & UEFI  |  ISO

ISO formatındadır.

MBR modunda Grub4Dos üzerinden grubfm.iso dosyası, UEFI modunda XorBoot üzerinden grubfmx64.efi dosyası önyüklenir.

SecureBoot desteklenmez. Ancak USB diske kurulabilen önceki çalışmam olan Secure Boot Grub2 File Manager üzerinden Grub2 ISO dosyasını secureboot açık iken önyükleyebilirsiniz. (Ne gerek var ama bilin istedim... :H: )

ISO formatında Grub2FM nerede kullanılır bilmiyorum :D

Çeşit olsun diye ekledim... :lol:

UltraISO-PowerISO vb. uygulamalarla ISO dosyası içeriğinde değişiklik yapmayın, çünkü efi modunda önyükleme bozuluyor...

ISO dosyası içeriğindeki Grub2FM dosyaları, @crasadure üstadın son derlediği modifiye dosyalarıdır...

ISO Dosya Boyutu: 16 MB

Edited by mephistooo2
  • Like 4
  • Haha 1

mephistooo2, 17 saat önce yazdı:

ISO formatındadır.

MBR modunda Grub4Dos üzerinden grubfm.iso dosyası, UEFI modunda XorBoot üzerinden grubfmx64.efi dosyası önyüklenir.

SecureBoot desteklenmez. Ancak USB diske kurulabilen önceki çalışmam olan Secure Boot Grub2 File Manager üzerinden Grub2 ISO dosyasını secureboot açık iken önyükleyebilirsiniz. (Ne gerek var ama bilin istedim... :H: )

UltraISO-PowerISO vb. uygulamalarla ISO dosyası içeriğinde değişiklik yapmayın, çünkü efi modunda önyükleme bozuluyor...

ISO dosyası içeriğindeki Grub2FM dosyaları, @crasadure üstadın son derlediği modifiye dosyalarıdır...

@mephistooo2 üstad tebrik ederim güzel düşünce ve başarı, başka multiboot  (@awengers44, @By_FaRuK, AIO, Multiboot tool kit) kullanan arkadaşlar içinde map komutları ile Grub2 FM.iso çalıştırılabilir diye düşünüyorum 

• Like 2

mephistooo2, 23 saat önce yazdı:

ISO formatındadır.

hocam bu iso dosyasını da önceki gibi usb için iki bölüm oluşturarak   atıcak kod olsa iyi olurdu...

Edited by 34ero

• Editor
34ero, 3 saat önce yazdı:

hocam bu iso dosyasını da önceli gibi usb için iki bölüm oluşturarak   atıcak kod olsa iyi olurdu...

Bu iso dosyasını ya CD'ye yazdırarak, ya da AIO MultiBoot veya MultiBoot Toolkit üzerinden önyükleme yaparak kullanabilirsiniz...

3'üncü bir alternatif yok... Olsa da gereksiz zahmet olur....

• Like 1

crasadure, 30 dakika önce yazdı:

Grub2 File Manager v7.0 Beta3-Modifiyeli                 -->   

(Güncelleme tarihi :16.03.2020)

Eklenen çıkarılan changelog yaparmısınız?

üstadlar kolay gelsin. 

Malum artık 3.5 güne güncelleme geliyor. İzninizle ben şöyle yapıyorum.

Anhdv boot yapımı var bu usb diskimde fat32 kısmında sergei kmpe vb var. (bunda sadece fazldan win xp kurmak için mevcut.) 

şu bizim küçük iso bir de direk xp kurulum yapsa tam olacak.

Anhdv boot fat32 içindeki boot ve grup içine grubfm-tr modifiyeli dosyasını açıyorum üzerine yazıyorum bitti (grubfm.iso ve efi dosyaları vb). doğrumudur.

KMPE içinse KMPE klasöründeki DOS klasörüne dosyaları açıyorum bitti. doğrumudur. 

ayrıyeten deneme için 128 mb lık bir usb buldum. ona usb ile kurdum diskte ne kadar iso wim felan varsa onla test ediyorum. harika bir şey yahu.

tşk. elinize emeğinize sağlık.

Edited by kl_ismail
ekleme